nejúčinnější rekuperace

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od DonJu » 30 led 2014, 00:01

Na základě čtení zdejších diskuzí jsem si vytvořil svojí představu o účinnosti rekuperačních jednotek, rád bych svůj závěr ujasnil. Předesílám, že mi nejde o procenta.
Mám kubík odpadního vzduchu. Když z něj chci získat energii, mám dvě možnosti.
1) vzduch ochladit. Zde je odkaz, kde jsem čerpal. http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A1_kapacita
tepelná kapacita.png
tepelná kapacita.png (10.28 KiB) Zobrazeno 6625 krát

2) nechat zkondenzovat vzdušnou páru, kterou odpadní vzduch obsahuje.
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Skupensk%C ... kondenzace
skupenské teplo.png
skupenské teplo.png (9.46 KiB) Zobrazeno 6625 krát


V obou případech získávám Joule. Pro hodnocení beru 1 Joul = 1 bod. Čím více jednotka bodů získá, tím je hodnocení lepší.

Jde mi o dvě věci.
1) získat z odpadního vzduchu co nejvíc Joulů.
2) co nejefektivněji získané Joule využít.

Pasivní rekuperační jednotky dokáží ochlazovat odpadní vzduch. Ochlazují ho venkovním vzduchem.
Kondenzovat mohou také, ale v obou případech jsou závislé na venkovním vzduchu, čím bude venku tepleji, tím méně ochlazují, tím méně kondenzují, tím méně Joulů (bodů ;) ) získávají.
Horší je to s využitím získaných Joulů. U pasivních jednotek mohu získané Joule předat jen čerstvému vzduchu. Ten si ale může vzít jen tolik Joulu, které jej ohřejí o teplotní rozdíl mezi teplotou odpadního vzduchu z domu a teplotou nasávaného venkovního vzduchu. V ideálním případě je to ale jen to samé množství Joulů, které se získá ochlazením odpadního vzduchu, nevidím žádné využití zbylých Joulů získané případnou kondenzací.

Aktivní rekuperační jednotky nejsou závislé při získávání Joulů z odpadního vzduchu venkovní teplotou. Drží si svoji teplotu výparníku pro ochlazování i kondenzaci řízeně, tím získávají celkově větší množství Joulů v rámci určitého ročního období. Hlavní efekt vidím v tom, že dokáží získané Joule maximálně využít, mohou jimi ohřívat přívodní vzduch i na vyšší teplotu (o větší teplotní delta) nebo ohřívat vodu.

Procenta účinnosti, tak jak je známe, pouze vyjadřují různě nastavenými vzorci, jak jsou jednotlivá zařízení Joule schopna získávat a přenášet. Nicméně rozdíl mezi možnostmi aktivní a pasivní rekuperace i při ideálním 100% zisku a 100% přenosu vidím jednoznačně.
DonJu
 

od Vadim » 30 led 2014, 11:31

Díky za vysvětlenou pánové. Konečně mi snad svítá. Měl bych na vás dotaz. Je možný nějak specifikovat jaký je poměr mezi získanými Jouly ochlazením a kondenzací m3 vzduchu? Nemusí to být nějaký přesný výpočet, jen pro představu.
Vadim
 

od Pokemon » 30 led 2014, 13:33

Rád bych se dozvěděl další "vlastnosti" tepla (když už je jich nespočet), neboť já osobně znám právě jen a pouze tyto dvě, které vycházejí z notoricky známého fyzikálního vztahu m.c.dT, kde je tedy pouze onen Joule a Kelvin. Takže bych si rád rozšířil obzory...?
Uživatelský avatar
Pokemon
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 bře 2011, 12:14

od Vadim » 30 led 2014, 20:47

Zdravím SFO! Strašně rád vidím jasný a přehledný příspěvek. Škoda, že v něm zrovna v mém případě není odpověď :) Poraďte, kde hledat.
Vadim
 

od Vadim » 31 led 2014, 14:10

metball píše:Když každou vteřinu přinutím zkondenzovat 1 gram vodní páry
získávám tak Topný Výkon 2.26 kW a 3.6 litru kondenzátu za hodinu.
Při konstantní teplotě!

Šlo by z toho odvodit, že při větrání 100 m3/h, při obsahu vodní páry 8 g/m3 by to bylo kolem 800 g. Například při sprchování se ale uvádí, že do vzduchu se uvolní za hodinu až 2600 g vodní páry, to by byl zdroj jako hrom, kdyby se podařilo takovou páru nechat zkondenzovat.
DonJu napsal, že ideálně fungující pasivní rekuperace se 100% účinností získá ochlazením odpadního vzduchu x J a stejné množství předá přívodnímu vzduchu. Veškeré kondenzační teplo ztrácí. Při větrání 100 m3/h mi to vychází kolem 0,5 kWh při odvětrání koupelny více jak 1 kWh. Je to možné?
Vadim
 

od Návštěvník » 02 úno 2014, 22:21

Vážený SFO, pokud chcete šířit osvětu, musíte na to jinak. Smiřte se s tím, že větší část populace nedokáže porozumět Vašim odborným výkladům a prahne po jednoduchých závěrech. Když to zamotáte, místo osvěty naženete čtenáře nikoliv do studovny ale do náruče marketingu.
Návštěvník
 

od KorDa » 03 úno 2014, 00:10

Souhlasím s Návštěvníkem.
Mnozí tu nehledají vzdělání, ale radu při výběru zařízení pro svůj dům. Chtějí vědět, co je dobré a co ne.
Když si přečtete většinu vláken, tak se otázky v podstatě opakují.
Jaký je přínos rekuperace?
Jaký princip je neúčinnější?
Jaké použít potrubí?
Je dobré vzduchem topit?
Jak řešit technologii pro celý dům?
Jaká je údržba vedení?

Bohužel tu nejsou jasné odpovědi. Proto noví čtenáři dokola pokládají stejné otázky. Třeba by bylo dobré občas odpovědět jednoduše. Nejít do obecné diskuze ale do konkrétní odpovědi i s rizikem subjektivního pohledu na věc. Máte na to dost autoritu, aby to mělo smysl.
Uživatelský avatar
KorDa
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 205
Registrován: 14 zář 2013, 20:47


Zpět na Ekonomika