ELMET Elair

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Martin Hořán » 01 úno 2013, 14:22

Dobrý den, opatřil jsem si jednotku Elmet ELAIR 2,5 AC/VM. Chtěl jsem nějakou levnější aktivní rekuperaci. Jsem ale dost v rozpacích nad provedením a kvalitou. Jednotka je ještě na paletě, jak jí dovezli vzduchaři. Měli jste to někdo taky tak nebo se nepovedl jen můj kus? Vnitřní izolace je dělaná stříkanou pěnou, ale asi to někdo stříká nakoleni. Nečekal jsem zázrak, ale tohle je trochu moc. Nová jednotka, ještě stojí na paletě a už je vidět rez. Amatérsky nalepený těsnění jako se dávalo na opravu oken.Máte někdo nějaký lepší poznatky? Ještě bych se chtěl zeptat na motory. Nezdá se mi, že by byly EC. Nenašel jsem typ.
foto11.jpg
foto01.jpg
Martin Hořán
 

od Leon » 01 úno 2013, 14:41

To je úžasné provedení. Uvědomte si, že když chcete něco levného, musíte akceptovat horší kvalitu. Není možné, aby výrobce pořídil drahé výrobní technologie pro malé série. Proto ta manufakturní výroba vypadající jako "nakoleni". Stejně tak není možné, aby byly použity komponenty stejné kvality jako u špičkových produktů za udržení nízké ceny. Vždycky je to něco za něco.
Leon
 

od Martin Hořán » 03 úno 2013, 13:16

To jste mě moc neuklidnil. Pro mě je to dost peněz. Je normální, aby už nová jednotka byla zarezlá? Všimněte si v obrázku s ventilátorem vlevo dole kolem nýtů a spojů. Víte typ ventilátoru? Co znamená to AC 03?
Martin Hořán
 

od Martin Hořán » 23 úno 2013, 22:36

Jednotky se začínám děsit, všechno popíšu a nafotím. Kdyby rozdávalo označení Czechšmejd, tak je to aspirant. Snažil jsem se zjistit typ ventilátoru a představte si, že je uvnitř jednotky napevno zanýtovaný a nejde vyjmout! Je to vidět na první fotce. Rozhodně je to nějaký laciný noname AC ventilátor. Vrtule je z nekvalitního měkkého plastu. je normální, aby motor nešel vymontovat bez odvrtání nýtů?
Martin Hořán
 

Re:

od Martin Hořán » 25 úno 2013, 19:08

Postupně jsem jednotku rozebral a vypadá jako by byla vyráběna v Rumunsku nebo v nějaké garáži.
elmet01.jpg
Ventilátor nelze vyjmout.
Pokusil jsem se přečíst typ ventilátoru a proto jsem uvolnil středové šrouby, ventilátor se ven nedostane. Je napevno nýtovaný do bedny.
Neskutečná fušařina, kterou pozná každý laik, je provedení těsnění jednotky. Podívejte se, jak je udělané těsnění kolem pantů. Samotný materiál připomíná oknotěs.
elmet02.jpg
Detail těsnění.
Nevím, jestli to má být legrace. Jako sranda je to ale dost drahý.
Fušařina je vidět naprosto všude. Při montáži zřejmě zjistili, že jeden ventil nefunguje. Normálně mu odstřihli přívodní kabely a nechali ho tam. Vedle pak osadili funkční. Jak dlouho bude fungovat?
elmet03.jpg
Nedemontovaná nefunkční součástka.
.
Takový výrobek je urážkou slušné české práce a to zdaleka není všechno.
Martin Hořán
 

Re:

od Martin Hořán » 25 úno 2013, 21:26

Už jsem ukazoval a na několika snímcích je vidět, jak je prováděná "izolace". Jednotka je zastříkaná montážní pěnou. Celý vnitřek je od toho zapatlaný a expanzí pěny deformovaný.
elmet04.jpg
Deformovaná konstrukce jednotky.
Místo izolace stěn je uvnitř nespecifikovatelný bílý materiál, který nedoléhá. Označil jsem ho šipkou u výřezu pro ventilátor. Opět je vidět, s jakou fortelností je vyřezaná izolace v průchodu pro ventilátor.
elmet05.jpg
je pro mě i záhada, proč má jednotka i tento třetí ventilátor? Má to být k chlazení elektroniky nebo kompresoru? Nechce se mi věřit, že ventilační jednotka,která má sloužit pro úspory tepla, nedokáže teplo z kompresoru využít. Vlastně se tak topí do sklepa nebo na půdu, v lepším případě v technické místnosti.
elmet06.jpg
Poslední obrázek (doslova - jednotku jsem odmítl instalovat a montážní firmě vrátil, zítra si pro ní přijedou) ukazuje filtrbox, ke kterému se dostanu po odmontování víka s nápisem filtr. Překvapení bylo v tom, že tam žádný filtr není a vnitřek je fixovaný a zasilikonovaný. Nejde vyjmout. To by mi s ohledem na celý paskvil ani nevadilo, stačilo by napsat, že k jednotce jsou potřeba externí filtrboxy. Za normální bych považoval,kdyby jednotka měla filtry na sání a na odtahu vzduchu z domu nebo žádné, ale jen jeden? Konstruktér tohoto byl snad pod vlivem, jestli se dá vůbec bavit o konstrukci. Posledním hřebíkem je vstup vzduchu na kondenzátor. Vyznačil jsem červeně velikost kondenzátoru,který je zakrytý jinou částí jednotky. Proč? Proč se zakryje 1/4 plochy kondenzátoru? Je to udělané z nějakých zbylých součástek a menší prostě nebyl, nebo zde udělali soudruzi další konstrukční chybu? Objednal jsem nejnovější model, poslední hit vývoje. Tohle je ale děs, který je odfláknutý, neskutečně hlučný a koncepčně nedomyšlený. Jednotka ni nejde opravit, muselo by se to celý předělat.
Martin Hořán
 

od MIRAS » 14 bře 2013, 21:53

Jednotka vypadá skutečně hrozně, jak jste dopadl s reklamací?
MIRAS
 

od aghalee21 » 18 bře 2013, 21:11

Jednotku Elmet Elair 2.5 AC má jednotka nechladí mám v provozu třetí sezonu a absolutně bez problému a koroze,přijde mi to že vám dali nějakou používanou,já si ji dovezl přímo od výrobce a nemohu si stěžovat,filtr mám taky jen na sání z venku ale pokud chcete na sání z domu tak si ho můžete vložit na potrubí,jinak hanit výrobce z jednoho zmetku a asi ještě dodaného někým jiným bych nedělal. Jinak Vám tu situaci nezávidím a ani nikoho nehájím ale moje jednotka je po třech letech netknutá jen měním filtry.
Uživatelský avatar
aghalee21
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 bře 2013, 20:57

od Martin Hořán » 18 bře 2013, 22:06

Původní jednotka nebyla použitá, podle zabalení a adresy odesílatele přišla přímo z výroby. Nakonec vše dopadlo dobře, jednotku mám už od jiného výrobce. Nikoho nechci hanět, ať za něj mluví produkt sám. Je dobře, že vy jste spokojený.
Martin Hořán
 

od aghalee21 » 18 bře 2013, 22:41

Je dobře že jste to nakonec vyřešil ke své spokojenosti,já bych dnes už do řízeného větrání nešel do žádného a to z důvodů že nevidím smysluplnost zařízení at aktivního či pasivního nechal jsem se zblbnout,víte lednice co mám za 30 tisíc mi mrazí,chladí,dělá led filtruje vodu,dělá ledovou tříšt,vejde se do ní spousta věcí a rekuperace za 56 tisíc ohřeje trochu vzduch,trochu málo za ty prachy a je jedno od koho je.Za blbost se platí.Přeji hezký den.
Uživatelský avatar
aghalee21
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 18 bře 2013, 20:57

od Peggin » 26 bře 2013, 12:42

Všimnul jsem si na TZB, že už někdo paní Matyášovou na velmi nízkou kvalitu výrobků upozorňoval http://forum.tzb-info.cz/123543-rozvod- ... oru#text30
Jsem zvědav na reakci.
Peggin
 

od Jan Dvořák » 05 srp 2016, 12:08

Díval jsem se na fotky jednotky a na hrdlech nejsou žádný těsnění jako u jiných jednotek. http://www.luftuj.cz/p/elair-2-5-ac-vm- ... ni-zdarma/ Hledal jsem nějakou podobnou jednotku a našel jen tohle. Po přečtení recenzí a shlédnutí fotek nechci riskovat. Našel jsem ještě od nilanu vpl15, ale chtěl bych mít větší výběr. Chtěl bych něco levnějšího.
Jan Dvořák
 

od Mixes » 02 led 2017, 12:28

Našel by se někdo s aktuální zkušeností s Elmet Elair? Pohříchu se jedná o jedno z velmi mála aktivních RJ a při tak omezeném výběru člověk musí zvažovat vše co je na trhu.
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50


od Mixes » 02 led 2017, 17:59

Jistě, vždyť je to v tomto vláknu :) Je to jedna zkušenost, kdo ví za jakých okolností, a další 4 roky nikdo nic nepřidal. Elmet toho přitom prodává poměrně dost.
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od JirkaF » 03 led 2017, 00:14

Podívejte se na výrobek jako koncept. Srovnejte se aktuálními letáky, co se změnilo, co se posunulo? Viděl jste jejich webové prezentace? Proč nikde není vidět žádná technická dokumentace? Srovnejte si přívodní teploty přívodu při běžných zimních venkovních teplotách. Proti konkurenci jsou o 10 °C nižší. Proč nikde nejsou typy kompresorů, ventilátorů, proč se jednotka sama musí chladit viz pokyny k umístění atd.
Přílohy
Bez názvu.jpg
JirkaF
 

od Mixes » 03 led 2017, 01:26

Vim, podle prezentace na webu a dostupných informací bych si ten produkt nikdy nevybral. Ale dal jsem šanci i pro zjištění osobních zkušeností. Jinak Elmet se možná zaměřuje spíš na velkoprodej (např. pro RD Rýmařov) než na sólisty. Když jsem se u nich na ten Elair informoval, hned mě přepinkli na jednoho pána v Dobřichovích, který to dealuje a má to i někde naistalované. Možná se u něj někdy stavím, ale v zázrak rozhodně nevěřím.
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Zohan » 03 led 2017, 11:37

Výrobci dřevostaveb to je dost specifická skupina. Velkých hráčů je tu jen pár, zbytek dělá do 20ti domů ročně a tam se dá i ledacos domluvit. To už není taková sériová výroba. RD Rýmařov má koncepci co nejlevnějšího domu, snaží se minimalizovat všechny položky, proto v těchto domech v základu nenajdete žádnou drahou externí technologii. Oni chtějí prodávat domy a ne nějaké vybavení. Aby udrželi alespoň nějakou úroveň, berou zase to nejlevnější, co na trhu najdete. Jeden čas to byl určitý trend i u jiných větších výrobců, aby mohli napsat, že mají řízené větrání s rekuperací a maximálně si usnadnili práci, osazovali decentrální jednotky do zdí. To se už naštěstí objevuje jen zřídka. Asi pochopili, že si tím své domy ničili a kredit spíše ztráceli než získávali. Na druhou stranu jsou tu výrobci, kteří dělají luxusní domy pro movitější klientelu a na technologiiích nešetří. Mezi takové patří Elk nebo DFHaus. Poslední jmenovaný už asi ani na český trh domy nedodává, jsou vysoce kvalitní a také si za kvalitu nechají zaplatit. Takové domy si může dovolit jen V.I.P. klientela. Ti zase neřeší výběr větracích jednotek, berou to nejlepší bez ohledu na finance.
Zohan
 

od marek.slama » 05 led 2017, 22:15

Takže dnes z hrůzou čtu ohlasy na tuto jednotku. Mám jí v provozu druhým rokem a až na jednu drobnost jsem naprosto spokojen. Zkusím zítra, či o víkend naprosto podrobně popsat své zkušenosti. Nyní jen krátce. K vytápění - celý listopad - teploty jak víte, byly v průměru 5 nad nulou jsem topil jen jí a horkovzdušný krb s akumulací využil asi jen dvakrát a to spíše pro radost. Ano, je to navenek kovářská práce. Jak říkám, popíši více v nejbližších dnech. Zatím Marek.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

od Jipe » 06 led 2017, 00:43

marek.slama píše: Jak říkám, popíši více v nejbližších dnech. Zatím Marek.
Marku, co je uvnitř za typ ventilátorů? Proč je tam ten třetí (na obrázku made in China)? Podle popisu to má 4 hrdla, takže cirkulační ventilátor to nebude. O co jde? Proč je na kompresoru topný kabel? Díky. Jirka
Jipe
 

Další

Zpět na Ekonomika