Rekuperace do novostavby (all in one řešení?)

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od krupino » 01 srp 2015, 21:20

Dobrý den,

v současné době řeším projekt topení do novostavby rodinného domu s tím, že po „celkem pečlivém“ prostudování tohoto fóra jsem si řekl, že zdejší uživatelé mi snad pomohu dát ujasnit některé věci…

Základní informace ke stavbě:
- podlahová plocha 258 m2 (přízemní dům do L)
- TZ od 11 do 12kW dle volby oken a zdiva (ecoton, resp. porotherm – Internorm v. ostatní)
- dům je na vesnici (zástavba prvorepublikových vil - prostor kolem domu dosti volný)
- plyn. přípojka cca 50m od domu

Základní úvahy a priority, které máme:
Úvahy:
- jeden architekt říká rekuperaci ano, jeho manželka ne, další že to je jen o komfortu a penězích = peníze zatím jsou a komfort si snad časem taky zasloužíme, takže zatím rekuperaci ano
- architekt doporučuje plyn (arg. novostavba, stejně moc neprotopíme, malá investice – kondenzační kotel)

Priority:
- náklady na topení, potažmo energie jako celek (co nejnižší)
- provozní náklady (těchto nákladů se dost bojím, protože nikde jsem se nedočetl např. kolik toho bude u rekuperace)
- komfort a udržování klimatu (teplo, ale i chlazení)
- vstupní investice (až zde, protože mám úvahu, že mne nyní úvěrové peníze stojí méně než budoucí náklady na teplo a energie)
- tiché řešení
- filtrace vzduchu je až jako poslední (vesnice a skoro všichni mají plyn, vůně květin a trávy je fajn a ty slepice taky nějak zvládáme)

S ohledem na TZ se mi nejeví plyn jako ideální řešení, takže směřujeme k jiným řešením. V současné době se mi celkem zdá zajímavé řešení od Nilanu (Anaconda v příslušné verzi) – byl jsem podívat v Plzni na vzorový dům a jedna all in one se mi zamlouvá (sic jsem si všiml, že zdejší pan SFO chová jistou "skepsi" - kdyby mi mohl do PM říci, v čem je ten error, pak bych byl rádd, díky).

Nicméně pomocí jednoduchého propočtu je Anaconda celkem „ehm“ dražší řešení – 80k rozvod rekuperace, 300k zařízení – s DPH a prací 0,5M jen to hvízdne. Ekonomickou návratnost vůči plynu si netroufám odhadovat (nemám zatím výpočet měrné potřeby na vytápění - vzorec pro hrubý odhad, který jsem zde viděl na foru TZx2100/plocha mi dal podezřele vysokou hodnotu), i když beru to, že komfort něco stojí, ale i tak si říkám, zda raději nejít do jiné rekuperace a low-cost TČ nebo super TČ, vrt za 150k a větrat a větrat a větrat…

Děkuji moc za komentáře.
Uživatelský avatar
krupino
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 srp 2015, 20:44

od jsatek » 10 srp 2015, 08:28

Dobrý den,
TZ 11-12 kW se mi na dnešní dobu zdá dost vysoké, uvažujete o oknech Internorm, tak peníze asi budou, jak sám píšete. V první řadě bych se tedy snažil snížit TZ.

Pokud bude stavba řešena jako těsná, tak rekuperaci rozhodně ano. Spotřeba pasivní rekuperace, pokud pojede nonstop, bude cca 500 kWh/rok, tj. cca 1000,- Kč. Doporučil bych spíš aktivní, z důvodu chlazení a taky není potřeba řešit předehřev a dohřev vzduchu jak u pasivní. U tak velkého domu, ale bude chladící výkon 1kW asi nic.
Uživatelský avatar
jsatek
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 09 srp 2015, 15:56

od Styxík » 11 srp 2015, 23:25

Jak psal dotyčný přede mnou, na novostavbu máte zbytečně velké ztráty. Investujte do zateplení, rozhodně to není v rámci nákladů tak dramatická částka, když uvažujete o oknech Internorm. Pak vám bude stačit i výkonově a na pořízení menší řešení, kupříkladu NILAN AIR 9 (systém země-voda mi přijde v dnešní době nevýhodnější). Já mám bungalov s TZ cca 2kW, cca 120 m2 plochu, celou jižní část prosklenou + velké okno na západ a menší prosklení na východ a rekuperace NILAN VP 18 K EK9 mi to zatím utáhla jak v mrazech, tak i v těchto vedrech. Pouze v zimě kvůli mangelce bylo nutno občas zatopit do podlahy, holt jiné nároky na teplotu :roll:
Styxík
 


Zpět na Ekonomika