Malá ale slušná RJ

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Přemek » 04 zář 2012, 21:33

Jsem vlastníkem RD na pomezí ND a PD (za což si gratuluji :-)). Za co si už negratuluji tak moc, je absence rekuperace, neboť jsem nevěřil na její nutnost a chtěl řešit vše pravidelným větráním ručním.
To sice funguje velmi dobře a nemám problém ani s vlastní lenností ani kvalitou vzduchu přes den, ale v noci v zimě při zavřených oknech v ložnici a v pokoji pro dítě kvalita vzduchu rychle klesá, a je třeba mít otevřené dveře v celém domě. No a otevírat nějakou mikroventilaci či něco podobného mi přijde jako totální zhovadilost.

Přemýšlím už tedy pár měsíců o dodělávce RJ, nicméně pořád jsem nenašel něco, co
a) vyvětrá asi 45m2 plochy standarní stropní výšky (takže cca 50m3/hod?)
b) nebude to levná EPP "kysna" z indočíny či jiného pofiderního provedení
c) vejde se s cenou do 30tis Kč s DPH

Kombinace a+b, nebo b+c, nebo a+c - těch je spousty. Já ale potřebuji něco malého a přitom solidního, např. jako Mercedes třídy A. Nechci provětrávat celý dům, neb mi to přijde zbytečné podobně jako autorovi zde http://www.ostrovnidum.cz/index.php?s=t ... _a_vetrani.

Dá se něco takového sehnat? Předesílám, že nejsem a nechci být profi "vzduchař", a stejně tak netrpím ambicemi si RJ "ubastlit" sám ...
Jednotka by byla umístěna v zateplené bedně na nezateplené půdě, bez ZR. Bude používána pouze v zimním období, v létě chladit nepotřebuji a větrat okny je lepší.

Díky
Uživatelský avatar
Přemek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 zář 2012, 21:09

od Přemek » 05 zář 2012, 08:48

Váš cynismus je mi blízký, dokonce bližší než by se mohlo znát, neboť ani Vy mne ještě neznáte :-)
Vztaženo ke stadiu blbosti ve fázi napravování - v zásadě náprava nebude o nic dražší, než kdyby bylo realizována na počátku, neb dům byl konstruován pro veškeré alternativy takříkajíc s "otevřenými vrátky" (jak zhusta velí má životní filosofie kdekoli a kdykoli). Což umožňuje mi se nyní smát těm, jenž by chtěli sosáčky smočit nad míru únosnou, a útočit stejně jako Vy na všechno, co by chtělo vytahovat mé peníze z kapes jen proto že neznám, nevím ... Na co tedy mám hlavu než na to abych se dověděl, naučil ...?

Jen na okraj a pod Vaším oblíbeným P.S.: Oni guruové marketingu nás nazývají autonomisty, a považují nás za největší nastupující mor, neboť neprožíváme, ale BOHUŽEL pro ně přemýšlíme.

Tož bylo mi (a bude doufám) ctí.
Uživatelský avatar
Přemek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 zář 2012, 21:09

od Leon » 05 zář 2012, 11:57

Pohled z druhé strany zákopu. Už hodněkrát jsme s chlapama na dílně diskutovali o tom, do čeho se kdo z nás troufne pustit. Brali jsem to z různých oblastí. Když chcípla Š120, každý jsme to vzadu otevřel a vydal se na prvotní inspekci, jestli to hází jiskru :-) Když prasknul řemen, laborovali jsme s dámskýma punčocháčema, pouštěli jsme to z kopce a tak. Tak trochu bez respektu. Dost divočin jsem viděl u bastlení zahradních el. sekaček na podvozku z kočárku... Z chlapů od nás má někdo respekt z elektřiny, jiný by nešel do plynu a skoro nikdo by si třeba netroufnul píchnout někomu injekci nebo odebrat krev. Znám přitom dost lidí, kteří píchnutí jehly do člověka považují za banalitu. Co tím chci říct. Doba pokročila a těžko najít někoho,komu by se vyplatilo vyrábět sekačku z kočárku, kdo by na to měl čas. Nemyslím si, že je to o nešikovnosti, typuji na specializaci. Dost lidí si svojí prací vydělají víc, než by stejnou dobu strávili bastlením něčeho. A od toho jsme tu my :-) Naše práce je takovou službu nabízet a dodávat i hotový větrací jednotky. Každý si sám rozhoduje, co se mu vyplatí a na jakou cenu přistoupí.

Kolem 30.000 Kč malé a šikovné jednotky tak zhruba začínají, v rozmezí 30-50.000 Kč si ale vyberete určitě.
Leon
 

od Přemek » 05 zář 2012, 16:42

No, já bych právě přistoupil tak do třiceti max.. Že od třiceti nahoru není problém, to vím, ale proč kupovat kapacitu, která pak bude ležet ladem. Tož kdyby někdo vědě l ...
Uživatelský avatar
Přemek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 zář 2012, 21:09

od Leon » 05 zář 2012, 20:29

Přemek píše:Jsem vlastníkem RD ... při zavřených oknech v ložnici a v pokoji pro dítě kvalita vzduchu...
Z vašeho vyjádření se dá odvodit, že v poměrně malém domku bydlíte nejméně dvě dospělé osoby a jedno dítě. V tomhle případě se střetává normované větrání 1/3 objemu a klasickým Pettenkoferovým 25m3/h/os. Jako vzduchař hledím na větrání 50m3/h pro 3 lidi (a ještě nárazově) skoro jako o ničem, ale to neberte jako žádné hledisko. Podle mých zkušeností je vyvětrání malých bytů jedno z nejsložitějších. Právě znehodnocení vzduchu se projeví okamžitě a vzduchotechnika s malým přívodem nemá šanci s tím nic moc udělat. Bohužel nestačí jen dát větší jednotku, musí se i správně navrhnout rozvody, spočítat rychlosti. Když to chce někdo udělat opravdu dobře, je to kumšt. Nestačí velké zmenšit. Určitě bych doporučoval čidlo vlhkosti, resp. CO2. Produkce vlhkosti poměrně kopíruje CO2 a hlavně v kontextu vašich požadavků je výrazně levnější. Obávám se, že do 30k tohle všechno bez výrazné svépomoci nedáte a bez opouštění předem stanovených zásad nečínské produkce, odmítnutí levné EPP bedny...
Leon
 

od Přemek » 05 zář 2012, 21:28

Nikoli v poměrně malém domku, ale chci větrat jen patro, a to jen v noci. Nepotřebuji automaticky provětrávat za drahý peníz něco, co umím řešit provozně za nula okny (pokud pominu náklady např. na svíčkovou, občas nějaké to pivko atp.)
Počet lidí nicméně sedí, ale i kdyby, tak 3x25 se už moc neliší od mých 50 - tedy z pohledu výběru jednotky. Stále je to pod hranici toho, co výrobci řeší pro mne akceptovatelnými technologiemi - a chodit s kanónem na vrabce ...
S čidlem počítám apriori jako jediným spolehlivým ovládáním ovládání :mrgreen: ale to už stejně jako rozvody nezahrnuji do oněch 30kCZK (tedy lépe 25-30kCZK).
No a že najít není úkol jednoduchý, to vím - ostatně proto se pídím i zde - třeba na něco zajímavého narazím.
Uživatelský avatar
Přemek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 zář 2012, 21:09

od Leon » 05 zář 2012, 21:42

Přemek píše:..chci větrat jen patro, a to jen v noci...
Větrat "jen" něco, znamená docela zásadní požadavek daný prostor hermeticky oddělit. Vyvětrat ložnici(e), kde se nepohne v průběhu noci ani noha, člověk si odkope peřinu a nechce se probouzet ofouklý s knedlíkem v krku. To jsou noční můry vzduchařovy. 70-80m3/h pro patro také není moc, ale už to předpokládá určitý rozvod a překonání tlakových ztrát. Dimenzování jednotky bude podle mého chtít o výkonu 200-250 nominálních kubíků pro nárazové vyvětrání a jednotku běžným chodem nezatěžovat.
Leon
 

od Přemek » 05 zář 2012, 22:29

Leone neblázněte, co za tlakové ztráty budou ve vedení ze spira bez kolen, výfuk za výstupem "gatěma" rozdělený na dvě přímé větve s délkou do 5ti metrů, a sání odpadu jedním vývodem vyústěným v koupelně s potrubím max metr dlouhým ...Od RJ na střechu opět tak po metru, metru a půl ... Všechny dveře osazeny větrací mřížkou.
Nehledejte komplikace tam kde nejsou ... Taky bych mohl pořídit jednotku s výkonem 10000m3/h, a větrat každých 30min na 3 sec, jen se bojím, že by mi to vcuclo nejdříve šrajtofli, pak dítě, manželku a nakonec nejspíš i mne (ale objektivně to je možné řešení podle principu "Nejde to kladivem? Chce to větší kladivo ...").
Uživatelský avatar
Přemek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 04 zář 2012, 21:09

od Leon » 06 zář 2012, 00:19

Já mluvím trochu o něčem jiném. Když se pořídí jednotka deklarovaná jako 150 m3/h, může oněch 150 m3 dávat při tlaku 40-50Pa. Dá se ještě trochu "přefórovat", tlak se zvedne, ale jde to za defaultní nastavení se všemi důsledky. To je tlak, kterým skrz dvoje zavřené dveře s mřížkou sotva něco foukne, nemluvě o zašpiněným filtru. Ventilátor bude hučet, hřát se, baštit elektřinu, ale na větrání můžete zapomenout. Tyhle jednotky jsou tak do garsonky.

Jestliže se jedná o patro, opravdu bych se držel kolem 250m3/h při 100 až 150Pa jako minimální jednotku.

Co se týče klasických dveřních mřížek, to taky není zrovna výhra. Dveře přestávají tlumit zvuky a pokud nejsou vyjímatelné, mají horší údržbu.

A ještě douška..vyhnul bych se výfuku na střechu (o sání nad střechou vůbec nemluvím).
Leon
 

od Aleš12 » 06 zář 2012, 12:20

Dobrý den ,
a co považuje za dobré řešení odtahu ,když nedoporučujete mřížky ve dveří?
Aleš12
 

od Leon » 06 zář 2012, 14:38

Aleš12 píše:Dobrý den ,
a co považuje za dobré řešení odtahu ,když nedoporučujete mřížky ve dveří?

Dveře by měly plnit funkci oddělovací a vymezovací. Když do nich uděláte nešikovně díry s mřížkou, bude hlavně problém s akustikou a jak už jsem psal, chytá se do mřížek prach. Nejběžněji zůstávají dveře pootevřené a není potřeba tohle vůbec řešit, do ložnice se na chvilku zavřou, k udušení nedojde. Jinak se dveře podřezávají (stačí cca 7-8 mm) nebo u hermeticky těsných dveří, případně dveří s prahem se používá stěnový prostup.
stěnový ventil.png
Leon
 


Zpět na Ekonomika