Chcem len vyvetrat - byvame na rusnej ulici

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Laďa Jaskva » 09 črc 2013, 16:20

Dobrý den. Já jsem měl dojem, že těmi dírami bude pouze nasávat a že tam ani žádné potrubí nebude. Nicméně, ani netuším, jak to má tazatel vymyšleno, protože může přivádět pouze čistý vzduch, nebo pouze odtahovat vzduch špinavý. Na oba způsoby stačí jedno potrubí a okruh bude uzavřen volným prouděním vzduchu pod dveřmi. Ale neznám ani půdorys bytu, ani umístění dveří, ani nic. Čili, těžko něco vymýšlet. Je jasné, když se na to sání v teple nedá izolace, tak vznikne efekt vychlazené pivní flašky. Nicméně 10 cm izolace je podle mě hodně. Asi by bylo dobré tam dát nějaký ohřívač vzduchu a je po problému. Nic nebude kondenzovat, nemusí se řešit odvod kondenzátu a může se použít holé potrubí. :)
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od da.ko » 09 črc 2013, 21:01

Pedro píše: Upozorňuji však na nutnost silné izolace (cca 100 mm). To udělá přidá k průměru sacího potrubí 200 mm, tak jen abyste měl dost prostoru.


A sakra...to bude roura jak prase...to si nedokazu predstavit jak to tou kuchyni povedu aby to i esteticky sedlo. Kdyz to dam tesne do rohu pod strop oblozim to sadrokartonem rekneme s 50mm mezerou, kterou vyplnim mineralni vlnou nebo necim podobnym, bude to tak vyhovovat?

kdyz to pocitam 50mm zboku, 50mm zespod (na stenu a strop je to natesno, na sponu) + 128mm spiro + 13mm sadros, tak mam v rohu podhled o prurezu temer 200mm x 200mm

Jinak je to pravda, v zime to bude kondenzovat pokud se to nezaizoluje. Je otazka, jestli je opravdu nutne to izovat 100mm izolaci, predpokladam ze ma Pedro na mysli Mirelon.
Uživatelský avatar
da.ko
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 6
Registrován: 08 črc 2013, 08:36

od Pedro » 09 črc 2013, 22:27

Ideální je nenasákavá izolace. Může to být i Mirelon. Síla je závislá na lambdě izolace. V kuchyni ale bývá vlhko a horko, to nároky na izolaci zvyšuje. Pod 60 mm bych nešel a i to může být málo. 100 mm je vyzkoušené. Můžete ale zkusit experiment, když chcete risknout předělávku kastlíků.
Pedro
 

od Laďa Jaskva » 10 črc 2013, 10:32

Ave,
stejně jako zde níže uvedený nekapíroval můj cynizmus s problémem vrtání děr do paneláku,
viewtopic.php?f=18&t=1050&start=20#p7053
nepochopil ani PT LJ hlubší vrstevnatost problému.

Dobrý den. To je zajímavé, jak se všechno dá obrátit naruby. Tu něco vynechat, tu si něco přidat a hned je všechno jinak. Mě je naprosto jedno, co si o mě myslíte a já se v žádném případě nebudu s nikým dohadovat, jestli něco pochopil, nebo nepochopil. Pouze zrekapituluji fakta :
1. byt má dva větrací otvory průměru 90 mm, které jsou na fasádě zakryty mřížkou
2. byt má odsávání do světlíku ( do šachty )
3. jestli větrání odpovídalo požadavkům v době výstavby, tak se to posuzuje pořád podle těch starých požadavků, včetně odvodu špinavého vzduchu do světlíku
4. na domě se nic nebude dělat, čili není potřeba ani souhlas ostatních dotčených, ani stavební povolení a ani nic.....
5. snížené podhledy, ve kterých povede rozvody nevyžadují žádné povolené, ale když byste na to trval, tak mu to povolte. Já to tazateli povoluji. :lol:
6. vrstevnatost problému je tak velká, kolik vrstev si vymyslíte. :evil:

S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od Laďa Jaskva » 10 črc 2013, 22:20

Dobrý den. Nevím, co je to tzv. pochcaný výfuk ve Vašem pojetí. Kdyby Vám šlo o řešení problému, tak byste mohl něco napsat hezky česky. Jinak v tom zapojení, včetně proudění vzduchu se nic nemění, čili ten Vámi definovaný tzv. pochcaný výfuk tam již je od začátku stavby. Jenom se divím, že Vám to vadí dneska a proč si to necháváte tajemně pro sebe celé roky, :roll: A když Vám to není jedno ( na rozdíl ode mne ), tak to nějak vyřešte podle norem, podle fyzikálních zákonů a hlavně to potom zkuste hodit do písemné podoby v českém jazyce.
Děkuji za sebe a za všechny, kdo neovládá jazyk Vašeho kmene.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03

od slay » 08 bře 2014, 17:25

Akceptovatelna hlucnost pri spani je 5 dB(A), pri pozerani TV je 7 dB. Taketo parametre dosahuju iba ventilatory CPU Noctua s fluidnymi loziskami pri 6V a 500rpm. Vsetky ponukane ventilatori maju hlucnost od 18 dB, lebo tam davaju smejdove ventilatori a nehanbia sa pytat za to 400eur.
Najlepsie si ju je vyrobit sam, treba iba nato dat dokopy kovove rurky/trubky a 2 ventilatori Noctua.
Ucinnost pasivnej rekuperacie nemoze byt vyssia ako 50% (teplota privadzaneho vzduchu nemoze byt vyssia ako priemer medzi vonkajsou a vnutornou teplotou), zvycajne je 40-45%.
slay
 

od Mathilda » 09 bře 2014, 11:19

Hlučnost ventilátoru je opravdová věda. S představou o hlučnosti je to podobné a troufám si říct, ještě horší než u jiných parametrů jednotky. Zkuste si vzít z ulice 100 lidí a zeptejte se, jaký je rozdíl mezi akustickým výkonem a akustickým tlakem. Kolik myslíte, že jich to bude vědět? Dva? Tři? Ani samotná představa Decibelu není nijak zažitá. Zeptejte se těch lidí, kolik dB má lednička, nastartované auto, hodiny na zdi? Kolik tipne správné hodnoty? Deset ze sta? A největší problém u dB dělá představa o snížení nebo zvýšení výkonu. Představu, že snížení výkonu o 3 dB = poloviční výkon, proti tomu zvýšení o 3 dB = dvojnásobný výkon, to už pobírá jen jeden ze sta. Kdo ví jestli.
Tikající hodiny mají akustický "hluk" 35dB, těžko si pak představit, že čtvery hodiny nedají dohromady 140dB, což je rámus ze startující rakety.
Totální chaos do všeho vnesou frekvence, jestli se ještě někdo alespoň trochu orientuje v dB a trochu si je poskládá do fyziologických příkladů, představa frekvenčních závislostí a akustického výkonu už chce specialistu v oboru.
Samotná akustika ventilátoru neudává celkovou charakteristiku jednotky. Ta navíc může být korigovány rozvodem vzduchu pozitivně i negativně.
A nezapomeňte, že potřebujeme i tlakový výkon ventilátoru, který koreluje s akustickým. Tohle vyladit stojí i víc jak 400€.
Mathilda
 

od Mathilda » 09 bře 2014, 23:40

Slay je na začátku poznávání vzduchotechniky. O tom svědčí i jeho úvahy. Ale abychom mu nekřivdili, vyvětrat dům ventilátorem do PC aplikují i etablovaní prodejci semtampšuků a jak jim báječně vychází W/m3 hodinového větrání. :twisted:
Mathilda
 

Předchozí

Zpět na Ekonomika