Paradox Zelené Úsporám 2016

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Ivo Slavík » 27 úno 2016, 01:28

Prosím o radu resp. nápovědu:

Jsme ve fázi projektu PD. Při výpočetní interiérové teplotě 21° i 24° ekonomicky nejlépe vychází topení přímotopy. Projektant navrhuje aktivní resp. kompaktní rekuperaci.

Toto řešení je pro mě ideální z pohledu jednoduchosti použitých technologií a díky tomu také rozumné ekonomice stavby (žádný teplovodní systém apod.). Vzduchotechniku chci, je to můj požadavek a když už má být v baráku rekuperace, tak aktivní mi přijde lepší než pasivní a když už tam bude nějaké TČ (myšleno to uvnitř aktivní rekuperace) tak je fajn, že to uspoří nějakou korunku na ohřevu TUV a může i malinko chladit.

Zatím tedy samá pozitiva a jako bonus přichází dotace Z.Ú.

Ovšem dotace vychází jenom ta nižší, kvůli špatnému podílu primárních energií (jedna se o bungalov). Na "zbývajících" 150kKč dosáhnu jen instalací další technologie, kterou nechci:
Var. 1: FVE za 170kKč.
Var. 2: TČ , prý by stačilo vzduch vzduch za 45kKč.

Var. 2 je ekonomicky zajímavá (zbyde 105kKč), ale kazí mi to představu o jednoduchém domě.

Poraďte, prosím, jak nejlépe využít druhé TČ, aby to bylo:
• Jednoduché (to druhé TČ poběží pár týdnů v roce, předpokládám)?
• Jednoduše ovladatelné (aby třeba rekuperace nechladila a TČ netopilo)?
• Smysluplné (pomiňme na chvilku smysluplnost zelené úsporám)?
• Kam umístit interiérovou jednotku v případě volby TČ vzduch vzduch? Do místnosti s největší okamžitou TZ (obývák), nebo do nejchladnější místnosti, kde se bude nejdéle topit (dětský pokoj), nebo kanálovou jednotku do rozvodů vzduchotechniky?
• Nebylo by lepší, když už se to komplikuje, zvolit třeba dražší řešení, které zlepší celkovou ekonomiku, např. multisplit se dvěmi jednotkami nebo třeba TČ vzduch voda ohřívající TUV?

Doporučení konkrétního řešení se samozřejmě nebráním. Není nějaká varianta č. 3?
Děkuji.
Ivo Slavík
 

od Návštěvník » 27 úno 2016, 21:12

Ta fotovoltaika není špatná cesta. Jak velký výkon bystemusel instalovat? 170.000 Kč se mi zdá při dnešních cenách celkem dost.
Návštěvník
 

od Ivo Slavík » 27 úno 2016, 22:06

Popravdě nevím, projektant něco spočetl a vyšlo mu tak od boku cca. 170 kKč. To mi nedává smysl, to se nemůže nikdy zaplatit.
Ivo Slavík
 

od zumik » 29 úno 2016, 09:49

Musíte to brát tak, že FVE vám zaplatí dotace a to co díky ní ušetříte je bonus. Jinak se vám FVE zaplatí leda že si ji realizujete kompletně sám. A jestli se změní cena za distribuci jak se navrhuje, tak pak už se o návratnosti nemá cenu vůbec bavit.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Ivo Slavík » 03 bře 2016, 02:40

FVE mi přijde jako hloupost, v době, kdy svítí slunce většinou nejsem doma a tak dům nemá žádnou spotřebu. Navíc díky izolaci a oknům vznikají přebytky tepla, které může efektivně zpracovat aktivní rekuperace do bojleru.

TČ mi přijde jako lepší způsob získání dotace, jen mi přijde nerozumné topit přímotopy když jsem investoval do TČ. Vede mi to spíše na jednoduchý teplovodní systém (třeba jen radiátor nad dveře v každém pokoji plus žebříky v koupelnách). Přeci jenom samotná rekuperace i v pasivním domě udrží teplotu bez nutnosti dotápění tak do 5°C (nebo klidně jen do 10°C). Jakmile klesne teplota od nulu tak rekuperace nestíhá ani plně nabít bojler a občas se musí spojit patrona.

Letmým pohledem na tento graf
http://portal.chmi.cz/historicka-data/p ... icni-data#
je vidět, že přímotopy se zapnou (třeba jen na chvilku) ve většině měsíců v roce. Zkušenost uživatelů (co jsem se ptal i co se píše na fórech) tomu odpovídá. Celková spotřeba EE na vytápění a ohřev TUV není v pasivním domě vysoká (předpoklad je cca. 6000 za topení a 6000 Kč za TUV ročně). Ovšem když bych použil TČ dimenzované na provoz bez bivalence (když už tam něco musí být), tak prostor pro úsporu zde je, navíc by se dalo něco ušetřit třeba za menší jistič...

Nejlevnější varianta by bylo asi TČ vzduch vzduch (Mitsubishi dělá klimošky Nordic co topí do -25°C), ale to bude přitápět jen v jedné místnosti. Cena je do 40k Kč včetně instalace. Levné, ale moc toho neuspoří - vzhledem k tomu, že to řeší jednu místnost, tak přímotopy i patrona v bojleru zůstávají.

Asi by to řešilo teplovodní topení v nějaké super jednoduché variantě (radiátory nad dveřmi a žebříky v koupelnách) napojené na malé TČ, případně ještě i s ohřevem TUV, ale i to zase bude stát jako ta FVE.

Dnes jsem se pak ba velikost FVE a bylo mi řečeno, že na zelenou úsporám na úroveň B2 by prý bylo potřeba přidat tu klimoška a na B1 ještě navíc 8 m čtverečních FVE.
Ivo Slavík
 

od PatMat » 02 lis 2017, 01:11

Dobrý den, zajímalo by mně, jak jste se nakonec rozhodl? Řeším obdobný problém. Téměř PD 140 m2, 2,9 kW tepelná ztráta, 18 kWh/m2/rok měrná spotřeba tepla, NZÚ B.1. Plánoval jsem Nilan Compact, nicméně kvůli neobnovitelným primárním energiím jsem pozměnil na Nilan VPL 15 Top ( vč. tepelných trubic) + luftbojler Nilan VT 3131 (FV, která by společně s Compactem byla řešitelná, jsem zamítl (vysoká investice, návratnost...??), abych v budoucnu mohl provést její případnou doinstalaci s možností podpory NZÚ, oblast C). Toto řešení je cenově levnější než Compact, vyhoví NZU, nicméně ztrácí eleganci all in one řešení Compactu, jednoduchosti (nejen) ovládání a malého záboru prostoru v technické místni. O doinstalaci TČ vzduc/vzduch do obývacího pokoje jsem také uvažoval, ale ohřev jedné místni výpočet primárních energií příliš neposunul k požadovaným hodnotám
Uživatelský avatar
PatMat
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 02 lis 2017, 00:21

od strom » 07 čer 2020, 20:12

Dobrý den,
NZÚ B.1. jste tedy úspěšně vyřešil jak?
TUV luftbojlerem a vytápění jakým způsobem, aby vyšly primární energie?
Jaká hodnota Vám vyšla?
strom
 


Zpět na Ekonomika

cron