Nilan VP18 K EK9

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od ondra » 15 úno 2013, 10:30

Dobrý den,

snažil jsem se najít odpověď na tomto fóru, ale nenašel, tak se s dovolením optám. Plánujeme stavbu domu, cca 150 m2 obytná plocha, přízemní, z betonových tvárnic, zelenou střechou a částečně zapuštěný do svahu, okna víceméně jen na jih s větší plochou a stíněním přesahem střechy, všude podlahové teplovodní topení + jako záloha pro případ blackoutu ;-) krbová kamna, tepelné ztráty odhaduji kolem 4-5 kW (možné méně, na výpočet zatím čekám). Uvažujeme o použití rekuperační jednotky Nilan VP 18 K EK9, tj. samotné topení elektrokotlem, ostatní rekuperací.

Mám na vás tedy následující dotazy:
1) jak dlouho musí být jednotka (v průměru) denně puštěná, aby byl zajištěn ohřev vody (180 l na 55-60°C) při nějakém minimálním potřebném (rozumném) množství větraného vzduchu? Při intenzivním větrání mám obavy z vysušování vzduchu, nechci aby jednotka jela nonstop i kvůli životnosti.

2) Umožňuje dodávaná regulace řízení i solárního systému -- vím, že se to ekonomicky moc nevyplatí, ale spíš mi jde o tu možnost, když už jde připojit ten zásobník v jednotce... ale teď bychom ho nejspíš zatím nepořizovali.

3) Pokud nevětrám, nemám teplou vodu, nebo je tam nějaká el. patrona na dohřev (třeba i pro případ, že se tolik tepla větráním nezíská)?

4) Možná trochu překombinované a nesmysl, ale když jsem se díval na specifikaci jednotky, tak má příkon okolo 500 W, napadlo mě, jestli by -- stačilo by přes léto -- šla jednotka napojit na malý fotovoltaický systém (pár panelů a měnič napětí)? Má s tím někdo zkušenosti, třeba i jen teoretické? Osobně mám trochu "problém" s topením elektřinou a sluneční energie je v létě nadbytek, tak proč to nevyužít, buď fototermicky na ohřev tuv a nebo takto na běh jednotky, nákladově by to mohlo vyjít +- podobně...

Děkuji
ondra
 

od VZTPraha » 15 úno 2013, 11:59

ondra píše:1) jak dlouho musí být jednotka (v průměru) denně puštěná...

Záleží na venkovní teplotě, v zimním období se dá říct, že celou noc tj. cca 12 hodin.
ondra píše:
2) Umožňuje dodávaná regulace řízení i solárního systému

Verze xCC ano, máme informace od Nilanu, že nová NCS 700 také, starší verze CTS 600 a CTS 602 samotné ne.
ondra píše:3) Pokud nevětrám, nemám teplou vodu, nebo je tam nějaká el. patrona na dohřev (třeba i pro případ, že se tolik tepla větráním nezíská)?

Samozřejmě, že ano. Důvod je také automatická ochrana proti legionelám.
ondra píše:4)...napadlo mě, jestli by -- stačilo by přes léto -- šla jednotka napojit na malý fotovoltaický systém (pár panelů a měnič napětí)? Má s tím někdo zkušenosti...

To lze a v popisu sestav jsem tento model jako jednu z možností doporučil. Jen je třeba brát v potaz, že ke každé instalaci FV máte fixní náklady a ty se rozpouštějí do instalovaného výkonu. Minimální instalace se doporučuje kolem 2kWp, zde se můžete dostat s náklady na cca 95 000 Kč.
VZTPraha
 

od ondra » 15 úno 2013, 17:21

Děkuji za odpovědi, ještě mám jeden dotaz -- když by vše (topení, voda, větrání) zajišťovalo jedno zařízení (Nilan 18), s jakou sazbou elektřiny lze počítat? Resp. dostanu se na tu výhodnější pro tepelná čerpadla, když topení je realizováno vlastně jen elektrokotlem?
ondra
 

od MIRAS » 15 úno 2013, 22:48

Elektrárny požadují 60% pokrytí topení pomocí tepelnýho čerpadla. Zajímá je výkon nikoliv princip. Na elektrokotel dostanete stejný tarif s rozdílem 2 hodin NT. Když to nedají, ročně je to zanedbatelný rozdíl.
MIRAS
 

od edo1 » 18 úno 2013, 12:34

Zdravím. Máme menší dom ako plánujete: Bungalov 118m2 úžitk. plochy. Výpočtová strata 4kW.
Máme zapojenú jednotku Nilan VP18K. Bývame od októbra, čiže viem zhodnotiť len pol roka.
Vykurovanie mám elektr. podlahov. káblami+ jednotka+ krb. V prechodnom období fungovala len jednotka, kde bola nastavená na režim aby čerpadlo bežalo vkuse pri zapnutí jednoty. V zime sa sporadicyk zaplo aj podlahové vykurovanie. V prípade, že svietilo slnko, alebo sme zakúrili v krbe podlahovka nezopla ani pri -12st.
Vetranie- skúšal som rôzne režimy.
1. Autom. reguláciu funckei pri nastavení teploty na 22st.- vtedy ale jednotka častejšie len vetrala bez činnosti čerpadla- čiže len vyfukovala von- to sa mi videlo ekonomicky neefektívne.
2. Preto som chcel vetrať menej hodín ale so zapnutým kompresorom- nastavené bolo vypnutie na 12hod- vtedy ale pri našek konštr. /blover door test nemám, ale predpokl. dobrú tesnot/ bolo cítiť vydýchaný vzduch.
3. Teraz mám nastavené vetranie na 18hod s 3x 2hod. prestávkami, vždy je nastavená vyššia teplota, aby bežal kompresor- aby to malo zmysel, a nebežala podlahovka.

Teplota vody bola vždy dostatočná, dokonca som musel zdvihnúť hornú teplotu aby mi to necyklovalo- tzn. že teraz mám bežne teplotu vody aj 63st.
V dome sme 2dospelí a 1dieťa.
Spotreba celého domu od októbra do tera/len elektrika/ 2200kW/h. Samotná jednotka za to obdobie má 900kW/hod.
E
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od ondra » 18 úno 2013, 13:48

Děkuji za reálné zkušenosti z provozu. Těch 18 hodin větrání teď v zimě nevysušuje vzduch? Z toho mám asi největší obavy, aby se kvůli dostatku teplé vody nemusel dům příliš převětrávat, resp. aby se ve výsledku při mírném větrání neohřívala voda jen elektrickým ohřevem jako v běžném bojleru...
ondra
 

od Palino007 » 18 úno 2013, 16:07

Tiez uvazujem o tej istej jednotke - mam par praktickych otazok.
Naco tam mas ten Elektrokotol ked kuris vykurovacimi kablami ?

edo1 píše:2. Preto som chcel vetrať menej hodín ale so zapnutým kompresorom- nastavené bolo vypnutie na 12hod- vtedy ale pri našek konštr. /blover door test nemám, ale predpokl. dobrú tesnot/ bolo cítiť vydýchaný vzduch.

V pripade 2.) Ked jednotka vetrala, ale bez kompresora - tzn dnu siel studeny vzduch ?

Kto ti ju na slovensku montoval ?
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

od jarka » 18 úno 2013, 17:57

to Palino007 : edo1 má jednotku s chladením (K), o elektrokotli nebola v jeho príspevku zmienka, to Vás zmiatol názov vlákna...
Uživatelský avatar
jarka
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 199
Registrován: 18 kvě 2011, 05:24

od edo1 » 18 úno 2013, 19:25

Ako písala Jarka, ja mám len jednotku s chladením, čiže otázka zodpovedaná. No len teraz mám zapožič. nejakú meteostanicu- vlhkosť v miestnosti, kde nie je nikto klesne aj na 34%, napr v noci v spálni stúpne na 46%- je tam 1x 2hod výpadok od 01-03hod. Ale s vysušovaním som osobne rátal, čiže plánuje osadiť zvlhčovanie, event. ešte skúsiť dlhšie vetracie pauzy, ale nevyvetraný vzduch je horší. Samozrejme ešte manželka plnuje nejaké kvety atd, ale ešte nebol čas a peniaze.
Prevetrávanie nie je kvôli dostatku teplej vody- tej je množstvo, ale kvôli čertsvosti vzduch. Už pri týchto typov domov je ten únik resp. prestup vzduchu mimo vetraciu jedn. minimálny.

Pri nefunkčnosti kompresora ide do vnútra priamo nasávaný vzduch- to je nedostatok tejto jednotky. Má to poriešená jedn. nilan s aj pasívnym výmenníkom, ale v minulej diskusii sa to tu rozoberalo, že to vpodstate nemá význam. E
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Palino007 » 19 úno 2013, 08:54

Este nechapem jednu vec.
Ked je vonku povedzme 10 stupnov celzia, tak vypina kompresor preto lebo by sa zohrieval privadzany vzduch prislis, alebo preto lebo voda v zasobniku je uz tak horuca ze nema kam davat prebytocny vykon ?

Tipujem ze ten kompresor nie je typu invertor ze dokaze menit svoj vykon, ten kompresor je len zapnuty alebo vypnuty. (?)
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

od edo1 » 19 úno 2013, 09:41

Pr teplote 10st. kompresor beží aby privádzaný vzduch zohrial na 23.st/závisí od nastavenia teploty/ k je teplota dosiahnutá- meria sa v mieste ovládača jednotky- porovnáva s vonkajším čidlom/- vtedy kompresor vypne. Energiu, ktorú neminie na ohrev vzduchu dodá do vody, preto mi ju niekedy zohreje až na 60st.
Je ale nastavenie- priorita ohrevu- vzduch alebo voda. JKa mám nastavený vzduch.
Tým mi jednotka zabezpečí tepelnú pohodu až do mrazov a nespína iné vykurovanie.
Dúfam, že sa nemýlim, ak nech ma odborníci opravia. ;)
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Palino007 » 19 úno 2013, 10:28

edo1 píše:Pr teplote 10st. kompresor beží aby privádzaný vzduch zohrial na 23.st/závisí od nastavenia teploty/ k je teplota dosiahnutá- meria sa v mieste ovládača jednotky- porovnáva s vonkajším čidlom/- vtedy kompresor vypne.


To musi byt velmi neprijemne ked dnu fuka studeny vzduch, ci? (Naviac s 0% ucinnostou rekuperacie, resp -x% kedze stale bezi ventilator)
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

od edo1 » 19 úno 2013, 10:41

Ani nie, lebo to nevnímate- keďže je vnútri teplo. Jediná zložka je tam efektivita. Preto mám nastavenú jednotku aby bežal kompresor, keď vetrá a mimoto je vypnutá
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Palino007 » 19 úno 2013, 11:00

edo1 píše:Ani nie, lebo to nevnímate- keďže je vnútri teplo.

Sa mi nechce verit ze necitis ze ti dnu fuka 10stupnovy vzduch..

edo1 píše:Jediná zložka je tam efektivita. Preto mám nastavenú jednotku aby bežal kompresor, keď vetrá a mimoto je vypnutá

Takze to funguje na zaklade teploty ? (prechodne obdobie) Jednotka bezi kym nenakuri vzduchom tych 23 stupnov celzia, potom sa vypne a dalej nevetra az dokedy? Kym neklesne teplota na nejaku spodnu nastavenu hranicu?
Toto dost popiera ucel. Riadene vetranie je primarne o pridani komfortnej funkcie do domu, takto si ale nuteny prisposobit svoj komfort obmedzeniam jednotky.

Ja som si stale myslel ze VP18 dohrieva vzduch len na potrebnu hodnotu a VSETKO ostatne teplo tlaci do zasobnika.
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

od edo1 » 19 úno 2013, 13:35

no cítil lenkeď prliožím ruku na výfuk.
Dom má 350m3 objem, vetranie ide na 90m3/hod, čiže len časť domu sa prevetrá. A keď je v miestnosi 23 st. tak ten vzduch necítiť.

A to druhé- zle sme sa rozumeli.
Jednotka sa nastaví buď na prioritu vodu, alebo vetranie- ak je voda- dohrieva sa hlavne voda a so zvyškom vzduch- je situácia pri veľkej spotrebe teplej vody- nemám odskúšané, čiže neviem povedať ako to funguje.

V rámci automatiky: pririta vzduch.
Jednotka funguje automaticky a to: nastaví sa teplota vzduchu v miestnosti povedzme 23st.- tá je snímaná snímačom na regul. jednotke, porovnáva teplotu s vonkajším čidlom.
Jednoka pri zákl. nastavení fungule nonstop- tzn. napr. vetranie st. 1- ventilátory idú nonstop- prietok 90m3/hod. ak je teplota v miestnosti nižšia ako je nastavená na ovládači- zopne sa kompresor- dochádza k dohrievaniu vzduchu a zároveň aj vody- pomer závisí od nastavenia.
Keď sa dosihne cieľová teplota nastavená na regulácii- vypne sa kompresor ale ventilátory bežia v kuse.Fungoval som na tomto režime a nie je s tým absol. žiadny problém- udržiava sa teplota podľa nastavenia, priebežne spína kompresor a vkuse bolo aj teplo aj dosť teplej vody.
To je zákl. automat. nastavenie.
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od edo1 » 19 úno 2013, 13:43

Ale začal som uvažovať- keď nebeží komresor- vpodstate jednotka vyfukuje teplý vzduch von a studený ide dnu.
Čiže som rozmýšlal ako to zmeniť.
Nastavil som teplotu na snímači oveľa vyššiu ako je v miestnosti- čiže miestnosť má 22st.C a ja som na jednotke nastavil 26.st.C- za tohto nastavenia ide kompresor nonstop- čiže stále odoberá teplo.
Vpodstate využívam odpadové teplo na max v závislosti od pohybujúceho sa COP/podľa okolia/ ale stále efektívnejšie ako primotop.
No a aby mi to nebežalo 24hod- vysúšanie atď. tak sa na jednotke dá nastaviť max 3xvypnutie a zapnutie vpriebehu dňa- je to vrámci týžd. programovania.
Čiže mne teraz jednotka nebeží 01-03hod, potom 07-09 hod a 13-15hod- asi tak.
Toto mi vyšlo ako relat. efektívna varianta

Má to jeden háčik- v prípade že je intenzívny slnečný deň dôjde k prehriatiu interiéru- lebo jednotka stále rekuperuje a stále svieti aj slnko- tu sa už hodí ochladenie len nerekuperovaným vzduchom.

Toto celé je vyriešené v Nilan compact: v prípade že nejde kompresor- ide vzduch cez pasívny výmenník.
Ale minule sme to tu rozoberali, že to tiež nie je až také zaujímavé, lebo v tom období potreby pasívneho vým dôjde k zámrzaniu atd.

Osobne nie som odbroník cez vetranie, len som to tatko pochopil. Ak nesprávne, rád sa nechám počiť. e
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Palino007 » 19 úno 2013, 13:58

edo1 píše:Nastavil som teplotu na snímači oveľa vyššiu ako je v miestnosti- čiže miestnosť má 22st.C a ja som na jednotke nastavil 26.st.C- za tohto nastavenia ide kompresor nonstop- čiže stále odoberá teplo.

To ale znamena ze v dome s nizsou stratou alebo pri vysokej vonkajsej teplote ti VP18 vykuri dom na 26 stupnov - to nie je prijemne.

edo1 píše:Osobne nie som odbroník cez vetranie, len som to tatko pochopil. Ak nesprávne, rád sa nechám počiť.

To nie je podstatne, prakticke skusenosti su na nezaplatenie :)
Uživatelský avatar
Palino007
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 36
Registrován: 31 led 2013, 20:19

od edo1 » 19 úno 2013, 22:45

Palino007- no v prípade iných podmienok má pripravený druhý režim, ktorý jednoducho prepnem, kde to beží automaticky, eventuelne s inými úpravami. Tento režim, čo som napísal my vyšiel najlepšie na zimné obdobie. Prechodné obdoia musím ešte doladiť.

SFO: nič proti Vám osobne nemám, ale Vaše príspevky mi už poriadne lezú na nervy. Neviem,čo máte vyštudované a ani Vám to neberiem. Ja mám tiež VŠ a musím dosť študovať v mojom obore, preto nestíham dôsledne študovávať všetky detaily ohľadne stavby a bolo toho dosť.
Ale Vy stále vypíšete len kydy bez akejkoľvek rady. Hlavne, že vyzeráte super múdro. S úctou E
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

od Pedro » 19 úno 2013, 23:47

edo1 píše:Má to jeden háčik
Pánové, jednotka má regulaci trochu jinak koncipovanou.
TEPLOTA PŘÍVODNÍHO VZDUCHU - Když požadujete, aby teplota přiváděného vzduchu neklesla pod určitou hodnotu, dá se to nastavit. Nikoliv ale zvýšením požadované teploty v místnosti. V menu TEPLOTA ŘÍZENÍ nastavíte minimální teplotu přívodního vzduchu pro ZIMU. Lze nastavit například 21°C. Tím řeknete jednotce, že má spouštět kompresor vždy, kdy by teplota do přiváděného vzduchu do místnosti klesla pod 21°C. Když by se venku oteplilo nebo vysvitlo slunko a dovnitř šel vzduch 21°C, nebude už co dohřívat a kompresor se vypne. Když byste to udělal nastavením požadované teploty v místnosti, kompresor se bude snažit místnost vytopit na požadovanou hodnotu a došlo by k tomu nežádoucímu přetopení. To není správná cesta, tam si nechte požadovanou teplotu místnosti. Jednotka je ale navíc chytrá v tom, že má dva režimy ZIMA / LÉTO a mezi nimi přepíná podle nastavené hodnoty LÉTO > 12°C Tuhle teplotu si mění uživatel a vyjadřuje průměrnou teplotu za uplynulých 24 hodin. To proto, aby v případě nahodilého slunečného dne v zimě se jednotka nerozhodla přívodní vzduch ochlazovat. Je tam ještě víc nastavení, ale to nechám na jindy, abychom to nezamotali.
Pedro
 

od edo1 » 20 úno 2013, 07:58

Dumal som stále nad tou teplotou, zima leto, ale takto by to mohlo byť fajn, musím to vyskúšať.
Ono v týchto zimných dňoch s tým nebol vôbce problém.
Ono je v tom ešte jeden faktor a to keď zakúrim v krbe tak sa vyheje chodba kde je snímač a vtedy vypne kompresor a prevetráva miestnosti mimo krbu.
Uživatelský avatar
edo1
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 15
Registrován: 06 pro 2011, 22:04

Další

Zpět na Ekonomika

cron