Zehnder Comfoair 350 L Luxe s Entalpickym vymenikem

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od daavidok » 20 zář 2016, 16:07

Zdravim lidi nemate nekdo tuto jednotku, zajimalo by me jak jste s ni spokojeni ci jake mate vyhrady.. Predem diky..
Uživatelský avatar
daavidok
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 80
Registrován: 27 čer 2016, 22:11

od Radek Černý » 20 zář 2016, 21:36

Vy mě neustále udivujete, jdete od nesmyslu k nesmyslu. Začnete výběrem decentrální jednotky, což je v podstatě takové sotva funkční šidítko a pak přejdete k nejpředraženějšímu nesmyslu na trhu. Pro takový rozptyl ani neumím najít přirovnání. Chcete pořídit nějakou muziku do auta. Jako první se dotazujete na píšťalku. Kolem moderních autorádií to prošlo asi jako semtampšuk kolem řízeného větrání. V toku času to vypadalo, že jste si mínění poupravil a rozšířil obzory. Najednou se dotazujete na zařízení,které bych přirovnal k tranzistoráku přišroubovaným na palubní desce, ale tak za 80.000 Kč. Hrát to bude určitě líp než píšťalka, ale tam to také končí. Žádná možnost sledovat video a poslouchat oblíbenou hudbu z CD, MP3, WMA, USB, SD, AUX, iPod/iPhone nebo i zcela bezdrátově pomocí funkce A2DP přes Bluetooth. Nic. Jen to nejobyčejnější rádio, které jiní prodávají za polovinu nebo třetinu ceny. Jen obyčejné větrání, nic víc. Nechci vás zatěžovat rozborem velmi problematického entalpického výměníku. To si můžete dohledat na tzb a možná i tady. O tom se vedou dlouhé diskuze ohledně zpětného vracení vlhkosti spolu s rozpuštěným formaldehydem a dalšími VOC látkami. Kdysi o tom psal IJK, že entalpický výměník se ve většině světa používá k odvlhčení a u nás to marketing obrátil. Něco jako zapálit cigaretu u filtru. To jsem na vás zvědav, kam vás to putování zavede. Nebylo by opravdu lepší a levnější už navštívit nějakého toho projektanta?
Uživatelský avatar
Radek Černý
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2016, 14:05

od Ferin » 21 zář 2016, 10:31

Nemůžu si pomoct, ale to srovnání poněkud (dost) pokulhává. Zehnder patří v rekuperacích mezi špičku.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Radek Černy » 21 zář 2016, 11:15

Ferine, mluvím o obecných možnostech zařízení. Kladka je kladka a kladkou zůstane. Může ji smontovat třeba Sv. Petr, ale pořád to bude jen zařízení, které vytáhne promocí provazu kbelík malty na lešení. Nikdy to nebude stavební vrátek, nikdy to nebude jeřáb, nikdy to nebude manipulační dron. Ani nejšpičkovatější špička mezi kladkami nemůže nabídnout nic funkčně víc, než stavební kladka ve své podstatě nabízí. Nenajdete žádný důvod proto, aby někdo kladku, která se běžně prodává do 200 Kč, aby stejný produkt někdo prodával za 2000 Kč nebo výrazně nad ostatními.
KL.png
KL.png (18.93 KiB) Zobrazeno 23053 krát

Nebo máte snad víte o nějakém opodstatnění, aby takové zařízení mělo cenu stavebního vrátku obecně vysoko nad konkurencí?
VR.jpg
VR.jpg (7.81 KiB) Zobrazeno 23053 krát
Radek Černy
 

od Ferin » 21 zář 2016, 11:53

Ale co od rekuperace čekat víc? Vše, co to má dělat, to dělá.
Nic výrazně lepšího na trhu není (nebavím se tu o EV, ale o jednotce).
Pak už jsou jen aktivní rekuperace, ale to už je jiná kategorie a hlavně jiná cena (to už by byl pro tazatele exces na druhou). A je otázkou, jestli jsou "lepší" (viz IJK).
Proto mně to přirovnání přišlo dost mimo. Rekuperace má větrat a "zdarma" předávat teplo z odchozího vzduchu vzduchu příchozímu (v tomto smyslu vlastně aktivní rekuperace ani rekuperací není a na západě tak ani není vůbec označovaná).
Takže v paralele s rádiem to oblíbenou hudbu bez problémů přehraje v jakémkoliv formátu. Video už ne, ale to ostatně ani není funkcí (auto)rádia. A ano, obdobná rádia (nebo o něco horší, ale pro posluchače dostačující) se dají na trhu koupit za míň (i za víc) peněz.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Radek Černý » 21 zář 2016, 13:16

Ferin píše:Nic výrazně lepšího na trhu není
. Jenže je tu dostatek +/- stejných nebo i v drobnostech lepších za mnohem lepší peníze! Díval jsem se na ceny a uvedené jednotky http://www.topeni-zehnder.cz/rekuperace ... 350-luxe-p se prodávají v průměrných cenách kolem 62.000 Kč bez DPH. Řekněte mi, co "lepšího" získá klient oproti konkurenci, která je o 10-15.000 Kč levnější. Záměrně jsem vybral jednotky bez entalpického výměníku.
Ferin píše:Pak už jsou jen aktivní rekuperace, ale to už je jiná kategorie a hlavně jiná cena (to už by byl pro tazatele exces na druhou).
Stačí pohledat a jednotky s aktivní rekuperací, které tedy mají i funkci chlazení a dohřevu vzduchu se dají sehnat za setjných 65.000 Kč bez DPH. Nevidím žádný cenový rozdíl nebo exces.
Ferin píše:Rekuperace má větrat a "zdarma" předávat teplo z odchozího vzduchu vzduchu příchozímu
Háček je v tom, že "zdarma" dostanete z odpadního vzduchu jen část energie zpět. Dokonce ta část zdarma může být i menší část energie vázané v odpadním vzduchu.
Podobně skrytý efekt je u kladky, prodloužíme dráhu a "zdarma" podělíme sílu. Laicky to může vypadat, že kbelík se dostane na lešení levněji než vrátkem. To bude dost sporné. Když se podíváte na pasivní rekuperaci, můžete ji definovat, že vrací zdarma "polovinu" energie a druhou zdarma vypouští ven. Vůbec to není o účinnosti. Účinnost v tom známém formátu definuje, jak účinně je schopna pasivní rekuperace zpět získat tu menší ("polovinu") část energie z celkově možného. Buď se smíříme s tím, že část energie není možné pasivně získat zpět a necháme to tak nebo ji pomocí čerpadla přečerpáme zpět.
Ferin píše:(v tomto smyslu vlastně aktivní rekuperace ani rekuperací není a na západě tak ani není vůbec označovaná).
To je mýtus. Existuje EN 305 a ta definuje v odst. 4.1.12 rekuperační výměnu tepla jako přenos přímo přes stěnu nebo nepřímo pomocí zprostředkujícího nositele tepla.
Uživatelský avatar
Radek Černý
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2016, 14:05

od Zohan » 21 zář 2016, 13:47

Ferin píše:Takže v paralele s rádiem to oblíbenou hudbu bez problémů přehraje v jakémkoliv formátu. Video už ne, ale to ostatně ani není funkcí (auto)rádia. A ano, obdobná rádia (nebo o něco horší, ale pro posluchače dostačující) se dají na trhu koupit za míň (i za víc) peněz.

Mně se ta paralela s na palubní desce přišroubovaným rádiem naopak líbí hned z několika důvodů. Když řeším interiér a výbavu auta, řeším to komplexně. Rádio nechci někam dodatečně přidělávat. Nepřijde mi moderní ani instalace do předpřipraveného kastlíku. Rádio by mělo být integrované do palubní desky a mělo by být nejen esteticky ale i funkčně součástí celého systému ovládání vozu. Ideálně ovládání na volantu a vedle všech funkcí hudebních taky navigace, komunikace, handsfree atd. Do tohoto konceptu mi už samostatně dodávané rádio nezapadá. Když řeším technologii domu, vidím to stejně. Jedno zařízení musí integrovat větrání, topení, teplou vodu, klima, musí být řízeno inteligentně. Všechny součásti domu musí o sobě vědět a pracovat spolu ne proti sobě. Takovou optikou už žádná samostatná jednotka (pasivní nebo aktivní je jedno) nemůže být špičkou. I ten nejlepší telefon s vytáčecím číselníkem s funkcí pouze telefonování nemůže být a není špičkou. Co víc by měl telefon dělat než telefonovat? Podívejte se na moderní chytré telefony, tam je odpověď.
Zohan
 

od fanda » 23 zář 2016, 22:49

Radek Černý píše: Stačí pohledat a jednotky s aktivní rekuperací, které tedy mají i funkci chlazení a dohřevu vzduchu se dají sehnat za setjných 65.000 Kč bez DPH. Nevidím žádný cenový rozdíl nebo exces.


Promiňte, omlouvám se, že do toho vstupuji, ale můžete dát tip?
Hledám už hodně dlouho a vychází mi stále jen Nilan VPL15 za 89.000 Kč b. DPH
Uživatelský avatar
fanda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 pro 2015, 18:55

Re:

od Radek Černý » 24 zář 2016, 01:04

Díval jsem se do ceníku http://www.nilan.cz/jednotky-aktivni-rekuperace.htm podle ceny jednotky v akci je to necelých 65.000 Kč bez DPH. Jestli jsem dobře pochopil, odečítá se 30.000 Kč z koncové ceny. Tj.103.000 -30.000 = 73.000 / 1,15 = 63.000 Kč bez DPH. Když připočtu cenu voucheru, vychází mi 78.000 Kč bez DPH. To je sice víc,než jsem si původně myslel, ale i tak je to cena srovnatelná s pasivními rekuperacemi. Výkon je udávaný kolem 400 m3/h a ve srovnatelné výkonové řadě, mají obyčejný pasivní Comfort 450 za 75.000 Kč. I jinde lze najít v kategorii 400 m3/h ceny srovnatelný.
Pasivní jednotka 350 m3/h za 61.658 Kč http://www.topeni-zehnder.cz/rekuperace ... e-l-p-1674
další v cenách od 78.000 Kč (300 m3/h) a od 86.000 Kč (450 m3/h) http://www.evora.cz/paul-novus-300-a-450 Ceny jsou za pasivní jednotky, tedy jen s funkcí větrání a opět ceny stejné nebo vyšší. Stejný případ a opět jen pasivní jednotky http://eshop.martinek-rekuperace.cz/Rek ... chler+GmbH Srovnávám vždy ceny bez DPH, tedy první za 75.000 Kč a druhá o něco silnější ale za 98.000 Kč.
Uživatelský avatar
Radek Černý
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20 zář 2016, 14:05

Re:

od Jirka Zoubek » 24 zář 2016, 13:30

Já bych vynechal, co je a není špička. Vidím jen tři kategorie větracích jednotek.
1) větrací
2) větrací s dohřevem nebo chlazením přívodního vzduchu
3) kompaktní jednotky (integrují vše včetně ohřevu telé vody a otopného systému).
Kompaktní jednotky bych do porovnávání nezařazoval, to je samostatná kategorie. Tím by zbyly objektivně dvě kategorie čistě větracích jednotek.

Může mi někdo vysvětlit, jak může skříň s ventilátory stát stejně jako skříň s těmi stejnými ventilátory a tepelným čerpadlem (aktivní rekuperací)? Musí tam být navíc minimálně kompresor a chladící okruh s výparníkem a kondenzátorem. Nepochybně výroba takové jednotky musí být dražší. Někdo to musí sletovat, napustit a odzkoušet.
Jirka Zoubek
 

od fanda » 24 zář 2016, 22:35

Radek Černý píše:Díval jsem se do ceníku http://www.nilan.cz/jednotky-aktivni-rekuperace.htm podle ceny jednotky v akci je to necelých 65.000 Kč bez DPH. Jestli jsem dobře pochopil, odečítá se 30.000 Kč z koncové ceny. Tj.103.000 -30.000 = 73.000 / 1,15 = 63.000 Kč bez DPH. Když připočtu cenu voucheru, vychází mi 78.000 Kč bez DPH.


Jo takhle, tak to máte pravdu. Mne vůbec nenapadlo počítat s tím voucherem....
Uživatelský avatar
fanda
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 12 pro 2015, 18:55

od Zohan » 27 zář 2016, 15:50

Jirka Zoubek píše:Může mi někdo vysvětlit, jak může skříň s ventilátory stát stejně jako skříň s těmi stejnými ventilátory a tepelným čerpadlem (aktivní rekuperací)? Musí tam být navíc minimálně kompresor a chladící okruh s výparníkem a kondenzátorem. Nepochybně výroba takové jednotky musí být dražší. Někdo to musí sletovat, napustit a odzkoušet.

To je v celku prosté. Musíte nakrmit montážní firmy. Místo obchodníka platíte ještě překupníka. Někdy platíte i víc překupníků, to když nastaví dlaň i stavební firma.
Kvalitní pasivní jednotku střední výkonové úrovně 300m3/h nakoupí dovozce v Evropě za 1500€ (cca 40 000 Kč). Kdyby si nechal 30%, mohl by ji prodávat za 52 000 Kč a vše by bylo celkem přijatelné. Jenže montážní firmy a to mluvím i za tu naší, jsou zvyklé také na 30-40%. Cena jednotky roste dál a dostanete se na oněch 65- 75 000 Kč. Něco chce projektant, aby nezávisle doporučil právě tu správnou jednotku. O něco si řeknou i nezávislé organizace, samozřejmě se to schová do různých členských poplatků a marketingových služeb. Proto jsou ceny pasivní jednotky tam, kde jsou. A běda, jak nenasypete. Rázem montážní firma naprosto bez skrupulí doporučí klientovi jednotku od značky, co nasypat nezapomněla. Prostě se musí montážníci dostatečně uplatit. Poznáte to snadno, horlivě vás budou přesvědčovat a mluvit o špičce na trhu. Na klasickou otázku, co máte nebo byste si koupil domů vy, jasně vyberou a doporučí tu nejvíce uplacenou. Takže platíte a platíte za nic navíc. Vlastně platíte za to, že jste se dostatečně o daný produkt nezajímal.
Když někdo nakoupí nebo vyrobí v Číně a jen částečně smontuje v Evropě nebo u nás, je s cenou nákupu ještě mnohem níže. Stejně tak s kvalitou. O to víc je potřeba nalít překupníkům a vychvalovačům, aby se ta správná jednotka dostala až k vám do domu.
Zohan
 

od awakened » 08 lis 2016, 10:15

Dobrý den, jakým způsobem "funguje" voucher od Nilanu, je to věc pouze pro firmy nebo určená i pro koncového zákazníka? Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
awakened
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 5
Registrován: 21 zář 2015, 12:50

od Návštěvník » 08 lis 2016, 12:22

Já to měl jako koncový zákazník, zaplatil jsem 15 tisíc a dostal slevu 30 tisíc.
Návštěvník
 

od xoor » 22 lis 2016, 08:27

Kvalitní pasivní jednotku střední výkonové úrovně 300m3/h nakoupí dovozce v Evropě za 1500€ (cca 40 000 Kč).

Můžeme jednotky Brink Excellent 300/400 považovat za kvalitní pasivní jednotky? Mají vertifikát PH. Stejné jednotky jsou i Stieble Eltron.
Tyto jednotky stojí v NL 1300-1500E v maloobchodě. Maloobchodník vám je pošle za 200-300E až do čr. Náhradní komponenty se dají také poslat. Dokonce to výjde levněji než od evory.
xoor
 

od Návštěvník » 22 lis 2016, 13:28

Evora není žádný výhradní zástupce, takže ani ceny nemá nejvýhodnější. Pokud vím, jednotky Holanďani k nám neposílají. Jinak je to standardní jednotka, v celku v pohodě.
Návštěvník
 

od Mathilda » 22 lis 2016, 14:06

Cenové rozmezí 1500 € ( 40 500 Kč) až 1800 € ( 48 700 Kč) odpovídá jednotkám stejné kategorie a kvality dostupných u nás s bezproblémovou zárukou a servisem. Podle mě si zbytečně přiděláváte starosti s importem.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od rojin » 22 lis 2016, 21:24

Individuální dovoz je super. Zrovna dnes jsem dostal dotaz, že když si koncový uživatel koupil jednotku xyz přes internet v Bulharsku a sám si ji tu namontoval, jestli mu zde platí záruka :-D
Uživatelský avatar
rojin
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 10
Registrován: 15 lis 2016, 19:59

od xoor » 22 lis 2016, 23:41

Evora není žádný výhradní zástupce, takže ani ceny nemá nejvýhodnější. Pokud vím, jednotky Holanďani k nám neposílají. Jinak je to standardní jednotka, v celku v pohodě.

Měl tam být Štorc, který to sem tahá, ale to je celkem jedno. Minimálně jeden holandský e-shop to posílá do čr.

Cenové rozmezí 1500 € ( 40 500 Kč) až 1800 € ( 48 700 Kč) odpovídá jednotkám stejné kategorie a kvality dostupných u nás s bezproblémovou zárukou a servisem. Podle mě si zbytečně přiděláváte starosti s importem.

Co jsem se poptával z okolí, tak všechny firmy v okolí nabizeli právě brinka nebo SE za ceny okolo 60kkč s DPH bez montáže a dopravy. Někdo dostal do nabídky i Puala za 100kkč! To už vážně nechápu.
Já neříkám že dovoz je nějaké terno. Má to spoustu ale. Jen jsem reagoval na to, jak tu někdo psal, že překupník to nakoupí za tolik pěnez, když já to můžu mít za plus mínus tu samou cenu u překupníka z NL s 21% DPH a dopravou domů.
xoor
 

od Pavel Fárek » 23 lis 2016, 15:50

Já jsem před dvěma lety taky hledal rekuperaci. Původně jsem měl vybranou Atreu. Nevybíral jsem já, ale projektant. Já o tom moc nevěděl a tak jsem předpokládal, že to bude dobré. Na forpasivu v Praze jsem viděl poprvé puštěnou rekuperaci vpl15 od nilanu a když jsem si spočítal, že k jednotce za 40-50 tisíc musím koupit minimálně předehřev za 10 tisíc a hodil by se i dohřev za dalších 10 tisíc, přišlo mi lepší koupit rovnou s aktivní rekuperací. Vyšlo to výhodněj. Abych se rozhodl pro pasivní s předehřevem a dohřevem, muselo by to všechno stát výrazně míň. To nikdo nenabízí. Vpl15 umí chladit, to u pasivní větrací jednotky taky nemáte. Nevidím rozumný důvod pro pasivní jednotku za současných cen.
Pavel Fárek
 

Další

Zpět na Ekonomika