Spotřeba ventilátorů a celé rekuperační jednotky

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od STS Chv-Brod » 02 bře 2014, 08:52

Našel jsem opravdu zajímavou diskuzi. Škoda, že jí rozjeli pan Homola, Rábek a Němec ve vlákně, kde by vzduchaři běžně nehledali. Doporučuju přečíst http://forum.tzb-info.cz/127700-atrea-izt-ts-nebo-tts

V této souvislosti mě napadá otázka. Když výrobci udávají spotřeby a uveřejňují grafy. Jedná se o samotné ventilátory nebo o celé jednotky?
254429-duplex_r_4_ec4_vykon_prikon.jpg

Použil jsem obrázek odkazovaný v diskuzi panem Homolou. Jednotky Atrea R4 mají uvedeno v technickém listě volitelně možnost instalace výparníku nebo vodního chladiče do jednotky, přitom ale nikde nevidím změnu v charakteristice příkonu ventilátoru. Je přitom jisté, že takový vložený výparník bude mít tlakovou ztrátu s vlivem na spotřebu jednotky. Na mě to dělá dojem, že pak musím počítat s tlakovou ztrátou rekuperačního výměníku, teplovodního ohříváku a celé jednotky a teprve k tomu externí rozvody vzduchotechniky. Tím by platily hodnoty spotřeby na hranici zatížení pro jednotlivé stupně?
Co přesně znamená tlaková rezerva? Té větě pod grafem moc nerozumím, mohl by mi ji někdo vysvětlit?
STS Chv-Brod
 

od STS Chv-Brod » 02 bře 2014, 17:22

Děkuji za vysvětlení. Jak je to se spotřebou jednotky? V grafech je uvedený příkon ventilátoru při určité tlakové ztrátě. Lze předpokládat, že jednotka aniž by byla připojená k rozvodu, již vykazovala určité zatížení ventilátorů (případně asi taj jaké?) nebo graf popisuje situaci "až za jednotkou"?
Jednotka umožňuje různé režimy,kdy větrá jen skrz deskový rekuperátor nebo ho zcela vynechává, nebo různé kombinace a tím by se měla měnit i tlaková ztráta. Jak si mám vybrat z grafu? Když jednotka bude tlačit do místnosti 200 m3/h různými cestami v jednotce, musí být i jiné zatížení a jiná spotřeba. To mi v grafu chybí. Nevím, s jakou tlakovou ztrátou počítat.
pan Pavel Rábek píše:Co se týče mého případu - oslovil jsem projektanta i mého instalačního technika (který mi instaloval přívodní podlahové kanálky i trubky pro odtah) ohledně tlakové ztráty při mých parametrech množství cirkulačního vzduchu 550m3 a odpadního 120m3.
Projektant: Cirkulační ventilátor bude mít příkon cca. 120 W, odsávaný příkon cca. 70 W.
Technik: dle grafu by měl být příkon cirkulačního ventilátoru při výkonu 550 m3/h cca 60-80 watů a větracího odpadního při 120 m3/h cca10-20 watů
To se mi zdá dost velký rozptyl a nesedí mi to s grafem.
STS Chv-Brod
 

od STS Chv-Brod » 02 bře 2014, 21:26

Já jsem nic nepočítal, já se dívám do grafu. Vidím tam několik křivek pro určité objemové množství vzduchu a tlakové ztrátě. Nevím, kterou z křivek vybrat. Zadání je protočit domem 500 m3/h (diskuzi, jestli 500 m3/h přenese dostatečný topný výkon nechávám stranou). Já se ptám, která z uvedených křivek tlakové ztráty je nejblíže reálnému provozu. Pro dané množství lze v grafu volit od 100 do 900 Pa. Podle tlakové ztráty lze odečíst i příkon ventilátoru.

Jestli jsem dobře pochopil to, co píšete, lze předpokládat, že bych musel pro 500 m3/h a
SFO píše: instalaci 15 metrů trubek a max tři dvojice "výfuk/odtah" ...
počítat skoro s nominálním příkonem cca 300 W? Není to nějak moc?
STS Chv-Brod
 

od STS Chv-Brod » 03 bře 2014, 00:43

Já se přiznám, že návodu nerozumím.
SFO píše:takže třebas:
10 W * .5 jedniček / 3*10^-2 sekundových kubíků = 500/3 Pascalů tlakové ztráty CELKOVĚ!
nebo
120 * .625 / .15 = 75 00 / 15 = 5 00
Tedy druhý výpočet pro Oběhovku ve zcela nové škátuli ...
500 Pa celkově


10 W bude asi příkon odtahového ventilátoru?
* krát?
.5 jedniček to vůbec netuším, co znamená. Co to je za zápis?
/ děleno
3*10^-2 sekundových kubíků také netuším, snad tři krát deset na mínus druhou? To mi ale nevychází 3, takže zase nic.
Pro mě je to návod nenávod. Zvládnu snad až to poslední 500/3 = 167 Pascalů tlakové ztráty CELKOVĚ! To si překládám tak, že samotná bedna vytváří odtahovému ventilátoru tlakovou ztrátu 167 Pascalů. Není to moc?
Druhý výpočet nerozluštím stejně jako ten první. Snad 120 by mohl být příkon ve W cirkulačního ventilátoru (pokud je to "oběhovka").
500 Pa celkově? Tomu zase nerozumím. Jak celkově? Kam se ztratilo těch 167 Pa?
Když nerozumím, tak mi zbývá zeptat se na výsledek, neboť nový návod v podobném duchu můžete rovnou napsat čínskými znaky a vyjde to nastejno.
Pro mě je nejsrozumitelnější asi toto:
SFO píše:graf tvrdí, že k dispozici Vám zůstalo ...cosi kolem 250 Pa na protočení 550 kubíků za hodinu...Když bude odpor "na dispoziční" větvi větší třebas o 150 Pa na ohříváku...tak Vám na dvoje rozvody a vyústky zbude jen 100 Pa...už jen 66.6 Pa

Sice netuším, co je míněno dispoziční větvi, ale odhaduji, že...když se trochu zanese filtr, bude z celkového výkonu obou ventilátorů (celé jednotky) použitelno jen 67 Pa pro rozvody. Nebo jinak. Budu muset ládovat jednotku Watty při horní linii nad 500 m3/h (cirkulace) je to kolem 300 W a nad 120 m3/h (odtah) je to kolem 80 W.
A úplně lidsky řečeno:
Abych domem protlačil 500 m3/h na topení a větral 120 m3/h, bude jednotka brát kolem 380 W. Nebo dělám v překladu ze SFOštiny chybu?
STS Chv-Brod
 

od Mathilda » 05 bře 2014, 01:52

Jó milý SFO, doba už je taková.
SFO píše:..sledovanost už je nad mým očekáváním..
Ještě vás sledují? Očekáváte? :lol: :lol:
Neznáte takhle náhodou Luc Bessona?
Četl jsem diskuze s panem z Chvojkovic. Víte, on je v tom problém. Lidi opravdu nejsou všichni renezanční a fakt se v tom koupou. Já teď kupoval nějaký tmel a kdybyste mě viděl, jak jsem byl vydán na milost prodavači v oddělení stavební chemie, smál byste se. Zeptal jsem se jen, jestli to zůstane pružné, jestli se s tím může dělat venku a jestli je to vodivé. Vodivost jsme nedali. Pružnost jsme si ani nedokázali navzájem definovat a na použití venku mi přečetl aplikační teploty. Víc jsem toho mladíka netrápil, přišlo mi nefér mu hloupými otázkami kazit den. Prostě to zkusím a uvidím. Manželka po mně chtěla koupit nějaký postřik proti plísni na trávníku, co se udělala po zimě. Chtěl jsem radu a když si prodavačka začala přede mnou pročítat návod, přišel jsem o hezký den já. Co tím chci říct. Ona je někdy opravdu dobrá a jednoduchá rada nad zlato. Možná bych ani nechtěl potkat prodavače chemika, který by záhy odhalil, že si ze základky už nevzpomenu na všechny halogeny, když bych i dal první 4 a vzpomněl si na astat, tak na Ununseptium určitě ne.
Podobně jsou na tom Chvojkovičtí a další. Proto se nedivím, že pán dostal odpověď, jakou dostal a kdyby volal mně, odpověděl bych mu stejně. On ten výkon venťásků stejně nepobere. On to ale opravdu ani nepotřebuje pobrat. Stejně tak si nespočte statiku překladů a prostě bude muset věřit, že mu to projektant navrhnul dobře. K čemu mu budou diferenciální rovnice ohýbaného nosníku a vysvětlování Mohrovy analogie. On potřebuje vědět, jestli to naloží do přívěsu, kde to koupí nejlevněji a jestli to unese, nebo má říct kamarádům. ;)
Když mu nechcete říct, co po Vás chce, kazíte mu den nebo dokonce několik dnů, až zjistí, že ten cirkulák baští víc než 120 W.
PS: Přečetl jsem si po čase diskuzi s koupací čepicí v kabriu :lol: a už dlouho jsem se tak nezasmál. Musíme to zase rozjet!
Mathilda
 

od STS Chv-Brod » 07 bře 2014, 17:56

Můžete mi někdo říct, jaká je tak běžná tlaková ztráta pro rodinný dům. Hrubě rozdělit třeba na přízemní bungalov do 150 m2, patrový dům 2 x 100 m2 nebo jiný členění, aby byla alespoň orientační představa?
STS Chv-Brod
 


Zpět na Ekonomika

cron