Rekuperace Airpohoda

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od MilošH » 05 lis 2012, 20:02

Na výstavě For Arch 2012, jsem narazil na rekuperaci od společnosti Airphoda. Docela mě zaujala. Hlavně to, že na rekuperaci dávají celých 10 let záruku, účinnost 96 %, cena 57.000,-Kč, projekt vzduchotechniky zdarma. Zpracování vypadalo bytelné a použité segmenty značkové. Dále mi jejich prodejce sdělil, že dělají do pasivních domů ucelený systém rekuperace s teplovzdušným vytápěním a klimatizace. Na můj plánovaný pasivní bungalov 140 m2, by to bylo všechno na klíč za 300 tis. Kč.
Zarazilo mě však na jejich stránkách to, jak prezentují odzkoušení jejich rekuperační jednotky v reálných podmínkách. http://www.nejlepsirekuperace.cz/nejuci ... rekuperace
Nějak tomu asi nerozumím, ale když je vnitřní teplota 23, venkovní -15, tak přeci nemůže jít do domu 21,37 C, když je to pasivní rekuperace. Přeci 23-15 je 8 C a to je 100 %. Dokážete mi to někdo vysvětlit ? Napsal jsem jim o vysvětlení, tak uvidím, ale nerozumím tomu, tak doufám, že si nevymyslí nějaký blábol.
Dále by mě zajímal Váš názor na vyhřívání domu vzduchem ? Co jsem zatím zjišťoval, tak se to moc nedoporučuje, neboť vzduch je spíše izolant a na ohřev by se muselo domem prohánět hodně m3 vzduchu.
Děkuji za Vaše odpovědi.
Uživatelský avatar
MilošH
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2012, 19:47

od Pedro » 05 lis 2012, 23:41

Miloši, kolegové z Airpohody přišli jen pár let pozdě. Nic nového nepřinesli, zase jen obyčejnou pasivní jednotku a zase s výměníkem Recair. Kdyby se alespoň podívali na stránky výrobce, nemohli by psát takové nesmysly na svém webu a ještě se chvástat, že na ně konkurence se stejným výměníkem nestačí
airpohoda.png
Zase stejný výměník Recair,jako má každá druhá jednotka.
O zamrzání si můžete přečíst tady a nebo přímo na stránkách Recairu. Při venkovních -15°C, jednotka bez předehřevu zamrzne. Je nesmysl hraničící až s nekalostí takto prezentovat chod jednotky. Nikde jsem nenašel ani technický detail, ani výsledky měření, ani jméno onoho "švýcarského" výrobce.
Jen pro srovnání o jak inovativní výrobek se jedná :lol:
airpohoda5.png
Moc bych se nedivil, kdyby to jelo z jedné montážní linky...

V dnešní době si poměrně často dělám o firmě úsudek podle webové prezentace. Minimálně je to jeden ze střípků mozaiky. Odkazovaný web plný technických nepřesností, gramatických chyb by mě rozhodně neoslnil. To by se samozřejmě odrazilo i v pohledu na serióznost celé plánované realizace.
Pedro
 

od MilošH » 11 lis 2012, 21:49

Tak borci z Airpohody stále mlčí. Zřejmě stále vymýšlí, co my napíšou, aby odůvodnili svojí neuvěřitelnou účinnost.
Uživatelský avatar
MilošH
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2012, 19:47

od šimon » 11 lis 2012, 23:01

Pedro píše:Při venkovních -15°C, jednotka bez předehřevu zamrzne. Je nesmysl hraničící až s nekalostí takto prezentovat chod jednotky.
Budete se divit, někomu nezamrzá jednotky ani při -27°C. http://forum.living.cz/viewtopic.php?f= ... 0#p2966460
šimon
 

od MilošH » 12 lis 2012, 13:28

Tak už mi odpověděli. Co Vy na to ?

Dobrý den pane .............,

vracím se k Vašemu dotazu, rekuperátor slouží na to, aby předal pokud možno co nejvíce energie ( v tomto případě tepelné energie ) z jednoho média (vzduch) na druhé médium (vzduch). Záleží na mnoha okolnostech jako jsou: teplota a vlhkost vnitřní, teplota a vlhkost venkovní (vnější), velikost rekuperátoru ( přenosová plocha rekuperátoru - velikost teplosměnné plochy výměníku, čím větší, tím lepší. ) rychlost proudění vzduchu..atd. Účinnost rekuperátoru se proto mění v závislosti na těchto okolnostech.
Není to tak, jak píšete, že se hodnoty teplot odečítají nebo sčítají, ale přenos tepelné energie je trochu složitější proces, kdy i my používáme k výpočtům sofistikovaný software.
Můžete se mrknout na: http://www.recair.com/recuperator_models.php
Uživatelský avatar
MilošH
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2012, 19:47

od MilošH » 12 lis 2012, 13:39

Koukal jsem na ten graf od Recairu a jestli je to pravda, tak to, jak funguje pasivní rekuperace, jsem do současné doby chápal zcela mylně. Může mi někdo potvrdit, že to takto skutečně funguje ?
Uživatelský avatar
MilošH
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05 lis 2012, 19:47

od Leon » 12 lis 2012, 15:29

MilošH píše: i my používáme k výpočtům sofistikovaný software.
Můžete se mrknout na: http://www.recair.com/recuperator_models.php
jestliže používají odkazovaný SW a tedy i výměníky Recair, nemohou být s účinností jinde než ostatní se stejnými výměníky a takových jednotek je celá škála.
Leon
 

od Leon » 12 lis 2012, 15:45

šimon píše:Budete se divit, někomu nezamrzá jednotky ani při -27°C. http://forum.living.cz/viewtopic.php?f= ... 0#p2966460
Viděl jsem ten graf, více je na str. 5 http://www.recair.com/upload/fck/file/R ... 0%20EN.pdf
Leon
 

od richie » 12 lis 2012, 16:56

MilošH píše:...Nějak tomu asi nerozumím, ale když je vnitřní teplota 23, venkovní -15, tak přeci nemůže jít do domu 21,37 C, když je to pasivní rekuperace. Přeci 23-15 je 8 C a to je 100 %. ...


ak by sme ignorovali straty v rozvodoch, pri odovzdavani energie a podobne, tak 100% ucinnost by bola, ak by do domu vchadzal vzduch o rovnakej teplote ako vychadza .. teda ak vychadza 23 C tak aj vchadza 23 C .. co je ale samozrejme nerealne .. ziadne scitanie alebo odcitanie stupnov .. ja mam bezne v mrazoch pri pasivnej rekuperacii vstup 17-18C (zalezi od vonkajsej teploty a nastavenej intenzite - detailne merania som nerealizoval, len nahodne)

napr. ucinnost 96% znamena, ze pri vnutornej teplote 23 C ma privadzany vzduch 22,1 C .. tu zalezi od dalsich okolnosti pri akych je takato ucinnost dosiahnuta - vonkajsia teplota a objem/prietok

R.
Uživatelský avatar
richie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01 lis 2012, 13:55

od richie » 12 lis 2012, 17:13

Pedro píše:.. Při venkovních -15°C, jednotka bez předehřevu zamrzne. ...

tu by som si dovolil opravit tvrdenie na nasledujuce znenie .. pri vonkajsej teplote -15 je riziko, ze jednotka bez predohrevu zamrzne ..

mne zatial nezamrzla, teda aspon som si to nevsimol ;) a za posledne 4-roky uz par krat -15 u nas bolo a niekedy aj viac .. v systeme mam len nasledny doohrev (spirala), ktora sa zapina ak ide z rekuperacie menej ako 17 C ..
Uživatelský avatar
richie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01 lis 2012, 13:55

od MIRAS » 13 lis 2012, 00:26

Když jednotka nezamrzá pří -15°C, tak nemůže mít žádnou účinnost (nebo jen velmi malou). Je to podobný, jako zde uváděl pán v příspěvku, že se mu netvoří kondenzát. viewtopic.php?f=18&t=1154
Co na to říct? Když se mu netvoří kondenzát, tak také jednotka asi nefunguje (nebo má doma skutečně velmi nízkou vlhkost, jak bylo uvedeno v reakci na dané téma. Podle mýho spousta lidí netuší, jak sama sebe obelhává.
První střela na vlastní branku jsou DOHŘEVY vzduchu instalované v jednotce. Vemte si, jak se dneska dělaj silný fasády, kolik se na ně dává izolace. Podívejte se pak někdy do jednotky, kolik je izolace kolem bedny a na dělících stěnách uvnitř. Někdy jsou to 2-3cm, někdy ještě míň .To znamená, že se to v bedně všechno tepelně namixuje. Dohřev se tak stává i předehřevem a prohráváme 0:1.
Druhý vlastňák je neizolovaný přívod. To je vlastňák brankářovi mezi nohy. Z jednotky leze studenej vzduch, ale cestou v kilometru trubek nebo hadic se přihřeje a člověk si mlaská blahem, jak mu ta jednotka dobře funguje, přitom si vůbec neuvědomuje, že si takhle dohřívá vlastním topením a ne rekuperací. Viděl jsem trubky přímo na podlaze nebo v betonových stropech a to všechno bez izolace přívodu do místností. Prohráváme 0:2
Třetí ranou do vlastní sítě je blbý měření. Člověk si strčí teploměr před mřížku přívodu v místnosti nebo někam k výustce a zase si mlaská, jak to topí. Vůbec mu nevadí, že i těsně u výustky ovlivní teplotu vzduchu nejen dlouhá cesta neizolovanými hadicemi, že už je přihříván v jednotce díky špatný izolaci, teplem z ventilátorů, dohřevů a navíc i teplem v samotné místnosti (a často u stropu, kde je nejtepleji). Co na tom, že mu v lednu u výfuku před barákem rozkvétá jabloň, každý měří zpětně "vrácený" teplo. Nikdo neměří, jak studený je skutečně výfuk z jednotky. Viděl jsem i dovedy, který měli 20 m hadice výfuku a vymrzlý půdě a pak měřili zvenku u výfukový mřížky. Měli zase radost, že všechno teplo zůstalo "doma" a neuvědomili si, že se trubka ochladila už na půdě. Prohrávají 0:3 a jsou spokojení, jak to hezky funguje :-)
MIRAS
 

od richie » 13 lis 2012, 13:37

Ano, vo vseobecnom pohlade zo vsetkym suhlasim. Pekne zhrnute. Niekedy sa ale vyskytnu aj nejake vynimky z titulu specifickych podmienok instalacie. Napr. u mna najvacsi vplyv ma asi primarne velmi suchy vzduch (panelakovy byt) - teda extremne malo kondenzatu a teda ziadne zamrzanie. Naviac jednotka je (tak ako to bolo spomenute vyssie) "sekundarne" doohrievana okolim - umiestnenie pod stropom v zachode.

Ano podrobne merania som neriesil a aj vystupna teplota z vonkajsej strany sa tazsie zistuje (predsa len dostat sa z vonku k vyfuku na 8. poschodi je trochu narocnejsie). V case obstaravania (2006-7) nebolo tolko dostupnych moznosti a ani informacii.
Uživatelský avatar
richie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01 lis 2012, 13:55

od Pedro » 13 lis 2012, 15:40

Právě se suchým vzduchem souvisejí i mnohá měření a zázračné výsledky účinností, nenamrzání. Logika věci říká, proč by se dělaly protimrazové ochrany deskových výměníků, když by nic nenamrzalo?
Pedro
 


Zpět na Ekonomika

cron