Nastavení VP18 EK

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Zkusenost nade vse » 09 úno 2016, 22:11

Dobrý den,
prosím o majitele této jednotky, jak mají nastavenou regulaci (i pro jednotlivá období), a na jakou teplotu jste schopni vytopit interiér bez elektrokotle za dané venkovní teploty (velikost, tepelné ztráty a pod.). Mám jej taky, trochu bojuji s tím, jaký provozní režim používat kvůli spotřebě. Neřeším spokojenost, komfort a atd., jde mi skutečně jen o poznatky a srovnání, jak Nilana provozujete vy.
Máme bungalov cca 127 m2, elektrokotlem topíme málo, vypočítanou měrnou potřeba tepla na vytápění máme 27 kWh/m2 a rok. Teplotu v domě se snažím regulovat na 22 stupňů. Bohužel nemám měření zvlášť pro Nilana a ostatní okruhy, takže nejsem schopen určit rozdělení spotřeby v rámci spotřebičů (všude led svítidla, bazénový filtr, permanentně jede domácí NAS, WiFi a notebook, dvě studniční čerpadla, čov, dve lednice, často pereme, používáme myčku, lednice, pračka a vaření v energetické třídě min. A, v létě v extrémních horkách jsem chladili, ale zároveň se tím ohřívala voda).
I v největších mrazech Nilan bez elektrokotle s podlahovkou utáhne vnitřní teploty včetně vody minimálně 18-19 stupňů ve "stínu". Když svítí slunce, při jakékoliv teplotě není nutné dotápět. Za minulý rok jsme "protočili" v NT 10.000 kW a VT 700 kW.
Zajímalo by mně, jestli lze změnou nastavení nějak zásadně pohnou spotřebou.
Zkusenost nade vse
 

od Fojtíšek » 10 úno 2016, 01:17

Dobrý den,
na základním panelu používám v zimě TOPENÍ, v létě CHLAZENÍ. Automatiku nepoužívám vůbec, protože si jednotka pak dělá sama co chce i v jiných nastaveních. To je na dlouhé povídání.
Větrací stupeň 1, při chlazení si to stejně samo přidá na 2, takže to není potřeba měnit. Teplotu mám na 23°C v létě a na 24°C v zimě.
Týdenní režim používám stejně, jemom jednotku mezi 7-15:00 vypínám úplně. To asi změním letos v létě, protože jsem si pořídil nově box Zirkon a jetě tedy není namontovaný. Pak si to nastavím tk, aby to běželo i v době,kdy nejsme doma a jenom to chladilo vnitřek. Když si vzpomenu, dám vědět zkušenosti.
Důležitý je nastavení KOMFORT, VÍCE VODY a ENERGIE. Mám to pořád na KOMFORT, protože jen tak běží jednotka trvale v rovnotlaku. Já to poznám okamžitě na oknech a jiný režim pro můj dům není správný.
Poslední je teplota přívodu vzduchu, ZIMA MIN mám nastaveno na 21°C a LÉTO MIN na 10°C. LÉTO od 12°C.
Kotel v režimu POTŘEBA a teplotní křivku 2. Nemá smysl se bavit o topení, já mám pasivní dům podle TNI. Kotel letos běžel v mrazech asi 10 dní, jinak spíná tak na hodinu až dvě denně. Měřáky mám odděleně na 400 V pro kotel a 230 V pro samotnou jednotku. Spotřeba na topení je minimální, ale ačkoliv jí znám, nechám si pro sebe. Jenom by to mátlo, každý dům má tohle stejně jinak. Spotřeba samotné jednotky se v průměru pohybuje mezi 1200 a 1400 kWh / rok. Jednotku mám od roku 2009, ovládání CTS 600. Bydlím na Praze-západ v lokalitě nových domů. VP18 už má na moje doporučení už asi šest nebo sedm sousedních domů a dva mají Compacty. Tam je nastavení odlišný. CTS 602 má několik jiných menu a některý už zase ne.
M.F.
Fojtíšek
 

od Ferin » 10 úno 2016, 12:03

Fojtíšek píše:nově box Zirkon a jetě tedy není namontovaný.


Dobrý den,
mohl byste sem pak prosím hodit fotku, až bude namontovaný?
Docela mě to zajímá, údajně se dá použít i na jiné RJ než Nilan.
Jen se obávám, abych měl nad jednotkou dost místa. Mezi RJ a stropem mám místo tak akorát na potrubí (přívody a odvody vzduchu). Nevíte, kolik je třeba místa na montáž? Budete si to dělat sám?
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Fojtíšek » 10 úno 2016, 12:39

Nafotím to a dám sem, zatím mám jinou práci. :-) S místem jsem měl taky problém. Objednal jsem si nejdřív zirkon s vývody nahoru a jenom cvičně přemýšlel, jak tu trubky zauzluju. Nakonec jsem box vyměnil za zirkon s vývodama po stranách. To je pro mě mnohem lepší uspořádání. Už jenom najít čas se do toho pustit. Znáte to.
Fojtíšek
 

od Ferin » 10 úno 2016, 15:49

Super, to jsem ani netušil, že to dělají ve více verzích.

Akorát bude třeba myslet na to režim včas přepnout (chápu dobře, že při cirkulaci domem neustále obíhá "špinavý" vzduch - odtahovaný z wc a koupelen?). Někdy by se to nemuselo vyplatit. ;)
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Zkusenost nade vse » 11 úno 2016, 11:23

Děkuji moc za informace.

"mezi 7-15:00 vypínám úplně"

Máte v tomhle režimu dostatek teplé vody, nebo dohříváte el. patronou?

"mezi 1200 a 1400 kWh / rok"
Jenom se ujišťuji, to je spotřeba pouze rekuperace bez el. patrony a elektrokotle?

Děkuji.
Zkusenost nade vse
 

od Fojtíšek » 12 úno 2016, 11:59

Ferin píše:Super, to jsem ani netušil, že to dělají ve více verzích.
To já taky neměl tušení, ale narazil jsem na to při pročítání produktovýho listu k zirkonu.
Ferin píše:Akorát bude třeba myslet na to režim včas přepnout (chápu dobře, že při cirkulaci domem neustále obíhá "špinavý" vzduch - odtahovaný z wc a koupelen?). Někdy by se to nemuselo vyplatit. ;)

Když je to správně zapojený, tak neobíhá. Hrdlo cirkulace, kde se nasává cirkulační vzduch je samostatný a k němu se přivede vzduch z chodby nebo nějaký jiný čistý místnosti. Koupelny a WC se v době cirkulace neprotáčejí. Já to mám vymyšlený tak, že přepínání serva zirkonu mi bude dělat automaticky časový spínač. To je jednoduché, stačí i průchozí spínač do zásuvky.
časový spínač.png
Kdybych ale náhodou přišel domů, nebo bylo nějaké volno a byl jsem ve všední den doma. Sepnutím zvýšenýho odhahu pro odvětrání WC, okamžitě vypnu napájení serva zirkonu a tím vypnu cirkulaci. Mám natažený k jednotce z tlačítka zvýšenýho odtahu. Ty k tomu použiju. Ještě jsem to nepromýšlel detailně, ale odpojil bych je od jednotky a pustil do tlačítka fázi. Při sepnutí by se mi dostala fáze na cívku dvoupólového stykače.
stykač.png
Jeden silový pól by byl spínací, tam bych napojil původní bezpotenciální spínání do zvýšenýho odtahu do jednotky. Druhý silový pól by byl rozepínací a ten by rozpojil napájecí fázi pro servo.
schéma zirkon.png
Fojtíšek
 

od Fojtíšek » 12 úno 2016, 12:16

Zkusenost nade vse píše:Děkuji moc za informace. "mezi 7-15:00 vypínám úplně"
Máte v tomhle režimu dostatek teplé vody, nebo dohříváte el. patronou?

Vody bez problémů dost. Elektrospirálu mám úplně vypnutou. Voda se ohřeje během noci.

Zkusenost nade vse píše:"mezi 1200 a 1400 kWh / rok"
Jenom se ujišťuji, to je spotřeba pouze rekuperace bez el. patrony a elektrokotle?
Děkuji.
Bez patrony a elektrokotle. Kotel měřím samostatně a spirálu nezapínám nikdy.
Fojtíšek
 

od Ferin » 12 úno 2016, 12:41

Fojtíšek píše:
Když je to správně zapojený, tak neobíhá. Hrdlo cirkulace, kde se nasává cirkulační vzduch je samostatný a k němu se přivede vzduch z chodby nebo nějaký jiný čistý místnosti. Koupelny a WC se v době cirkulace neprotáčejí.


Aha. To je ideální, ale na to bylo třeba myslet nejlíp ve fázi stavby.
Dodatečně moc nevím, jak bych to realizoval.
Jinak díky za osvětlení.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Fojtíšek » 12 úno 2016, 14:12

To máte pravdu. Já mám ale výhodu, že technická místnost sousedí s chodbou a druhá technická místnost je o patro výš prakticky ve stejné dipozici. Horní technická navíc sousedí ještě o ložnicí a dětským pokojem. Nejjednodušší je to ve spodní TM, tam musím jen citlivě udělat díru do zdi na chodbu a osadit ventil. Bude to trochu nepořádku a proto to tak trochu odkládám. :-) Pokud bych udělal díru do stropu, dostanu se do horní TM a můžu se stejně napojit na chodbu a případně i do pokojů. Potřeboval bych cirkulaci rozdělit, aby to nesálo jednou dírou a ta nemusela být tak veliká. Když jsem se nad tím zamýšlel, tak zase cirkulaci nechci pouštět v době, kdy jsem doma a tak by mě nějaké částečné hlučení u jednoho výdechu vadit nemuselo. Také nepředpokládám, že by to běželo naplno a tak by ani ten šum na ventilu nemusel být rušivý. Asi začnu jen tím jedním vrtáním a pak by se vidělo. M.F.
Fojtíšek
 

od Ferin » 12 úno 2016, 14:21

Já mám TM v suterénu a vrtat strop se mi moc nechce, ostatně ani moc není kam.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37


Zpět na Ekonomika