Prosba o pomoc, alias Nilan VP18 K v NED

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od KorDa » 31 říj 2013, 16:05

Ferin píše:Zateplená podlahová plocha +/- 180m2, z toho přímo vytápěná tak o 10m2 míň.
Pokud je to NED, lze odhadovat TZ na přibližně 6 kW, to máte rezervu.
Ferin píše:U konkurence nic obdobného (ve všech ohledech) nenajdu?
Jednotky, které by byly centrální a dokázaly při ohřevu vody zdarma ochlazovat přívodní vzduch dělá jen Nilan. Podobné koncepce bez chlazení dělají i Stiebel, Nibe, DrexelWeiss, Genvex a další.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47


od LuKe » 05 lis 2013, 15:51

Nevim presne jak Nilan funguje, ale z jeho popisu vyplyva ze ziskava teplo ze vzduchu ktery odebira z domu a s timto teplem hospodari.

Pokud tedy zanedbame ucinnosti budeme predpokladat ze se vnitrek domu nebude vlivem funkce jednotky cilene ochlazovat tak jedine teplo ktere muze jednotka ziskat je z rozdil mezi teplotou venkovniho vzduchu ktery jednotka nasava T_ext a teplotou vzduchu ktery jednotku opousti T_out.
Potom, pokud jsem to odvodil dobre, lze z jednoduchych fyzikalnich vzorcu dostat vztah ze ziskane teplo Q = V x q x c x DT kde Q - je teplo, V - je objem vzduchu prohnany domem, q - hustota vzduchu, c - je merna tepelna kapacita vzduchu a DT je uz zmineny rozdil teplot DT = T_ext - T_out. Pak po male uprave dostaneme ze Q = 0.36 x V x DT kde vysledek je ve Watech, objem ze zadava v m3 a DT v Kelvinech nebo chcete-li ve stupnich ;-).
Tedy pri 300 m3/h a 20 K rozdilu teplot je ziskane teplo 2.16 kW. Ale to uz je v dome pekny pruvan a pri venkovnich rekneme 5stC zacne asi malinko problem -15stC vystupnim vzduchem. Dum se ztratou pod 2kW vlastni malo kdo a to jsme jeste neohrali zadnou vodu, nezapocitali ucinnosti a vlastni spotrebu.
Tak to jsem asi nekde udelal nejakou chybu protoze me takovy pristroj moc uzitecny neprijde.
LuKe
 

od KorDa » 06 lis 2013, 01:32

Pokud chcete odborný výklad - podívejte se do diskuzních příspěvků Martina Šperla a Metballa alias SFO, je jich tu několik: viewtopic.php?f=12&t=1006
Je však potřeba trochu přeskládat pohled. Aktivní rekuperace neodebírá teplo z domu - energii získává z odpadního vzduchu. Je to zdánlivá maličkost, pro pochopení však velmi důležitá. Hospodaříte jen s energií odpadní, úplně stejně jako jakákoliv jiná rekuperace.
Získání energie zpět tedy není o rozdílu teplot venkovní a vyfukované, ale více o rozdílu odtahu a výfuku. Záměrně jsem vynechal rozdíl teplot, protože ono to vůbec není jen teplotách. Hlavní je rozdíl energií v odpadním vzduchu - energií, která lze získat a energií, kterou musíme dodat venkovnímu vzduchu, aby se ohřál minimálně na teplotu přívodu. Objemově jsou toky vzduchu v lepším případě vyrovnané, rozdílné jsou hmotnostní. Zkráceně řečeno dovnitř proudí vzduch jiných vlastností než ven a porovnání teplot nestačí, proto vám ten vzorec nevychází.

Máte totiž možnost získat energii ochlazením určitého množství vzduchu a mnohem více změnou skupenství vody, kterou vlhký odpadní vzduch obsahuje - /nerad, ale použiji slovo odvlhčením/. Nerad proto, že se zaměňuje odvlhčení odpadního vzduchu a interiéru. K využití skupenských změn pak lépe využijete princip aktivní rekuperace.

Teploty vzduchu dovnitř a ven lidem dost zamotaly hlavu, moudří tohoto fóra se je snaží nasměrovat na energie. Někteří za svoji snahu dokonce dostávají za uši. Při pasivní rekuperaci i se skvělou účinností 99% jen z pohledu teplot vzduchu totiž ještě mnoho energie v odpadním vzduchu utíká ven. To se ale nehodí říkat, stejně jako mnoho jiných věcí, co kazí kšefty...že SFO? :-)
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Ferin » 07 lis 2013, 12:13

Zdravím.
Než se případně k něčemu nanávratně "upíšu", chtěl bych mít jistotu, že mi neunikají nějaký (pro nás třeba zásadní) nevýhody spojený s aktivní rekuperací.

Například, aby byl v době naší přítomnosti zajištěn ohřev vody (a v zimě případně i efektivní přitápění), je třeba, aby rekuperace jela "neustále" na plný výkon, tzn. foukala maximální objem vzduchu (včetně v noci)?
Bude při tomto množství už proud vzduchu pro nás citelný?
Při takovém dotápění se, předpokládám, udržuje rozdílná teplota v různých místnostech ještě hůře než jen v případě teplovodní podlahovky. Je to tak?
Běžné teplovzdušné vytápění lokální klimatizační jednotkou nesnáším moc dobře (pálení očí, štípání v nose, vysušování), ale to je asi do velké míry dané i tím, že do vertikálně orientovaného výdechu padal v průběhu roku prach (zažil jsem v práci).
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 07 lis 2013, 12:56

Přikládám výtah ze zkušebního protokolu TÜV Süddeutschland č. 064 WRG
Z protokolu_01.png

Všimněte si měřeného objemu vzduchu na první stupeň - 88 až 95 m3/h a podívejte se na teplotu vody v nádrži. To znamená, že ani zdaleka nepotřebujete, aby jednotka jela na plný výkon. Vodu ohřeje i na první stupeň. Nevím, jak velký máte dům. Pro přízemní domy kolem 120 m2 (cca 350 m3) takový výkon i při nonstop provozu by dokonce zůstával pod minimální doporučenou větrací hodnotou. Pro patrové domy ani nemluvě. To celé platí pro provoz bez přerušení. Vy však vodu za daných podmínek nebudete ohřívat 24 hodin ale někde kolem 12. Máte tedy možnost větrat v nastavených časových úsecích přerušovaně nebo omezeně dle vašich požadavků.
Teplota přívodního vzduchu 10°C vyšší než je teplota v domě při 90 m3/h znamená, že větrání neochlazuje dům jako pasivní rekuperace, ale pomáhá s vytápěním. Vzduchu je však minimum a proto lze počítat jen s minimálním výkonem pro topení. Jednotka je určena pro větrání, letní chlazení a celoroční levný ohřev vody nikoliv na topení vzduchem. Pokud byste chtěl jednotku i s vytápěním, musí to být verze EK9 /topení elektrokotlem do teplovodního rozvodu/ nebo Anaconda /topení TČ do teplovodního rozvodu/.
Naposledy upravil KorDa dne 07 lis 2013, 13:18, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Ferin » 07 lis 2013, 13:16

Díky moc za info.

Plocha tu padla na předchozí stránce: "Zateplená podlahová plocha +/- 180m2, z toho přímo vytápěná tak o 10m2 míň. V budoucnu ještě přibude zbytek (větší část) podkroví, která je nyní pojata jako rezerva pro budoucnost a kde zatím topení instalováno nebude."
Resp. ta zateplená podlahová plocha je větší ještě o to podkroví (nyní zateplené, ale nyní "nezatopené" a nevyužívané), takže celkem tak +/-225m2?? (hrubý odhad).

Klasické teplovzdušné vytápění (TČ vzduch-vzduch) jsme z různých důvodů zavrhli, tak mi jde i to, abychom ho nevyhodili dveřma a ono se nám ve skoro stejné podobě (resp. nevýhody s ním spojený) nevrátilo oknem. ;)
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Ferin » 07 lis 2013, 13:49

Ano, jde mi právě o typ EK9. Případně i s WT (přípravou na externí ohřev TUV) - pro případ, že ohřev TUV jen rekuperací bude v budoucnu pro nás nedostatečný nebo že např. klesne cena tepelných solárních panelů. Nebo myslíte, že příplatek za WT je zbytečný?

Pokud jde o dohřev vzduchu, v praxi to bude znamenat pozdější zprovoznění topení/kotle EK9 v mezisezóně a omezenější provoz teplovodního topení v zimě, ne?

Pokud jde o foukání o tolik teplejšího vzduchu, nemůže to být pro obyvatele domu nepříjemné? Nebo je to nepostřehnutelné?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 07 lis 2013, 14:02

Ferin píše:Případně i s WT (přípravou na externí ohřev TUV)
WT wám u modelů EK9 může topenář připojit i na kotel přes uzávěr. Tím máte možnost bleskového dohřevu vody, můžete tak výměník WT využívat od samého začátku. Jestli je to zbytečné? Při běžných spotřebách vody, bez krbu nebo soláru výměník nevyužijete. Jak se ale vyvine budoucnost, to odhadnout neumím.
Ferin píše:Pokud jde o dohřev vzduchu, v praxi to bude znamenat ..
Teoreticky ano, ale při 90 m3/h s 34°C je to téměř zanedbatelné. Do domu dostanete odhadem několik set Wattů.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47


od Ferin » 11 lis 2013, 01:22

Tak bohužel Nilan neprošel a nechat ho udělat od někoho třetího není taky možno. :( :( :(

Asi to zde není to pravý fórum, ale co byste řekli na řešení, udělat barák v pasivním standardu (stejně jsme tam tak trochu mířili), dát na střechu soláry jak na TUV, tak na topení (vím, na topení nejsou moc efektivní, ale v PD je topení třeba jen/hlavně ve velkých mrazech, kdy bývá většinou jasno??), a do baráku strčit jen nějakej slabší elektrokotel, který by v případě potřeby/zatažené oblohy vypomáhal ohřevu a topení?

Chceme se pokud možno vyhnout té cisterně na LPG.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 11 lis 2013, 01:43

Oni vám ten dům i zaplatí? Pokud ne, není mi jasné, jak by platícímu zákazníkovi realizátor mohl diktovat, co si do domu smí a nesmí dát? To vám třeba nařídí typ televizoru nebo lednice? ;)
Ventilační rozvod je pro všechny centrální jednotky shodný - 4 trubky na vzduch a je jedno, od jakého výrobce k ním připojíte jednotku.
K soláru na našem území mohu říci jedině to, že máte k dispozici +/- 1000 hodin slunečního svitu koncentrovaných zejména do období, kdy topit nepotřebujete. Nicméně na ohřev TUV je to jedna z alternativ, podle mého názoru lepší než ohřev TUV pomocí fotovoltaiky.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Pokemon » 11 lis 2013, 11:17

Posunout dům ke standardu PD je jistě užitečná věc, ale aby to dávalo smysl, je tomu potřeba uzpůsobit i ostatní prvky...Proč dělat na topení v PD podlahovku s elektrokotlem (a AN?)? Na to stačí levný elektrický kabel, účinnost to má stejnou, a ušetříte spoustu peněz, za které si můžete koupit nějakou užitečnou technologii. Na ohřev TUV je určitě lepší bojler s TČ (když už ne NILAN), který není závislý na slunečním svitu. Soláry jsou prima, na topení vakuové, ale co si s tím počnete v létě? Bez bazénu to bude docela martýrium...
Nicméně že Vám řemeslníci diktují, jaké zařízení si můžete pořídit, to je skutečně výborné, Vy jste aroganci českého řemeslníka povýšil do dalšího levelu! :-)
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od Ferin » 11 lis 2013, 11:26

Já to taky moc nechápu, nicméně je to prosté.
Je to developer, topení apod. realizuje přímo on a s aktivní rekuperací i značkou Nilan jako takovou nemá žádnou zkušenost. Aby to dělal někdo třetí specielně u této položky odmítají.
Snažil jsem se je předvědčit 100 a jedním argumentem, ale jak do dubu.

Jestli podlahovka teplovodní, nebo elektrická, tu i jinde už bylo probíraný 1000x. Ta elektrika zas o tolik levněji v konečným výsledku nevynde, navíc teplovodní je podstatně univerzálnějším řešením, nezávislým na zdroji. Takže tak.
Navíc zřejmě ne úplně všude bude podlahovka.

Nicméně alternativním návrhům jsem otevřen, zatím není tato kapitola uzavřena (kromě toho, že Nilan nee :? ).
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 11 lis 2013, 11:38

..nebylo by tedy lepší požádat, jaké technologie vám developer do vašeho domu povolí a teprve pak zkusit něco kombinovat?
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Ferin » 11 lis 2013, 11:42

Jinak tam může být v podstatě cokoliv. Ten kotel na LPG, soláry, TČ, kotel na peletky, ...
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 11 lis 2013, 11:56

...a s řízeným větráním počítají?
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Ferin » 11 lis 2013, 11:57

Jj. Má tam být Renovent, tuším typ 400. Znáte to?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od KorDa » 11 lis 2013, 12:01

..už mi začíná svítat. Dům bude patrně dřevostavba?
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Ferin » 11 lis 2013, 12:36

KorDa píše:..už mi začíná svítat. Dům bude patrně dřevostavba?


Ne, z čeho to vyplývá?
Měl by to být zděný barák.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika