VPL15 a vykon vytapeni

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Mathilda » 17 led 2015, 19:59

Především se omlouvám, pokud by moje vysvětlení nebo nadsázka měla urážet. To opravdu není cílem.
ussama píše: vic, nez topim/netopim.
Správně je rekuperuji/nerekuperuji. Topí kamna, kotle. Pokud chcete regulovat výkon rekuperace, chtěl byste, rekuperuji málo, středně, hodně? To opravdu rekuperace nedělají.
ussama píše:K cemu je tedy to zima min.? Nastavuji tim min.teplotu vzduchu nebo min.teplotu v mistnosti?
Nastavujete teplotu, kdy se spustí rekuperace. U pasivních to je teplota, kdy se uzavírá by-pass, u aktivních, kdy se sepne kompresor. Tato teplota může být řízena venkovní teplotou nebo teplotou přívodního vzduchu. V podstatě je to to samé. Pokud je totiž u pasivní jednotky otevřen by-pass a u aktivní neběží kompresor, proudí dovnitř vzduch o venkovní teplotě. Obvykle se ale používá vnitřní čidlo, neboť před jednotkou může být zemní registr nebo tepelné trubice a u modelů vyšší řady Gott deskový výměník.
ussama píše:Kdyz mam nastaveno v noci teplotu v mistnosti 20. Ta je dosazena, je vhanen ledovy vzduch a ochlazuje interier. Prislo by v takove situaci logicke, vhanet nejaky teplejsi ale ne uplne na mx.vykonu,protoze je pozadovana teplota dosazena.

Tomu rozumím. Ale je to nereálné. U pasivních jednotek můžete při dosažení dané hranice udělat jen to, že otevřete by-pass; u aktivních vypnete kompresor. Pasivní jednotky neběží s napůl otevřeným by-passem a u aktivních se nesnižuje výkon kompresoru. Co by se totiž stalo? Vždy byste část tepla, které chcete rekuperovat, zbytečně ztrácel. To je to omezení účinnosti. Není snazší vypnout topení v domě/ v místnosti a třeba s předstihem tak, abyste místnost nepřetápěl?
Ve vašem případě, bych doporučil jedině předřazení tepelných trubic. Tím dosáhnete toho, že vlastně budete mít samovolně předehřátý vzduch, ale na výrazně nižší teplotu. Opět ale neregulovaně. Pokud bych to řekla hodně laicky, předřadíte rekuperaci s nižší účinností. Ale zase je potřeba dobře nastudovat, co tepelné trubice jsou a k čemu slouží. Je to vynikající zařízení, ale abyste nebyl překvapen, že
ussama píše:za ty prachy
neumí "nakrmit" králíky. ;)
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od ussama » 17 led 2015, 21:45

SFO nezklamal - opět nic neříkají blábol. CO děláte v civilu - nejste politik?

Co ale musím uznat, že když jsem se rozhodoval, jakou jednotku dám, tak sem si to tady na foru pročítal a sfo tu dlouhodobě od akt. rekuperací odrazuje.

Není snazší vypnout topení v domě/ v místnosti a třeba s předstihem tak, abyste místnost nepřetápěl?

To samozřejmě lze, ovšem na úkor komfortu - když vypnu dřív podlahovku, bude dříve studená. Myslel jsem to regulace bude umět automaticky (ale jak víme, myslet znamená h..no vědět).

Ve vašem případě, bych doporučil jedině předřazení tepelných trubic.

To v podstatě nic neřeší - při -15 de z trubic -3, takže bych měl jednotku stejně zapnutou aby topila (pardon rekuperovala), akorá bude foukat teplejší vzduch.

Jen jsem chtěl vyjádřit zklamání z vpl 15 a vidím, že nejsem sám- autor vlákna měl stejný "problém".
Asi bych se pro ni znovu nerozhodl, dal bych tu základní eco s předehřevem/ev.dohřevem, protože jediná výhoda (pro mně) je že na ní jde čerpat sazba tepelné čerpadlo (a pochopitelně že větrá, ale umí každá rekuperace).
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od Mathilda » 17 led 2015, 22:11

U vás je teď -15°C? Já si myslím, že pokud vám jde z rekuperace při -15°C vzduch, který dokáže přetápět dům, je to maxireklama pro VPL15. To bez dohřevu nezvládne žádná jednotka na světě. Při příkonu cca 0,5 kW přetápět dům. To je opravdu naprosto dokonalé i kdyby bylo kolem 0°C.

Pokud by bylo venku průměrných 3-5°C a odtah 21-22°C, půjde dovnitř kolem 13°C. Asi to vaší situaci nevyřeší, ale mohlo by vylepšit.

Proč nenecháte rekuperaci "topit" a až když poklesne teplota v místnosti, termostat nezapne hlavní topení? Topíte pevnými palivy nebo máte nějaký automatizovaný systém?
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od ussama » 17 led 2015, 22:36

ne teď neni -15, byla to reakce na ty tep. trubice, kdybych je používal, tak by jednotka stejně musela dotápět aby nešel ledový vzduch.

samozřejmě že můžu nechat topit rekuperaci a čekat až zapne podlahovka, ale to je studená podlaha a máme všude dlažbu.
topím plynem - kond. kotel s ekvitermí regulací.
to co navrhujete mi ale v noci stejně nebude fungovat. před den topíme na 23 a na noc máme nastaveno 20, oboji je dosaženo a v noci netopí ani rekuperace ani kotel. takže jednotka mi sama od sebe nesepne. druhá možnost je že ji prostě nastavim 25 aby topila pořád ve dne v noci. a to mi přijde zbytečné.
já jsem žil (ja vidím v bláhové) představě, že si nastavim, aby mi v noci foukal vzduch o nějaká min. teplotě.
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od Mathilda » 17 led 2015, 23:02

ussama píše:topím plynem - kond. kotel s ekvitermí regulací.

To se mi právě nezdá. V podstatě nepotřebujete ekvitermní regulaci, když prioritní je teplá podlaha. To vám potom stačí termostat, který bude hlídat teplotu podlahy. Pokud řídíte ekvitermně, stejně dochází ke stavům, kdy je podlaha vypnutá - netopí. Nebo ne?
Víte, vy chcete rekuperaci zadat špatný povel a zlobíte se, že ho neumí splnit. Chcete, aby část tepla nerekuperovala a ztrácela ho ven. Tu část byste chtěl regulovat. Musíte si uvědomit, že každá rekuperace má dva strany. Čím méně ochladí výfuk, tím méně dohřeje přívod. Je jedno, jestli je to princip aktivní nebo pasivní.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od ussama » 18 led 2015, 19:16

Mathilda píše:"To se mi právě nezdá. V podstatě nepotřebujete ekvitermní regulaci, když prioritní je teplá podlaha. To vám potom stačí termostat, který bude hlídat teplotu podlahy. Pokud řídíte ekvitermně, stejně dochází ke stavům, kdy je podlaha vypnutá - netopí. Nebo ne?"


samozřejmě, že ano, když je venku vic na 0. jestli ekv. reg. ano či ne nebylo předmětem diskuze. s tím jak funguje plynové topení jsem spokojen. automatika to sama řídí dle vekn. a vnitřní teploty. to samé jsem čekal od automatiky vpl 15, ale chyba lávky. není mi jasné k čemu je tedy do ovládání, kde se dají volit týdenní režimy, když jediné možné nastavení vpl 15 je: nastavit nejakou dostatečně vysokou teplotu, na kterou se není schopna dostat, a ona pak topí ve dne v noci.

Mathilda píše:"Víte, vy chcete rekuperaci zadat špatný povel a zlobíte se, že ho neumí splnit. Chcete, aby část tepla nerekuperovala a ztrácela ho ven. Tu část byste chtěl regulovat. Musíte si uvědomit, že každá rekuperace má dva strany. Čím méně ochladí výfuk, tím méně dohřeje přívod. Je jedno, jestli je to princip aktivní nebo pasivní."


přesně tak. Vám přijde logické, když mám nastaven noční útlum, tak interier je vychlazován ledovým vzduchem z venku? A aby k tomu neocházelo, tak topím hlava nehlava a k žádnému útlumu nedojde?
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od Mathilda » 18 led 2015, 20:50

ussama píše:samozřejmě, že ano, když je venku vic na 0.
Takže stav, kdy se do podlahy netopí, vám nevadí a je běžný. Pak nechápu, v čem je problém. Prostě tu dobu prodloužíte a dohřejete si teplem z rekuperace.
ussama píše:přesně tak. Vám přijde logické, když mám nastaven noční útlum, tak interier je vychlazován ledovým vzduchem z venku? A aby k tomu nedocházelo, tak topím hlava nehlava a k žádnému útlumu nedojde?

To je ale důsledek špatné regulace topení nikoliv rekuperace.
Vy totiž platíte za teplo, ohřejete dům a pak byste chtěl nějakou méně účinnou rekuperaci, abyste teplo promrhal bez užitku ven. To je naprosto nelogické.
Jediná cesta je, abyste se naučil tímto systémem topit. Přednostně použil rekuperaci a teprve rozdíly pokryl topením.
Celé mi to přijde, jako byste chtěl co nejpřesnější hodinky s brzdou na rafičky, abyste je mohl dle potřeby přibrzdit. Následně to srovnáte s tím, že i zcela obyčejné kolo má brzdu. Nechcete připustit, že hodinky a kolo jsou stejně rozdílné jako rekuperace a plynový kotel.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od ussama » 18 led 2015, 21:55

Mathilda píše:Takže stav, kdy se do podlahy netopí, vám nevadí a je běžný.

ne to mi nevadí, protože když vypne kotel, tak prostě jen netopí a nic neochlazuje, kdežto když vypne kompresor rekuperace, tak také netopí, ale navíc je interier ochlazován přiváděným vzduchem. to mi vadí. a navíc tím že kotel topí ekvitermě, tak topí v podstatě celý den, ale jen na nezbytně nutný výkon a vpl 15 topí na plný pecky a pak se vypne, navíc ta regulace je +-1°C. Takže pak zapne až když teplota spadne o 2°C (plyn spíná +-0,5°C). A to nekomfortní.
Mathilda píše:Prostě tu dobu prodloužíte a dohřejete si teplem z rekuperace.

to ale nebude fungovat automaticky. Rekuperaci nastavim, aby topila furt. Kotel tudíž musím dát na nějakou nižší teplotu, aby netopil a mohla topit rekuperace, ale když nebude stíhat, tak mi kotel nesepne, protože nastaven nižší teplotu.
Mathilda píše:To je ale důsledek špatné regulace topení nikoliv rekuperace.
Vy totiž platíte za teplo, ohřejete dům a pak byste chtěl nějakou méně účinnou rekuperaci, abyste teplo promrhal bez užitku ven. To je naprosto nelogické.

To přeci není pravda. Přes den topim jak potřebuji, pak chci mít noční útlum, ale ten prostě nemám, protože musím mít zaplou rekuperaci, aby mi neochlazovala zbytečně vnitřek. Prodlužování intervalů mi nepomůže. V noci je teplota, co mám nastaveno, dodažena. Je větší - dům pomalu chladne, ale s rekuperací (když by bylo v aut. režimu) rychleji. Když bych úplně vypnul (netopí, nevětrá) večer rekuperaci (ve stejnou dobu kdy se vypne kotel) tak budu mít ráno vyšší teplotu, než když teď celou noc topim rekuperací.
Mathilda píše:Jediná cesta je, abyste se naučil tímto systémem topit.

Špíš smířit.
Prostě jsem nevědel, že akt. rekuperace neznají nic mezi topím, netopím, to je celé. Očekával sem obdobnou možnost řízení, jako u všech ost.zařízení-plyn.kotle,el.kotle,TČ.
Je to jen varování pro ostatní, aby s tím počítali a nebyli rozčarováni jako já.
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od Mathilda » 18 led 2015, 23:05

ussama píše:ne to mi nevadí, protože když vypne kotel, tak prostě jen netopí a nic neochlazuje,
Sláva, takže si nastavte požadovanou teplotu na rekuperaci na 23°C a na noc 21°C. Topení si nastavte na 22,5°C a na noc na 20,5°C.
Rekuperace se bude snažit dosáhnout požadovaných teplot a když je nedosáhne, pomůže jí topení.
ussama píše:navíc ta regulace je +-1°C. Takže pak zapne až když teplota spadne o 2°C
To není problém přenastavit, změna hystereze může být i jen požadovaných 0,5°C.
ussama píše:Kotel tudíž musím dát na nějakou nižší teplotu, aby netopil a mohla topit rekuperace, ale když nebude stíhat, tak mi kotel nesepne, protože nastaven nižší teplotu.

Ano, hystereze 0,5°C? To vadí?
ussama píše:To přeci není pravda. Přes den topim jak potřebuji, pak chci mít noční útlum, ale ten prostě nemám, protože
To je jen špatná regulace a vůbec není odvislá jen od topných zdrojů. Pokud byste měl dům z VPC, tak rovnou zapomeňte na noční útlum. Takový dům,když úplně vypne topení, poklesne i v mrazu vnitřní teplota o pár desetin stupně. U domů bez akumulace je to snazší, ale nečekejte, že dům poslechne na lusknutí prstu. Pokud jsou topné systémy dobře nastavené, mohou situaci zvládnout v určitém lepším kompromisu.
ussama píše:Prostě jsem nevěděl
Pořád se mýlíte. Nejde o topí - netopí, ale rekuperuje - nerekuperuje. Jde o úplně jiné funkce. Proč se nedivíte se, že rekuperace neumí přepnout z Novy na Primu nebo ČT1 ? Mnohem levnější televize to umějí. Přitom se jasně v ovládání rekuperace píše, že má 3 týdenní programy.

Chápu jednu věc, nečekal jste zřejmě, že z jednotky může jít natolik teplý vzduch. Dokonce natolik teplý, že v současných teplotách zastoupí topný zdroj. Možná by pro váš případ byla lepší verze, která kombinuje pasivní a aktivní dohromady. Přes den aktivní "topí" a v noci je vám jedno, že teplo vypustíte ven, ale zase pasivní část by pouštěla alespoň oražený vzduch dovnitř, byť také bez regulace. Tu opravdu žádné rekuperační jednotky nemají.

Více k tomu asi nepovím. Podle mě by bylo ideální naučit se topit tak, abyste včas ubral, abyste ani v noci nemusel vypouštět žádné teplo zbytečně ven.
Přeji hodně úspěchů.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od ussama » 18 led 2015, 23:39

Mathilda píše:Sláva, takže si nastavte požadovanou teplotu na rekuperaci na 23°C a až půjdete spát na 21°C. Topení si nastavte na 22,5°C a na noc na 20,5°C.
Rekuperace se bude snažit dosáhnout požadovaných teplot a když je nedosáhne, pomůže jí topení.

a jak myslíte že sem tom měl, přesně takhle. když to takhle nastavim, tak to večer všechno vypne, je vytopeno na 23 a do rána to pod 21 neklesne, takže se nic nesepne, a větrá se ledovým vzduchem.
Mathilda píše:To není problém přenastavit, změna hystereze může být i jen požadovaných 0,5°C.

ta to je ok.
Mathilda píše:Takový dům,když úplně vypne topení, poklesne i v mrazu vnitřní teplota o pár desetin stupně.
ale pocitově je chladněji.
Mathilda píše:Pořád se mýlíte. Nejde o topí - netopí, ale rekuperuje - nerekuperuje.

chytání za slovo, oba víme o čem mluvím. navíc topí netopí je kratší :D
Mathilda píše:Proč se nedivíte se, že rekuperace neumí přepnout z Novy na Primu nebo ČT1 ? Mnohem levnější televize to umějí. Přitom se jasně v ovládání rekuperace píše, že má 3 týdenní programy.

to už je Vás nedůstojné.
Mathilda píše:Chápu jednu věc, nečekal jste zřejmě, že z jednotky může jít natolik teplý vzduch. Dokonce natolik teplý, že v současných teplotách zastoupí topný zdroj.

To byl jeden s důvodů proč jsem si aktivní kupovat, že v přechodovém období dům vytopí. Nečekal jsem že nejde regulovat teplotu vzduchu. Jak jsem už psal, je to moje blbost, měl jsem jít více do hloubky.
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od remino » 19 led 2015, 00:11

Mám tu samou jednotku VPL15K doplněnou o tepelný trubice. Je to ještě jedna bedna k rekuperaci. Nemám problém s nastavením. Na tom nástěnným regulátoru si na časovým harmonogramu nastavuju na 23 st.C. Když jednotka běží, dává fakt teplo. Přívod umí vytáhnout i nad 50 st. a pak sama přidá vzduch. Mám elektrickou podlahovku od Devi a letošní zimu jsme ji pustili asi 2krát. Jinak běží jen trochu v koupelnách. Mám nastavení max. který vypne jednotku, když by topila moc. Jakmile vypne trvá poměrně dost dlouho než znovu zapne. Odhadem tak půl až třičtvrtě hodiny. Nástěnný regulátor má přehlad dat a tam je čidlo T7, který ukazuje teplotu vzduchu do místností. Klesá dost pomalu. Asi je to těma trubicema, že na do jednotky nejde ledový vzduch ale tak kolem 15st. podle počasí venku. Pak je to nastavení min. který nenechá jednotku foukat žádný ledový vzduch dovnitř. To jde nastavit, mam dáno 21st. Pak zase jednotka zapne a běží podle požadavku 15 až 20 minut až do nastavení max. Já tam mám 48st. aby se nespouštělo větší větrání. Ty časy mezi jsou jenom orientační,když počasí mrzne běží třeba hodinu. Já jenm chci říct, že by si to měl pán jinak nastavit nebo zavolat technikům, aby mu to přenastavili.
remino
 

od remino » 19 led 2015, 00:54

Mám dotaz úplně od jinud a nechci zakládat na to nový članek. Víte někdo, co je za vodu ten kondenzát co jde z rekuperace. Mám provizorní odkap do nádrže, protože kanalizace je výš. Může se to použít třeba na kytky?
remino
 

od Ferin » 19 led 2015, 12:39

Ona pak je otázka, zda má smysl instalovat dvě relativně velmi drahá zařízení (aktivku a podlahovku) k tomu, aby pak jedno (podlahovka) většinu času stejně nejelo. Paradoxně to, které je k topení obecně vhodnější, navíc zabraňující pocitu studené podlahy.
Podle mě má aktivka (za takové konfigurace) rozumnej smysl pouzre tehdy, pokud bude ohřívat vodu (nemám-li podlahovku napojenou na TČ) a zároveň v létě chladit. Jinak ne.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od remino » 19 led 2015, 13:03

Ferin píše:Ona pak je otázka, zda má smysl instalovat dvě relativně velmi drahá zařízení (aktivku a podlahovku) k tomu, aby pak jedno (podlahovka) většinu času stejně nejelo.

Já jsem uvažoval podobně a proto jsem udělal podlahové topení jenom elektrické. Z nabízených systémů mi vyšlo úplně nejlevněji. Ani mi nevadí, že bych za provoz topení vydal více peněz. To mě všichni strašili. Po celou mírnou zimu dům stačí vytopit VPL15. Trochu se divím, že tu píšou že netopí. Mě topí zatím pořád. Nemám krb ani kamna. Když dneska vidím, že podlaha stejně nemusí topit, možná šlo ještě ušetřit a použít jenom nějaký el. radiátor na zeď. Na topení jsem měl nabídky od Devi a ještě Reicherm. Ceny byly dost podobný, dal jsem na doporučení elektrikáře, co mi to montoval.
remino
 

od BobTheBuilder » 19 led 2015, 22:55

Myslím, že USSAMOVI šlo o to, aby primárne topila podlahovka. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo si ľudia zvolia podlahové kúrenie - teplo od podlahy.
Ak RJ fúka príliš horúci vzduch podlahovka nezopne. T.j. v dome je teplo, ale podlaha je studená.

ussama píše:když to takhle nastavim, tak to večer všechno vypne, je vytopeno na 23 a do rána to pod 21 neklesne, takže se nic nesepne, a větrá se ledovým vzduchem.

Nejde nastaviť minimálna teplota fúkaného vzduchu ? napr. 18°C aby to nevetralo ľadovým vzduchom ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od ussama » 19 led 2015, 23:11

děkuji bořku staviteli, první který pochopil oč mi jde.
min. teplota, nastavit asi de, zrovna to zkoušim a jednotka topí, ale samozřejmě na maximum. A právě zde bych ocenil možnost nastavit si třeba nějaké maximum, když už nejde nastavit konkrétní hodnota.

ještě si dovolím reakci na polemiku s Mathildou:
Nejde o topí - netopí, ale rekuperuje - nerekuperuje.

Sama jednotka signalizuje v jakém se právě nachází stavu a jeden z nich je topení. V návodu se píše o topení, na stránkách nilanu se píše o topení, ....
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od Návštěvník » 20 led 2015, 00:48

Já si taky myslím, že mi jednotka topí. To už jsem psal. Vypadá to, že máme i stejný ovladač. Může se madtavit i zima max a léto max na vypínání. Zkusil jsem dneska sledovat teploty přívodu a stopovat mezidobí sepnutí. Teplota do místností jde 49st. a zhasne kontrolka. Teplota začne klesat 38 až 42minut na 22st. a znovu zapne i kontrolka. Vylítne to nahoru do 8 až 9 minut a drží 23 minut. Potom zase vypne. Mám ještě trubice. Já ale vůbec nejsem schopen říct, kolik fouká u výdechu. Na výdech nedosáhnu bez židle a v místnosti to už nevnímám. Pro mě a ženu je důležité teplo v pokoji a to je krasné. Na podlaze mame taky dlažky a u sezení koberec. Chodím v ponožkách a nestudí to. U telky je mám natažený na druhým křesle.
Návštěvník
 

od ussama » 09 črc 2015, 22:10

já tam bohužel ZIMA MAX nemám; nevíte jde přehrát novější verze sw?
Uživatelský avatar
ussama
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 01 črc 2012, 16:28

od kudykam » 13 úno 2017, 15:02

Dobrý den,
ještě bych se rád vrátil k podlahovce a rekuperaci.
Plánuji repkuperaci VPL15 a k tomu bud elektrickou podlahovku nebo elektrické přímotopy (v pasivním domě).
Otázkou je jestli je ekonomičtější topit primárně rekuperací nebo podlahovkou a jestli má smysl jít asi do dražší podlahovky nebo do elektrických přímotopů. Někde sem četl že podlahovka dává tak malé výkony že to na nohy nejde ani cítit. (v pas. domě)
díky
za info
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od Zohan » 13 úno 2017, 16:03

Pořád budete potřebovat primární topný zdroj. Rozhoduje se tedy mezi přímotopem a podlahovkou. Z hlediska spotřeby je to stejné, jestliže podlahovku budete ohřívat elektrokotlem. Možná mohou trochu lépe vyjít přímotopy a to díky lepší regulovatelnosti. Nečekejte ale nic zásadního. Cenově vyjdou přímotopy rozhodně nejlevněji. Studená podlaha? To je v celku pravda. Máte poměrně velkou plochu topného zdroje a potřebujete minimální výkon, proto podlahu nemůžete ohřívat na vyšší (pocitově hřejivé) teploty. Možná by to šlo někde v koupelně, kde naopak na poměrně malé ploše potřebujete vyšší teplotu místnosti.
Zohan
 

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika