Nilan VP18 K EK9

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od kudykam » 08 úno 2017, 13:28

Není, proto se ptám ;-)
Video to ale jasně vysvětluje, měl sem za to že HP vždy přenáší vyšší teplo do míst s nižším teplem. Podle videa tomu ale tak není. Pak už to dává smysl.
Pokud tabulka s popsanými výkony od výrobce sedí, tak se tato jednotka opravdu vyplatí a zaplatí se do 5 let (dle průměrných teplot pro mé místo bydliště).
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od Mára » 08 úno 2017, 14:25

To je právě ta samoregulace, která u deskových výměníků není a tam musíte použít by-pass. Chtělo by to pochopit hlavní princip přenosu tepla. Zkusím to vysvětlit,jak to já chápu. Spodní část trubic obsahuje látku, která se vypařuje.Když se něco vypařuje, spotřebovává to teplo z okolí (výparné teplo). Když chci vypařit vodu z kotlíku, musím pod ním topit. Není to úplně ono, ale snad to pro představu stačí. V HP se ve spodní části topí celoročně odtahovým vzduchem o plus/mínus stejné pokojové teplotě. Látka v trubicích se mi krásně vypaří, protože vaří už při nějakých -80°C za tlaku asi 1baru. Neberte mě za slovo, zkrátka za pokojových teplot vaří spolehlivě. Výparem vezme sebo teplo do horní části HP a tam musí teplo předat- kondenzovat. Pro kondenzaci potřebuje nějakou teplotu, se jako ta pára nad hrncem srazila a v podobě kapek zase spadla do spodní HP, kde zase začne vařit. Nastavení trubic se provádí volbou látky a tlakových poměrů.I voda v papiňáku vaří nevaří při 100°C,ale později a proto se maso vaří vlastně za vyšších teplot po kratší dobu. Výrobce si nastaví HP tak, aby mu cca při 20°C už nic nekondenzovalo a tak se přenos mezi spodní a horní částí HP zastaví. Sáma se spustí, až zase teplota horní části bude studená, díky studenému venkovnímu vzduchu. Berte moje vysvětlení jako laické a názorné, vědci snad prominou.
Mára
 

od kudykam » 13 úno 2017, 14:25

Dobrý den,
zajímalo by mě jestli se cenově vyplatí rozdíl mezi VP18k-EK9 a VPL15, tedy aktivní rekuperace s ohřevem do TUV nebo jen aktivní rekuperace.
Cenový rozdíl je tam značný ikdyž musím ještě připočítat elektrický boiler k VPL15
Zajímalo by mě jaká je návratnost u VP18 oproti VPL15, když teplou vodu mohu ohřívat jen v létě.. (mám takové tušení že není) ale nějaký čísla by byla fajn...
díky
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od BaR » 14 úno 2017, 09:42

Dobrý den,

vlastním sice jednotku Compact K, ale při výběru jsem také řešil dilema, zda pořídit VPL15K, VP18K WT nebo Compact. Z Nilanu jsem si vyžádal dost informací, tak jsem si udělal názor a šel do Compactu. Porovnáváte zde ale dvě naprosto rozdílné jednotky.

VPL15K - jednotka s aktivní rekuperací - větrá, v létě chladí a trochu přitopí
VP18K EK9 - jednotka s aktivní rekuperací - větrá, v létě při ohřevu TUV "zdarma" chladí, opět trochu přitápí a navíc umí topit do vody. EK9 značí, že je v jednotce instalován ještě elektrokotel o výkonu 9 kW na ohřev topné vody do teplovodní otopné soustavy v podlaze nebo radiátorů. Kdybyste nechtěl topit elektrokotlem, mohl byste ušetřit něco za EK9.

Jednotka neohřívá TUV jen v létě, ale celý rok. V létě horkým nasávaným vzduchem z exteriéru a synergií zdarma chladí. V mezidobí (jaro, podzim) a zimě ohřívá TUV odtahovaným odpadním nasyceným vzduchem z interiéru.

Návratnost jsem neřešil. Buď budete větrat pasivkou, případně si v létě ochladíte nebo vycucnete veškerou energii, kterou byste jinak vyfoukl a uložíte jí do vody. Loni psali, že spotřeba VPL15K je asi 1 500 kWh/rok. Jednotka VP18 měla spotřebu v maximu asi 2 500 kWh. Mě tvrdili, že Compact spotřebuje ročně asi 2 200 kWh se vším všudy. Mám jí v provozu asi 6 měsíců a aktuálně mám spotřebu 1 148 kWh. Když ale vezmeme, že 1 kWh stojí u dodavatelů elektřiny kolem 3 Kč, jsme i s ohřevem TUV na 7 500 Kč. Obyčejným bojlerem jste zhruba na 12 000 Kč. Už zde je nějaká úspora.

Jako jsem neřešil návratnost u zdiva, izolace, střechy a jiných "komponent", nezajímalo mě to ani u rekuperační jednotky. Více mě zajímá úspora, i když se to těžko měří. Snažil jsem se nashromáždit co nejvíce informací a nakonec se rozhodl pro to nejlepší, co zatím na trhu je.

BaR
Uživatelský avatar
BaR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 led 2017, 16:32
Bydliště: Ústí nad Labem

od kudykam » 14 úno 2017, 10:06

Děkuji z vysvětlení máte, pravdu s tím EK9 sem se spletl. Nevěděle sem že to zanmená ohřev teplé vody na topení (nikoliv TUV)
Jaký je rozdíl mezi tím nejdražším kompaktem a VP18K EK9? parametrově vypadá stejně...
Do pasivní rekuperace nejdu, chci aktivní, otázkou je jestli i s ohřevem TUV (nebo samostatný kotel) či navíc i topení teplo vodou (nebo podlahové elektrické topení)

Můžu ještě vědět jak jste přišel na výpočet 12000 za ohřev TUV běžným kotlem?
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od BaR » 14 úno 2017, 13:19

Když jsem řešil stavbu, tak jsem to také nevěděl. Musel jsem docela dlouho získávat různé podklady, informace, zkušenosti jiných a pročítat různá fóra, porovnávat navzájem konkurenci a psát si o ceny. Samozřejmě jsem prošel i dost veletrhů, takže teď dělám chytrého. :)

Compact teď stojí 179 500,- VP18K EK9 vyjde na 159 500,-, ale zase, je tu ten elektrokotel, který Compact nemá. Do Compactu se dá také dokoupit, ale vychází dráž, než u jednotky VP18K EK9. Když vezmu tu samou jednotku bez EK, je o 10 000,- levnější. Kdybych chtěl ale EK do Compactu, vyšel by na 22 800,-. To mi přijde na docela pěkný rozdíl. Těžko říci, proč to tak mají, když se jedná o stejný výkon kotle. To mi došlo až nyní, protože jsem před stavbou vůbec neřešil možnost topení elektrokotlem.

Já jsem navrhoval zdroj topení podle tepelné ztráty. Protože mám pasiv (TZ 2,95 kW), šel jsem do elektrických rohoží. Elektrokotel bych si nainstaloval asi při tepelné ztrátě větší než 4 kW. Takto se těžko radí, co byste měl volit. Compacta jsem také volil z důvodu, že mám vše v jedné skříni a zabírá mi to minimum místa v technické místnosti.

Na nějakém fóru jsem kdysi četl, že průměrná roční spotřeba pro ohřev TUV klasickým elektrickým bojlerem vyjde u čtyř členné rodiny na zhruba 3 500 kWh, což vychází na zhruba 11 500,- /rok. Je to ale jen nějaký průměr, samozřejmě záleží na přesné spotřebě. Neberte to jako závaznou hodnotu.

BaR
Uživatelský avatar
BaR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 11 led 2017, 16:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Předchozí

Zpět na Ekonomika