Větrání malé místnosti

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Fresco » 18 srp 2016, 14:43

Zdravím všechny,
chtěl bych požádat o radu ohledně odvětrávání malé sklepní místnosti o výměře 20m2. Chci zde provozovat několik 3D tiskáren, které vyžadují větranou místnost a zároveň jim příliš nesvědčí nízké teploty. Proto jsem tedy dospěl k závěru, že by snad mohla být idealním řešením malá rekuperační jednotka. Našel jsem například tuto: http://www.regulus.cz/cz/rekuperacni-je ... 0r-pro-byt , ale mám obavu jak moc mohu věřit údaji o účinnosti. Tato konstrukce mi přišla ideální, jelikož ze sklepa vede jedno malé okno, kterým jsem zamýšlel vyvést hadice na přívod a odvod, stejně tak vnitřní odvod bych mohl umístit třeba přímo nad tiskárny. Vše bych instaloval přímo do sklepa a jednalo by se vhledem k malým rozměrům místnosti o minimalistické řešení, takže nějaké izolace hadic snad nejsou zapotřebí.
Našel by se zde někdo zkušenější, který by mi mohl říct, zdali je taková jednotka dostačující? Nebo si to představuji příliš jednoduše? :-)
Děkuji za rady a odpovědi ;-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od Zohan » 18 srp 2016, 15:28

Fresco píše: Chci zde provozovat několik 3D tiskáren, které vyžadují větranou místnost a zároveň jim příliš nesvědčí nízké teploty.
Vysoké teploty nevadí? Co znamená v řeči tiskáren větraná místnost? Nejaká předepsaná koncentrace CO2 a vlhkostní limit?

Fresco píše: Vše bych instaloval přímo do sklepa a jednalo by se vhledem k malým rozměrům místnosti o minimalistické řešení, takže nějaké izolace hadic snad nejsou zapotřebí.
Ale jsou. Jestliže jednotka z exteriéru nasaje 0°C a přivede ho do vytopené místnosti, roura se orosí a už to kape. :?
Zohan
 

od Fresco » 18 srp 2016, 15:52

Vysoké teploty nevadí, klidně tam může být 40 stupňů, naopak je to spíše výhoda. Žádné normy nejsou, jen jde o to, že se při tisku pozvolna uvolňuje zápach (toxiny) z taveného plastu a není úplně fajn to dýchat. Proto chci tiskárny nastěhovat do sklepa kam budu chodit jen kvůli obsluze jednou za čas. Nicméně potřebuji aby se tam větralo podobně, jako kdyby z té místnosti například vedly otevřené dveře ven. Zhruba takto ekvivalentní větrání by mělo být dostatečné, aby se výpary tisku příliš nekumulovaly.
Ohledně toho rosení jsem myslel že na to je u té jednotky co jsem výše zmiňoval odvod vody. V návodu je popisovaný. Každopádně koupit izolované roury by nebyl samozřejmě problém pokud to bude lepší ;-)
Ještě doplním že ani zvýšený hluk není překážkou...pokud to nebude 100 decibelu. :-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od Cronello » 19 srp 2016, 11:45

Fresco píše:Ohledně toho rosení jsem myslel že na to je u té jednotky co jsem výše zmiňoval odvod vody. V návodu je popisovaný.


Jde o vnejsi oroseni trubky. Studeny vzduch z venku jde uvnitr trubky. Kolem trubky (ve sklepe) je teply vzduch. A protoze teply vzduch dokaze pojmout vice vlhkosti nez studeny, tak pri styku s prochladlou trubkou se ten teply ochladi a kdyz se ochladi na/pod teplotu rosneho bodu, bude se zvenku na trubce srazet vlhkost.
A pokud vam povede zrovna nekde nad tiskarnou, bude vam kapat voda do tisku, coz by asi nebylo vhodne :!:

Odvod vody v rekuperacni jednotce je proto, ze to same se deje uvnitr protiproudeho vymeniku. Kdyz odpadni teply vzduch predava teplo studenemu "cerstvemu" vzduchu, tak z toho odpadniho muze kondenzovat voda, ktera pak steka z vymeniku uvnitr rekuperacni jednotky - proto je tam odvod vody ;)
Uživatelský avatar
Cronello
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 69
Registrován: 05 říj 2015, 16:27

od Fresco » 20 srp 2016, 16:43

Děkuji za objasnění, už je mi to jasné, izolované hadice budou tedy jasná volba ;)
Každopádně nenašel by se tu teda někdo kdo by mi zvládl říct zdali je výše zmíněná RJ vhodná? Případně nějaký tip na jiné zařízení, které by mi stačilo na odvětrávaní 20 metrové místnůstky? Nerad bych pořídil něco, co ve výsledku nebude pořádně fungovat. Díky ;)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od anonym » 08 zář 2016, 12:04

Údaji o účinnosti můžete věřit. Já tam čtu "max 70%", tedy rozhodně ne víc než 70%. To je sice nic neříkající, ale není to lež. Jinak tato jednotka mi připadá v podstatě nepoužitelná. Na plný výkon při 100Pa pouhých 14m3/h, to je opravdu nanic. A to abyste měl ztrátu jen 100Pa, tak se musíte snažit. Myslím, že pro daný účel bude mnohem lepší pouhý odvod vzduchu s ventilátorem za pár stovek.
anonym
 

od Fresco » 25 zář 2016, 14:27

Diky za odpověd. Nakonec jsem od této jednotky také upustil. Dospěl jsem k tomu že bude potřeba patrně zainvestovat více, aby to melo smysl, takže teď zvažuji jednotku Venus Comfort 150 AC s předehřevem. Cena je už úplně jinde, 21tisic, ale zase i výkon je až 185m3/h a učinnost se podle oficiální technické dokumentace pohybuje nekde mezi 88-92%. To už by snad na tu 20ti metrovou mistnost melo stacit se značnou rezervou :-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od Návštěvník » 25 zář 2016, 23:45

Pozor na AC ventilátory. Rozdíl AC / EC není úplně to smamý jako AC / DC. V těchto souvislostech a i cena o tom svědčí jsou AC ventilátory nižší kvality a s větší spotřebou. Zamyslete se taky nad tím, co už tu několikrát bylo řečeno. Ventilátory jsou nejdůležitější součástí jednotky. Běží 24 hodin denně po dobu několika let. O tom je to nejpodstatnější. Okamžitá spotřeba, hlučnost nejsou hlavním znakem kvalitních ventilátorů. Hlavní je výdrž. Dejte si do vyhledávače ceny motorů a snadno naleznete, že kvalitní AC ventilátor do jednotky stojí kolem 5-6 000 Kč bez DPH. http://www.tme.eu/cz/details/g2e160-ay5 ... 0wod0xAIbg Podobný ventilátor EC stojí skoro dvojnásobek. V jednotce máte dva. Dohromady jen slušné ventilátory jsou s cenou kolem 20 000 Kč. Dál je tam nějaká elektronika, výměník, kompletace. Sčítejte sám. Argumentem může být množstevní cena pro výrobce na všechny součástky, ale nechce se mi věřit že by se výrobně dostal při udržení kvality celkově pod 20 000 Kč. Obchodníci jsou u nás zvyklý na slušný marže a pro tisícovku to nikdo prodávat nebude. Dejte si 1 a 1 dohromady ;-)
Návštěvník
 

od Fresco » 26 zář 2016, 13:42

Tomu všemu rozumím, je jasné že to není zrovna Rolls-Royce mezi rekuperacemi. Ale já tu nevymýšlím větrání celého domu. Jde mi pouze o to, abych měl možnost větrat celoročně bez zbytečných ztrát tepla v 20ti metrovém sklepě, kde je jinak jen malé sklepní okno.
Co se týče hlučnosti tak ta mě tolik ve sklepě netrápí a navíc předpokládám, že jednotka pojede tak na poloviční výkon. Ve sklepě bydlet neplánuji, je to pouze výrobní prostor, takže v noci jednotka pravděpodobně v provozu nebude. Uvážím-li tedy jen částečný provoz a ještě ani ne na plný výkon, tak ventilátory se snad tak rychle sypat nemusí. A jestli jednou odejdou, tak se nezblázním... klidně pořídím nové kvalitnější a vyměním to, už jsem zbastlil i jine veci :-) Předpokládá ale, že to snad nejaký ten rok bude vše v pořádku.
Na takto specifický účel snad musí rekuperace Venus stačit, ne?
Nebo máte návrh jiného řešení?
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od Zohan » 27 zář 2016, 15:30

Fresco píše:Na takto specifický účel snad musí rekuperace Venus stačit, ne?
Nebo máte návrh jiného řešení?
Pro tyto specifické účely stačí. proklasické větrání domy bych volil jinak, ale pro jednu sklepní místnost to bude stačit. Ani bych ji nezapínal trvale a neriskoval zbytečnou zátěž.
Zohan
 

od Fresco » 27 zář 2016, 18:23

Jen ještě zvažuji jestli verze s předehřevem není až zbytečný "luxus". Když uvážím použití a to jak poslední roky už ani nebyla pořádná zima (žiji na jižní moravě). Možná vyhozené peníze a stačila by i verze Venus Ready. ;-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od anonym » 29 zář 2016, 10:16

Já myslím, že zbytečný luxus je jakákoliv jednotka s přívodem vzduchu. Pokud není požadavek na větrání konkretizován, ale je napsáno pouze "větraná místnost", tak by měla stačit i dveřní mřížka. V tomto konkrétním případě tam bude vznikat něco tepla a možná taky nějaký ten pach, takže odvod vzduchu 100-150m3/h ventilátorem za pár stovek považuji za optimální. Podtlak je v tomto případě žádoucí, aby se případný pach nešířil do okolních místností.
anonym
 

od Radek Černý » 29 zář 2016, 11:34

To anonym: Píšete celkem rozumné věci, je škoda, že nemáte registraci.
Uživatelský avatar
Radek Černý
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2016, 14:05

od Fresco » 29 zář 2016, 13:49

Díky za názor, použít pouze ventilátor taky delší dobu zvažuji a myslím, že to asi i zkusím. Bude to minimální investice a třeba to bude stačit alespoň nějakou dobu než rozšířím výrobu. Za zkoušku to asi stojí. Díky za rady, kouknu po ventilátoru ;-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od anonym » 30 zář 2016, 07:39

Radek Černý: K čemu je registrace potřebná?

Fresco: Jen pozor při nákupu ventilátoru. Bydete-li požadovat "ventilátor na 100m3/h", prodejce vám nejspíš nabídne třeba toto: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/prod ... ventilator . Jak vidíte v tabulce, průtok je 95m3/h. Ale to je průtok při nulovém tlaku!. Při 25Pa, je průtok už jen 20m3/h (viz charakteristika ventilátoru dole) a 25Pa je tlaková ztráta velmi jednoduché trasy.
anonym
 

od Radek Černý » 30 zář 2016, 11:59

anonym píše:Radek Černý: K čemu je registrace potřebná?
Potřebná není k ničemu, sám jsem ji dlouho neměl. Jen vám nemůže nikdo poslat soukromou zprávu, těžko se hledají vaše příspěvky a zrovna anonym může skrývat více anonymů.
Uživatelský avatar
Radek Černý
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2016, 14:05

od Fresco » 30 zář 2016, 13:32

Tu vykonovou charakteristiku jsem si nastesti uz trochu nastudoval, takze jsem se zatim dival spise po necem takovem http://www.ventilatory.cz/prumyslovy-ve ... _-230.html . Možná bych vzal i jeste vetsi rozmer at pak muzu ventilator provozovat treba i jen na minimalnich otackach. Bude to urcite lepsi pro hlucnost i zivotnost ventilatoru :-)
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od nemo » 30 zář 2016, 14:29

Radek Černý: Tak tedy jsem zaregistrovaný (bývalý anonym).

Fresco: Pokud máte jednoduchou trasu (např. prostup a samočinná žaluzie), mohl by být. Hlučnost ventilátoru je v podstatě dána pracovním bodem a účinností v něm, na otáčkách závislá není. Resp. pouze v tom smyslu, že s otáčkami se mění pracovní bod. Pokud si řekneme pracovní bod 100m3/h při 50Pa je jedno při jakých otáčkách to je. Jediné, co rozhoduje mezi dvěma ventilátory se stejným pracovním bodem je účinnost a ta neudělá zásadní změnu.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Fresco » 30 zář 2016, 15:06

Trasa bohužel úplně jednoduchá není. Je to sklepní okno, takze je trochu pod úrovní zeme umístěné v betonovém výklenku, který se poměrně prudce svažuje a v nejužším bodě je mezi stěnou výklenku a zdí domu asi jen 10cm. Na šířku to má ale 50cm. Nahoře pak bude jen mřížka nebo zmíněná žaluzie. Vzduch z ventilátoru teda určitě bude narážet, ale předpokládám, že se nějak nahoru protláčet musí. To asi není úplně "jednoduchá trasa", že? Takže musím počítat se vznikem většího tlaku a ve výsledku tam proste zkusím pořídít ten největší ventilátor, co do toho okna ještě nacpu a budu doufat, že to bude nějak stačit. Víc teď asi nevymyslím a kdyby to moc nefungovalo, tak podniknu nějaké stavební úpravy.
Uživatelský avatar
Fresco
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 18 srp 2016, 14:20

od nemo » 02 říj 2016, 08:45

Pokud to správně chápu, tak ventilátor bude ve stěně, pak bude cosi, čemu můžeme říkat zděný kanál s rozměrem 500x100mm délky tak do 1m a pak nějaká mřížka rovněž 500x100mm? V tom průřezu 500x100 budete mít při 100m3/h rychlost 0,6m/s a jak známo, odpor roste se čtvercem rychlosti (v tomto případě spíš oceníme, že stejně i klesá), takže 50Pa musí stačit. Jde také o tlakovou ztrátu na sací straně, ale ta u tohoto množství vzduchu bývá zanedbatelná.
Samozřejmě je jasné, že jak píše IJK, pokud vzduch pouce odvádím, musí se do místnosti nějak dostat vzduch náhradní, což se děje přes okolní prostory, kde se vzduch ohřeje. Ve výsledku však přijde zvenčí. To přináší nevýhody. Hlavní je tepelná ztráta. V našem případě bude činit 1.18kW (při venkovní teplotě -15°C a vnitřní +20°C) a musí jí pokrýt vytápění domu. Druhou je vytvoření podtlaku. ten bude v našem případě nejspíš zanedbatelný. Pokud si chcete udělat představu, tak takovýmto výkonem se obvykle větrají koupelny v bytech, občas má takový výkon i větrání WC (WC má standardně poloviční výkon). V zimě můžete snížit otáčky nebo větrat přerušovaně, čímž nevýhody eliminujete.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

Další

Zpět na Ekonomika

cron