Jednotka bez bypassu

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od ornet » 17 úno 2016, 11:20

Zdravím všechny,
zvažuji jakou pořídit pasivní rekuperaci.
byla mi nabídnuta jednotka bez bypassu cenově výhodná. Větrání v létě je řešeno tak že jede jenom ventilátor který nasává venkovní vzduch, ventilátor odtahový stojí, takže by musely být pootevřené okna aby se vzduch nevracel přes jednotku ale odcházel okny (řešení které vidím já).
Jsou ještě nějaké nevýhody tohoto systému?
Bypass je určitě dobrá věc ale cenový rozdíl je opravku velký.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od Re:ornet » 17 úno 2016, 13:01

Jednotky bez by-passu se podle nových pravidel EU (směrnice Ecodesign) nesmějí vyrábět. Jednotlivé pokyny Ecodesignu mají časový posun a tak se jednotky bez by-passu ve velkém doprodávají a výrobci se jich rychle snaží zbavit.
Nutno však dodat, že by-passové chlazení je úplně o ničem a je to jen další blaf, který se hustí lidem do hlavy. Otevírání oken pro větrání jednotkou, není dobře a když to bude foukat, jenotka si s tím neporadí. Myslím, že to byl Pepík Geblsů, co říkal, že 100x opakovaná lež se stává pravdou. Asi to bude platit i se 100x opakovanou blbostí.
Re:ornet
 

od ornet » 17 úno 2016, 14:20

Re:ornet píše:Nutno však dodat, že by-passové chlazení je úplně o ničem a je to jen další blaf, který se hustí lidem do hlavy. Otevírání oken pro větrání jednotkou, není dobře a když to bude foukat, jenotka si s tím neporadí.


Nejde mi ani tak o chlazení jako spíš o větrání. Když půjde vzduch z venku dovnitř musí jít zase někudy vydýchaný ven proto jsem uvažoval že budou okna na mikroventilaci.
Proč si s tím jednotka neporadí (nebude tam žádné čidlo CO2)? Myslím že ten ventilátor se spouští jenom časovým spínačem nebo manuálně.
Uživatelský avatar
ornet
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 7
Registrován: 29 zář 2012, 21:15

od zumik » 17 úno 2016, 14:29

No pokud budete mít ve všech místnostech otevřenou mikroventilaci tak to samozřejmě fungovat bude. Problém však je, že vám to bude větrat pouze obytné místnosti. oupelna, záchod, atd, kde máte odtah se tím pádem větrat nebude a zde budete muset zajistit výměnu vzduchu pouze okny.

Osobně mi připadá, víc pohodlné a jednodušší jednotku v létě uplně vypnout a větrat pouze okny.

Já napříkald počítám, že jednotka v létě nepoběží a bude se používat pouze na odtah z WC a koupelný při zmáčknutí tlačítka zvýšeného odtahu. Stejně máme v létě imrvére otevřená okna.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Re:ornet » 17 úno 2016, 16:21

ornet píše:Nejde mi ani tak o chlazení jako spíš o větrání. Když půjde vzduch z venku dovnitř musí jít zase někudy vydýchaný ven proto jsem uvažoval že budou okna na mikroventilaci.
Proč si s tím jednotka neporadí (nebude tam žádné čidlo CO2)? Myslím že ten ventilátor se spouští jenom časovým spínačem nebo manuálně.

Nechte tedy okna zavřený a větrejte normálně skrz výměník, stejně nepoznáte rozdíl. IMHO Mikroventilace je vir kvalitních oken. Mikropreforace prezervativu je ta samá volovina. při určitých talkových vlivech (když to venku fouká) si jednotky běžných výkonů pro RD ani nevrknou. Zkuste si představit, jestli by nějaká jednotka zabránila prásknutí dveří,když uděláte průvan. Na polopatický vysvětlení v akademický rovině ale divným jazykem se obraťte na IJK.
Re:ornet
 

od Tomasex » 20 úno 2020, 08:09

Jednotka bez bypassu je na nic. Mam ji a premyslim, jak tam bypass dodelat, protoze v lete kvuli koupelne a zachodu ji mivam pustenou. Ale hlavni duvod je, ze kdyz mam zemni vymenik, tak v lete nemuzu jednotku vyuzit ke chlazeni, protoze by privadela pres vymenik teply vzduch z venku.
Tomasex
 

od Marek Peřina » 20 úno 2020, 10:06

Jednotky bez bypassu se podle nových evropských norem již nesmí vyrábět. Žádný evropský výrobce jednku bez bypassu již v nabídce nemá.
Marek Peřina
 

od IJK » 23 úno 2020, 13:07

Tomasex píše:... jak tam bypass dodelat...

Ave,
jde o "kus plechařiny",
3D díl, mající tvar výměníku, leč s minimální teplosměnnou plochou ;)

SFO

Douška?
Důležitým poznatkem/faktem je, že kvůli úsporám/možnostem/...,
SE ByPass (obchvat, ochoz)
https://en.wikipedia.org/wiki/Bypass
v "pastóšnických luftovačkách"

realizuje POUZE NA PRIMÁRNÍM OKRUHU :idea:

Obchází tedy teplosměnnou plochu výměníku
výhradně na trase 11 -> 12 (exteriérový "čerstvý vzduch"),
nikoliv na trase 21 -> 22 (interiérový "humus-luft").
Tož asi tak.

Důležité?
Inu, právě pro Váš úkol "vyházet HIC vidlama ven" krapítko jo ... :twisted:
Tedy "zkratový díl" bude dokonce lepší alternativa (fyzikálně)...,
... ale současně je "plechovka"
výrazně horším řešením
z pohledu MaR (automatické regulace).
Jj, vždy JE TO Něco za Něco ...
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52


Zpět na Ekonomika