Nejlepší technologie pro dům dle podmínek NZÚ

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Kutan » 12 říj 2014, 14:40

Můžete mi někdo poradit, čím topit v RD, abych vyhověl NZÚ (nemám plyn). Tepelný ztráty jsou 3,5 kW.
Kutan
 

od Ferin » 12 říj 2014, 20:22

Toto je ale fórum o vzduchotechnice. ;)
K topení se ptejte jinde, nejspíš na TZB.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Kutan » 12 říj 2014, 22:26

Dneska se to všechno propojuje. Některý větrací jednotky i topí. Já měl navržený podlahový elektrický topení a to neprojde. Tak mě zajímá, jak to řeší jiný.
Kutan
 

od zumik » 13 říj 2014, 09:55

TZ 3,5 kWE jsou docela dost, jak máte velký dům? Na jakou kategorii se chcete dostat?
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Kutan » 13 říj 2014, 11:31

zumik píše:TZ 3,5 kWE jsou docela dost, jak máte velký dům? Na jakou kategorii se chcete dostat?

Dům je patrový , celkem 190m2 . Dotaci bych rád nějakou, ale nevím co se z toho se dá vymáčknout. Teď mi to vrátili, právě kvůli el topení. Přijde mi ekonomicky nesmyslný dam dávat radiátory a tepelný čerpadlo.
Kutan
 

od zumik » 13 říj 2014, 12:22

Já budu žádat o kategoriri B2. Podlahové teplovodní vytápění, TČ změ-voda v kombinaci s dobře zatepleným zásobníkem a pasivní rekuperační jednotkou (NILAN CT150). Vychází to dost nahraně, ale vychází. Jelikož si zemní kolektor položím sám za pár korun tak mi to vychází i nejlevněji.
Jako alternativu mi nabízel projektant, kompatkní jednotku co řeší jak VZT, tak má v sobě TČ země-voda. Jenže prý to nedovolí instalovat bez firmy, a tím myslím vše (rozvody VZT, jednotku, TČ, ..). Takže jsem se neptal na detaily, jako kdo to vyrábí a za kolik, ale možná by to mohlo být toto: http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/ivt-495-t ... -zeme-voda
Zní to zajímavě, ale není to levné.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od zumik » 13 říj 2014, 12:44

Jinak samořejmě nesmyslný to je.
Můj původní záměr byl lepší NED. K tomu kamna na dřevo s co nejvyšší výkonem do vody.
Ale pak spustili NZU a rozhodlo se pro pasiv. No kamna na dřevo jsou tím pádem nesmysl, ač jsem se fakt sanžil je tam narvat, ale je to opravdu hloupost. No a když už jsme se pro ty vícenáklady rozhodly, aby z toho byl pasiv, tak nesnažit se o dotace je nesmysl. Takže holt tam bude TČ a teplovodní vytápění. Pořád lepší, než tam dát přímotopy a nedostat těch skoro 600 000.
Ono i to TČ za 150 000 se zaplatí, akorád to bude na konci jeho životnosti. (pokud teda nechcípne dřív jak za 15 - 20 let)
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Kutan » 13 říj 2014, 16:49

Díky za odkaz ,ale není to pro rovnotlaký větrání a nedohledal jsem žádný přesný schémata ani ceníky. K tomu celá rozvodná soustava, to je mimo návratnost i s dotací. Mně by se líbil systém nějakýho dohřevu jen vzduchu. V projektu mám VP18, ale v kombinaci s el. vytápěním. Problém je právě v tom vytápění, tak mě zajímá jak to řeší jiní. Když bych tam dal VPL15 s topným výkonem 2 kW a na vodu VT2130 a zbytek dotopil elektřinou s biolihovým krbem, tak snad mohlo vyjít. Bohužel auditor to neumí zadat do výpočtovýho programu a tak hledám další varianty.
Kutan
 

od zumik » 14 říj 2014, 09:38

Já jsme to nestudoval, jako větrání to není nic moc to je pravda.
Hlavní problém s NZU je primární neobnovitelná energie. Faktor pro elektřinu je 3, pro biolíh těžko říct, asi to bude i méně jak 1, ale nidke jsem to nenašel. Krbům na dřevo nelze do výpočtu pro NZU připsat víc jak 50% podíl na vytápění. U toho krbu na biolíh to bude určitě stejné, jeslti né ještě horší. Pokud bychom připustili, že biolíh má stejný faktor primární neobnovitelné energie, tak s 50% podílem vytápění dřevem (biolíhem), pokud budete zbytek dotápět elektricky a ohřívat vodu TČ, tak vám to víjde může vyjít na B1.
Viz odkaz: http://www.tzb-info.cz/zelena-usporam-n ... ogramu-nzu

Nicméně i tato vaše sestava je hodně drahá a nedostanete se ani zdaleka na B2.
Osobně se plánuji vejít do 200 000 i s rekuperačkou, zde záležím pouze na tom, jestli příští rok nebudou chtít TČ ze seznamu výrobků, pak by to bylo výrazně dražší. Pokud vezmu rozdíl mezi B1 a B2 150 000, tak mi to téměř zaplatí TČ i s teplovodní podlahovkou a AN. A rekuperačku bych měl tak jako tak.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Kutan » 14 říj 2014, 11:52

zumik píše:.. 150 000, tak mi to téměř zaplatí TČ i s teplovodní podlahovkou a AN. A rekuperačku bych měl tak jako tak.
Rekuperačku chci taky v každým případě. Vy máte asi lepší firmu, mě řekli za podlahovku 200 000 Kč a TČ jsem pod 150 000 komplet nesehnal. Každý řekne 120 tis., pak přidá regulaci, kolektor a většina je přes 200 000 Kč. Jedině nějaký vzduchový se dá snad do 150 000 sehnat. Nebo nějaký drsný číňan :-) a to se mi moc nechce. Rekuperačku jsem vybíral dlouho a z teěch dostupných to zatím vede VPL15 nebo máte nějaký lepší typ?
Kutan
 

od zumik » 15 říj 2014, 09:27

No já budu stavět krom hrubé stavby svépomocí, takže podlahovku si položím sám, akorád betonové podlahy si něchám udělat firmou. Podlahovka mi tak materiálově vychází kolem 50 000. Betonovou podlahu bych dělal tak i tak.
Pokud nebude nutnost kvůli NZU mít TČ ze seznamu výrobků, tak koupím zde: http://www.eltex-km.cz/cs/ceny
s regulací, primárním okruhem počítám, bych se měl hravě vejít do 100 000. Pak ještě malou AN (max 500 l s velmi dobrým zateplením, aby to vyšlo), do AN bych dal topnou tyč jako zálohu. Celkově i s rekuperačkou to přecijen vyjde asi dráž než 200 000, protože na zapojení podlahovky si zavolám rozhodně topenáře.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Návštěvník » 15 říj 2014, 14:13

Četl jsem stránku a chtěl jsem se zeptat na zkušenosti. Jestli,když je to stavebnice TČ
a) jak je to se zárukami,
b) kolik stojí dostavba,
c) kolik stojí kolektor,
d) kolik to stojí finálně,
e) jaké jsou regulace.
Neorientuji se v tom, protože netuším, co všechno je ještě třeba. Pro mě by byla zajímavá cena dodávky absolutně na klíč s popisem uživatelských možností.
Návštěvník
 

od zumik » 16 říj 2014, 11:39

Obávám se, že já vám asi pořádně neodpovím, navíc už je to hodně mimo téma, nicméně stavebnice zde znamená funkční a odzkoušené TČ.
a) Záruka bude zcela jistě 2 roky, na cele TČ. Víc bych asi nečekal.
b) Je to v ceníku: zakrytování, izolace potrubí, odhlučnění - 12 000, elektroinstalace včetně rozvaděže 18 500.
A máte celé TČ. Plus ještě dodta softstartér.
c) Kolektor třeba se dá koupit draze (třeba NIBE) za 45kč/m a nebo levněji bezproblémů 30, možná i méně. K primárnímu okruhu je nutné započítat expanzku, nějaké ty ventily (nevím kolik to stojí). Délku kolektoru si musíte spočítat sám, dle výkonu TČ a dle složení zeminy.
d) Finální cenu přesně netuším, ale to netuším ani u TČ od jakéhokoliv jiného výrobce, dokud nedám poptávku.
e) Co ta jejich regulace umí netuším.

Přesnější odpovědi dostatene spíše přímo od nich.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13


Zpět na Ekonomika

cron