ELMET Elair

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Mixes » 08 led 2017, 01:14

Marku, to by bylo fajn. Napiš také prosím stručně něco o domě (TZ, plocha a topení). Díky
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od marek.slama » 10 led 2017, 16:44

Omlouvám se za pozdní reakci. Rozděluji do víc příspěvků. Zuby.... antibiotika, bude se trhat.... Domek ruina z roku 1906 s ještě horší přístavbou z války. Zařízlý v prudkém svahu. Koupeno se ženou, že byt necháme jednomu z dětí. 7 let deně práce po práci. Takže dle projektu vypočítaná TP asi 5.6Kw. V reálu odhaduji tak necelých 5. Na vesnici kde není plyn, z jedné třetiny podsklepený. Stará část - 45, na jednom místě jen 40cm cihla, vyzděno komůrkově. Zatepleno včetně přístavby po ručním podříznutí - 16 cm EPS 100, je ltvrdší a lepší parametry. Přístavba zbořena, vystavěna nová - 37,5cm porobeton, opět 16cm EPS 100. Nad sklepem klenba vysypána Liaporem, na tom dvakrát 18mm OSB a pak vinyl. Ostatní podlahy vykopány a v nich 15cm EPS 150 S. V přístavbě stropy sádroš a na něm 40cm Knauf, to samé v podkroví ve staré stavbě. Šikminy podkroví staré stavby 23 cm Isover Unirol profi, víc se nevešlo ani s krokvovými nástavci. Dveře hliník Internorm, okna dřevohliník Internorm mezi skly žaluzie. Střešní okna Roto, stačí dvojsklo, venkovní sítě proti přehřátí a vnitřní rolety.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

od marek.slama » 10 led 2017, 16:46

Čím na vsi topit a nemít bordel? Pořád po výstavách a veletrzích. Nakonec pro případ velké zimy a pro radost - krbová vložka Econ s akumulací do vzduchu. Obestavba ze Silca. - sám. Aby obývák vyhřívalo jen sklo a jedna mřížka. Po zkušenostech od známých jsem se nechtěl smažit. Funguje to. Krb má externí spalovací vzduch, vzduch pro cirkulaci nasává nad schodištěm podkroví, tlačí ventilátorem dolů, prochází skrz nahřáté aku cihly a jde do rozvodů. Filtr box, ale není moc třeba, nesaje u země, ale z nejvyšího místa v domě. Po vyhasnutí topí ještě několik hodin, ale zas tak moc netopím. Zapomněl jsem dům - 90m obytné plochy a sklep. V koupelně pro jistotu žebřík s patronou. Aktivní reku jsem chtěl nejen pro zabránění úniků tepla ale i kvůli větrání bez prachu - pod domem je silnice a stále jezdí zemědělec. A nechce se mi furt topit v krbu, ač to v tomto případě není zas taková dřina- velký popelník, topeniště do V, minimum popela. Ale když je průměr kolem pěti nad nulou, tak pak krbem zbytečně přetápím. Reku - mám od Elmetu starší model bez měření CO2, jsem dostal se slevou- výstavní kus. Vše jsem dělal bez dotací, nebyly anebo jsem nechtěl. Nemám zemní kolektor, ale dům má optimální orientaci jih-sever.Mám tedy dva přívody do sklepa, do reku. V létě beru vzduch ze severu, od paty domu pod svahem, je tam chladno a vyfukuji na jih. Chladím. V zimě naopak, na silnici se nepráší a zepředu je kvůli svahu žulová podezdívka a ta se ohřívá od sluníčka, je li. Jednotku mám osazenou dvěmi filtr boxy, foukám kopresorem, neperu.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

od marek.slama » 10 led 2017, 16:47

Mám přisávání vzduchu ze sklepa- je sice skoro suchý, ale odvlhčuje jej to, hlavně v létě, kdy se kondenzuje na kamenných zdech vlhkost. Reku jsem měl rozebranou jen ze dvou stran- je v rohu sklepa, na jaře jí odpojím a rozeberu co to půjde- chci skouknout lopatky ventilátoru. Nemám tam žádnou montážní pěnu, mám tam normální izolaci z nenasákavého materiálu. Sice od pohledu žádné NC stroje, ale slušně zpracované. Jo a na napouštění kompresoru mám taky tu součástku navíc, nepřipadá mi jako uštíplá a ponechaná, ale taky nechápu proč. Jen je mi divné, že by se to stávalo pravidelně? To asi ne, že. Při teplotách kolem 5 topím jen s ní a není problém mít kolem 22 v domě neustále. Což mi v září, říjnu a v předjaří stačí ani nechci víc. Měřím si výstup digi bezdrátově na výstupu v obýváku - když je kolem 8-10 na nulou je kolem 33 stupňů, pak to úměrně klesá, ale vždy je o dost víc než v místnosti. Použiji li v létě chlazení - revers mód, bylo při tropech na výstupu kolem 16 stupňů. S čím jsem nespokojen: v případě teplot kousek nad nulou a velké vlhkosti vzduchu jednotka namrzne a místo aby topila tak sice dál větrá , ale chladí. Bliká zelenomodře na kontrolním okýnku. Minulý rok to bylo asi třikrát za rok, letos se to povedlo víckrát. Vlhký rok. Ptal jsem se technika a řekl mi, že je nejlepší jí vypnout a nechat den samovolně roztát, což nasere. Pak zas běží Ok. Věc dvě - hysterze na ovladači je malá a jednotka nejde přepnout jen do módu větrání - takže když si to blbě nastavíte snaží se po překročení teploty místnosti (natopeno krbem) chladit. Mám tedy nastavenou větší teplotu a uzpůsobeny programy. Dá se to vychytat. Sucho řeším zvlhčovačem. V ložnici. Snad jsem zodpověděl vše. Klidně se zastavte, pojedete-li kolem. R6 Praha - Vary- Petrohrad-Černčice. Marek.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

Re:

od Zohan » 10 led 2017, 17:02

Marku, já jsem měl jednotku rozebranou u klienta a raději nechci popisovat a riskovat nějakou žalobu.
Psal jste, abych se ptal, tak tedy:
1) Máte přehled o stavu jednotky?
2) Jakými je vybavena čidly? Běžně jednotky snímají teplotu sání, odtahu, přívodu i odtahu, ukazují výkony ventilátorů, sledují vlhkost..
3) Jaké máte servisní menu? Zapisuje jednotka své stavy, dokážete někde vyčíst stav v okamžik poruchy?
4) Píšete, že jednotka namrzla. Máte možnost nastavení odtávacího cyklu, aby neměla tyto nepříjemné dopady?
5) Sledoval jste někdy příkon jednotky?
6) Víte, proč jsou postranách větrací mřížky a ventilátor, na který se tu už někdo ptal?
Zohan
 

od marek.slama » 10 led 2017, 17:18

Ano, jednotka neukazuje krom signalizace diod provozu a poruchy nic, vím. Já jí nebráním, jen popisuji zkušenosti. Můj centrální kanadský vysavač taky nemá display na rozdíl od jiných, jen jednu kontrolku a přes to dělá to co má. Ale s výjimkou popsaného negativního ode mne vím, že dokáže topit, spotřebu tarifu D 56d si monitoruji za celou domácnost a nemám pocit, že by mne to ruinovalo. 2370 zálohy, sporák, spousta elektroniky v pohotovosti, venku míchačka, kompresor, bojler, pila a práce kolem domu. Po prvním roce mi vraceli 7000. Ano, uvažuji o změření spotřeby jen jednotky. Ale neberu to prioritně. Pro mne je důležité, že větrá a značnou část roku i topí a případně chladí, když stínící prvky už tolik nepomáhají- hlavně v podkroví, tam to už líp nešlo, leda nadkrokevní izolací a ta byla v tu dobu neúměrně drahá. Nemám potřebu vše monitorovat na tabletu, mobilu. V tomto jsem laxní- příkladem - bydlím na konci vesnice, mám z toho důvodu kamerový systém a do teď jsem si nenastavil vzdálenou správu. Vidím kolem domu v kopcovitém terénu, z oken bych jinak neviděl a kamery zloděje odrazují. Zpět k tématu. Já jen doufám v přiměřenou životnost, případnou snadnou opravitelnost a že bude topit a chladit, když potřebuji. Až na dříve uvedené to dělá. Asi tak to cítím.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

Re:

od Zohan » 10 led 2017, 18:30

marek.slama píše:Ano, jednotka neukazuje krom signalizace diod provozu a poruchy nic, vím. Já jí nebráním, jen popisuji zkušenosti.
Tohle není o nějakém přehnaném sledování přes net. Jednotka by ale měla uživateli signalizovat, co dělá. Já se na to ptal totiž záměrně, ta jednotka,kterou jsem měl rozebranou, taky žádnou chybu nehlásila. Jen ušlo chladivo. Ušlo tolik, že to nějak fungovalo, ale klient to poznal, až když se mu zdálo, že to nefunguje vůbec. Nemáte přehled o teplotách kondezátoru, výparníku, v podstatě nevíte, jestli ta mašina běží a jak. Jestli něco topí, ještě to nemusí znamenat, že to je výhodné. Topí i fukárek za tisícovku z OBI. Kdybyste měl srovnání, viděl byste ten rozdíl. Je to jak s okny od internormu, to jste vybral první ligu! Pro někoho okno, ale právě v detailech je ten zásadní rozdíl a ta kvalita. Také taková okna nemůžete srovnat s nějakým levným profilem v hobbymarketu, kde celé okno stojí dva tisíce. Bohužel je to tak i s jednotkami.
Zohan
 

od marek.slama » 10 led 2017, 18:42

Já Vám dobře rozumím, na jednu stranu jsem rád, že to nebude žádná velká složitost a že většinu údržby i drobných oprav zvládnu sám a nemusím dál platit, ale třeba zrovna ta úroveň chladiva mne také trápí. Holt za dva roky pozvu někoho z okolí aby obsah chladiva změřil a popř.doplnil. Stačil by pod deklem analogový měřák s červenou čárkou....... :D A to namrzání mne také deptá. To chci nějak vyřešit. Ale jinak jsem spokojen, ač provozuji jednotku teprve druhý rok. Díky za reakci.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

Re:

od calex » 11 led 2017, 01:00

marek.slama píše: Holt za dva roky pozvu někoho z okolí aby obsah chladiva změřil

Nechci brát iluze, ale obsah chladiva se jen tak nezměří. Na okruhu je schrader. Pak to jde vypustit a zvážit. Smiřte se s tím, že to nejspíš jenom vypustí a řeknou, bylo toho tam málo :-) , pak dají tam chladivo dle předepsanýho množství. Nezaměňoval bych jednoduchost s nedokonalostí. Když vám odejde kompresor, protože to nic nehlásí a vy ho měsíc tejráte, budete se divit. Je to jako jezdit s autem bez kontrolek, tachometru a ostatních budíků. V lepším případě vám někde dojde benzín a domů to dotlačíte. Ten odstřiženej tlakáč mi přijde jako by měl někdo připravený části okruhu, nebo vyrobených pár polotovarů a nechtělo se mu to opravovat. Na okruhu je to fakt na nic, na takhle zastřihlý kabely se už nikdo nepřipojí. Dejte sem nějaký fotky vnitřku a rok výroby, to co je na začátku je dost k pláči. Ten Hořan to měl z roku 2013 a vy byste to měl mít z roku 2015. Možná jakože z výstavy a rok výroby bude taky 13 -14. Tohle jsou kusovky, žádný série.
calex
 

Re:

od marek.slama » 16 led 2017, 18:05

Tak zase zareguji a doplním. Kontrola provozu je pravda jednoduchá, ale základní přehled dává a to pomocí diod v panelu: červená - rekuperace tepla, modrá- klimatizace (chlazení) - trvalý svit, blikání - 10 s po připojení napájení nebo indikace poruchy, žlutá- ohřev kompresoru (při teplotách pod bodem mrazu), světlá zelená- provoz tepelného čerpadla, zelená- zapnutí přístroje. Ten malý ventilátor má jediný důvod- v létě, když kompresor běží v modu chlazení-klimatizace odvádí teplo z obalu. Ventilátory jsou Ziehl Abegg, v mé starší verzi Papst. Příkon 63/73W dle typu, kompresor - v případě jeho provozu 850W. Víte, dělal jsem když jsem bydlel v bytě obsluhu jeden čas i 4 kotelen plynových na přivýdělek ač mám Mgr.z pedagogiky- nebo spíš právě pro to. Dokavaď byly staré kotle- Vailant, atd..... mnoho oprav, čištění atd.jsem dělal sám - domy se staršími lidmi. Vše bylo jednoduché. Pak jsem v našem bytovém domě nechal dát kondenzační Buderusy. Po záruce problém v přechodném období s ohřevem do radiátorů. Natopil se bojler na TUV a tím to skončilo. Servisák s notebookem, na nic nepřišel, jen poslední tři poruchy vždy načetl, ale jejich důvod nikoliv. Budu pokračovat v dalším příspěvku.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

Re:

od marek.slama » 16 led 2017, 18:19

Nikdo nechápal proč to v záruce šlo. Výměna datových svazků, všech čidel teplot. Servisák měl schůzku v Praze na centrále Buderusu, prý to není doporučené (ale jen možné) zapojení výrobcem (ale fungovalo dva roky). Rozřezala se topná větev, dal trojcesťák. Při mrazech no problem. Jak bylo těsně nad nulou, nahřál se bojler, pak se trojcesťák přetočil na natápění systému, spustil oběhovku, ale kotle netopily. Naskočila potřeba bojleru, natopil jej zas a tak dokola. Servisák tam strávil x hodin, za které nechtěl naštěstí nic. Notebook s drahým programem napojen, jen chybová hlášení, přesné určení poruchy ne. Řídící jednotka stojí kolem 20 000 nikdo mu jí nechtěl jen tak půjčit. Nájemnící na kolaps. No trvalo to rok, než se na to přišlo. Co z toho plyne? Samá indikace provozních hodin, teploty spalin, obsahu plynů a nic.... tisíc možností nastavení, preferencí , servisní menu. A já aby se ohřáli tam seděl s kafem a pouštěl to přes kominický mód. Takže mně jednoduchost až tak nevadí. Hodně jsem to zjednodušil. Ale asi chápete co tím chci říci. Marek. Já si u této jednotky řeším jen to občasné namrzání a možnost jí upravit pro případ potřeby aby jen větrala (když jedu denně na horkovzduch z krbu). Topím pomocí jí jen jak jsem psal v přechodném období. Naštěstí už nějaké tipy mám, v létě zrealizuji.
Uživatelský avatar
marek.slama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2017, 22:07

Re:

od Jenda » 16 led 2017, 23:40

marek.slama píše: Ten malý ventilátor má jediný důvod- v létě, když kompresor běží v modu chlazení-klimatizace odvádí teplo z obalu.

Kompresor nestojí v proudu větraného vzduchu? Uvnitř jednotky je ještě hermeticky oddělený prostor pro kompresor?
marek.slama píše:Ventilátory jsou Ziehl Abegg, v mé starší verzi Papst.
Jak víte, že je tam dneska Ziehl Abegg? Jaký konkrétní typ od Papstu máte vy? Díky za odpovědi.
Jenda
 

Re:

od Bonk » 17 led 2017, 12:57

Našel jsem na tzb, že by kompresor měl být v proudu vzduchu. Vyznačeno šipkou. Kde je ten boční malý ventilátor? Podle obrázků to vypadá, že jsou tam dva nebo druhá je jenom mřížka.
jednotka2.png
Bonk
 

Předchozí

Zpět na Ekonomika