Vyber rekuperacie pre 50m2

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od RomanPo » 21 říj 2014, 13:10

Pozdravujem vsetkych. V prodpivniceni drevenice kde nie su ziadne okna, podlahove vykurovanie + moznost zakurit v samostatne stojacom krbe, zriadujeme pre navstevnikov maly sukromny wellness (sauna, virivka, sprcha). Koli cerstvemu vzduchu a koli odvetraniu vlhkosti riesim pre tento priestor (asi 50m2) rekuperaciu. Ta by sa mala automaticky zapnut/vypnut so zapnutim svetla (ked su v priestore ludia), alebo sa zapne/vypne ked cidlo vlhkosti da na to impulz (aj ked tam nie su uz ludia). Stacilo by nam uplne jednoduche ovladania, aj manualne, nastavene napriklad na supen 2 z 3 a ked sa vetranie zapne, ide stale na tento stupen. Nic viac nepotrebujeme (aspon myslim). Poziadavky su na protimrazovu ochranu, kedze je to v podhorskej oblasti ked teploty pod 0C su znacne.

Kedze objekt je na prenajom, nechcem aby jednotka bola uplne najlacnejsia a poruchova, nespolahliva, ale je to maly priestor a zase jednotky typu 300m3/h su podla mna predrazene pre nasu potrebu. V uzsom vybere je Nilan CT 150 (neviem ale zatial ucinnost), Atrea DUPLEX Easy, Venus Comfort 150 EC (napisane poradie je mnou preferovane poradie).

Viete mi poradit aku rekuperaciu vybrat? Pripadne napad na nieco ine, vhodne pre nasu potrebu? Vopred dakujem vsetkym v tomto skvelom fore ;) .
Uživatelský avatar
RomanPo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 říj 2014, 19:59

od Návštěvník » 21 říj 2014, 14:36

Účinnost Nilan CT 150 najdete http://passiv.de/komponentendatenbank/f ... 150_en.pdf

Pokud chcete vybírat, srovnejte vedle ceny, výbavu (nemusíte mít jednotku na hraní, ale hodí se naprogramovat denní režim, sledování vlhkosti, signalizace výstrah - to jsou užitečné informace pro každého uživatele) a hlavně hlučnost. Jednotka, co hlučí a nenechá vyspat je horší, než s větší spotřebou nebo o pár % nižší účinnosti. Stejně účinnost udávaná většinou výrobců je úplně k ničemu.
Návštěvník
 

od RomanPo » 22 říj 2014, 10:45

Co som pozeral tak tie jednotky su +/- v rovnakych cenach, ide mi o vase nazory na kvalitu tychto zariadeni, vami preferovane poradie. Podla prilozeneho najtichsia je prave NILAN aj ked spat pri tom nikto nebude - samota vyrivka pri bublani robi slusny zvuk pri prevadzke + hudba na pozadi, ... Z 1PP do hornych podlazi vzduchotechnika nevedie, jedna sa len o toto 1PP.
Přílohy
0033001.png
Uživatelský avatar
RomanPo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 říj 2014, 19:59

od Návštěvník » 22 říj 2014, 16:06

Sestavovat žebříček oblíbenosti je možné u zpěváků nebo herců, u rekuperačních jednotek musejí hovořit fakta. Zkuste si to jako při výběru auta.
Karoserie - můžete volit plastové (bakelitové), nebo klasické kovové u těch vybírat tak, aby to byly kovy s nějakou antikorozní úpravou. Karoserie autu dává tuhost, jízdní vlastnosti, ale i akustiku uvnitř. U jednotek je to podobné, osobně bych vynechal čisté výlisky z EPP a držel se pevných, stabilních konstrukcí.
Motor - určitě vás bude zajímat, zda je to nafta nebo benzín a i to má vliv jednak na provozní náklady a také na účel, za jakým vůz pořizujete a v jakých podmínkách bude jezdit. Opět stejně je to u jednotek, zjistěte si jaké ventilátory jednotky používají, jaký je výrobce, spotřeba, hlučnost.
Výbava - i u auta vás zajímá, jestli má navigaci, el. stahovaná okna, centrální zamykání, denní svícení LED, rádio. Rekuperační jednotky mají také svojí výbavu a to jsou různé druhy čidel, možnosti nastavení, regulace. Za stejné peníze bych samozřejmě bral tu nejvyšší výbavu.
Co se týče typu rekuperace, všechny jsou pasivní deskové výměníky a to mají stejné.
Návštěvník
 

od RomanPo » 23 říj 2014, 12:39

Dakuejm. Napisem to inak. Kedze riesim cely objekt, mam na starosti milion veci. Ja naozaj nemam cas studovat dopodrobna problematiku kazdej jednej rekuperacnej jednotky, preto som sa obratil na toto forum, lebo predpokladam ze su tu uzivatelia erudovanejsi v tejto problematike ako ja. A na moje poziadavky vedia na zaklade ich hlbsich znalosti (pripadne realnych skusenosti) dat odporucania, navrhy. Takze prosim v priapdnych dalsich komentaroch rady na dany problem, nie navod ako sa mam v danej oblasti vzdelavat (nic v zlom Navstevnik, len usmernujem diskusiu tam kam ja teraz potrebujem).

Najnovsie od Nilanu-u som dostal info ze navrhuju jednotku Comfort 300 (nie CT 150 ako som chcel) s 160mm rozvodmi koli vacsiemu objemu vzduchu na odvetranie. Ja som planoval plastove rozvody 75mm (tie mam doma v pasivnom dome s rekuperaciou PAUL (tu je dost v nemilosti) uz 5 rokov a vsetko funguje perfektne). Priestor je sice maly, ale zvysena vlhkost si moze vyzadovat silnejsie odvetravanie ako bezny obytny priestor. Co si o tomto myslite, pripade zo skusenosti, prepoctov navrhujete? Viem ze kazdy predajca sa snazi predat co najdrahsie zariadenia, tak by ma zaujimal nazor niekoho nezavisleho.
Uživatelský avatar
RomanPo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 říj 2014, 19:59

od Mathilda » 23 říj 2014, 13:25

Nemyslím si, že by tu někdo měl jednotky Paul v nemilosti. Paul (nyní Zehnder) patří v oblasti pasivních jednotek k tomu nejlepšímu. Jako nezávislé hodnocení můžete použít právě zmiňovanou databázi jednotek PHI Darmstadt. Jen ty nejlepší jednotky projdou certifikací a jsem si jist, že je to jedno z nejobjektivnějších hodnocení. Když se podíváte a dáte řazení podle různých parametrů tak mezi těmi nejlepšími najdete Nilan stejně jako Paul. Proto myslím, že si něco špatně vysvětlujete. V databázi se ještě objevuje i Atrea, sice poněkud s horšími výsledky, zejména v hlučnosti, ale i tak všechny tři značky patří mezi nejlepší. Jednotka Venus v této databázi vůbec není.
Co se týče hadicového systému, osobně bych ho nepoužil, ale opět to nesouvisí s jednotkou, to je zcela samostatná záležitost. K výkonu mohu říct je to, že projektant, když nechce přijít o renomé a razítko, musí respektovat určité normy, takže pokud se mu zdá 150 m3/h málo, bude to málo bez ohledu na značku. Můžu ale poradit, pokud chcete silnou jednotku 300 m3/h a zůstat u kvalitního zpracování, zvolte místo CT 300 model ECO. Utrácet za pasivku přes padesát tisíc, to už si rovnou můžete koupit aktivku VPL15, je to o třídu výš a stejnou cenu jako CT 300.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od RomanPo » 23 říj 2014, 13:59

Dakujem Mathilda. Ten Nilan Eco aj mne pride ako vhodna volba ak uz treba tych 300m3, aj ked na tych 50m2 mi to pride stale vela. Ako ste to myslel ked pisete ze "Co se týče hadicového systému, osobně bych ho nepoužil," mylite tym Spiro rury 160? Ja vychadzam z osobnej skusenosti z domu = v kuelni (6m2) som nechal bezat sprchu asi 25 minut neustale s vodou okolo 36C. Z kupelne je jeden odtah 75mm rurou privod vzduchu tam nie je = len popod vdere, cez otvorene dvere. Okno sa jemne orosilo na chvilu a to bolo vsetko. Ta vlhkost sa proste zo sprchy siri dostatocne aj do toho maleho priestoru a postupne je odvetrana. Priestor kde bude nieco podobne + virivka ma ale az 50m2, teda predpokladam ze ta vlkhost bude viac rozptylena a aj objemom vymeny vzduchu 100m3/h by sa mala dostatocne odvetrat.

Ohladne nazoru projektant + normy rozumiem, suhlasim.

Mozno pre este lepsie pochopenie, vase posudenie prikladam navrh rozvodov prave na tie 75mm rury (ktore viem dobre schovat vo falosnych tramoch). Dva odvody vzduchu su od sprchy a od virivky v strede miestnosti a dva privody vzduchu su po krajoch miestnosti. Niekto mi aj navrhoval ze by to nekomplikoval a dal do jedneho rohu jeden privod a do druheho rohu jeden odtah a to je cele (ale to uz by som asi siel na tie 100-160mm rozvody). Vidite tam nejaky problem? Dakujem.
Přílohy
ScreenHunter_06 Oct. 23 13.54.18.jpg
ScreenHunter_05 Oct. 23 13.50.39.jpg
Uživatelský avatar
RomanPo
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 8
Registrován: 20 říj 2014, 19:59

od Radek Němec » 24 říj 2014, 09:33

Podle mého názoru by stačila CT 150, ale neznám produkci vlhkosti, odpar vodní plochy, předpokládané využití vířivek, počty lidí, atd.
75 mm potrubí není problém, zde je ale 75 mm chápáno jako flexi hadice a ty mohou způsobovat větší tlakové ztráty a tím by se malá jednotka ještě více zatížila. Pakliže to bude ale krátký rozvod bez velkých ohybů a pokud plánujete jen pasivní jednotku, klidně bych použil i ty hadice. Osobně bych doporučil CT 150.
Radek Němec
 


Zpět na Ekonomika