Nilan vs. jiné značky

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od fanda » 12 pro 2015, 19:12

Dobrý den, mám dotaz ohledně výběru rekuperační jednotky.
V plánu je allinone zařízení, tj. aktivní rekuperace s možností chlazení a ohřevu TUV. Od Nilanu toto splňuje VP18K nebo Compact K.
Existuje ale na trhu i jiné takové zařízení, od jiné značky? Ať hledám, jak hledám....

A ještě doplňující dotaz, obě výše uvedená zařízení uvádějí chladící výkon 1 kW. Je to vůbec dostatečný výkon pro udržení rozumné teploty v interiéru (řekněme 23-24 °C) i při takových vedrech, jaké byli třeba letošní rok? Větraný objem vzduchu bude cca 330 m3. Když to porovnám s výkony klasických klimatizací, tak mi to přijde docela málo (na oknech samozřejmě bude stínění venkovníma žaluzkama).
Uživatelský avatar
fanda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 pro 2015, 18:55

od Návštěvník » 13 pro 2015, 00:11

Chladíte přívodní vzduch. Když se podíváte na graf např. http://www.nilan.dk/en-gb/frontpage/sol ... p-m2,zjistíte, že při venkovním vedru, do domu fouká pořád příjemný vzduch. To ale nic neříká o teplotě interiéru. Je to rozdíl oproti jiným rekuperacím, které ve vedru budou přivádět do domu horký vzduch. Když si vezmete, že v místnosti bude 25°C a venku taky 25°C, tak u jednotek bez chlazení bude dovnitř foukat také 25°C. Podle grafu vidíte, že u Nilanu VPL15 to bude 13°C. Už vidíte ten rozdíl? Ideální je, co nejvíce dům zastínit, aby se minimalizovalo je ohřívání. Podobně jako v zimě zateplit, aby se omezilo jeho ochlazování. Ventilace větrá a jednotky s chlazením se starají o to, aby větrání za horka nezvyšovalo teplotu v domě a stejně tak v zimě dohřívá vzduch, aby se dům větráním neochlazoval. samozřejmě nesmíte zapomenout na komfort a pohodlí. V létě fouká příjemně chladivý a zimě příjemně teplý.
Návštěvník
 

od fanda » 21 pro 2015, 14:26

Děkuji, takže tedy předpokládám, že při rozumném stínění se bude dát udržet vnitřní teplota v rozumných mezích.

A k mé první otázce? Nikdo neví/nezná? Nebo opravdu není na našem trhu žádná alternativa k zařízení Nilan Compact K nebo VP18K?
Uživatelský avatar
fanda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 pro 2015, 18:55

od Radek Němec » 21 pro 2015, 15:56

NILAN Compact skutečně nemá žádnou alternativu (stejné technikcé funkce).Kdysi se dodával dnes již vyběhnutý model VP18 10P, které se podobá Genvex Combi 185. Ve své podstatě to obojí byla kombinace aktivní a pasivní rekuperace, ale Genvex nechladí. Klasickým NILAN VP18 K dvojníka nenajdete, jednotkám NILAN VP18 K EK9 se podobají Nibe F470. Všechny ostatní Nibe jsou podtlakové a to je ekvivalent k jednotce NILAN VGU 250 (nevím,jestli se ještě vyrábí). Podtlakové systémy přivádí čerstvý vzduch přes stěnové ventily nebo štěrbiny v oknech. To znamená, že vzduch nemohou ani dochlazovat ani přímo ohřívat. Ostatně neznám žádný typ od Nibe,
který by chladil a byl tedy čistým ekvivalentem poptávaným typovým řadám VP18 K nebo Compact.K Vycházím, ze svých znalostí, které samozřejmě nemusejí být vyčerpávající, zkrátka nic jiného jsem na netu nedohledal. Klíčová slova jsou: aktivní rekuperace, ohřev vody, chlazení vzduchu, ventilační tepelná čerpadla.
I na AF lze dohledat určitá srovnání.Doporučuji však sledovat pouze technické údaje, certifikáty a opravdu verifikovatelná data. Hodnocení z pohledu uživatelského lze na netu těžko považovat za objektivní.
Radek Němec
 

od RoboNR » 21 pro 2015, 21:56

Ako vlastnik VP18K na zaklade skusenosti z prevadzky by som uz do tohto riesenia asi nesiel. Pokial nechcete vetrat vacsinu dna (v zmysle l'artpourl'art) ale len Tolko kolko potrebujete (napr. 6-8 hodin) tak budete mat problem so zohrievanim teplej vody v dostatocnom mnozstve. Preco? Lebo energia ziskana z odpadoveho vzduchu sa prerozdeluje na ohrev vzduchu a ohrev teplej vody (laicky povedane). Zaroven vykon jednotky v lete na chladenie je len 1KW a v dlhotrvajucich horucavach (2 tyzdne na 33C) sa vam len tak tak podari drzat teplotu okolo 26C.
Dnes by som uz skor hladal riesenie v zariadeni bez ohrevy TUV v All in one zariadeni a radsej cely vykon dal do ohrevu vzduchu + vacsii vykon chladenia (2KW). Ohrev TUV by som riesil samostatne.
Pokial by som hladal inu rekuperaciu tak by to bol s najvacsou pravdepodobnostou opat Nilan.
Nejake zmysluplne kombinacie tu uz boli na fore rozoberane a ja tiez uz dlhsi cas pozeram, preco sa rozhodnut nabuduce ;-).
No prajem vela stastia a trpezlivosti pri hladani odpovedi na tomto fore. Mozno pomoze toto ako zakladne voditko ale neviem, ci zavery a rady su stale aktualne a plne platne, kedze prispevok bol z roku pana 2012.
viewtopic.php?f=20&t=1126#p6023
Uživatelský avatar
RoboNR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 03 led 2012, 23:38

od Pavel_Vraňany » 22 pro 2015, 02:17

RoboNR píše:Lebo energia ziskana z odpadoveho vzduchu sa prerozdeluje na ohrev vzduchu a ohrev teplej vody (laicky povedane).

Já mám VP18 už 6 let a vybral jsem si jí ještě na doporučení pana Šperla. Já jsem jednotku doplnil o tepelný trubice a podobnou zkušenost nemám. Léto je úplně v pořádku, to se mi voda ohřívá až na 70 st.C a kolikrát ji i upouštím hadicí do bazénu. V zimě jednotka běží jenom když jsme doma. Tohle nastavení mi doporučili asi už při první servisní prohlídce. Mám to nastaveno v týdením programu 3, na léto běží pořád podle programu 2. Tuhý mrazy byly naposled asi v roce 2011 a to jsem asi týden měl zaplou spirálu, aby tomu pomohla. Taky u nás tou dobou bylo doma pět. Synovi jsem doporučil taky nilan, on si vybral nakonec kompakt. On v tom má ještě tepelný čerpadlo na vytápění a může dohřát i vodu v nádrži. Má to asi dva roky a protože ještě nebyla pořádná zima, nemůžeme to porovnat. Jediný problém jsem měl hned na začátku s nastavením, nedařilo se to nastavit. Potom mládenci přehodili venkovní čidlo před trubice a najednou to začlo šlapat jak mělo.
Pavel_Vraňany
 

od Ferin » 22 pro 2015, 11:26

Tyto kombinovaný zařízení, pokud si dobře pamatuju, dělá i Stiebel. Jedno měla v nabídce i Alpha Innotec, ale ta s tím už přestala.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Návštěvník » 22 pro 2015, 13:09

Stiebel dělá vnitřní tepelné čerpadlo + pasivní rekuperaci. To nemá s aktivní rekuperací nic společnýho.

Pro Alphu zase dělá rekuperace Genvex, který patří pod Nibe, jako Paul patří pod Zehnder. Dneska už najít skutečnýho výrobce a ne jenom OEM je docela potíž.
Návštěvník
 

od jarda » 26 pro 2015, 01:21

Kombinované zařízení je i FRIGOTECH
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od luboš » 26 pro 2015, 11:20

Neustálý prototyp, na stránky jarda nemá lidi, sám je udělat neumí. Nikde nenajdete technický popis, návod k obsluze, návod na instalaci, popis rozměrů, popis regulace ani ceník. Nic z toho, co každý poctivý prodejce, výrobce, dodavatel standardně zveřejňuje. Přesto se jarda neúnavně vnucuje na všech fórech.
luboš
 


Zpět na Ekonomika

cron