Rekucofa - zkušenosti?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od 8milan8 » 29 srp 2017, 08:38

Zdravím,

chtěl bych se poptat, jestli tu někdo nemá zkušenosti s rekuperační "jednotkou" Rekucofa:
http://cofa.blog.cz/1202/rekuperacni-jednotka-svepomoci.

Podle všeho se toho pár prodalo, tak by mě zajímalo, jaké jsou dlouhodobější zkušenosti.

Pokud zkušenosti nemáte, tak klidně můžete napsat, co se vám na "jednotce" nezdá a jestli třeba víte i o jiné "jednotce", která by neobsahovala ventilátory? Já jsem narazil pouze na tuhle.

Proč chci mít výměník a ventilátory zvlášť? Jsou dvě věci. Prvním je, že mi to přijde jednoduší na servis a druhým je, že jednotku na 24V jsem ještě neviděl.

Doufám, že tu nebudeme slovíčkařit. Nejedná se v právem slova smyslu o jednotku ale jen výměník v krabici, ale je to to co požaduji.

Díky všem za smysluplné příspěvky!

PS: Nejde tu o cenu. Když k tomu dokoupím ventilátory a udělám řízení, tak to bude dražší než běžně dostupné jednotky, takže to tu neřešme.
Uživatelský avatar
8milan8
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 srp 2017, 08:13

od Jan Smíšek » 25 říj 2017, 07:02

Také mě to zajímá, už jsem se na to ptal kdysi na tzv, bez odpovědí.
Můžete na to někdo znalý alespoň teoreticky kouknout a okomentovat?
Jan Smíšek
 

od Jan Smíšek » 25 říj 2017, 09:23

Ono to ani cenově nevychází vůbec špatně, přikládám e-mail, který jsem od nich na svůj projevený zájem dostal - už je to nějakou dobu, tak ceny nemusí být úplně přesné.

Jde mi o to, zda tohle kvalitativně vyhoví mým požadavkům zhruba popsaným v tématu "Základní pasivní jednotka" - tedy jednotka pro větrání, bez skrytých průserů, celkem kvalitní řešení, základní regulace.
Uvažuji vždy o ventilátorech a hrdlech prům. 150.

Rekuperační jednotku vyrábíme a prodáváme za 11.700,- Kč, jednotka je osazena certifikovaným protiproudým AL výměníkem s účinností až 92%, jednotka je vybavena Filtry F7. Náhradní sadu Filtrů F7 do jednotky prodáváme za 240,- Kč. Vše je s dokladem a zárukou 2 roky. Rekuperační jednotku zasíláme společností DPD, při platbě předem 250,-Kč. na dobírku 350,-Kč, osobní odběr zdarma.
Dále můžeme dodat i doporučené ventilátory Vents VK 125, 1 ks za 1749,-Kč, nebo VK 150, 1ks za 1849,-Kč., regulátor otáček RS 1300 za 799,-Kč, při odběru ventilátorů se poštovné nenavyšuje.
Dále nabízíme za příplatek 500,-Kč. vyústky z jednotky na vzduchovody v provedení 150 mm, pro pohodlné připojení ventilátorů VK150, uvedená úprava nezmění rozměr jednotky.

Kalkulace: rek. jednotka 11 700,-Kč + úprava hrdel 150mm 500,-Kč + regulace otáček a 2ks ventilátory VK150 (460m3) 4 497,-Kč, celkem 16 697,-Kč.
rek. jednotka hrdla 125mm 11 700,-Kč + regulace otáček a 2 ks ventilátorů VK125 (360m3) 4 297,-Kč, celkem 15 997,-Kč.

Přednosti naší vyrobené jednotky je velký reku. výměník s velkými filtry z toho plyne minimální tlaková ztráta, to umožňuje použít levnější ventilátory. U malých výměníku je nevýhodou velká tlaková ztráta, musejí být použity výkonné drahé EC ventilátory se shodnou spotřebou jako u používaných levnějších, další nevýhodou malých výměníků je, že účinnost klesá při zvyšování průchodu vzduchu, malé výměníky dosahují maximální účinnost při 50 - 80m3/h, což je málo, třeba na dům či větší byt.

Na naší jednotce se bypas řeší úplně jednoduše, a to jednoduchým přepojením hadic, nic to nestojí, pokud by jste chtěl bypas automatický, postačí zakoupit servo klapku co stojí cca. 2500,- až 3.500,- Kč záleží jaký průměr, pokud postačí ovládat ručně postačí těsná klapka cca. do 500,-Kč. Vše funguje jednoduše z rekuperační jednotky odpojíte hadici odchozího vzduchu z domu a připojíte ji přímo na odchozí ventilátor. Z toho plyne, že příchozí vzduch jde přes filtr a výměník do domu a odchozí vzduch jde mimo výměník přímo ven. Pokud použijete klapku, tak se rozvod odchozího vzduchu před a za jednotkou nainstalují dvě téčka a mezi ně se dá klapka, při uzavřené klapce jde vzduch přes výměník při otevřené klapce jde trasou mimo jednotku přímo do odchozího ventilátoru ven. Pokud je něco nejasné nakreslím a zašlu.

s pozdravem Rekucofa.
Jan Smíšek
 

od Návštěvník » 26 říj 2017, 07:43

A jejich předehřev nestojí 10tis, ale 3,5tis.,-Kč.
http://www.dompot.cz/index.php?p=produc ... uchu-EP150

Je v tom někde nějaká zrada?
Návštěvník
 

od leona » 26 říj 2017, 09:14

Jako lowend řešení pro někoho, kdo nemá peníze, je to alternativa. Problémů vidím víc než dost. Nejsou k dispozici žádná měření, žádné výstupy. Nenašel jsem ani elementární graf výkonu s ohledem na tlakové ztráty. V jednotce není započtená montáž, ve své podstatě si to sestavíte sám a celkovou záruku za jednotku si také nesete sám. Bude to takové samo-domo. Napojení,jak je na obrázku není možné. Hadice nemají izolaci, tekla by vám z toho voda. Další věcí je regulace, naladění výkonu na rovnotlak, programování jednotky, řízení toho by-passu. Nestačí říct, že to spraví servo, to servo musí řídit nějaká logika na základě čidel. Vůbec nemluvě o vlhkostním čidle, jako jste mluvil o jednotce od nilanu. Jsem přesvědčený, že se vším všudy se nákladově dostanete úplně jinam a to vše bez testů a s nejistým výsledkem. Je to věc vhodná pro domácí bastlíře. Co se mi ale líbí, je cena předehřevu. Je to sice jen 125mm i tak super. Pokud by to zvládli na 150 mm, 160mm s větším průtokem s nějakým malým příplatkem, byla by to pecka.
K jednotce musím jenom souhlasit se zdejší guru, že pasivní jednotka musí stát +/- do 50 000 Kč, jinak je to nesmysl i kdyby uměla říkat básničky.
leona
 

od Sponk » 01 lis 2017, 21:54

Proč by podle Vás uvedené zapojení nemělo fungovat?
Sponk
 

od Návštěvník » 27 lis 2017, 14:08

Jednotku Recucofa používám cca rok. Průměr trubek mám 150mm. Samotná jednotka i s digitální regulací vyšla na cca 18tis. (bez rozvodů vzduchu). Větrám s tím patrový domek o ploše cca 250m2 a je to naprosto dostačující. Změřená účinnost je cca 75-80procent na výstupu z domu, přesně stejná jakou mají jiné mnohem dražší. Dohřev vzduchu zatím nemám. Při venkovní teplotě 0st. a vnitřní teplotě 22st. je na výdechu v domě 19,5st. Jsem s ní naprosto spokojen, dělá přesně to co jsem si přestavoval. Zpracování a konstrukci hodnotím na 1.
Návštěvník
 

od 8milan8 » 03 led 2018, 17:03

Děkuji všem za informace!

No mě se na tom líbí to, že nejsem odkázaný na výrobce jaké čínské motory tam dá a hlavně také, že vše jsou jednotlivé díly, které se dají měnit. Tedy pokud by se pokazil výměník, tak se koupí výměník, pokud se pokazí ventilátor, tak se vymění ventilátor a nejsem odkázaný na výrobce že bude mít zrovna ještě na ten daný kus náhradní díly. Nehledě na to, že ano, můžeme se tu bavit, že k tomu bude muset být nějaká logika, ale tu stejně plánuji kvůli topení, takže se k Foxtrotu koupí nějaké moduly a naučí se ho i ovládat rekuperace. Aspoň nejsem odkázaný na logiku, kterou navlhnul výrobce, která ano - je funkční, ale univerzální a taky tím pádem ne úplně ideální pro všechny případy.

Právě se mi líbí ta logika, že je to zvlášť a oddělené. Ono pokud k tomu koupím ideálně nějaké EC motory a elektroniku, tak se také kolem těch 50k Kč budu pohybovat, to nechci odporovat.

A ruku na srdce, ona v těch levných rekuperacích nějaká moc složitá elektronika není.
Uživatelský avatar
8milan8
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 srp 2017, 08:13

od Návštěvník » 17 bře 2018, 12:45

Výrobek je to luxusní (dílenské zpracování mne až překvapilo)a proti křížovým vents atd. HR 100 vyšší účinnost. Tlakové ztráty budou vzhledem k rozměru minimální a vše záleží na tom kdo si to čím osadí tj.metry a průměr potrubí.
Kdo má na reku 50.000 ,-Kč???Kde je pak úspora? Kde je důvod si něco takovýho pořizovat?
Předehřev si pořiďte od regulusu je levnější a má v sobě termostat i tepelnou pojistku.
Reku cofa dávám jednoznačně palec nahoru!!!
Návštěvník
 

od Kajet » 17 bře 2018, 17:12

Slova jako výrobek a luxuní s mnoha vykřičníky zavání reklamou. Horší je, že si člověk koupí něco, co ani nemůže reklamovat, protože to nemá žádné deklarované parametry. Není to rekuperační jednotka a pokud ano, tak výrobce nedodržuje zákonné povinnosti značení a vydání štítku ekodesignu. Nelze na takový výrobek získat dotaci NZÚ. Je to polotovar, který nelze se sériovou rekuperační jednotkou srovnávat.
Kajet
 

od Charlie » 17 lis 2018, 07:04

Používám tuto jednotku také. Mám patrový domek o ploše 200m2 a účinnost je přes 80% v závislosti na teplotě a vlhkosti. Pod 80 jsem se nikdy nedostal. Jsem naprosto spokojen. Mám ji vybavenou bypassem s manuální klapkou a předehřevem proti zamrznutí. Bypass ještě doplním servem, abych nemusel přepínat ručně v období přechodu na topnou sezónu a obráceně. V létě je určitě lepší rekuperační výměník vyřadit, kvůli chlazení
Takže celá rekuperace bez rozvodů mě vyšla zhruba na 20.000 Kč.
Rizeni provozu rekuperace mám plně digitální i s vyhodnocováním provozu a záznamem všech hodnot teplot.
Charlie
 

od Venda » 22 lis 2018, 23:52

Mám ji asi 4 roky. Kupoval jsem za nějakejch 11tis. s průměrem 125. Při měření teplot určitě záleží na odporu nasávaného z venčí a vyfukovaného vydýchaného vzduchu. Pokud třeba vyfukovaného vzduchu projde ven více, tak to může na teploměru házet pozitivně falešné hodnoty a naopak.
Jinak dokonalé dílenské zpracování mě taktéž překvapilo. Rozhodně působí velice profi.
Aktuální hodnoty:
Odváděný vzduch z místnosti 24°C (u stropu zrovna ovlivněn krbem)
Přiváděný vzduch do místnosti 21°C
Z venku přiváděný vzduch 11,5°C ( Sání z přilehlého sklepa(( tolik nevysušuje a nezamrzá))
Odváděný vzduch z místnosti na výstupu 12,3°C
... Z čehož bych tipoval, že mám větší odpor na odvodu vzduchu, tedy pokud bych srovnal, tak odhaduji že by teplota přiváděného vzduchu byla 22°C
Venda
 

od kudykam » 16 dub 2019, 08:03

Dokázal by někdo porovnat tuto rekuperaci se Stiebel LWZ 370 ePlus? Klady zápory... Možnost výměny pylového /uhlíkového filtru (četl sem že někomu pomáhá uhlíkový filtr proti smradu z venku pokud např někdo veknu něco pálí)
Díky
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od Zohan » 16 dub 2019, 09:02

Chlapi, je to pořád dokola. Pasivní jednotka není nic jinýho než bedna s rekuperátorem a dvěma ventilátory. Triviální zařízení. Přijde mi naprosto zbytečné a až hloupé spekulovat nad výběrem. To také píšete do diskuzí, když si jdete koupit šroubovák, aby někdo poradil? Pro výběr stačí vědět, jaký má mít výkon. Pro běžné RD je to cca 300 m3/h. Srovnávací parametry najdete na energetickém štítku. Hlavně jde o hlučnost, která je tam také vyznačená. Můžete se podívat i na výbavu (předehřev, dohřev, vlhkostní a CO2 čidlo..), nic jinýho v tom není, tak nehloupněte pořád s nějakým výběrem pasivních jednotek. Dobrý servis je základ, aby tu pak někdo nefňukal, kde má sehnat to či ono ložisko. Zbývá jen cena. Zatím pořád platí, že slušná jednotka lze pořídit do 50.000 Kč a zbytek je zlodějna. Kašlete na hlouposti typu nejnižší, nejlepší, jedinečné a myslete selským rozumem. Koupit něco "nejúžasnějšího" za dvojnásobek ceny dovede každý tatar. Pořád mějte na paměti, že pasivka je jen trochu potuněný větrák, tak už jim na ten špek neskákejte. Zohan
Zohan
 

od ML. » 20 kvě 2019, 21:06

Zdravim, ja mam tu nejvetsi verzi, koupenou 09/2018 (RJ150/500 EC SET+REGULACE výkon 630m3). Pred ni jsem mel Multivac Venus Comfort, pak Elektrodesign Akor 280. Musim rict, ze ten rozdil v ucinnosti tam je, protoze ten vymenik je opravdu velky, filtry poradne pytle a ne ty traparny co ma elektrodesign, ktere vubec netesnily a to se ani nebudu bavit o tom opravdu spatne udelanem bypassu, ktery je veden vstupem mimo filtry, takze mi to zaspinilo za ty dva roky potrubi (nejaka mala mrizka to nezachrani). Kvalita provedeni u posledni verze skrine je opravdu dobra, je tam jeste ale co dodelat, jako treba hrdla by nemely byt primo spojene se skrini atd, ze. Treba si to jednou sam predelam. Musim ale rict, ze tuto zimu preckala paradne. Mam i moznost porovnavat s Atreou ECV5, kterou ma muj pribuzny a kdyz vim kolik stoji a kolik stala Cofa (moje verze uz pres 30k), tak nevim jak bych se ted rozhodl, mozna pro ECV5.
ML.
 

od kudykam » 21 kvě 2019, 08:36

Kolik stojí ty filtrační pytle a jak dlouho vydrží? To vyrábí přímo Cofa nebo je to něco univerzálního?
U jiných výrobců totiž stačí nastříhat filtrační látku a tu vyměnovat v rámečkách... Někde sem četl že tam kdosi dali uhlíkový filtr který je účinný proti smradům z venku (když třeba venku někdo něco pálí ) Což v tomto případě asi nepůjde použít.
Uživatelský avatar
kudykam
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 23
Registrován: 07 úno 2017, 16:04

od ML. » 21 kvě 2019, 16:52

Pytle stoji 250 http://www.dompot.cz/index.php?p=produc ... i-sada-500, zrovna se je chystam objednat, ale normalne pujdou i usit, tkaninu jsem kupoval na atreashopu, tam je levna a sil jsem si F7 filtry pro Elektrodesign. Je to uplne stejna latka. Ty pytle jsou podle me docela velke, uz je mam vic jak pul roku, ale uz je radsi vymenim. Z Atrea eshopu jsem si koupil i uhlikovou tkaninu, tu jsem si pridelal tak, ze je na vstupu zebrovani vymeniku, tzn mezi vymenikem a pytlem. Jak moc je to ucinne, nevim.
ML.
 

od Václav Míka » 28 kvě 2019, 10:52

Prosím o radu. Mám jednotku Nilan VPL15už 4 rokem, všechno běží a funguje, celkově spokojenost. Napadlo mě, jestli by nešlo tuhle jednotku vytunit s použitím výměníku Rekucofa a vytvořit si tak vlastně Gotta a spojit tak výhody obou systémů. ventilátory to musí utáhnout ,regulace a všechno ostatní zůstane. Problém mám jenom s tím, že Rekucofa má hrdal 150 mm a VPL15 má 160 mm, co by udělal přechod? Bude to nějak zásadně znát? Nemáte někdo zkušenost, jestli by Rekucofa nepředělala hrdla na 160 mm? Cenově je to také zajímavé. VPL je v současnosti za 89 500 Kč + Rekucofa 10 000 Kč (obě ceny bez DPH) a to je celkově pořád ještě o 10 000 míň než stojí Gott 2600. Co vy na to?
Václav Míka
 

od ReJka » 31 kvě 2019, 12:14

Možná jako doplněk k VPL by to šlo, ale kupovat to záměrně oddělené mi přijde jako hloupost, za kterou ušetřených deset tisíc nestojí. Pro mě je důležitý místo, nemám moc velkou TM. Mám už vybranýho Gotta 2600 Top, ale teď se objevilo ESO Top a to by mě asi vyhovovalo rozměrově víc. Cena je stejná a voucher na to lze uplanit taky.
ReJka
 

od Martin Liška » 18 říj 2020, 03:44

Mam myslim jeden z prvnich vymeniku - kupoval jsem ho 2014

Zkusenost: ucinost 90%, jednou za rok vymenim filtry ( pouzite jen vyperu ), maximalni spokojenost. V te dobe jsem mel rozpocet od nekolika firem kde jsem se nedostal pod 80k ( v te dobe me stal vymenik myslim 8500,- 2xvent 2600,-) trubky a veci kolem cca 15k delal jsem to 2-3 dny. Ale je to pecka!

A musim rict ze bych nemenil!
Martin Liška
 


Zpět na Ekonomika