Ohřev TUV-s rekuperací nebo odděleně

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od PCA » 13 říj 2015, 14:29

Stavím patrový pasivní dům se ztrátou 4kW. Topení mám elektrickými přímotopy do spínaných zásuvek, nicméně dle výpočtů je mnohem důležitější ohřev TUV.
Dům musí mít rekuperaci, po letošních vedrech jsem se rozhodl pro aktivní s možností chlazení.
Na trhu jsou komplexní jednotky, které kromě aktivní rekuperace zajistí i ohřev TUV, nebylo by ale výhodnější mít oddělený ohřev TUV a rekuperaci? Jde mi o to, že bojler s TČ může pracovat s objemy vzduchu nezávislými na potřebách větrání-rekuperace, rekuperace s ohřevem TUV má objem vzduchu, který jí proteče, daný jen potřebami větrání, nikoli potřebou ohřevu TUV (ohřev vody je jen doplněk). V létě to asi funguje ke spokojenosti všech, v přechodných obdobích a v zimě je asi výhodnější protáhnout TČ bojleru třeba 2x více venkovního vzduchu než co bude proudit v rekuperaci. Je jasné, že bojler by musel mít své nezávislé sání/odtah ven, ale to třeba v mém případě není problém, je to jen skrz zeď.
Vím, že takto nevyužiji do mrtě každý Watt v přiváděném vzduchu, ale jak ekonomika provozu (v zimě bych asi tolik nedohříval vodu el.spirálou), tak pořizovací náklady (samostatný bojler s TČ+aktivní rekuperace je levnější než komplexní řešení stejného výrobce) mluví spíše pro oddělená zařízení, nebo ne? Neřeším větší potřebu místa, toho mám v tech.místnosti dost.
Díky
Uživatelský avatar
PCA
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2015, 13:58

od Leonardo » 13 říj 2015, 14:49

Lufbojler není větrací jednotka a tak si jen vezme vzduch, pokud potřebuje ohřát vodu. Nejde ani na provětrání použít, má jenom jeden ventilátor a není dimenzovaný prakticky na žádný protitlak. Obvykle se udává celkem do max. 6-9 m rozvodu s minimem kolen.
Větrací jednotky má tu výhodu, že může chladit dům a teplo ukládat do nádrže a následně chladit dál, dál větrat.
Obě zařízení jsou účelná, ale každé na trochu něco jiného. Pokud byste chtěl všechny funkce větrat, ohřívat vodu a chladit, bude pro vás lepší kompaktní větrací jednotka s aktivní rekuperací a ohřevem vody.
Leonardo
 

od Cronello » 13 říj 2015, 17:33

PCA píše:..nicméně dle výpočtů je mnohem důležitější ohřev TUV.

Ohrev TUV zavisi na potrebe uzivatelu a je jedno jestli mate pasiv, nizkoenergetiku nebo stary hrad.. Kolik spotrebujete teple vody na myti aj. tolik ji musite ohrat a tedy do toho vrazit potrebnou energii.
Akorat ten podil energie na ohrev vody vzhledem k celkove potrebe energie pasivniho domu je vyssi oproti ostatnim "horsim" domum.
Takze to sluvko dulezitejsi je v tom kontextu relativni pojem.
Jak byste resil ohrev vody v nizkoenergetickem dome? Je to uplne stejna otazka jako jak resit v pasivnim ;)

PCA píše:V létě to asi funguje ke spokojenosti všech, v přechodných obdobích a v zimě je asi výhodnější protáhnout TČ bojleru třeba 2x více venkovního vzduchu než co bude proudit v rekuperaci. Je jasné, že bojler by musel mít své nezávislé sání/odtah ven..


A jake minimalni teploty autonomni luftbojler zvlada? Aby vam to bylo vubec schopne v zime neco zdimat..

Proctete si napr. http://www.airforum.cz/viewtopic.php?f=22&t=1317 jestli jste tak uz neucinil.

Stavite masiv nebo lehkou stavbu?
Uživatelský avatar
Cronello
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: 05 říj 2015, 16:27

od unca » 13 říj 2015, 20:08

Řeším teď v podstatě stejnou otázku. Jsem rozhodnutý pro aktivní rekuperaci, jenom teď zvažuji, jestli jít do samostatné jednotky aktivní rekuperace plus bojler s tč (se sáním a odtahem mimo dům), který by měl fungovat do -10°C nebo do kombinované jednotky která bude jak větrat, tak i ohřívat vodu. Jeden z faktorů je také čistota místního vzduchu. Větrání budu muset určitě občas odpoledne a k večeru vypínat, protože jak se zatopí v okolních domech je tu docela peklo. Bojler může i v tuhle dobu v klidu pracovat. Na druhou stranu v létě se nevyužije chlazení k ohřevu vody a na jednotce vše v jednom je super, že je vše v jednom - je to pěkná relativně malá bednička :-)
unca
 

od Návštěvník » 13 říj 2015, 23:07

Cronello píše:Jak byste resil ohrev vody v nizkoenergetickem dome? Je to uplne stejna otazka jako jak resit v pasivnim ;)
Jasný souhlas. Voda se počítá na lidi v domě, stanu, jurtě, maringotce, atd.

Cronello píše:A jake minimalni teploty autonomni luftbojler zvlada? Aby vam to bylo vubec schopne v zime neco zdimat..
Nejlepší bojlery dokáží jet na venkovní vzduch do -10°C. S jednoduchou regulací se bojler ohřívá přes den, tedy za vyšších teplot než v noci. Lepší to samozřejmě mají aktivní jednotky, protože berou odpadní vzduch a ten je celou zimu nad 20°C. U jednotek VP18 je podle štítku spotřeba 852 kWh/rok, na bojler jsem takový štítek nenašel.
http://www.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... ling-solar
Návštěvník
 

od PCA » 14 říj 2015, 07:50

Asi bych měl otázku upřesnit. To, že jsem uváděl jak se bude topit, bylo jen pro dokreslení kontextu, abych se vyhnul doporučením typu - ohřívej vodu v akumulační nádrži plynovým kotlem. Pojem Důležitější u ohřevu TUV jsem volil proto, že spotřeba energie na ohřev TUV je výrazně vyšší než ta pro vytápění (myšleno dimenzaci topného systému). U nízkoenergetického domu může být tento poměr výrazně jiný a pak bych asi řešil topnou soustavu a ohřev TUV společným kotlem etc.

To co teď řeším je to, že mám nabídky na rekuperaci a ohřev TUV (uvedu konkrétní výrobky, snad to není problém) a ačkoli mi prodejce doporučuje ono komplexní řešení (tj. aktivní rekuperaci s ohřevem vody = Compact nebo VP18K), tak mi přijde výhodnější (z důvodů, které jsem uvedl výše) řešení od stejného výrobce VPL15K + VT3130ECO. Oba systémy jsou do -10stC.
Řešení pomocí samostatné aktivní rekuperace a samostatného bojleru je levnější, navíc si myslím, že má i výhody - především nezávislé množství vzduchu bojlerem, tj. asi ekonomičtější ohřev vody především v zimě, kdy se o málo tepla nedělím ještě s rekuperací.

Vzduchový bojler by byl připojen do venkovního prostředí přes stěnu+garáž, tj. délka trubek do 5m.
Dům je zděný z VPC.
Uživatelský avatar
PCA
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2015, 13:58

od Cronello » 14 říj 2015, 11:40

PCA píše:U nízkoenergetického domu může být tento poměr výrazně jiný a pak bych asi řešil topnou soustavu a ohřev TUV společným kotlem etc.

Ano pomer bude jiny, bude vetsi potreba energie na vytapeni. Pak zalezi jake kotlove reseni byste volil - na plyn, na drevo? Z hlediska provoznich nakladu drevo, ale komu se bude chtit v lete zatapet kvuli ohrevu vody? A stejne budete premyslet nad luftbojlerem nebo solarama ;)
U plynu vas to vyjde draz, bude to ale zas pohodlne, nemusite se starat o drevo a letni rezim je take ok. Ale zas s tim mate spojene revize (nemam cenove srovnani oproti kazdorocnimu vycisteni kominu u kotle na tuha paliva, mozna to bude +- podobne). No jeste je tu elektrokotel, ale ten se u nizkoenergetichych spis neresi, i kdyz je asi nejpohodlnejsi a nemusite se bat, ze se otravite nebo vam nekde neco bouchne.

V cem se lisi aktivni a pasivni rekuperace, ze by aktivni nemela zamrzat?
V aktivni je nejake male tepelne cerpadlo, ktere na jedne strane energii odtahovanemu vzduchu odebere, prevede na vyssi level/potencial a na druhe strane preda privadenemu vzduchu. V lete to obrati, aby se privadeny vzduch vice ochladil..
A namraza? Pokud ochladim teply vlhky vzduch pod rosny bod bude voda kondenzovat, kdyz bude povrch pod bodem mrazu bude namrzat. Predpokladam, ze to ma souvislost s velikosti tepelneho vymeniku, ktery v pripade aktivni rekuperace bude o dost mensi nez pasivni, bude mit mensi tlakovou ztratu a proud vzduchu nedovoli namraze usazovat se.. co na to vzduchari a fyzikove?

Na jednu stranu mi prijde fajn mit technologie oddelene, kdyz se neco rozbije, ostatni mohou fungovat, i kdyz podle popisu u Nilanu to takto funguje i u kombinovanych zarizeni.
Ale porad mam vetsi volbu nahradit rozbitou vec jinou podobnou, lepsi, levnejsi/drazsi (treba od jineho vyrobce) nez cekat na servis a muset zaplatit co si reknou..

Na druhou stranu all-in-one reseni muze mit vyhodu v komunikaci a lepsim vyuziti a provazani dostupne technologie.

Add. aktivni rekuperace a luftbojler zvlast - kdyz budete v lete chladit privodni vzduch pujde ven jeste teplejsi. Luft bojler si z venku bude brat chladnejsi vzduch nez pujde ven z akt. rekuperace. All-in-one reseni pak dokaze vyuzit tento teplejsi vzduch a muze kradenku vyzdimat o trochu vic.
Otazka je, jestli to ma cenu, resp. za jakou cenu.

Jaky je vlastne prinos aktivni rekuperace?
Z hlediska provoznich nakladu mi tam bude zrat EE jeste kompresurek. Jedine co to umi, je privodni vzduch ohrat vic nez u pasivni rekuperace. Abych nezapomnel v lete muze chladit. Vyplati se to? Kdyz to bude v podstate jen vzduch na vetrani, pokud nechci vytapet vzduchem? A vytapeni vzduchem ma take sve + a - o tom jsem tu taky na foru neco cetl.

Budete mit dum v VPC, takze nejakou akumulaci mit bude, budete vubec potrebovat chlazeni? Kdyz se rika, ze rozdil teplot venku a uvnitr by mel byt max. 6 K, aby nebyly zdravotni problemy. Chladit na 22°C pri venkonich 33°C je pak blbost ;)
To je spis lepsi mit na J nejaky pekny listnany strom, ktery v lete udela stin, v zimne zas slunicko pusti dovnitr, provozni naklady jsou jen obcasne zaliti po dobu delsiho sucha (jen to holt chvili trva nez vyroste.. to je asi -). Listy tvori velkou plochu, maji odpar, takze i vzduch kolem bude prijemnejsi.
Pro nekoho dalsi minus uklizet na podzim to listi ;-) ALE proc chci mit dum? S tim souvisi i udrzba kolem, pokud se starat nechci pak nema smysl stavet a jit spis nekam do bytu ;-)
Uživatelský avatar
Cronello
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: 05 říj 2015, 16:27

od PCA » 14 říj 2015, 15:32

Díky za odpovědi, hlavně shrnutí od SFO a Cronello, pomohlo mi to především ujasnit si, co vlastně potřebuji a trochu zmírnilo technologickou horečku při studiu různých COP, entalpie, teorie automatického řízení usw.
Jsem odkojený Unixem a proto přístup DOTADIW je mi mnohem bližší, než řešení vše v jednom. Zároveň jsem pochopil, že především na rekuperaci a v omezené míře i na ohřev TUV se musím dívat v prvé řadě především optikou naplnění svých potřeb a až ve druhé řadě očima ekonoma. Váhy jednotlivých pohledů se mohou u každého lišit, já si vzal pro jistotu na pomoc i kalkulačku.
Výsledkem je:
- návratnost bojleru s TČ oproti klasickému el.bojleru v naší domácnosti je 9let
- nevím jestli jsem někdy v životě měl elektrospotřebič, který by byl používaný každý den a vydržel bez zásadní opravy 9let, ale asi spíše ne
- rekuperaci mít musím
- pro pocit luxusu bych měl rád možnost malého chlazení v létě, přestože mám na jižní, prosklené, stěně navržené stínění tak, aby mi v létě sluneční paprsky do interiéru nedorazily
- mám rád technické hračky

Pasivní rekuperace nenaplňuje plně mé potřeby (alespoň teď si to myslím). Aktivní rekuperace naplňuje mé potřeby, ekonomiku tedy neřeším. Bojler s TČ naplňuje mé potřeby, stejně tak jako ten elektrický, ten s TČ nevychází ekonomicky, ale zase je to pěkná technická hračka se spoustou možností jak si pohrát, např. napojení výfuku rekuperace na přívod do bojleru (viz link od SFO výše) nebo napojení FVE (a třeba budou příští rok na tuto další hračku dotace...?), oproti tomu, elektrický bojler je jedna velká nuda.
Komplexní řešení naplňuje mé potřeby, ekonomicky to vychází velmi špatně, jako technická hračka je to také docela dobré, ale osobní preference to kazí (viz zmínka na začátku příspěvku).
Takže ačkoli jsem původní dotaz psal především kvůli rekuperaci a nikoli TUV, tak nakonec si snad budu muset hodit korunou, jestli elektrický nebo luftbojler :-)
Uživatelský avatar
PCA
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2015, 13:58

od Cronello » 14 říj 2015, 16:47

PCA píše:.. především ujasnit si, co vlastně potřebuji a trochu zmírnilo technologickou horečku při studiu různých COP, entalpie, teorie automatického řízení usw.

studium je dobre, clovek ziska aspon trochu prehled, po delsi dobe mozna nadhled, ale casove dost narocne a donutit nekdy mozek premyslet aby pobral souvislosti nekdy skoro nemozne (aspon u me)..
Vedet co potrebuji je super, i kdyz, aby to nebylo jednoduche, v case se potreby meni a vyviji ;)
PCA píše:... se musím dívat v prvé řadě především optikou naplnění svých potřeb a až ve druhé řadě očima ekonoma. Váhy jednotlivých pohledů se mohou u každého lišit
... - mám rád technické hračky

Ja na to koukam optikou jak naplnit potreby eko/nomicky/logicky. J nemam na vsechny technologicke vychytavky, byt by se mi libily :) Mozna je to dobre i v tom, ze se pak vice zajimam o to jak veci funguji a jake maji nasledky/dusledky, byt nerozumim vsem detailum. Ty jsem schopen prehlizet nicmene ctenim luftfora a prispevku od SFO si stale vic uvedomuju, ze prave v detailech muze byt skryto jadro pudla a prehlednutim dalsich drobnicek mohu dojit k fatalnimu omylu.
Nicmene nektere veci take "musim" mit i kdyz se da hodne polemizovat o ne/navratnosti :lol: Z tohoto pohledu jsem investoval do "IQ" elektroinstalace, abych si rizeni domu mohl upravovat podle (mo)mentalniho vedeni a upgradovat v ramci upgradu poznatku ve svete a vlastnich zkusenosti, mit moznost experimenovani a optimalizace - tzn. jako pro vas technickou "hracku"

PCA píše:...nebo napojení FVE (a třeba budou příští rok na tuto další hračku dotace...?), oproti tomu, elektrický bojler je jedna velká nuda.

Ja zakoupil elektricky bojler, ale aby to nebyla velka nuda, tak kombinovany. Proc? Protoze mam prave moznost pripojit jiny system, se kterym si budu moct "hrat" a v pripade ze nadrz "odejde" tak ji za rozumny peniz (do 10tis.) vymenim a jede se dal. Pripojit mohu prakticky cokoliv, co muze hrat, od vymeniku pece, pres solary, chladic nejake "klimosky"/TC aj.
Na dotace se spolehat nechci, jsou mi proti srsti, sice nekomu pomuzou, ale kdo to plati? vsichni.. a to papirovani kolem toho, nekdy mi to prijde ze jsou tu od toho aby vygenerovaly dalsim lidem praci, mozna je to i zamer.
Mam zalusk vyzkouset solarni koncentracni panel s drain back systemem, beru to jako hobby, aby bylo o cem premyslet, hledat info atd.
Uživatelský avatar
Cronello
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: 05 říj 2015, 16:27


Zpět na Ekonomika