Bojler Nilan VT

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od BobTheBuilder » 01 říj 2014, 04:06

Zdravím, mám otázku na kompetentných :
Bolo by možné bojlerom s TČ rady VT riešiť prípravu TUV + kúrenie do podlahovky ?
Pri kombinácii s Gottom by nám vznikla taká "lacnejšia Anaconda" ;)

Alebo nejaký iný bojler v podobnej cene ktorý by toto zvládol s pripojením na vonkajšie nasávanie ?

P.S. viem, že chcem asi nemožné, len sa pýtam, či povestná motyka nevystrelí :lol:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od VencaOL » 01 říj 2014, 08:42

Někde na TZB-infu (a i jinde jsem to zahlédl), někdo psal svoje skušenosti s Vámi uváděným řešení. nebyl to teda Nilan, ale to je asi jedno. Na výměník pro solár byla zapojená celá podlahovka. Majitel s tím byl naprosto spokojen. Bohužel to teď nemůžu najít..... A ještě přemýšlím, jak měli vymyšleno, pokud potřebovali větší topný výkon, těch pár dní, co jsou velké mrazy.
Uživatelský avatar
VencaOL
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2014, 13:48

od Návštěvník » 01 říj 2014, 21:33

Určitě by to šlo, VT jede do -10°C z venkovního vzduchu a stačil by i levnější s jedním výměníkem. Jako bivalenci přidat elektrokotel. Kdysi dávno podobnou kombinaci tady popisoval pan Šperl, ale taky to nemůžu dohledat. Našel jsem na stránkách Nilanu DK http://de.nilan.dk/startseite/l%C3%B6su ... p-geo.aspx Nevíte, kolik by stálo GEO3? V českým ceníku jsem to nenašel.
Návštěvník
 

od BobTheBuilder » 01 říj 2014, 22:04

Celkom ste ma páni potešili vašimi príspevkami.
Ja som sa to tiež pokúšal hľadať, ale nenašiel som :?

Nedopátral som sa však ani k podrobnejším informáciám o bojleroch rady VT ako príkon a výkon.
Neviem teda posúdiť, či by to utiahlo ohrev TUV aj vody do podlahovky pri tepelnej strate 4-5 kWh.
A keďže bude v byte inštalovaný Gott, VTčko sa bude musieť popasovať s externým vzduchom.
V letnom režime by som ho rád použil aj na chladenie interiéru. Otázka znie aký chladiaci výkon sa dá z VT dostať ?

Tak ako panstvo ? Šlo by to :?:
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Mathilda » 02 říj 2014, 09:46

Já to vidím trochu jinak. VT ohřeje cca 600 l vody na 55°C za 24 hodin, kdyby se 150 litrů použilo jako TUV, zbyde 450 litrů teplé vody(50-55°C) na topení. Pokud vezmeme teplotu zpátečky 20°C, je k dispozici cca 20 kWh, což je necelá 1 kW topného výkonu. Myslím to při rovnoměrném rozložení na celý den. Je to samozřejmě jen odhad, ale o moc víc to nebude. Zase na druhou stranu, proč to nevyužít. Podle mě je 300 litrový bojler pro běžnou rodinu až dost a tak část výkonu použít na topení by mohlo být zajímavé.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od BobTheBuilder » 02 říj 2014, 21:38

Toto riešenie asi nebude vyhovujúce. Nechcem dohrievať vodu priamotopom.
Mám už nainštalovanú plyn prípojku, takže to bude asi KK na TUV aj kúrenie.
Chcel som sa vyhnúť plynu, ale TČ ktoré by zvládlo ohreievať TUV a kúriť je v cenovej kategórii
130000 Kč +, čo je asi 3x viac ako plynová zostava.
Chladenie vybavím inventorom za +- 20000 Kč. (Chladiť chcem len obývačko-kuchyňu, kde sú tepelné zisky najvyššie a kde sa zdržiavame väčšinu dňa. Prijateľnú teplotu v spálni a detskej izbe snáď zvládne Gott.)
Ešte stále som len na polovici investície a nemusím sa obávať nedostatku energie vo väčšej zime alebo pri nadmernej potrebe TUV.

Čo si o tom myslíte ? Skuste mi to vymluvit :)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od VencaOL » 02 říj 2014, 21:50

BobTheBuilder píše:Čo si o tom myslíte ? Skuste mi to vymluvit :)


Pokud uz je doveden plyn, tak ten vychazi asi nejlepe. Jenom si zkuste domluvit v Rusku, aby nahodou nezavreli kohoutky :)
Uživatelský avatar
VencaOL
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 11
Registrován: 18 dub 2014, 13:48

od BobTheBuilder » 02 říj 2014, 22:00

VencaOL píše:Jenom si zkuste domluvit v Rusku, aby nahodou nezavreli kohoutky :)

Dnes jsem mluvil s Putinem a říkal, že nic nehrozí, to prý jen tak blbne :lol:

Keď zavrú kohútiky, nebude ani elektrina :x
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od romino » 02 říj 2014, 22:52

Topení plynem není nejvýhodnější. To rozhodně nelze absolutizovat. Pokud je dům s malou tepelnou ztrátou, nebo část dotopíte pomocí TČ v rekuperaci nebo klimatizaci, vychází výhodnější topení elektřinou. Do ceny plynu vstupuje moc faktorů, od přípojky, ceny kotle, odkouření, revizí až po nevýhodný tarif EE.
romino
 

od BobTheBuilder » 03 říj 2014, 01:00

Neviem ako v ČR, ale na SK vychádza cena za energiu vyrobenú plynom verzus na rovnako.
Cena prípojky je individuálna, mňa stála 20000 Kč, dobrý kondenzák s bojlerom a dymovodom stojí 45000 Kč, celé spolu aj s revíziou 70000 Kč.
TČ ktoré dokáže ohievať TUV a kúriť stojí 130000 Kč, rozdiel proti plynovej zostave 60000 !

Na SK rozdiel medzi tarifom EE pre priamotopy a klasickým tarifom deformuje vysoká paušál za dvojtarifné meranie a ak nespotrebúvate MWh denne nemá zmysel aktivovať tento tarif.
Zvýhodnenú sadzbu využijú len obyvatelia starých domov s veľkou spotrebou EE.

Náklady na prevádzku KK ako revízie a pod. sú zanedbateľné.
Z toho jasne ako víťaz vychádza plyn - aspoň na SK.

Nie som odporca TČ, ba naopak, už mám aj objednanú aktívnu rekuperáciu, ale matematika nepustí.

Už nejaký čas túto tému konzultujem kde sa len dá, s užívateľmi a firmami, ktoré realizujú oba typy vykurovania a ohrevu TUV. Tiež som chcel len elektriku, ale investične to vychádza lepšie pre plyn.

Moja plánovaná zostava :
- vetranie - Nilan Gott
- teplovodné podlahové kúrenie a TUV - KK Buderus (Vaillant)
- chladenie - invert klíma, asi Daikin (tiež TČ ;) ) (v prípade potreby, ak to Gott nezvládne sám)

Uvítal by som vaše názory na túto zostavu , ďakujem ;)
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK


Zpět na Ekonomika