Kolik budu budu dohřívat přívod

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od markocelo » 12 bře 2013, 12:26

Jak silný by měl být dohřev vzduchu za průměrnou pasivní jednotkou s účinností kolem 80%. Zajímá mě, kolik stupňů budu dohřívat při odtahu běžné pokojové teploty a venkovních -10°C , 0°C +10°C. Počítám s větráním 100 m3/h. Dalo by se to vyjádřit ve výkonu dohřívače?
markocelo

od markocelo » 12 bře 2013, 13:00

SFO píše:0.8 * hmotnostní průtok Qm * měrné teplo cp * rozdíl teplot Delta t

Tohle je mi v celku pochopitelný, jde mi o to delta t. Jaká teplota leze z rekuperační jednotky s pasivním výměníkem při uvedených teplotách? Ptám se jako blbec, protože si tak opravdu připadám. Ptal jsem se dodavatele rekuperace a ten mi tvrdí že 90% účinnost znamená 90% udržení teploty přívodu bez ohledu na venkovní teplotu. Tak mě zblbnul, že už teď vážně nevím.
markocelo

od chyparo » 12 bře 2013, 13:23

markocelo píše:Jak silný by měl být dohřev vzduchu za průměrnou pasivní jednotkou s účinností kolem 80%. Zajímá mě, kolik stupňů budu dohřívat při odtahu běžné pokojové teploty a venkovních -10°C , 0°C +10°C. Počítám s větráním 100 m3/h. Dalo by se to vyjádřit ve výkonu dohřívače?

Teď jsem to spočítal. Za průměrnou pasivní jednotkou s účinností 80% (ať už je to cokoliv) stačí mírně podprůměrný dohřívač. Jestliže bude objemový průtok vzduchu 100m3/hod, a teploty - 10°C , 0°C +10°C, pak za zcela dostačující lze pokládat elektrický ohřívač o výkonu 3, 6, 9 kW (bacha neplést s příkonem!) řízený dle aktuální teploty pomocí nejlépe PI regulátorem a spínaný výkonovým prvkem na bázi PWM. :mrgreen:
chyparo

od markocelo » 12 bře 2013, 14:16

chyparo píše:10°C , 0°C +10°C, pak za zcela dostačující lze pokládat elektrický ohřívač o výkonu 3, 6, 9 kW (bacha neplést s příkonem!) řízený dle aktuální teploty pomocí nejlépe PI regulátorem a spínaný výkonovým prvkem na bázi PWM. :mrgreen:

Není to moc? Já uvažoval něco kolem 1 kW. Chlapi, nemůžete mi říct ty teploty za výměníkem (třeba i empiricky).
Řízení bych udělal na základě termostatu v místnosti - co by na tom bylo za problém? Je to dohřev.
markocelo

od Laďa Jaskva » 12 bře 2013, 16:21

Dobrý den. U té rekuperace nemáte ani jednu konstantu. Čili, když je to souhrn náhodile se měnících parametrů ( průtok vzduchu sem a tam, interiérová a exteriérová teplota vzduchu ), tak lze jen velmi těžce stanovit výkon dohřívání. Když budete ale vycháztet z nějakých konkrétních čísel, tak byste s mohl i k něčemu dopočítat. Jenže zase je problém s tou účinností, která je také závislá na objemu profrčeného luftu a na těch teplotách. Mě z toho vychází, že jiným výkonem budete přihřívat při venkovní teplotě -15°C a při max. výkonu jednotky v m3, a jiným výkonem bedete přihřívat při venkovní teplotě +-0°C a při min. výkonu jednotky v m3. Jak to vyřešit, aby to bylo pořád stejně, nevím. Nicméně dělají se jednotky různých výkonu a ty určitě budou dostatečné pro běžné rekuperační jednotky. Odkaz : http://www.regulus.cz/cz/ohrivace-vzduchu
S pozdravem Laďa
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající

od markocelo » 12 bře 2013, 17:33

Může mi poradit někdo, kdo má doma pasivní rekuperační jednotku bez dohřevu, jaká mu z ní leze teplota do místností při -15°C a +/- 100m3/h větracím objemu. Se zbytkem už nějak poperu. Potřeboval bych teplotu výstupu z jednotky bez zkreslení dohřátí v potrubí cestou v domě.
markocelo

od Laďa Jaskva » 12 bře 2013, 17:47

Dobrý den. Nezlobte se, ale to je špatně položená otázka. Musíte se zeptat, kdo má nějakou konkrétní rekuperační jednotku a zadat kromě průtoku a venkovní teploty i teplotu interiérovou.
Je jasné , že každá jednotka je trochu jiná a tudíž má trochu ( až úplně ) jinou účinnost. A zejména u té extrémní venkovní teploty se to podstatně projeví. Já mám Duplex 330 EC, ale takové měření jsem nikdy neprováděl. Nicméně při -15°C jde do baráku znatelně chladnější vzduch, jehož teplota je samozřejmě odlišná při minimálním výkonu a při max. odtahu třeba z WC.
S pozdravem Laďa
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající

od chyparo » 12 bře 2013, 18:55

markocelo píše:
chyparo píše:10°C , 0°C +10°C, pak za zcela dostačující lze pokládat elektrický ohřívač o výkonu 3, 6, 9 kW (bacha neplést s příkonem!) řízený dle aktuální teploty pomocí nejlépe PI regulátorem a spínaný výkonovým prvkem na bázi PWM. :mrgreen:

Není to moc? Já uvažoval něco kolem 1 kW. Chlapi, nemůžete mi říct ty teploty za výměníkem (třeba i empiricky).
Řízení bych udělal na základě termostatu v místnosti - co by na tom bylo za problém? Je to dohřev.

Je to moc. :mrgreen: . Napsal jsem to schválně aby to praštilo do očí. Myslím, že otázka je nevhodně položená a problém by se měl raději řešit komplexněji:
-proč to chcete (např. proč nepřihřívat vstupní vzduch a nevyřešit zamrzání jednotky)
-čím dohřívat (voda/elektřina) ve vztahu k ceně a návratnosti
-jak řídit (jednoduchý regulátor/termostat na základě výstupní teploty / připojení ke stávajícímu systému). Řízení na základě teploty v místnosti (jak píšete) je špatná varianta - pokud nebude řešit vazbu na průtok vzduchu.
-teprve řešit dimenzování ve vztahu k reálným podmínkám (nebo opravdu větráte při -10 deg 100m3/hod?)
chyparo

od markocelo » 12 bře 2013, 19:29

Laďa Jaskva píše:...zadat kromě průtoku a venkovní teploty i teplotu interiérovou.

OK: 21°C interiérová teplota, průtok vzduchu 100m3/h a venkovní teplota -10°C. Vůbec se nejedná o odtahy z WC. Je to nebytovka. Prostě tohle je vedlejší. Říkám 100 m3/h. Ja dlouho to během dne to poběží taky neřešte. Jednoduše potřebuji vědět, jak mám nadimenzovat ohřev. Jestli z toho povane 8°C, 10°C nebo 18°C při venkovních -10°C nebo extrémně při -15°C. Je to dohřev, takže je jedno, jestli dovnitř při sepnutí poběží o pár stupňů víc. Chci se vyhnout chladu, nic jinýho. Teplotu dohřevu bych řídil prostorovým termostatem. Chápu, že předehřev se musí držet na nule, ale u dohřevu je mi to jedno. Jednotku jsem nezadával, protože nechci, aby mi tu někdo nějakou doporučoval. V projektech se také udává univerzální větrací jednotka.
markocelo

od mirek » 12 bře 2013, 21:18

markocelo píše:OK: 21°C interiérová teplota, průtok vzduchu 100m3/h a venkovní teplota -10°C. Vůbec se nejedná o odtahy z WC. Je to nebytovka. Prostě tohle je vedlejší. Říkám 100 m3/h. Ja dlouho to během dne to poběží taky neřešte. Jednoduše potřebuji vědět, jak mám nadimenzovat ohřev. Jestli z toho povane 8°C, 10°C nebo 18°C při venkovních -10°C nebo extrémně při -15°C. Je to dohřev, takže je jedno, jestli dovnitř při sepnutí poběží o pár stupňů víc. Chci se vyhnout chladu, nic jinýho. Teplotu dohřevu bych řídil prostorovým termostatem. Chápu, že předehřev se musí držet na nule, ale u dohřevu je mi to jedno. Jednotku jsem nezadával, protože nechci, aby mi tu někdo nějakou doporučoval. V projektech se také udává univerzální větrací jednotka.

Jeste take hodne zalezi na vlhkosti vzduchu a to jak privadeneho, tak i odpadniho.....
Pro zakladni orientaci teplot pouzijte tento (zde nenavideny) "kalkulator" - ucinnost zvolte cca 60 % http://www.rekuperace.cz/
Pokud nebudete mit predehrev, tak pozor na zamrzani popr na reakci protizamrazove ochrany, ktery vypne privodniventilator a ohrivacem prestane proudit vzduch.
mirek
dopisovatel
dopisovatel

od markocelo » 12 bře 2013, 21:38

A nějaká vlastní zkušenost vážně není?
markocelo

od mirek » 12 bře 2013, 23:29

Ta ucinnost co jsem psal pro zadani do kalkulatoru je prave z vlastni zkusenosti - jeste trochu poopravim tu ucinnost - je to v rozmezi od 55 do 70% - zalezi skutecne na vlhkosti a mnozstvi vzduchu.
Ok, tak to uvedu primo sem. Provadel jsem nekolik mereni (cca 11) v ruzne casy behem tri dnu koncem prosince. Pri interierove/odtahovane teplote 20-22 stupnu, venkovni teplote od -2 do 2 stupnu se privod cerstveho vzduchu pohyboval od 9,5 do 15 stupnu. Vlkost v dome se v dobe mereni pohybovala v rozmezi od 39-45%.
mirek
dopisovatel
dopisovatel

od markocelo » 13 bře 2013, 00:53

2 mirek: Díky. Tohle jsem potřeboval vědět. Měl jsem podobné informace o známého, ale moc jsem mu nevěřil.
markocelo

od Laďa Jaskva » 13 bře 2013, 01:13

mirek píše:Ta ucinnost co jsem psal pro zadani do kalkulatoru je prave z vlastni zkusenosti - jeste trochu poopravim tu ucinnost - je to v rozmezi od 55 do 70% - zalezi skutecne na vlhkosti a mnozstvi vzduchu.
Ok, tak to uvedu primo sem. Provadel jsem nekolik mereni (cca 11) v ruzne casy behem tri dnu koncem prosince. Pri interierove/odtahovane teplote 20-22 stupnu, venkovni teplote od -2 do 2 stupnu se privod cerstveho vzduchu pohyboval od 9,5 do 15 stupnu. Vlkost v dome se v dobe mereni pohybovala v rozmezi od 39-45%.

Dobrý den. To je při průtoku 100 m3/hod. ? Nebo při jakém průtoku to je ? Jakou máte jednotku ? Mě se ten teplotní rozptyl ( 9,5 - 15 °) zdá jaksi šílený. Musím to také ověřit, bo pouze pocitem bych řekl, že je to sice chladnější, ale tak studené asi ne.
S pozdravem Laďa
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající

od mirek » 13 bře 2013, 07:49

Nilan ECO.
Ty rozdily jsou fakt velke - uznavam ale, ze jsem to meril "skladacim metrem" (zpusob mereni, ktery pouzivate na jinem foru u jednoho individua :-),) ale stale tim jednim a na stejnem miste. Fakt hodne zalezi na vlhkosti.
Ty udaje co jsem psal, jsou pravdepodobne k nicemu, ale kdyz je markocelo tak chtel.....
Podle kalkulatoru http://www.rekuperace.cz/ vychazi ucinnost od 55 do 70% - prevlada ale okolo 65%.
mirek
dopisovatel
dopisovatel

od Leon » 13 bře 2013, 12:41

Na vlhkosti velmi záleží a dokáže velmi zahýbat s účinností. Lidé se nechávají okouzlit úžasnými účinnostmi, které jsou uváděny v různých prospektech. Reálně u těch nejšpičkovějších pasivních deskových výměníků lze počítat s navracením teplotního delta (teplota venku vs. teplota uvnitř) kolem 60-70% docházet k namrzání a jednotky na to reagují různě, v každém případě musí omezit rekuperaci. Proto se také do jednotek montují dohřevy. Ve vašem případě bych počítal s dohřevem teplotního delta kolem 15°C. Uvádíte, že zbytek si už dopočtete sám.
Leon

od markocelo » 24 bře 2013, 14:02

Můžete mi doporučit nějaký typ dohřevu?
markocelo

od Pedro » 24 bře 2013, 21:11

Dohřevů je spousta typů. S dohřevem tak velký problém není, kupte si cokoliv do 10 tis. Kč. Horší je předehřev, ten musí mít kvalitní regulaci.
Pedro

od Radek Němec » 27 bře 2013, 21:07