Volba aktivní rekuperace

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Pokemon » 12 lis 2013, 12:53

Zdravím vespolek,
naléhavě prosím o pomoc při dořešení volby jednotky aktivní rekuperační jednotky.
V projektu mám Nilan VP 18K (stavba se trochu protáhla, už jsou novější modely...), toužil jsem po jednotce s možností ohřevu TUV i pouze vnějším vzduchem (některá období je u nás vzduch znečištěn), ale na tu nemám.
Potřebuji zejména ohřívat TUV, větrat max těch 100m3 a nejlépe tak, abych neměl opět zdravotní problémy se suchým vzduchem.
VZT připravuji s přívody na původní VP 18, mám tak i průrazy skrz fasádu, VZT bude izolovaná pro možnost chlazení, ikdyž dům je alespoň dnes stíněn stromy tak, že chlazení ani moc nepotřebuje...
Dům je postaven jako bezpapírový pasiv, a topení má dimenzované jen tak tak s možností přitopení v krbu při opravdu drastických mrazech (ony dva-tři týdny v roce), jsou to topné folie pod dřevěnou plovoučkou.

I proto, že v domě se bude ještě nějakou dobu pracovat (v podkroví určitě do léta) bych měl rád možnost ohřívat TUV bez větrání skrz dům, abych zbytečně nevířil prach, nezanášel VZT, ale TUV už budu potřebovat. I v budoucnu bych ocenil možnost ohřevu TUV tímto způsobem, jsou u nás i několikadenní období, kdy je lepší zabednit se v domě (podzimní pálení listí, zimní topení rozřezaným nábytkem...)

Můžete prosím sdělit své upřímné názory a doporučit konkrétní typ jednotky? (já už jsem zvažoval dokonce i pasivní rekuperaci s bojlerem s TČ, které jde prý napojit i na společnou větev VZT, ale zase nutný el. dohřev, špatná účinnost, dvě zařízení v malé TM, ...Na aktivní rekuperaci jde prý upravit VZT s klapkou jako Bypass pro režim dovnitř-ven, ale konkrétní nákres jsem ještě neviděl a teoreticky mi moc jasný není...Poradíte? Díky.
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od KorDa » 12 lis 2013, 18:30

Jediné levné a čisté řešení, jak využívat venkovní vzduch k ohřevu TUV má skutečně buď klasické TČ nebo bojler s TČ. Nejmodernější modely těchto bojlerů Nilan VT zvládají ohřev do -10°C. Vždy je to o pracovním rozsahu. Každý přístroj je jinak nastavený. Bazénové TČ je levné, ale končí při teplotě 10°C. Čím půjdete s pracovním rozsahem níže, tím více za TČ zaplatíte.
By-passovat VP18 jde. Jedná se o propojení venkovního sání na odtah. Tím budete na výparník místo vnitřního vzduchu přivádět venkovní. To je záležitost vně jednotky, jednoduchým propojením potrubí s klapkou pro přepnutí na běžný režim. Jen je škoda nevyužívat odpadní energii.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47

od Pokemon » 15 lis 2013, 13:15

To KorDa:
Děkuji za reakci. Rozumím tomu tedy správně, že bypass obnáší cca metrovou rouru se servoklapkou a přímo propojuje sání jednotky zvenčí a sání jednotky z domu?

K vnitřní energii: tento režim (s užitím bypassu) uvažuji zejména pro přechodová období, kdy je venku vzduch s dostatkem energie (vlhký vzduch cca 15°C), ale je znečištěn, protože hromadně najíždí víkenďáci a pálí všechny možné bordely, takže by člověk musel minimálně na víkendy jednotku vypnout, podzimní období je ale na čistotu vzduchu mizerné celé...
Zrovna tak v létě není třeba (podle mě) zasírat filtry pylem a větrat celý den přes dům přes sto kubíků, když je celý den člověk venku a vnitřní vzduch neznečištuje, z venkovního vzduchu 25°C se jistě bude voda ohřívat podobně efektivně jako z vnitřního. (ale v létě bych se bez Bypassu obešel...)

Je tedy bypass pro takové užití z Vašeho pohledu užitečný, nebo je to blbost? Dělá se při instalaci běžně?
Předpokládám, že v režimu s bypassem jednotka nemůže větrat - nemá zdroj čistého vzduchu, což je zase pro automatickou funkci bez zásahu uživatele nepříjemné...(ideálně bych v kritických obdobích nastavil větrání na pár hodin okolo poledne, kdy je vzduch nejlepší, a od tří hodin, kdy se začíná topit tuhými palivy nechal běžet jen ohřev TUV, a větral pak až pozdě v noci na spaní...) Teď to neberte z pohledu norem, spousta lidí s rekuperací v mrazech nevětrá vůbec a měsíc jedou skoro výhradně na cirkulaci, takže proti tomu vyvětrat 500m3 dvakrát denně musí být v praxi luxusní...
Nerozumím tomu, proč něco takového jednotky nemají implementováno, mohla by pak fungovat pro větrání nárazově (ve znečištěných oblastech, v nepříznivých částech roku) a i při vypnutém větrání mohla ohřívat TUV...(jde přeci o jednu klapku navíc...)

Nenapsal jste, kterou jednotku by si měl uživatel jako já pořídit, jestli do PD stačí běžný VP 18, nebo jedině VP 18 P s pasivní rekuperací, nebo spíš už inovovaný Compact v nejjednodušší podobě?? Děkuji.

TO SFO:
Nevím, jestli tím máte na mysli pasivní rek + boiler s TČ. Tu diskuzi si ještě pamatuji, a vůbec bych neřešil, jakou účinnost to má v záporných hodnotách (tedy 2 měsíce v roce), mě spíš pálí dny, kdy je venku vedro na padnutí, nebo řekněme 20°C a Vy jako blbec topíte do vody elektřinou, když je všude kolem energie na zbyt...Klidně budu dva měsíce topit na spirálu, i s boilerem TČ, I aktivkou, to mně nepálí, jde mi o to, abych neplatil drahé zařízení pro zvýšení komfortu a neměl v domě nakonec horší vzduch nežli bez ní...
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od Pokemon » 19 lis 2013, 10:39

Nevím, jestli se diskutující bojí takto konkrétní diskuze, tak pro případ přidávám email: petr.pok@email.cz, opravdu velmi ocením konstruktivní radu, musím jednotku pořídit ještě v tomto roce...Díky
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od KorDa » 19 lis 2013, 20:36

Pokud v domě nebudete otevírat okna (je jedno v jakém ročním období), musíte v dobře těsném domě větrat strojně. Pak nemá smysl cokoliv by-passovat.
Když uvažujete, že budete dům v létě větrat okny, nebudete chladit, stačí přepnout jednotku do módu VÍC VODY. V tomto režimu se chová podtlakově, bude pouze nasávat vnitřní vzduch (nezanáší se pylové filtry - vzduch skrz ně neprochází), po ohřátí vody se při správném nastavení vypne a dál se větrá jen okny.
Co bych doporučil při výběru z modelových řad VP18 a Compact? Absolutně: je lepší Compact - relativně: záleží na aktuálních cenách.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47


Zpět na Ekonomika

cron