Rekuperační jednotka ISIS Recover 90, 500m3/h

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od lunzie » 14 led 2013, 14:32

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše nározy na tuto jednotku, poměr cena/výkon. Popř. doporučit nějakou jednotku v podobné cenové relaci (do 35 000 bez dph).
Rekuperační jednotka bude umístěna v novostavbě (2 poschodí)- 220 m². Topení podlahové, vytápění tepelným čerpadlem
díky lucka
Uživatelský avatar
lunzie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2012, 12:12

od MIRAS » 14 led 2013, 16:34

Nikde nejsou parametry ventilátorů ani typ. To je u jednotek dost podstatná část. Zkuste si to zjistit. Křížový výměník je zase to nejobyčejnější, co může být. Regulace jen základní. Navíc je to pasivní jednotka a musíte počítat s předehřevem - (má instalovaný jen dohřev). Osobně na chatu dobrý - do novostavby je to jako místo vysavače smeták.
MIRAS
 

od lunzie » 15 led 2013, 10:30

a co byste navrhli jako lepší řešení?
Uživatelský avatar
lunzie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2012, 12:12

od Pedro » 16 led 2013, 00:19

lunzie píše:a co byste navrhli jako lepší řešení?
Já doporučuji komplexní řešení a vyberte si značku dle libosti. Když hodláte topit tepelným čerpadlem, chytáte se na rekuperaci, spojte to a pořiďte si zařízení,které tohle všechno umí najednou. Má jedno ovládání, bude se vám o něj starat jedna firma, jeden servis. V případě poruchy nebo jenom potřeby poradit s optimálním nastavením, voláte do jedné firmy. Neznám nic horšího, než je slepenec, který se porouchá a vy běháte od čerta k ďáblu o řešení a každý se vymlouvá na toho druhého.
Pedro
 

od lunzie » 18 led 2013, 18:39

tepelné čerpadlo již máme vybrané a rekuperace na něj napojit nelze. Moc se nevyznám v tom dohřevu a předehřevu. Když tedy rekuperace nemá předehřev, tak v zimě zamrzá? Tuto rekuperační jednotku nám doporučila firma, která by nám dodala celý rekuperační systém.
Uživatelský avatar
lunzie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2012, 12:12

od MIRAS » 18 led 2013, 22:42

lunzie píše:tepelné čerpadlo již máme vybrané

Výběr lze přeci změnit?
lunzie píše: Když tedy rekuperace nemá předehřev, tak v zimě zamrzá? Tuto rekuperační jednotku nám doporučila firma, která by nám dodala celý rekuperační systém.

Přesně tak, to je trápení všech deskových výměníků a je úplně lhostejný, kdo vám ho nabídne. Z jedný strany jde chlad, z druhé stany teplo a ještě k tomu vlhké. Ve výměníku kondenzuje na vodu a ta zamrzá. Když nezamrzá, nefunguje rekuperace a taková jednotka je vám v mrazech k ničemu.
MIRAS
 

od lunzie » 19 led 2013, 10:59

a co byste mi doporučil za jednotku, která v zimě nezamrzá
Uživatelský avatar
lunzie
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 06 lis 2012, 12:12

od VZTPraha » 19 led 2013, 12:34

Velmi těžko radit. Pokud se na věc podívám jako profesionál, tlačíte do výběru kompromisu nebo nejméně špatného řešení. Už hodně specialistů vám zde psalo, že není dobré řešit větrání samostatně. Je to velmi podobné, jako kdybyste přišel dnes přišel do prodejny elektra a ptal se na tu nejlepší ždímačku. Prodavač by vám rád nabídl automatickou pračku a vy na něj, že už máte pračku vybranou a chcete jen tu ždímačku. Možná se vám to zdá úsměvné, ale ještě dnes se vířivé pračky vyrábějí a v takovém roce 1990 byla běžná sestava pračka + ždímačka
romo.jpg
a to vzdor tomu, že automatické pračky se vyráběly už nejméně dvě desetiletí i u nás. Kdybych měl udělat analogii, tak to odpovídá oddělenému větrání od ohřevu vody a vytápění. Určitým krokem "vpřed" bylo umístěním obo zařízení do jedné bedny.
kombi.jpg
kombi.jpg (5.07 KiB) Zobrazeno 11447 krát
Podobně to dělá Stiebel-Eltron v modelech LWZ, kde pasivní rekuperaci spojí s tepelným čerpadlem. Pořád to je daleko od moderní automatické pračky...
Bohužel je na našem trhu mnoho prodejců ždímaček a ti jsou rozhodně proti automatickým pračkám. Škoda, že lidé nemají dostatečné informace a nedokáží si vytvořit podobné analogie. Když tedy chcete tu nejlepší "ždímačku" resp. oddělenou větrací jednotku, která nezamrzá, je to momentálně Nilan VPL15, ale pořád řešíte jen první krok.
VZTPraha
 

od jarka » 19 led 2013, 20:37

lunzie ide v našich stopách :)
tiež sme mali TČ vybrané, tiež sme mali odporučenú pasívnu vetraciu jednotku a ten, čo nám ju odporúčal, tak ten ju mal aj dodávať... a tiež sa najprv ani len nezmienil o nutnosti nejakého preohrevu alebo odstavovania jednotky v zime :roll:

Tiež som sa pýtala na veci, aj tu na airfóre, a výber skončil inak (viď SZ) - prirovnanie vybraného zariadenia v štýle VZT Praha: Práčka so žmýkačkou a sušička s tepelným čerpadlom, oboje v jednej skrini (dizajn a úspora miesta :twisted: ), nie však ako jedno zariadenie, kde buď iba perieš alebo iba sušíš, obe zariadenia plne funkčné súčasne, voda zo sušičky sa ešte využije (možno zrovna pri praní ďalšieho prádla ...)
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od VZTPraha » 20 led 2013, 01:06

jarka píše:...obe zariadenia plne funkčné súčasne, voda zo sušičky sa ešte využije (možno zrovna pri praní ďalšieho prádla ...)
Přesně tak. Ono žádné přirovnání nesedí doslova, trochu jsem obrázek ještě dopracoval.
porovnani1.png
Já jsem chtěl jen vysvětlit, že řešení a technologie pro dům jsou dnes už úplně jinde a samotná pasivní rekuperace se hodí celkem dobře na chatu nebo chalupu, kam se v zimě nejezdí a od jara do podzimu tam chci mít dobře vyvětráno. V takovém případě nevadí, že jednotka v zimě namrzá, nejsou s ní zbytečné výdaje za drahé zemní výměníky a další nesmysly. Dražší jednotka se na víkendové a prázdninové bydlení nevyplatí. Tam má svoje místo a tam se také vozily ty doma vysloužilé vířivé pračky. Je škoda, že lidé při miliónových investicích do stavby nebo rekonstrukce domu nevěnují technologiím více času a rozmyslu. Katalogy se prohlížejí za účelem výběru dlaždic, podlah, navštěvují se kuchyňská a koupelnová studia a technologii domu nechají nějakému diletantovi, který jim doporučí pasivní rekuperaci a flexipotrubí natahá bez projektu za víkend jako melouch. On totiž obvykle neznalý stavebník nerozlišuje rekuperaci a když už vůbec nějakou osadí, bere to, jako že už udělal pokroku zadost.
VZTPraha
 

od jarka » 20 led 2013, 01:55

Je škoda, že lidé při miliónových investicích do stavby nebo rekonstrukce domu nevěnují technologiím více času a rozmyslu. Katalogy se prohlížejí za účelem výběru dlaždic, podlah, navštěvují se kuchyňská a koupelnová studia a technologii domu nechají nějakému diletantovi, který jim doporučí pasivní rekuperaci a flexipotrubí natahá bez projektu za víkend jako melouch. On totiž obvykle neznalý stavebník nerozlišuje rekuperaci a když už vůbec nějakou osadí, bere to, jako že už udělal pokroku zadost.


Tak, tak ;) ...
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od Kolemjdoucí » 27 lis 2015, 08:49

Těžko říct jaká bude ISIS RECORVER 90. Člověk do toho nevidí. Ideálně kdyby to někdo kuchnul a měl ji doma aspoň rok aby o tom napsal.
CO se týká pasivní rekuperace a přirovnání ke ždímačce, budiž. V tom případě ale musím podotknout, že 99% obyvatel ČR ždíme a pere v rukách a my dříve narození víme moc dobře jaký byla ždímačka neuvěřitelný pokrok a co to ušetřilo práce :) I pasivní rekuperace je super věc. Havně v malých místnostech,, prostorách, bytech je to nutnost.
Já pořídil v roce 2012 Sentinel kinetic B do svého bytu 72 m2 stojí podobné peníze. Nemá předehřev ani dohřev. Je dobře odhlučněná, ovládání nic moc, má velmi kvalitní německý radiální ventilátory. Výměník je taky dobrý (německej patent)- reálnou učinnost jsem spočítal na 77%-85%. Automatický letní by-pas - ten je na kokot (plastová kazeta s plastovýma lamelama za výměníkem před ventilátorem odtahovaného vzduchu. Když se lamely za výměníkem zavřou boční se otevřou a odtahový vzduch by měl výměník obtékat, nefunguje to netěsní to, takže v letní noci to příchozí vzduch ohřeje z 20 na 24°! Asi by to mělo spíš být před výměníkem příchozího vzduchu, ale oni to používají i na rozmrazování - tato funkce tam je, nepoužívám ji, a to by potom studený příchozí vzduch obtékal výměník místo odchozího teplého a to by se rosil plášť jednotky. Bydlím v n. v. 450m, sání je na jižní zateplené fasádě a že by přes zimu celý den mrzlo to ne to je spíš vyjímka (možná tak tři týdny za celou zimu), takže intenzivní větrání přes den není problém. V případě mínusových hodnot se na displeji zobrazím režim odmrazovaní a vzduchotechnika jede pořád v nastaveném režimu-zrychlí odtahový ventilátor a prakticky nepoznám rozdíl, krom toho že nejde zapnout vysoký režim, čímž se záchod déle odvětrává... Co se týká chybějícího dohřevu, tak i v těch nejmrazivějších dnech (-18 bylo myslím maximum 2 x za zimu:) mi nešel vzduch do bytu pod 15° (doma 21°) Stačí ubrat výkon a natočit mřížku někam kde nesedíte a ani to pocitově nepoznáte, od oken táhne víc. Jinak nevím jakou rek. jednotku doporučit.
Kolemjdoucí
 

od Leonardo » 27 lis 2015, 13:42

Kolemjdoucí píše:
CO se týká pasivní rekuperace a přirovnání ke ždímačce, budiž. V tom případě ale musím podotknout, že 99% obyvatel ČR ždíme a pere v rukách a my dříve narození víme moc dobře jaký byla ždímačka neuvěřitelný pokrok a co to ušetřilo práce :) I pasivní rekuperace je super věc.

99 % už asi ne. Hlavně u nových domů uvádějí statistiky až 50 % vybavení řízeným větráním, u pasivních domů 99%. Poměr pasivní:aktivní jsem slyšel udávat 50:50. Věřte ale statistikám. Co je dost jisté, že do budoucna domy bez řízeného větrání už nebudou ani kolaudovatelné.
Leonardo
 


Zpět na Ekonomika