Montáž nebo loupež za bílého dne?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Návštěvník » 14 lis 2016, 13:51

To jsou jen výmluvy. Když z výpisu odstřihnete údaje o investorovi, nikomu to nic neřekne. Já sem svůj klidně dám. Většina výrobků je z Lindabu. Když jsem hledal na internetu, mohl bych na materiálu ušetřit přibližně 20.000 Kč. Ale také prodělat, kdybych nakupoval u nejdražších dodavatelů. Podívejte se na ceny oblouků a ty už taby byly srovnávaný.
ceny.png
Návštěvník
 

od nemo » 14 lis 2016, 14:51

1. Výkaz výměr je majetek investora. On si ho zaplatil tak já nemůžu rozhodovat o jeho zvěřejnění. I když identifikační údaje vymažu, tak se na tom faktu nic nemění.
2. Psal jsem, že většina komponentů je z MultiVacu (který jste označil za naprosto předražený). Koho to zajímá, může si v ceníku najít, že např. T-kus 160/125, který nabízíte za 336.-Kč mají oni za 219.-Kč.
3. My jsme o 5000.- dražší než vy, ale máme v ceně jednotku za 55000.- + její montáž, zprovoznění a zaškolení obsluhy . U Vás jednotku nikde nevidím. Nic méně nejde mi o to se předhánět, kdo je levnější. Jak již jsem psal, my o RD příliš nestojíme.

Ale vrátil bych se na začátek. Panu "Gene" šlo o to, zda je montáž VZT do RD za 28000.- rozumná cena či ne. On to vidí tak, že si za 9 hod práce řekli 28000.- , já to vidím přecijen trochu jinak. Podle mého názoru je to drahé, ale loupeží za bílého dne bych to nenazýval. Nevím, proč si pan "Gene" nenechal udělat nabídky od více firem, pak si mohl vybrat.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Návštěvník » 14 lis 2016, 15:58

každý neregistrovaný s nevyplněnou kolonkou jméno je návštěvník nebo anonym. Já nikomu nic nenabízím, mám vzduchotechniku hotovu. Já jen souhlasím s názorem, že montážní firmy realizují zisk z prodeje materiálu a že mě to stalo nejmíň o 20.000 Kč víc, než když bych si sehnal materiál sám a montážník by to jen namontoval. Viz váš příklad, já zaplatil za T-kus 336 Kč, Multivac má za 219 Kč , elektrodesign za 258 Kč (s těsněním za 271Kč), ale naproti tomu D-klima ho má 123 Kč. Na tom je krásně vidět, jak mě obrala moje montážní firma, ale jak je předražený elektrodesign i multivac. D-klima je na poloviční ceně. Našel bych i další levnější dodavatele ventilátory.net za 187 Kč, Zikom za 159 Kč, Klusák 176 Kč a mohl bych pokračovat. Sám uznejte, jestli máte dobré dodavatele.
Návštěvník
 

od nemo » 14 lis 2016, 18:06

Nic vám nebránilo nakoupit si materiál sám a namontovat si VZT sám. Plzeňské pivo sudové stojí kolem 20.-Kč (a to kdo má větší odběr, má ho jistě levnější), v restauraci je běžná cena kolem 35.-Kč. Buď můžu jít do reataurace a pak nenadávám, že mě okrádají, nebo šetřím a koupím si sud domů a načepuju si sám.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Mathilda » 15 lis 2016, 16:55

Srovnání s restaurací není úplně nejprůkaznější, třebaže v principu správné. Host totiž nedostane na účtu rozdělené položky za suroviny, za spotřebu plynu na vaření, za mytí nádobí, za pronájem prostor, za režii kolem personálu. Dostane cenu jídla a chce nebo nechce. U položek, které se jen přeprodávají a přidaná hodnota ze strany restaurace je malá, už leckterý zákazník zpozorní. Asi si běžně nikdo v restauraci nekupuje cigarety nebo lahvové pivo na víkend. Když se vrátím zpět ke vzduchotechnice, jsem přesvědčen, že i montážní firma má nárok na zisk. Nevidím nic špatného na tom, že si montážní firma nechá něco z prodeje materiálu. Firma ho musí nakoupit, provozuje sklad, platí evidenci, účetní, manipulační techniku a mnoho dalšího.
Ze strany zákazníka se ale nelze divit negativní reakci, když si montážní firma vybere špatného dodavatele a nebo skutečně předražuje. Je to podobné jako s hospodou. Když hospoda uzavře smlouvu se špatným pivovarem, pivo dobré neprodá, ani kdyby měla zlatý sklep. Kdo o tom ale rozhodne? Přeci poptávka a koncový klient. Jaký má smysl nadávat, že tohle pivo se nadá pít a mít na účtu pravidelně deset čárek. Co nutí hospodského ke změně? Když Nemo nakoupí u nejdražšího Elektrodesignu a má dostatek ochotných klientů to zaplatit, proč by tam nenakupoval? Proč by si k tomu nepřihodil třeba ještě 100% navíc? Proč by si nenechal vyplatit tučnou provizi? Podle mě jste si milý „návštěvníku“ za své oholení, oloupení a napálení vinen jen vy sám. Proč, když tak pěkně umíte hledat a najít dodavatele, kteří mají stejné zboží za polovinu ceny, neřeknete své svobodně vybrané firmě, aby materiál nakoupila jinde nebo si jednoduše nevyberete jinou? Proč tady prudíte a jen veřejně ukazujete, jak jste sám hloupý?
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od zumik » 16 lis 2016, 10:12

Gene: Já nechápu jednu věc. Vy jste si pozval do baráku firmu aniž by jste se dohli na ceně? To je šílené, VZT která jako komplet stojí stovky tisíc a vy si pozvete firmu a bez mrknutí oka si nedomluvíte cenu a nic. Masakr. Nezmobte se, ale kdo chce kam, pomozme mu tam.

Jinak osobně považuji cenu za opravu OKRÁDÁNÍ ZA BÍLÉHO DNE.

Srovnání s jinou stavební profesí:
Například já sjem za obklady do koupelny, záchodu, a dlažbu chodby zaplatil za práci 24 tisíc (bez DPH). Obkladač u nás strávil celkem 12 pracovních dní cca 8-9 hodin deně. Materiál jsem měl celý svůj, takže si na materiálu opravdu nic nevydělal.
Betonové podlahy mě do celého baráku stáli 20 tisíc (materiál jsem si kupoval sám) přijeli v 8 odjeli v 5 bylo tu 6 lidí a cestu měli cca 2 hodiny komplet.
Hrubá stavba (skelet dřevostaby) mě za práci stála 200 000. Byli u nás 3 tesaři 6 týdnů, spali v karavanu na stavbě a na víkendy jezdili domů, pracovali 8-12 hodin denně. Materiál kupovaný jinde.
Srovnal bych to i s něčím jiným ale ostatní věci jsem si dělal sám. Nemyslím si že montáž VZT do novostavby RD, pokud má projekt hlavu a patu je nějak sofistikovanejší činnost než práce co sjem tu vypsal (osobně si myslím že pravý opak je pravdou), aby si za hodinu práce mohli říct takovou šílenost.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Gene » 16 lis 2016, 10:51

Vždyť jsem psal, že jsem neměl představu o tom, co montáž vzduchotechniky znamená. Vy to srovnáváte s obkladačem nebo tesařem, ale asi máte představu, jak dlouho to budou dělat. Já něměl ponětí. Kdybych šel do nemocnice na operaci slepáku a měl si jí zaplatit, netuším jestli odpovídá 500 nebo 50.000 Kč. Doktor to má taky za hodinu hotovo.
Možná jsem se tu měl nejdřív poradit a pak dohadovat cenu, to souhlasím. Mathilda i nemo se tu shodují na ceněcca 20-30.000 Kč s DPH za montáž běžného rodinného domu, taky se tu shodují na přibližně 50 hodinách práce. To vychází 400-600 Kč/hod. Mně to přijde hodně.
Gene
 

od nemo » 16 lis 2016, 11:08

Gene:
Tím spíš jste si měl nechat udělat několik nabídek. Když jste to neudělal, můžete hořekovat leda tak sám sobě.
Ona montáž VZT není jen to co vidíte u Vás na stavbě. Oni ti montéři musí dojet pro materiál, udělat nějakou tu tvarovku, naskladnit, vyskladnit... V kanceláři sedí sekretářka, která musí díly objednat, pak vám to vyfakturovat, někdo vám dělal nabídku a ten chce také z něčeho žít. kancelář, dílna.. tam se platí nájem a energie...
Když vám připadá, že je montáž VZT takový "vejvar", nic vám nebrání se tím také živit. Alespoň byste pochopil všechny souvislosti.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Gene » 16 lis 2016, 11:50

Zumik tu popsal, co si berou jiné profese. Stejně jako já má dojem, že vzduchařina není nic náročnějšího než klempířina, práce obkladače nebo tesaře. tyto profese mají stejné argumenty, stejné sklady, dílny, nářadí, účetní, auta a přesto neúčtují takové hodinové sazby. Já mám dojem a proto tu také diskutuji, že je to podfuk na lidi, ktrý setjně jako já o tom nic neví. Co je mi platný, když oslovím víc firem. Jednak jste si tu umyli vzájemně záda a nezkazili ceny a těžíte z toho, že se v tom lidi ještě neorientujou. Nějaký výběrko by mi moc nepomohlo. Dochájzí také ke spojení dvou aspektů. Příliš drahá práce a nákup předraženého materiálu. To je dvojí okrádání koncových klientů. Řeči o trhu, co tu předvedla Mathilda, jsou jenom planý kecy. Trh je z kopce hozená sněhová koule, kterou nejde zastavit. Valí se dolů, občas má prudký spád, jindy se dostane narovnější úsek. Můžeme kouli mírně vychýlit, ale zastavit nelze. Kdyby se lidi domluvili, že nebudou kupovat benzín nebo naftu, dokud nespadne cena, teoreticky by to možný bylo, prakticky je to nereálné. Je to jako ta nezastavitelná koule. Lidi potřebují jezdit, potřebují přepravu prakticky všeho a tím jsou plně v rukou ropných společností a zpracovatelského průmyslu. Já taky nemůžu zastavit stavbu a hledat někoho levnějšího, kdo nakupuje u rozumných, nepředražených dodavatelů. Jen se mi nechce o tom mlčet.
Gene
 

od nemo » 16 lis 2016, 17:10

Gene:
Co je mi platný, když oslovím víc firem

Nesuďte, když jste tak neučinil. Ve VZT je poměrně velká konkurence.

Já taky nemůžu zastavit stavbu

Zajímavé je, že na velkých stavbách si to dokáží zkoordinovat tak, že stihnou udělat výběrová řízení na všechny profese. Přitom nabídku na VZT do RD je možno v pohodě udělat do druhého dne.
Když musíte šetřit ať to stojí co to stojí, tak to dopadá tak, že ve výsledku proděláte a ještě si zbytečně ničíte nervy. Ale jak již bylo řečeno, kdo chce kam, pomozme nu tam.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od zumik » 17 lis 2016, 12:06

Gene: Co se týče cen za VZT realizaci, tak 400-600 za hodinu je nesmysl stejně jako u jiných profesí na stavbě. Teď se bavím o RD.

nemo píše:Gene:
Ona montáž VZT není jen to co vidíte u Vás na stavbě. Oni ti montéři musí dojet pro materiál, udělat nějakou tu tvarovku, naskladnit, vyskladnit... V kanceláři sedí sekretářka, která musí díly objednat, pak vám to vyfakturovat, někdo vám dělal nabídku a ten chce také z něčeho žít. kancelář, dílna.. tam se platí nájem a energie...


Ano možná větší firma co má 20 a víc lidí tohle potřebuje, ale to potřebuje pro velké realizace a ne pro RD.
Pro realizaci VZT v RD nepotřebují sklad, nepotřebují platit drahou sekretářku a nepotřebují ani kancelář, stačí mobilní telefon. Stejně jako má například běžný obkladač atd. Materiál vám z obchodu dovezou za 300 stovky až na stavbu anebo i zadarmo. Objednání je otázka 15 minut. Zbytek se už řeší jen na stavbě.
Je naprosto nesmyslné, aby zákazník platil za hodinu práce více jak 300 kč/hod. Plus doprava samozřejmě. A rozhodně je šílené aby firma měla 20% a víc marži na materiálu. A to ještě materiálu, který nakoupí předraženě? Anebo na VZD jednotce?
To je opravdu šílené. Co čtu na tomto fóru tak je to normální a to je špatně. Nicméně jsem si jistý, že by se asi jako všude dal sehnat někdo, kdo vám to udělá za normální peníze. Ale sehnad někoho takového může být víc práce než si to udělat sám. A to není dobře.

Využívá se toho že tomu lidi nerozumí a tak je jednoduché je natáhnout...

Se stejným jsem se sehnal u podlahového topení. Lidi se toho bojí je to „voda zalitá v betonu" a tak si firmy řeknou klidně 60 tisíc za 2 dny práce 2-3 lidí (a to se ještě musí flákat). Plus doprava. Tragédie. Přitom to je tak jednoduché udělat až z toho člověk brečí.
Uživatelský avatar
zumik
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 139
Registrován: 13 zář 2013, 09:13

od Návštěvník » 18 lis 2016, 09:31

zumik píše:1) Ano možná větší firma co má 20 a víc lidí tohle potřebuje, ale to potřebuje pro velké realizace a ne pro RD.
2) A rozhodně je šílené aby firma měla 20% a víc marži na materiálu. A to ještě materiálu, který nakoupí předraženě?
3)Anebo na VZD jednotce?
4) Využívá se toho že tomu lidi nerozumí a tak je jednoduché je natáhnout...


Přesně jste to shrnul.
1) Rozhodně na RD nebrat velkou vzduchotechnickou firmu. Je to podobné, jako si na stavbu samotnou pozvat Metrostav. Nic proti Metrostavu, jen velikost firmy by měla odpovídat velikosti projektu. Na RD stačí bohatě živnostník. RD se dá v naprosté pohodě zvládnout ve dvou lidech. Za všechno ostatní se jen zbytečně platí.

2) Jak už zde bylo napsáno a hlavně fakticky doloženo. Jakmile firma nakupuje u předražených dodavatelů, je to znak nehospodárnosti, nezájmu o zákazníka a jednoznačná snaha co nejvíce si urvat pro sebe. Stavebníci by se měli zajímat, od koho jejich montážní firma nakupuje a nenechat se zcela zbytečně okrádat. Přesně to popsal Zumik, materiál na RD zašle každý prodejce, výrobce až na stavbu. Stejně tak není problém, aby firmě z Vysokého Mýta, dodala zboží firma z Brna nebo odjinud. Jak jsem zjistil, u montážních firem a ve stavebnictví obecně, je problém s platební morálkou. Drazí dodavatelé poměrně ochotně dodávají na faktury s dlouhou splatností a tím si taky uplácejí své odběratele. To je i důvod vysokých cen, které kryjí rizikovost takového obchodování. Tím se kruh uzavírá a něco to ukazuje i na samotnou montážní firmu. Jakmile se už v projektu objeví výše zmíněné několikrát předražené firmy, pryč od toho.
Návštěvník
 

od Návštěvník » 18 lis 2016, 09:31

3) Vzduchotechnická jednotka taky není raketoplán. Není důvod, nakupovat přes montážní firmy. Kupujete do domu snad televizi od elektrikáře, pračku od instalatéra nebo auto od zedníka, který postavil garáž? Každý slušný výrobce, prodejce VZT jednotek dokáže jednotku připojit, zprovoznit, zkrátka prodat napřímo koncovému klientovi. Proč by ji nakonec nemohly montážní firmy jen připojit? Proč by ji museli i prodávat? Koupím si výhodně v akci pračku a můj instalatér mi ji připojí, stejně tak elektrikář televizi, pokud si na to netroufám. Jinak budeme jako stavebníci platit další a další zbytečné mezičlánky s nastavenou dlaní.

4) Není třeba komentovat, jen hořce souhlasit. Chce to ale změnu a když se o těhle praktikách nebude mlčet, třeba se to pohne k lepšímu.
Návštěvník
 

od Zohan » 18 lis 2016, 16:08

zumik píše: A rozhodně je šílené aby firma měla 20% a víc marži na materiálu.

Já se divím, že Nemo a Mathilda na tohle nereagují? 20 % je jim k smíchu, že? Zeptáme se zcela jednoznačně, kolik máte například od Elektrodesignu běžný rabat? Já tu mám podepsanou smlouvu s několika dodavateli a bez problémů zveřejním, že standardem je 50-60%.
Zohan
 

od nemo » 21 lis 2016, 10:12

Návštěvník:
ad1) Naprosto souhlasím. když si někdo objedná RD u nás, nemůže po nás chtít, abychom po dobu akce propustili sekretářku :-).
ad2) Naprosto nesouhlasím :-). To máte jako v běžném životě. Důchodce má čas a nemá peníze. MHD má zadarmo, takže si může dovolit jet do Kauflandu pro máslo, do Alberta pro salám a do Lidlu pro pivo. Já mám víc peněz a méně času, takže dojedu do Globusu a tam koupím vše, i když o něco dráž, ale rychle a se vším komfortem. Ale netvrdím, že mě Globus okrádá.
ad3) Ano jednotku si můžete koupit, ale výrobce vám ji nepřijede zdarma oživit a nedá vám takový rabat jako montážní firmě. Proč? Protože výrobce má zájem vyrábět a ne distribuovat. Pro mléko taky nejezdíte do kravína a pro auto do Mladé Boleslavi. Mezičlánku není problém se vyhnout, ale neušetříte a budete s tím mít starosti. A to nemluvím o tom, když nastane problém a výrobce vám bude tvrdit, že je to chyba v rozvodech a montér rozvodů, že chyba jednotky. To pak oceníte výhodu mít vše od jednoho dodavatele. Ale jak již bylo řečeno mnohokrát, kdo chce kam...
ad4) Ano lidi tomu nerozumí, ale myslí si, že ano. Já se spíš setkávám s tím, že mě laikové poučují o nesmyslech, než, že by řekli: "Já tomu neroumím, udělejte to jak to má být".

Zohan: Ono na to už reagovat nemá smysl, svůj názor jsem řekl, ale nikomu ho nevnucuji. Vy máte u Elektrodesignu 50% rabat? Tak to budeme nakupovat přes vás :-). Jinak sdělovat rabaty je neetické vůči tomu, kdo vám je poskytuje, to je jako sdělovat cenovou nabídku konkurence. Pro představu Vám povím, že těch 20% je opravdu běžných, někdy je to i o něco víc, ale někde taky třeba jen 5%.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 21 lis 2016, 13:08

nemo píše: Pro představu Vám povím, že těch 20% je opravdu běžných, někdy je to i o něco víc, ale někde taky třeba jen 5%.

Nemo, nechtějte mě rozesmát. Nejsme bůhvíjaký odběratel, takže rabaty asi nemáme nejvyšší. Pro ukázku, že si na 46% sáhneme, přikládám reálnou fakturu. Šéfovi se nedívím, že bere tam, kde dávaj. Taky se nedivím lidem, že řvou.
ED.jpg
Zohan
 

od Mathilda » 21 lis 2016, 14:26

Myslím, že s tou otevřeností to poněkud přeháníte. Naše rabaty u Elektrodesignu se pohybují kolem 45%. Faktury tu s dovolením zveřejňovat nehodlám.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od nemo » 21 lis 2016, 14:53

Taky si myslím, že to Zohan přehání, ale když už začal, tak ať nám poví, kolik mu dává třeba Trox nebo Stavoklima. Aby lidi neměli pocit, že ze všeho materiálu máme plovinu do kapsy.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 21 lis 2016, 15:12

Bavili jsme se tu o těch nejdražších dodavatelích. Pánové, nebuďte za pokrytce. Schováváte se za etiku a přitom víte, že ne materiálu a jednotce se vydělává nejvíc. Práce se nabízí i naoko levně, protože se to dožene na materiálu. Nemo tu mluví o etice a snaží se lidem namluvit něco o 20%. Každému je jasný, že dodavatel musí namastit šéfům montážních firem kapsy, jinak by brali jinde. Je pak samozřejmý, že nebudete hledat levnějšího dodavatele, kde ušetříte zákazníkovi nikoliv sobě. Levnější dodavatel nemůže nabídnout tak velký rabat. Když se procentuelní rabat vypočítává ještě z menšího základu, na firmu by nic nezbylo. Řeči, řeči a zase jen řeči, jak je potřebné nakupovat přes firmu a jak by se jeden vymlouval na druhýho. Když byla před pár lety krize a šéf si tu okusoval nehty, rád vzal i montáž bez prodeje materiálu. Stejně jsme vše smontovali a zprovoznili, takže i za všechno ručili, jen zákazník zaplatil ve finále o provizi pro nás míň.
Zohan
 

od Gene » 21 lis 2016, 18:50

Bohužel jste mi potvrdili moje černé obavy. 50% na materiálu je hodně. Vidím jediné řešení v tlaku na montážní firmy. Chce to znát dodavatele, u kterých firma nakupuje a nechat si udělat řádný položkový rozpis kalkulace. To se dá porovnat s podobným materiálem na trhu. Podrobit firmy veřejné kontrole. Až bude někdo zase dělat vduchotechniku, Ať založí vlákno jen pro cenové nabídky a podrobí je všeobecnému posouzení. Už jenom když firmy uvidí, že nabídka půjde na net, dají si pozor! Když budeme lhostejní, zaplatíme to s plnou parádou.
Gene
 

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika