Proč jsou u nás rekuperace předražené?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Miloslav Kučera » 10 pro 2016, 03:14

Blížíme se k dokončení stavby RD a kdybych stavěl znovu, udělal bych spoustu věcí jinak. K tomu zjištění určitě dojde každý. Četl jsem na TZB diskuzi http://forum.tzb-info.cz/134171-brink-vs-atrea zaujala mě věta v příspěvku pana Kolka z 06.03.2016.: Když by pán nekupoval Brink u předraženého českého dovozce, tak...
Náš problém je ten, že se na obchodu nepodílí jen dovozce, ale i několik dalších prodejců a montážní firma. Každý z toho chce něco utrhnout. Dům mi staví výrobce dřevostaveb na klíč, ti mají subdodavatele na vzduchotechniku. Ten mi nabídl úplně jinou jednotku, než byla v projektu. Trochu jsem se o to začal zajímat a připomíná mi to pohádku O slepičce a kohoutkovi.
1) Výrobce domu chcet svůj díl ze všeho, co se v domě prodá.
2) Projektant chce provizi za to, že navhrne požadovaný typ jednotky do projektu.
3) Montážní firma chce také kus a doporučí tu jednotku, ze které má nejvíc.
4) Dovozce musí nakrmit všechny nastavený dlaně.
5) Výrobce musí nakrmit dovozce nebo velkoobchod.

Může se stát, že se do cesty ještě postaví další nastavené kapsy. Nesmíme také zapomínat, že u nás se už nic neprodává bez slevy, takže základní cena musí být automaticky navýšena. Nemluvím o státu, který nutí své občany krmit všechny nenažrance cestou, protože přímý prodej znamená 21%. Když ale jednotku koupím i s prací, je daň jen 15%. Co mě jako koncového klienta má zajímat, jestli bednu namontuje firma nebo si ji namontuji sám? Proč jsem za svépomoc trestán, penalizován?

Má to pro mě dvě ponaučení.
1) Nejlepší je nakupovat co nejblíže u pramene. Přímo u pramene si vyžádat slevy. Stačí říct, stejně byste sypali všem cestou ke mně, tak to zkraťme.
2) Být opatrní při nápadném podstrkávání konkrétního výrobku dodavatelem, projektantem. Trvat si na dodávce vybrané jednotky, případně důvod záměny dobře zvážit.


Naposledy oživil Anonymous v 10 pro 2016, 03:14
Miloslav Kučera
 

Zpět na Ekonomika