Rekucofa - zkušenosti?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od 8milan8 » 29 srp 2017, 08:38

Zdravím,

chtěl bych se poptat, jestli tu někdo nemá zkušenosti s rekuperační "jednotkou" Rekucofa:
http://cofa.blog.cz/1202/rekuperacni-jednotka-svepomoci.

Podle všeho se toho pár prodalo, tak by mě zajímalo, jaké jsou dlouhodobější zkušenosti.

Pokud zkušenosti nemáte, tak klidně můžete napsat, co se vám na "jednotce" nezdá a jestli třeba víte i o jiné "jednotce", která by neobsahovala ventilátory? Já jsem narazil pouze na tuhle.

Proč chci mít výměník a ventilátory zvlášť? Jsou dvě věci. Prvním je, že mi to přijde jednoduší na servis a druhým je, že jednotku na 24V jsem ještě neviděl.

Doufám, že tu nebudeme slovíčkařit. Nejedná se v právem slova smyslu o jednotku ale jen výměník v krabici, ale je to to co požaduji.

Díky všem za smysluplné příspěvky!

PS: Nejde tu o cenu. Když k tomu dokoupím ventilátory a udělám řízení, tak to bude dražší než běžně dostupné jednotky, takže to tu neřešme.
8milan8

od Jan Smíšek » 25 říj 2017, 07:02

Také mě to zajímá, už jsem se na to ptal kdysi na tzv, bez odpovědí.
Můžete na to někdo znalý alespoň teoreticky kouknout a okomentovat?
Jan Smíšek

od Jan Smíšek » 25 říj 2017, 09:23

Ono to ani cenově nevychází vůbec špatně, přikládám e-mail, který jsem od nich na svůj projevený zájem dostal - už je to nějakou dobu, tak ceny nemusí být úplně přesné.

Jde mi o to, zda tohle kvalitativně vyhoví mým požadavkům zhruba popsaným v tématu "Základní pasivní jednotka" - tedy jednotka pro větrání, bez skrytých průserů, celkem kvalitní řešení, základní regulace.
Uvažuji vždy o ventilátorech a hrdlech prům. 150.

Rekuperační jednotku vyrábíme a prodáváme za 11.700,- Kč, jednotka je osazena certifikovaným protiproudým AL výměníkem s účinností až 92%, jednotka je vybavena Filtry F7. Náhradní sadu Filtrů F7 do jednotky prodáváme za 240,- Kč. Vše je s dokladem a zárukou 2 roky. Rekuperační jednotku zasíláme společností DPD, při platbě předem 250,-Kč. na dobírku 350,-Kč, osobní odběr zdarma.
Dále můžeme dodat i doporučené ventilátory Vents VK 125, 1 ks za 1749,-Kč, nebo VK 150, 1ks za 1849,-Kč., regulátor otáček RS 1300 za 799,-Kč, při odběru ventilátorů se poštovné nenavyšuje.
Dále nabízíme za příplatek 500,-Kč. vyústky z jednotky na vzduchovody v provedení 150 mm, pro pohodlné připojení ventilátorů VK150, uvedená úprava nezmění rozměr jednotky.

Kalkulace: rek. jednotka 11 700,-Kč + úprava hrdel 150mm 500,-Kč + regulace otáček a 2ks ventilátory VK150 (460m3) 4 497,-Kč, celkem 16 697,-Kč.
rek. jednotka hrdla 125mm 11 700,-Kč + regulace otáček a 2 ks ventilátorů VK125 (360m3) 4 297,-Kč, celkem 15 997,-Kč.

Přednosti naší vyrobené jednotky je velký reku. výměník s velkými filtry z toho plyne minimální tlaková ztráta, to umožňuje použít levnější ventilátory. U malých výměníku je nevýhodou velká tlaková ztráta, musejí být použity výkonné drahé EC ventilátory se shodnou spotřebou jako u používaných levnějších, další nevýhodou malých výměníků je, že účinnost klesá při zvyšování průchodu vzduchu, malé výměníky dosahují maximální účinnost při 50 - 80m3/h, což je málo, třeba na dům či větší byt.

Na naší jednotce se bypas řeší úplně jednoduše, a to jednoduchým přepojením hadic, nic to nestojí, pokud by jste chtěl bypas automatický, postačí zakoupit servo klapku co stojí cca. 2500,- až 3.500,- Kč záleží jaký průměr, pokud postačí ovládat ručně postačí těsná klapka cca. do 500,-Kč. Vše funguje jednoduše z rekuperační jednotky odpojíte hadici odchozího vzduchu z domu a připojíte ji přímo na odchozí ventilátor. Z toho plyne, že příchozí vzduch jde přes filtr a výměník do domu a odchozí vzduch jde mimo výměník přímo ven. Pokud použijete klapku, tak se rozvod odchozího vzduchu před a za jednotkou nainstalují dvě téčka a mezi ně se dá klapka, při uzavřené klapce jde vzduch přes výměník při otevřené klapce jde trasou mimo jednotku přímo do odchozího ventilátoru ven. Pokud je něco nejasné nakreslím a zašlu.

s pozdravem Rekucofa.
Jan Smíšek

od Návštěvník » 26 říj 2017, 07:43

A jejich předehřev nestojí 10tis, ale 3,5tis.,-Kč.
http://www.dompot.cz/index.php?p=produc ... uchu-EP150

Je v tom někde nějaká zrada?
Návštěvník

od leona » 26 říj 2017, 09:14

Jako lowend řešení pro někoho, kdo nemá peníze, je to alternativa. Problémů vidím víc než dost. Nejsou k dispozici žádná měření, žádné výstupy. Nenašel jsem ani elementární graf výkonu s ohledem na tlakové ztráty. V jednotce není započtená montáž, ve své podstatě si to sestavíte sám a celkovou záruku za jednotku si také nesete sám. Bude to takové samo-domo. Napojení,jak je na obrázku není možné. Hadice nemají izolaci, tekla by vám z toho voda. Další věcí je regulace, naladění výkonu na rovnotlak, programování jednotky, řízení toho by-passu. Nestačí říct, že to spraví servo, to servo musí řídit nějaká logika na základě čidel. Vůbec nemluvě o vlhkostním čidle, jako jste mluvil o jednotce od nilanu. Jsem přesvědčený, že se vším všudy se nákladově dostanete úplně jinam a to vše bez testů a s nejistým výsledkem. Je to věc vhodná pro domácí bastlíře. Co se mi ale líbí, je cena předehřevu. Je to sice jen 125mm i tak super. Pokud by to zvládli na 150 mm, 160mm s větším průtokem s nějakým malým příplatkem, byla by to pecka.
K jednotce musím jenom souhlasit se zdejší guru, že pasivní jednotka musí stát +/- do 50 000 Kč, jinak je to nesmysl i kdyby uměla říkat básničky.
leona

od Sponk » 01 lis 2017, 21:54

Proč by podle Vás uvedené zapojení nemělo fungovat?
Sponk

od Návštěvník » 27 lis 2017, 14:08

Jednotku Recucofa používám cca rok. Průměr trubek mám 150mm. Samotná jednotka i s digitální regulací vyšla na cca 18tis. (bez rozvodů vzduchu). Větrám s tím patrový domek o ploše cca 250m2 a je to naprosto dostačující. Změřená účinnost je cca 75-80procent na výstupu z domu, přesně stejná jakou mají jiné mnohem dražší. Dohřev vzduchu zatím nemám. Při venkovní teplotě 0st. a vnitřní teplotě 22st. je na výdechu v domě 19,5st. Jsem s ní naprosto spokojen, dělá přesně to co jsem si přestavoval. Zpracování a konstrukci hodnotím na 1.
Návštěvník

od 8milan8 » 03 led 2018, 17:03

Děkuji všem za informace!

No mě se na tom líbí to, že nejsem odkázaný na výrobce jaké čínské motory tam dá a hlavně také, že vše jsou jednotlivé díly, které se dají měnit. Tedy pokud by se pokazil výměník, tak se koupí výměník, pokud se pokazí ventilátor, tak se vymění ventilátor a nejsem odkázaný na výrobce že bude mít zrovna ještě na ten daný kus náhradní díly. Nehledě na to, že ano, můžeme se tu bavit, že k tomu bude muset být nějaká logika, ale tu stejně plánuji kvůli topení, takže se k Foxtrotu koupí nějaké moduly a naučí se ho i ovládat rekuperace. Aspoň nejsem odkázaný na logiku, kterou navlhnul výrobce, která ano - je funkční, ale univerzální a taky tím pádem ne úplně ideální pro všechny případy.

Právě se mi líbí ta logika, že je to zvlášť a oddělené. Ono pokud k tomu koupím ideálně nějaké EC motory a elektroniku, tak se také kolem těch 50k Kč budu pohybovat, to nechci odporovat.

A ruku na srdce, ona v těch levných rekuperacích nějaká moc složitá elektronika není.
8milan8

od Návštěvník » 17 bře 2018, 12:45

Výrobek je to luxusní (dílenské zpracování mne až překvapilo)a proti křížovým vents atd. HR 100 vyšší účinnost. Tlakové ztráty budou vzhledem k rozměru minimální a vše záleží na tom kdo si to čím osadí tj.metry a průměr potrubí.
Kdo má na reku 50.000 ,-Kč???Kde je pak úspora? Kde je důvod si něco takovýho pořizovat?
Předehřev si pořiďte od regulusu je levnější a má v sobě termostat i tepelnou pojistku.
Reku cofa dávám jednoznačně palec nahoru!!!
Návštěvník

od Kajet » 17 bře 2018, 17:12

Slova jako výrobek a luxuní s mnoha vykřičníky zavání reklamou. Horší je, že si člověk koupí něco, co ani nemůže reklamovat, protože to nemá žádné deklarované parametry. Není to rekuperační jednotka a pokud ano, tak výrobce nedodržuje zákonné povinnosti značení a vydání štítku ekodesignu. Nelze na takový výrobek získat dotaci NZÚ. Je to polotovar, který nelze se sériovou rekuperační jednotkou srovnávat.
Kajet

od Charlie » 17 lis 2018, 07:04

Používám tuto jednotku také. Mám patrový domek o ploše 200m2 a účinnost je přes 80% v závislosti na teplotě a vlhkosti. Pod 80 jsem se nikdy nedostal. Jsem naprosto spokojen. Mám ji vybavenou bypassem s manuální klapkou a předehřevem proti zamrznutí. Bypass ještě doplním servem, abych nemusel přepínat ručně v období přechodu na topnou sezónu a obráceně. V létě je určitě lepší rekuperační výměník vyřadit, kvůli chlazení
Takže celá rekuperace bez rozvodů mě vyšla zhruba na 20.000 Kč.
Rizeni provozu rekuperace mám plně digitální i s vyhodnocováním provozu a záznamem všech hodnot teplot.
Charlie

od Venda » 22 lis 2018, 23:52

Mám ji asi 4 roky. Kupoval jsem za nějakejch 11tis. s průměrem 125. Při měření teplot určitě záleží na odporu nasávaného z venčí a vyfukovaného vydýchaného vzduchu. Pokud třeba vyfukovaného vzduchu projde ven více, tak to může na teploměru házet pozitivně falešné hodnoty a naopak.
Jinak dokonalé dílenské zpracování mě taktéž překvapilo. Rozhodně působí velice profi.
Aktuální hodnoty:
Odváděný vzduch z místnosti 24°C (u stropu zrovna ovlivněn krbem)
Přiváděný vzduch do místnosti 21°C
Z venku přiváděný vzduch 11,5°C ( Sání z přilehlého sklepa(( tolik nevysušuje a nezamrzá))
Odváděný vzduch z místnosti na výstupu 12,3°C
... Z čehož bych tipoval, že mám větší odpor na odvodu vzduchu, tedy pokud bych srovnal, tak odhaduji že by teplota přiváděného vzduchu byla 22°C
Venda

Zpět na Ekonomika