Správné větrání v místnosti - běžný panelový dům

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Petr66 » 23 lis 2016, 16:10

Dobrý den,

v této místnosti jsem celý den (24 hodin, 7 dní). Jedná se o běžný panelový dům.

V místnosti jsou 2 běžná okna. Jedno menší ventilační (lze otevřít na dva způsoby - ventilačně a plně) a druhé velké (lze otevřít na jeden způsob - plně).

1) Jaký bude nejlepší způsob větrání a dodání čerstvého vzduchu?
2) Je vhodnější nechat otevřené pouze malé ventilační okno celý den?
3) Je vhodnější otevírat pouze velké okno, například každou hodinu na 5 minut a potom ho zase zavřít?

Momentálně mám totiž otevřené celý den pouze malé okno ve ventilační poloze a přemýšlím, zda by nebyl lepší způsob dodávání čerstvého vzduchu.

Jde mi především o čerstvost vzduchu, aby se mi lépe dýchalo přes celý den.

Podrobnosti:
Přibližná velikost místnosti: 4 m, 3,5 m, 3 m (délka, šířka, výška)
Přibližná velikost většího okna: 190 x 150 cm
Přibližná velikost menšího okna (ventilační okno): 70 x 150 cm

mistnost.png
Obrázek místnosti
mistnost.png (4.27 KiB) Zobrazeno 36347 krát


Předem děkuji moc za rady,
Petr
Uživatelský avatar
Petr66
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 23 lis 2016, 15:19

od nemo » 24 lis 2016, 08:56

CO2 vytváříte trvale a malou intenzitou a stejným způsobem je třeba i větrat. Ideální je větrání nucené, které však v paneláku asi instalovat nebudete, takže druhou možností je trvalé pootevření okna. Kolik okno pootevřít závisí na množství škodlivin (=počet osob a činnost) a rozdílu hustot (= teplot, v podstatě jde o teplotu venkovní). Laicky řečeno, v létě asi postačí trvalé otevření do ventilační polohy, v zimě i méně. Pokud se tím chcete zabývat víc, kupte si měřič CO (např. http://www.az-zdravi.cz/-domacnost/371- ... g-106.html) a oknem manipulujte tak, aby koncentrace CO nepřekročila 1000ppm.
Zastánci nárazového větrání vám budou tvrdit, že se má větrat nárazově, ale právě ten měřič by vám ukázal, že pokud se chcete zabývat i jinou činností než větráním, tak to vhodný způsob není (http://vzt-info.cz/index.php/o-vetrani).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16


Zpět na Ekonomika

cron