Vzduchotechnická sestava nebo kompaktní jednotky

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od holpumic » 15 lis 2012, 19:01

Dobrý den,
v bakalářské práci kterou teď zpracovávám potřebuji navrhnout do objektu vzduchotechniku. Jedná se o vinařství s restaurací a uvažuji vytápění vzduchotechnikou s rekuperací. Ve výrobních prostorech na víno (zrání, uskladnění, kvašení a pod.) uvažuji s teplotou 13°C, na chodbách, skladech, toaletách a pod uvažuji 15°C, v samotné restauraci 20°C a v šatnách a koupelnách pro zaměstnance 22°C. Zvolil jsem si proto 3 různé okruhy s rozdílnou teplotou (ne 4 protože šatny protože jsou jen dvě tak je mám napojené na 20°C okruh a dohřívám je radiátory). A jde mi o to, jestli pro následnou rekuperaci je nutné aby vzduch který tam dostanu dejme tomu tím okruhem co má 15°C jsem zase odvedl zpátky do samostatné jednotky která mi obstarává těch 15°C. Jestli není možné mít nějakou vzduchotechnickou sestavu která by měla 3 výstupy se 3mi teplotami a 1 nebo 2 vstupy pro odpadní vzduch k rekuperaci (jeden pro vzduch z místností a jeden pro vzduch z toalet kvůli zápachu jestli je to potřeba). Motají se mi tam trubky jedna přes druhou a tahle varianta by mi dost pomohla. Ale nevím jestli takové řešení není komplikované a zbytečně prostorově náročné. Moc děkuji za jakoukoliv radu.
Uživatelský avatar
holpumic
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15 lis 2012, 18:41

od Pedro » 15 lis 2012, 19:35

Vytápění vzduchem je dost problematické i tehdy, kdy kdy nevadí stejné teploty v místnostech, topit /chladit s takovými rozdíly vzduchem je úplně mimo. Standardní řešení pro takový provoz vychází především ze stavebně technických opatření (vnitřní izolace stěn). Dělali jsme vinárnu v Praze s prodejnou vína a skladovacími prostorami. Topení bylo řešeno teplovodní soustavou. Tím máte jasně regulovatelné a definované požadavky na teplo v jednotlivých sekcích. Ventilace pak probíhala jednou jednotkou s tím, že byla nastavena jednotná teplota vzduchu pro prodejnu a vinárnu s posezením a technické zázemí. Ventilace a chlazení skladovacího prostoru byla řešena samostatnou jednotkou a chladícím agregátem.
Pedro
 

od holpumic » 15 lis 2012, 20:15

Děkuji za odpověď. Takže dejme tomu že bych zvolil řešení kde budu mít dvě jednotky na celý objekt. Jedna bude chladící a bude mít 13°C a druhá bude pouze větrací-rekuperační pro prostory kde mám 15, 20 a 22°C, s tím, že je budu vytápět zvlášť otopnými tělesy. Bylo by to ideální řešení, jestli jsem to dobře pochopil? Pokud ano tak potom jen ten problém s toaletami a zápachem. Je potřeba mít vlastní odvod vzduchu pro takto zapáchající provozy nebo se ten zápach tak nešíří? Popřípadě kdy ty oddělené větve spojit abych mohl ten vzduch z nich rekuperovat? Děkuji
PS.: Prostory s požadovanou teplotou 13°C jsou stavebně odizolované, prostory kde je minimální teplota 15, 20 a 22°C nikoliv.
Uživatelský avatar
holpumic
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15 lis 2012, 18:41

od Pedro » 15 lis 2012, 22:07

Není dost dobře možné udržet rozdíl mezi neodizolovanými místnostmi 7°C. Myslel jsem to tak, že rozdělíte ventilaci na okruhy 20 až 22°C a druhý 13 až 15°C. Ventilaci teplých místností řešíte standardně přívodem do čistých místností a odtah přes toalety. Pokud jsou místnosti hermeticky oddělené, uděláte odtahy i z těchto místností. Nastavíte teplotu 20°C a na toaletách 20°C vzduch nevadí, dotopíte topným systémem.
Druhý, studený okruh nastavíte teplotu rekuperace na 13°C (potřebujete aktivní rekuperaci s chlazením, jsou i typy, které teplem z chlazení ohřejí levně teplou vodu) a zbytek dochladíte chladícím agregátem.
Pedro
 

od holpumic » 16 lis 2012, 14:46

Tak já asi udělám dva okruhy ale trochu jinak. Budou pouze větrací a vytápění se bude dít jinak. Ten okruh kde počítám se 13°C tu teplotu mít musí kvuli technologii při výrobě tak bude zvlášť. Ale ty místnosti kde mám počítaných 15°C jsou chodby, záchody, sklady a pod a jedná se pouze o minimální požadovanou teplotu takže když tam bude o něco víc tak se nic neděje. Takže bych to odvětral společně s místnostmi kde mám 20°C a víc (sál restaurace, šatny, koupelny... ). Tam kde je těch 13°C je to stavebně oddělené a odizolované, zbytek není nějak speciálně opatřen. A jakou místnost mám považovat za hermeticky uzavřenou? Každou která je uzavřená a dveře nemají větrací mřížku? Děkuji
Uživatelský avatar
holpumic
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15 lis 2012, 18:41


Zpět na Ekonomika