Pomoc pri výbere RJ + bojler + vykurovanie

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od raphael42 » 11 dub 2016, 09:30

Dobrý deň,

plánujeme stavať dom a rozhodli sme sa, že chceme aktívnu rekuperačnú jednotku kvôli komfortu. Máme ale problém vybrať správnu kombináciu rekuperácie, ohrevu vody a kúrenia. Dom bude drevostavba (stena EPS/OSB/vlna/OSB/SDK), kategória A1 (ultranízkoenergetický, potreba tepla na vykurovanie 25-50 kWh/m2a), prízemný bez pivnice, cca 115 m2 obytnej plochy, cca 40 m2 okien väčšinou po zem na JV/JZ, blízko Trnavy (teplé suché letá, mierne zimy). V dome budem bývať iba ja s manželkou, deti nemáme a neplánujeme. V kúpeľni bude iba sprcha. Variť budeme na indukčnej doske, takže plyn by bol prípadne využívaný len na kúrenie.

Vidím tieto možnosti:
1, Nilan VPL 15k Top + el. bojler cca 100l (napr. Tatramat) + el. podlahové kúrenie (napr. Fenix)
2, Nilan VPL 15k Top + plynový kondenzačný kotol pre TUV a vodné podlahové kúrenie (napr. Protherm)
3, Nilan VP 18K + el. podlahové kúrenie (napr. Fenix)

Možnosť 3 je najelegantnejšia, ale aj najdrahšia. Naša priemerná denná spotreba TUV je 80l a niekoľkotisícové (v EUR) navýšenie ceny oproti možnosti 1 by sa pri zarátaní spotreby TUV a dnešných cien elektriny vrátilo tak za 20 rokov.
Kolegovia ma tlačia do možnosti 2, aby som nebol závislý celkom od elektriny, veď čo keby. A neskôr by som mal možnosť doplniť solárny ohrev. Príde mi to ale tiež zbytočne drahé pre dvoch ľudí a dodávky a ceny plynu mi tiež neprídu veľmi isté. A miesto soláru predsa vždy môžem doplniť hybridnú on/off grid fotovoltiku.

Aký je váš názor? Sú lepšie možnosti, ktoré som nespomenul?

Ďakujem.

PS: Prečítal som X diskusií, ale väčšina kladie viac otázok ako dáva odpovedí.
Uživatelský avatar
raphael42
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 11 dub 2016, 08:11

od Fořt » 11 dub 2016, 14:42

Rozdíl mezi uvedenými jednotkami je 60.000 Kč. Stejně kvalitní bojler = smaltovaný, o síle plechu 4 mm, v PUR izolaci, s vnitřním přídavným výměníkem bude stát cca 15.000 Kč. Možná jsou i levnější, ale určitě ne ve stejné kvalitě, což by znamenalo v průběhu životnosti minimálně jednou vyměnit a ve výsledku se dostanete na podobnou odečitatelnou částku +/- 15.000 Kč. Finální rozdíl je mezi oběma zařízeními je tak 45.000 Kč. Při udávané denní spotřebě a sazbě 3 Kč/kW spotřebujete ročně přibližně bojlerem 1700 kWh ( 5100 Kč). VP18 udává dle štítku roční spotřebu 852 kWh (2556 Kč). Těžko říct, jak je to počítané, ale pokud bychom uznali průměrné COP 3, místo 5100 byste zaplatili 1700 Kč a rozdíl investic by se navrátil za 13 let.
Normově se ale počítá průměrná spotřeba na osobu 50 litrů. Roční spotřeba by byla 1900-2000 kWh (5700-6000 Kč). To byste se s návratností dostal o něco níže, tak asi na 11-12 let. VP18 by byla zajímavá až 3-4 člennou rodinu, kde se návratnost sníží 5-6 let.

Píšete slovensky a tedy možná to pro vás není zajímavé, ale v Česku jsou dotace rekuperace. Jelikož můžete získat až 50% a to do 100.000 Kč, mohla by VP18 vyjít na necelých 75.000 Kč. VPL15 i s dotací na necelých 45.000 Kč. Při stejném modelu by byl rozdíl jen 25.000 Kč a to už je s návratností úplně jinde. I ve vašem případě s minimální spotřebou byste to měl doma do cca 7 let, průměrná rodina za 2-3 roky.
Fořt
 

od raphael42 » 14 dub 2016, 20:39


Dobrý deň,

ďakujem za vaše rady.

Re Fořt:
Pomaly sa tiež prikláňam k VP18K, pri našej spotrebe by teplá voda mohla byť prakticky zadarmo a ak zarátam aj príspevok ohriateho vzduchu ku kúreniu a ušetrenú podlahovú plochu, tak by som sa mohol dostať s návratnosťou do rozumného intervalu.
Na Slovensku bohužiaľ dotácie na rekuperáciu nie sú, dokonca ani na TČ na ohrev vody.

Re IJK:
Takže mi odporúčate VP18K WT s nejakým lacným TČ vzduch-voda napojeným na vodné podlahové kúrenie? A cirkulačným chladením myslíte reverz TČ, keď by som odoberal teplo z podlahy von? Nestráca potom chladenie/ohrev vody cez leto pomocou VT18K zmysel? Alebo myslíte recirkuláciu vzduchu cez VP18K bez vetrania pomocou toho ich boxu? Čo sa týka TČ, našiel som nejakú 7kW čínu PALM COMPACT za 3000 eur s montážou a bižutériou, napája sa priamo na vodu, záruka iba 2 roky, ale nič lacnejšie nie je a možno by som mohol vybaviť aj dotáciu.
PS: Ja plyn ani nechcem, len všetci okolo mňa sú "plynári" a kúrenie elektrickým priamotopom (alebo priamokúrom? :D ) či niečím exotickejším im príde nenormálne.
PSS: "Šalina" snáď nekľakne, dom bude stáť od najznámejšej slovenskej JE čo by kameňom dohodil. :mrgreen:
PSSS: Uvidím, aký bude výpočet TS, podľa toho sa nakoniec zariadim. Podlahovku nechceme kvôli zdravému teplu, ale jednoducho sa nám pozdáva teplá podlaha. Ale predpokladám, že s poriadnou izoláciou a vinylom bude podlaha aj bez podlahového vykurovania teplejšia ako v paneláku s laminátom.
A čo ste mysleli tou hnilobou? :?:

Miro
Uživatelský avatar
raphael42
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 11 dub 2016, 08:11

od BobTheBuilder » 15 dub 2016, 01:09

raphael42 píše:Na Slovensku bohužiaľ dotácie na rekuperáciu nie sú, dokonca ani na TČ na ohrev vody.

Omyl kolega , viď : http://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacno ... -cerpadla/
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od raphael42 » 15 dub 2016, 07:49

BobTheBuilder píše:Omyl kolega , viď : http://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacno ... -cerpadla/


Samozrejme o tomto viem, ale nevidel som tam Nilan ani iný bojler s TČ. A je tam taká veta: "určené najmä pre nízkoteplotné vykurovacie systémy", čo môže znamenať, že čisto ohrev TUV nebudú akceptovať. Ale je pravda, že som sa ešte nespýtal v ich poradni ani neskúšal nejaký Nilan zaregistrovať. A nižšie píšu, že oprávnený výdavok je aj akumulačný zásobník vody/zásobníkový ohrievač vody. Tak či onak im tam chcem napísať a uvidím.

Z vašich príspevkov viem, že máte nejaké zariadenia od Nilanu. Riešili ste dotácie?
Uživatelský avatar
raphael42
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 11 dub 2016, 08:11

od BobTheBuilder » 15 dub 2016, 13:41

Neriešil som dotácie lebo staviam byt a nie RD. Pre byty sú dotované len solárne systémy.

Na spomínanej stránke je aj zoznam zariadení, na ktoré môže byž žiadaná dotácia. Nilan tam bohužiaľ nie je.
Skúste si popozerať mašiny v tom zozname, možno Vám nejaká bude vyhovovať .
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Bojo » 16 dub 2016, 20:47

Zdravím.

Aj ja bývam pri Trnave už 5 rokov NED drevodome.Kúrenie /podlahové kúrenie / a teplú vodu som riešil 1000 l elekrokotlom s podporou 4 vakuových slnečných kolektorov a výmenu vzduch centralnou RJ s vývodmi v každej miestnosti.Elektrická energia je jediná ktorú platím a za minulý rok priemerné mesačné náklady boli 63,5 Eura.V decebri som si dal namontovať na podporu RJ glykolový zemný výmeník,ktorý som umiestnil v hlbokej kopanej studni .Cez zimné obdobie som spokojný s činnosťou glykolového zemného výmenníka,ktorý sa zapína,keď klesne teplota pod 7 °C,takže predhrievanie v RJ nemusím mať cez zimné obdobie zapnuté.Zaznamenal som,že pri vonkajšej teplote mínus 9 °C ,sa privádzaný vzduch výmenníkom upravil a čidlo v RJ zaznamenalo teplotu privádzaného vzduch plus 7 °C,čo si myslím,že priaznivo ovplyvňuje teplotu rekuperovaného vzduchu a znižuje potrebu dokurovania.Glykolový zemný výmenník som si však dal namontovať,aby riešil hlavne chladenie v horúcich letných mesiacoch,kedy vystupuje vonkajšia teplota nad 35 °C.Výmeník je tak nastavený,že sa uvedie do činnosti,keď vonkajšia teplota vystúpi nad 23 °C a keďže i RJ je tak nastavená,že cez tzv.baypas bude vychladený vzduch RJ priamo vháňať do jednotlivých miestností.Očakávam,podľa vyjadrenia pracovníkov,ktorí mi to montovali,že i v najteplejších dňoch by nemala vnútorná teplota vystúpiť nad 25 °C.
Takto mám riešené vykurovanie , teplú vodu a akože i klimatizáciu a zatial som spokojný i keď samozrejme niektoré zariadenia by som riešil už inak.

Bojo.
Bojo
 

od BobTheBuilder » 17 dub 2016, 14:00

Bojo píše:Očakávam,podľa vyjadrenia pracovníkov,ktorí mi to montovali,že i v najteplejších dňoch by nemala vnútorná teplota vystúpiť nad 25 °C.

...takže ste to v lete ešte nepoužíval. To som aj ja zvedavý, či sa "naplnia predpovede" predajcu :)
Samozrejme teplota v interiéri záleží na mnoho ďalších faktoroch, hlavne izolácia budovy, tepelné zisky cez preklené plochy, vnútorné tepelné zisky atď.


Bojo píše:Takto mám riešené vykurovanie , teplú vodu a akože i klimatizáciu a zatial som spokojný i keď samozrejme niektoré zariadenia by som riešil už inak.

"Pochválte" sa, čo by ste riešili inak. Skúsenosti z praxe nad zlato ;)
Možno tu pomôžete ďalším, ktorý práve vyberajú TZB.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Bojo » 17 dub 2016, 18:45

Zdravím.
Napr.zmenil by som slnečné kolektory za fotovoltaické,pretože je mi lúto,že v lete ,keď majú mať najväčší výkon ,tak ich musím postune roletami zakrývať a i ten posledný slnečný vakuový kolektor je prevádzke v horúcom lete len na polovicu,čo bohate postačuje na ohrev teplej vody.

Bojo.
Bojo
 

od Jardas » 10 kvě 2016, 08:51

Zdravím

mohl by mi někdo "fundovanej" poradit, zda je možno využít luftbojler tak, že teplo budu odebírat ze zaizolované kotelny zevnitř vyzděné šamotem s krbovou vložkou (zadní přikládání) v malém prostoru 2x 2,5m a foukat studený do vedlejší místnosti - špajz a u země mít pouze propojovací průduch mezi těmito místnostmi? V případě poklesu se občas zatopí a naakumuluje teplo pro využití v luftbojleru. To vše podotýkám v pasivním domě (to si zase naběhnu :-)). Uvažuji o jednotce VT 2130.
Jardas
 

od Plok » 10 kvě 2016, 14:22

S ohledem na potenciál tepla to možné je, horší to bude s objemem vzduchu. Nemůžete jen odsávat a nic nevracet. Stejně tak nemůžete někam jen přivádět a neodtahovat.
Plok
 

od Jardas » 10 kvě 2016, 21:31

Ale já jsem uvedl, že ty dvě místnosti budou u podlahy navzájem propojeny otvorem. To znamená po dobu chodu bojleru by byl mezi nimi neustálý koloběh vzduchu. Mimo topnou sezónu by se okruh přepnul ručně na sání z venku a výfuk rovněž přes spíž ven.
Jardas
 

od Plok » 11 kvě 2016, 13:27

Pokud bude průduch dostatečný k vyrovnání objemu odtahu a přívodu, tak v tom žádný problém není.
Plok
 

od raphael42 » 25 črc 2016, 13:13

Oživujem svoju starú tému.

Energetický posudok mi vyšiel zaujímavo:

Celková podlahová plocha Ab 138.32 m2
Tepelná strata prechodom tepla 83.89 W/K
Zvýšenie tepelnej straty vplyvom tepelných mostov 21.49 W/K
Tepelná strata vetraním 15.69 W/K (z toho 9.69 W/K škárami, 6 W/K rekuperácia)
Celková tepelná strata 121.07 W/K

To je pri výpočtovej teplote pre Jaslovské Bohunice (-11/20) 3753,17 kW

Celkové solárne zisky 2579.94 kWh
Celkové vnútorné zisky 2815.09 kWh
Celkové zisky 5395.03 kWh
Potreba tepla na pokrytie tepelných strát 9941.66 kWh
Potreba tepla na vykurovanie 5196.36 kWh/rok

Plánujem vykurovanie čisto elektrickými káblami, ale zaplatiť 5,2 MWh elektriny za rok mi príde celkom dosť, najmä keď je to počítané pre studených 20°C vo vnútri a ráta sa tam aj s neistými zimnými solárnymi ziskami cez okná.

Nie sú straty vplyvom tepelných mostov a škárami v týchto výpočtoch prestrelené? Plánujem robiť blower-door test, "diery" by sa mali odhaliť. A dom bude montovaný, s vlnou v stenách, tepelné mosty sa tam ľahšie zvládajú.

Čo sa týka rekuperácie, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdem do Nilan VPL 15K a na ohrev vody lacný Tatramat alebo Dražice. Pri našej maličkej spotrebe teplej vody a bez dotácie je návratnosť VP 18K nad 10 rokov.

Na pozemku mám aj plyn, ale existuje len jeden kotol, ktorý sa dá regulovať úž od 1 kW (riadne drahý Geminox THRs 1-10). A mám aj obavu o efektivitu spaľovania pri tak nízkom výkone.

P.S.: Ešteže mám stavebné povolenie vydané pred rokom 2016, inak by som musel čarovať s energetickým certifikátom alebo dať plyn či nasilu nejaké kachle alebo krb. Pri koeficiente primárnej energie pre elektrinu 2,8 by som sa do triedy A1 nevošiel. Fascinuje ma, že hnedé uhlie má koeficient polovičný.
Uživatelský avatar
raphael42
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 16
Registrován: 11 dub 2016, 08:11


Zpět na Ekonomika