Nilan VP18 - vhodné pro můj dům?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Mixes » 01 led 2017, 14:20

Dobrý den, hledám vhodnou RJ pro mojí novostavbu. Je mi jasná výhoda aktivních RJ a chtěl bych jít touto cestou a ideálně to spojit i s podlahovým vytápěním a ohřevem TUV. Také jsem narazil na Nilan VP18 K EK9. Byť je toto řešení optimální pro PD, můj dům je NED. Jsem však skeptický k výkonovým možnostem této jednotky. Jinými slovy se obávám, aby se ze stroje nestal drahý elektrokotel.

Můj dům: zastavěná plocha 105 m2 a 3 patra (suterén s garáží, přízemí a podkroví). Tepelné ztráty vytápěných horních 2 pater (prostupem+rekup. větráním) jsou cca 4,5 kw. V domě bude i malý krb pro atmosféru v zimě.

Můj projektant mi nedoporučil Nilan VP18 protože je záludné spojovat větrání a ohřev TUV, protože k ohřevu TUV potřebuje RJ hromadu vzduchu. Pokud si napustíme 2 vany po sobě a další osoby se budou chtít jít sprchovat, tak z toho bude údajně drahý elektrokotel. Na dohřev vzduchu či chlazení s malým TČ v Nilanu se také nemám spoléhat, protože výkon TČ se obětuje pro ohřev TUV. Chlazení přitom, stejně jako píše Jantar, považuji u dobře zateplených domů za klíčové. Jaký výkon lze v praxi očekávat od dotápění/chlazení malým TČ v Nilanu?

Stejně tak se obávám, že vytápeňí 9 kw EK do teplovodní podlahovky je u TZ hraniční co se týče investičních/provozních nákladů. Než topit EK do podlahovky, to raději topné kabely. Anebo lze spoléhat, že ohřev vody malým TČ se dostane i do podlahovky? Nevím, zda je funkce topení vyhrazena výhradně EK9, anebo je to spojené řešení s ohřevem TUV?

To mě vede k úvaze o rozdělení funkcí VP18 do samostatných zařízení, tj. odděleně RJ, k tomu bojler s TČ a topení elektrickou podlahovkou. Tím samozřejmě ztratím výhodu all-in-one stroje, ale na druhou stranu budu mít jistotu, že všechny funkce budou fungovat plnohodnotně.

Uvítám Vaše podněty, děkuji.
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Synek » 01 led 2017, 19:46

Dobrý den, mám za to, že projektant nemá dostatečné infrmace o daném zařízení. Já mám VP18 EK 9 v provozu od roku 2009. Vodu máme ohřatou bez účasti elektrospirály, výkon tepelného čerpadla stačí . V létě bych řekl, že je až problém s vařicí vodu, kdy dosahuje 70 st. C. V zimě je to kolem 55 st.C a pořád to stačí čtyřem členům domácnosti. Většinou se sprchujeme, ale ani s vanou nemáme problém. Spirálu mám záměrně odpojenou od samého začátku, nikdy nebyla potřeba. Jednotka je provozovaná na doporučení od Nilanu jenom 12 hodin denně, o víkendu běží 18. Mohla by běžet nonstop, ale není důvod. Nerozumím poznámce o množství vzduchu. Větrám v zimě na stupeň 1, to je do 100 m3, v létě na 2 to j asi 180 m3. Máme externí měřák koncentrace CO2, mezní hodnoty nikdy nepřesahují 1000 ppm. Měřím v obýváku nebo ložnici. Výkon čerpadla na vodu stačí a stačíi na dohřev vdzuchu. Přívod se v zimě pohybuje výrazně na teplotou místnosti a tak je vnímám jako teplý. V létě je naopak chladný a zase pocitově vnímáte příjemné větrání bez ohledu na vnitřní teplotu. Instalovaný elektrokotel se na ohřevu teplé vody vůbec nepodílí. Při TZ 4,5 kW, je výkon elektrokotle dostatečný. Já mám ztrátu podobnou, ale jsme zvyklí topit v průměru na 23 st. a stejně nespíná na maximum. Teplovodní podlahovka a topné kabely jsou z hlediska provozních nákladů stejné. Teplovodní podlahovka je v budoucnu univerzální a můžete změnit topný zdroj. U kabelů to nejde.
Synek
 

od Synek » 01 led 2017, 19:47

pokračování:
Každá varianta má své pro a proti, ale to by vám právě měl vysvětlit projektant. Já jsem s podlahovým vytápěním spokojený, ale bude deset dalších, co by spokojeni být nemuseli. Podle mě je to hodně individuální. Nikdy k toho nejde horko, to by u vás mohl zastoupit ten krb. K rozdělování funkcí důvod nevidím. VP18 má topení zcela nezávislé na chodu větrání nebo ohřevu TUV.Když jsem doma, větrám a tím si vyrobím teplou vodu. Zde bych rozdělil zařízení jenom tehdy, kdyby vás bylo 6 nebo i víc a nádrž by nestačila. Jiný důvod nevidím a jsem rád, že to tak mám. Je jenom jedna věc, která mě mrzí. Mám starší typ ovladáný ještě CTS 600 a nemám možnost posunutí ohřevu TUV, jako to mají nové typy. Poptával jsem i přestavbu elektroniky, ale to bylo dost drahé.
Synek
 

od Mixes » 01 led 2017, 21:42

Děkuji za zkušenost. Pokud topíte elektrokotlem ve VP18, umíte odhadnout náklady na toto vytápění? V jakém ročním období vůbec spína podlahové topení?
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Synek » 01 led 2017, 22:34

Můj odhad je kolem 15 000 Kč za topnou sezónu. Toho se ale vůbec nedržte. Odhad spotřeby spočítá auditor. Je tu mnoho proměnných, které musí auditor zohlednit. Stejně to bude pořád jen určitý předpoklad. Jedna zima bude taková a druhá o 20-30% jiná. Pokud je dům plný stavební vody, prřibyde další proměnná. Proto jsem volil podlahové vytápění teplovodní. Kdyby se odhady nepotkaly s realitou, pokud by se změnily sazby dodavatelů energií, lze změnit zdroj. Naštěstí se moje spotřeba ustálila na přijatelné hodnotě, zadní vrátka mám i tak pořád otevřená. Nechte si udělat nabídku na oba systémy a to také může pomoci při rozhodování. Jednotku VP18 můžete mít i bez elektrokotle a topit třeba zmíněnými kabely nebo i přenosným přímotopem.
Synek
 

od Mixes » 02 led 2017, 00:09

To chlazení opravdu funguje i v létě když je venku dlouhodobě přes 30 (třeba minulé léto 2015)? Pokud tedy máte zděný dům jako já...u dřevostavby je to jiné.
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Synek » 02 led 2017, 11:16

Prostá odpověď je ano, funguje. Je však potřeba definovat, co si máte představit. Když máte ledničku a v ní chaldíte potraviny, musí být konstuovaná tak, aby teplota uvnitř byla plus/mínus konstantní. To v domě žádoucí není. Když v horku najdete stín, kde bude vát příjemný vánek, klidně tam může být 30 st., když vedle na slunci poleze teplota přes 40 st.C. Stejně tak já vnímám účinek chlazení. Někomu stačí otočný ventilátor, aby se cítil příjemněji. VP18 ochladí vzduch přibližně o 10-15 st.C. Když jsou venku opravdu vedra, pořád dovnitř fouká výrazně chladnější vzduch a to dokáže osvěžit bez ohledu na reálnou teplotu v místnosti.
Synek
 

od Mixes » 02 led 2017, 18:03

Díky, takže chlazení funguje :) Co to dotápění přes VZT? To funguje jen když neohřívá vodu?
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Mixes » 08 led 2017, 01:15

Jaká je klima v domě teď s VP18K při těchto arktických mrazech? Stíhá vůbec ohřívat vodu?
Uživatelský avatar
Mixes
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 21
Registrován: 01 led 2017, 12:50

od Zdeněk_H » 19 led 2017, 23:04

Synek
Já mám VP18 EK 9 v provozu od roku 2009.

Dobrý den, byl by na vás nějaký kontak?
Aktuálně hledám někoho, kdo má toto zařízení instalované a byl by ochotný pro malou ukázku u sebe doma. Rozhodování pro VP18 bylo dlouhé a jsem o jeho správnosti poměrně přesvědčený. Není ovšem nad live ukázku a hlavně tímto přesvědčit přítelkyni, která k tomu zatím nemá absolutní důvěru.

S pozdravem
Zdeněk H.
Uživatelský avatar
Zdeněk_H
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 led 2017, 22:54


Zpět na Ekonomika