Hlučnost rekuperací Atrea 5. generace

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od kerak » 20 úno 2018, 13:20

Dobrý den,
jako nevýhoda rekuperací Atrea byla v minulosti udávána vyšší hlučnost oproti konkurenci, nicméně u 5. generace udává Atrea výrazně nižší hlučnost oproti předchozí. Když porovnám údaje u jednotek Atrea Duplex, tak model 370 EC4 má udávaný akustický výkon do okolí 55 dB a novější verze 370 EC5 má 38 dB. Zajímalo by mě, jestli to je pravda i v praxi a případně jak jsou na tom v současnosti jednotky Duplex EC5/ECV5 v tomto ohledu oproti (i třeba o něco dražší) konkurenci např. NILAN Comfort 300, Brink Renovent. Hlučnost jednotky se mi jeví jak jeden ze zásadních parametrů při výběru. Děkuji.
Uživatelský avatar
kerak
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 úno 2018, 09:47

od Zohan » 20 úno 2018, 15:56

Všechna čísla jsou trochu problém. Málokdo bude vědět, jaký je rozdíl mezi akustickým výkonem a akustickým tlakem. Co se vlastně hlučností myslí. Ještě míň lidí ví něco o samotných dB. Jsem rád, že se alespoň trochu ujednotila pravidla pro uvádění parametrů jednotek v rámci štítků eko.
hluk.png

Když se podíváte na parametr hluku, nezapomeňte se podívat při jakém je to výkonu. Jako absolutní tichošlápek vychází Nilan 300 LR, protože při 325 m3/h má jen 35 dB. Atrea si vůbec nestojí špatně, protože má sice 38 dB, ale při 370 m3/h. Teď bych se zeptal, kdo asi tak ví, co znamená zvýšení hlučnosti o 3 dB? Jestli něco dělá randál, tak jsou to úplně jiné značky než Atrea.
rndl.png
Zohan
 

od kerak » 21 úno 2018, 12:49

Právě proto, že vycházet z čísel, zvlášť když je člověk v tomhle odvětví nový a má pramalou zkušenost a znalosti, může být ošemetné. Proto můj dotaz a moje nynější snaha se v tom trochu zorientovat. Ty štítky jsou super věc, nevěděl jsem, že že obsahují i takové údaje, děkuji. Pokoušel jsem se původně získat obraz v databázi PHI, nicméně tam často chybí novější jednotky.
Rozdíl mezi akustickým tlakem a výkonem se radši nebudu pokoušet vysvětlovat, na to si netroufám, ale donutil jste mě trochu si o tom přečíst, což je dobře :) Zvýšení hladiny akustického výkonu o 3dB znamená přibližně dvojnásobný výkon zdroje hluku, jestli se nepletu.
Každopádně děkuji za přínosný komentář, tohle mi určitě pomůže se trochu lépe zorientovat v nabídce :)
Uživatelský avatar
kerak
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 úno 2018, 09:47

od davidevor » 03 bře 2018, 09:16

Hlavně se prosím neřiďte podle energo štítků! Ty si totiž firmy defakto píší sami. Ano musí splnit určité podmínky, ale zná te to, na vše se dá dívat z jiného úhlu :). Víte jaký je zkutečný rozdíl mezi A a A+? Že jednotka/celý systém má/musí mít CO2 senzory. Je to jak evropské testy bezpečnosti auto. Body se dávají i za nálepky airbegu....
Atrea není špatná, je to český výrobce s tradicí a jen tak hned asi nezavřou, jen jejich jednotky mají neustálé nedomyšlenosti.
Jsou hlučné. Ano když vedle sebe postavíte brink excellent 300 a tuto EC5 při 200m3/h slyšíte citelný rozdíl (stejné vedení). Přitom dle energo štítků by měla být atrea tižší a výkonější.
Výkon, to že je na štítku hodnot 370m3/h při 38dB je jen jiný marketingový úhel pohledu. Ve zkutečnosti, v reálném provozu, je tato jednotka ráda, když dá něco málo přes 200m3. I ten brink nedává 300m3. Viz PHI.
Kryt nemá panty, až se budete po 10. trefovat do šterbinek bude vás to štvát, že soudruzi nejsou schopni instalovat dveře.
Malé filtry, tedy jejich plocha.
PHI zkušebna měří jednotky v dost odlišném režimu. Jsou podstatně náročnější (němci/rakušáci) na hluk a výkony. Jednotky musí mít instalované lepší filtry a vyšší ztráty ve vedení >> vyšší výkon ventilátorů >> vyšší hluk i spotřeba. Důležíté je, že všem jednotkám udělají stejné prostředí. Stará generace EC4 je nekonkureceschopná. Zeptejte se jich, proč nevystavují certifikát pro EC5 :). Dostanete odpověď ve smyslu, že nesouhlasí s měřícími podmínkami PHI :).
Proto doporučuji dívejte se na PHI, je to podstatně lepší přehled vlastností jednotlivých jednotek než nějaké vymyšlené štítky.
davidevor
 

od Technik » 03 bře 2018, 13:48

Naprostá blbost. PHI je jedna marketingová bublina podobně jako různá další centra a skupiny pro pasivní domy. Je to o tom, že si nějaká skupina lidí vytvoří vlastní systém hodnocení a následně je to o tom, jakou si reklamní "prestiž" dokáží vyrobit. Je kilometrový rozdíl mezi certifikovanou zkušebnou a merektingovým uskupením, které se tváří jako cech nebo uznávaná autrita. Za certifikaci musí všechny firmy platit neskutečný peníze a přitom jako podklady dodávají výsledky měření z jiných zkušeben. Neviděl jsem jeden jediný protokol o měření, které by vydalo PHI. Jestli ho máte, zveřejněte alespoň část. Systém funguje tak, že si řeknu, červené auto má 10 bodů, zelené 5 bodů a ostatní 0 bodů. Vytvořil jsem si vlastní CDMHITEP metriku. A teď milí výrobci aut mi se posílejte auta, a já vám na ně budu dávat štítky. Čím víc lidí přesvědčím, že já jsem mistr přes barvy a čím víc výrobců se mnou tuhle blbou hru bude chtít hrát, tím víc vydělám. Červená auta budou jezdit s mým zlatým certifikátem a lidi na ně budou stát fronty. Hovadina, ale fungující.
Jedině metrika, která je pro všechny stejná, kterou musí všichni dodržovat. Za kterou neinkasuje nikdo žádné peníze a která nevytváří placený klub "lepších", může být určitým vodítkem.
Technik
 

od JirkaTýn » 03 bře 2018, 14:32

PHI vydává certifikáty skoro na všechno a přitom skutečně není certifikovanou zkušebnou. http://www.ehpa.org/ehpa-quality-label/ ... -centres0/
Tohle je seznam zkušeben pro tepelná čerpadla.

Štítkování není v rukou výrobců. Například pro TČ pro ohřev teplé vody podle Nařízení Komise 814/2013 nastavuje limitní požadavky na tepelná čerpadla, a to pro jejich energetickou účinnost, minimální objem zásobníku teplé vody a hladinu akustického tlaku. Nařízení také stanovuje sankce za jejich nedodržení a postup pro dohled nad trhem, ve kterém určuje povinnosti jednotlivých členských států podrobovat zkouškám jednotlivá zařízení a toleranci odchylek mezi měřením a údaji z technické dokumentace.
JirkaTýn
 

od davidevor » 04 bře 2018, 19:16

Jasný pánové... :D když myslíte.... a na pohádky věříte také? Říká vám něco aféra diesel gate? PHI mají podstatně náročnější požadavky a levné jednotky tam mají prostě problém
brink excelent 300 a EC5 byly na stejném vedení. Výkon nastaven na 200m3/h. Hluk EC5 byl i pocitově čtyřnásobný, ale dle štítků měla být EC5 o 6dB tižší a hlavně výkonější...
Doporučuji všem, abyste se zašli podívat do nějakého showroomu a přesvědčit se na vlastní oči i uši. Papír snese vše a lidé jsou vynalézavý.
davidevor
 

od Technik » 04 bře 2018, 23:40

Ukažte mi nějaký dokument, protokol nebo něco, co by monitorovalo měření PHI. Doposud jsem nic takového neviděl. Certifikáty jsou vydávány na základě protokolů z jiných zkušeben. Showroom je také hloupost. Když bude chtít někdo švindlovat, je naprosto ideální tvářit se jako všeprodejce a tlouct lidem do hlavy, jak je nezávislý. Pracoval jsem přes 10 let v jednom velkém elektroobchodě, kde jsme měli také všechny možné značky. Potřebovaly se vyprodat určité televize, stačilo trochu poladit a už to jelo. Prodavači nemuseli ani nic říkat. Na vlastní oči lidé viděli, jak ležák televize najednou měla nejlepší obraz. Pravdu máte, lidi jsou vynalézaví. Když má někdo krám plný značek, není nezávislý, je vyčůraný a já bych od něj nechtěl nic. To není obchod, to je bazar.
Technik
 

od davidevor » 05 bře 2018, 00:44

Tady to máte http://www.passiv.de/en/03_certificatio ... iteria.htm a pokud umíte anglicky, můžete se začíst za jakých podmínek se měří a co jednotka musí splňovat.
10 let jako prodejce, ok souhlasím s případem, a co když vám teď řeknu opačnou věc. Jsem montážní firma a mám s výrobcem/dovozcem podepsanou smlouvu o prodeji jejich produktů. Budu vám taky vnucovat jen a pouze tento výrobek a o ostatních budu říkat, že je to předražené,šunt, stejně hlučné atd. Osobně si myslím, že pokud firma není upsaná jednomu dodavateli a má celé portfólio jednotek a technologií, může zákazníkům nabízet takové řešení, které jim vyhovuje. Chci tichou jednotku, chci levnou jednotku, chci hezkou jednotku, pač je třeba umístěná na viditelném místě...
A ptejte se proč v DB PHI chybí EC5? :)
Každému doporučuji se jít na ty jednotky někam podívat, poslechnout si je. Ať si prohlídnete z čeho to je (váha/izolace je důležitá), co se musí udělat pro vyměnu filtrů, jaké filtry jednotky mají. Jak se dostanu k výměníku abych ho občas opláchl. Dále jak je řešená kondenzační vana, její odtok. Jak je řešeno víko. Uvědom te si, že o tu jednotku se budete cca 15-20 let starat.
Lidi, vždyť to víte sami ve svých oborech. Věci, které budu používat dlouho, koupím kvalitní a né z číny za 3,50, ikdyž je mohu snadno vyměnit (RJ).
davidevor
 

od Technik » 05 bře 2018, 02:05

Odkaz vede na souhrn certifikačních pravidel, ukažte mi výsledek měření, jeden konkrétní protokol. Certifikát není protokol. Proč není PHI na seznamu zkušeben s mezinárodní verifikací?

Když mám zastoupení jedné firmy, jsem specialista na jednu značku, tak jsem specialista. Je to něco jako prodávat Mercedes. Nabízím celé portfólio výrobků dané značky. Znám ji dokonale, nabízím ty nejlepší služby dané značky. Jakmile začnu nabízet všechno, nemám autosalón, ale autobazar. Stává se ze mě hokynář se smíšeným zbožím. To nemusí být nutně špatně, ale já bych specializovanou věc od hokynáře nechtěl. To je to samé,jako když jsem chtěl poradit ve obchoďáku se sportovními potřebami něco kolem lyží. Měli tam také všechny značky, dokonce tam měli všechny sporty, ale poradit? Ta paní sotva věděla,jestli to mají na skladě. Podobně to je s firmami, co dělají vzduchotechniku všech značek, přidají k tomu tepelná čerpadla, kotle,fotovoltaiku a třeba i poradenství v zahrádkaření. Všechno a nic. Jenom, aby prodali. Mají dvacet webových stránek a na jedné jsou specialisté na cihly, na druhé na hušky a na třetí prodávají vzduchotechniku. Ještě jsou tak hloupí, že napíší o sobě, že jsou nezávislí, protože když jim vypadne jeden dodavatel, doplní ho jiným. To vážně chcete nakupovat u takové firmy? Jak to asi funguje? Pojďte se podívat k nám na prodejnu,prodáváme hlučnou jednotku, ale jestli chcete tichou, tu máme také. Tahle je kšunt, co nemá panty, a tahle je má. Proč tam tedy ten kšunt mají? To nemají trochu profesní hrdosti? To jsou na tom tak zle?

Jestli tohle myslíte vážně, tak je mi líto vašich zákazníků.
Technik
 

od davidevor » 05 bře 2018, 15:09

Vám nestačí pravidla pro udělení certifikace?
"Proč není PHI na seznamu zkušeben s mezinárodní verifikací?"
To nevím. Zkuste se zeptat v passive house institut. Rád si přečtu jejich vyjádření.

Položte si jednoduchou otázku. Proč atrea nechce zveřejnit PHI certifikát pro EC5, když dle toho vašeho energo štítku, který měří ty akreditované zkušebny podle těch "dopodrobna" specifikovaných EU pravidel, atakuje ty nejlepší jednotky s cenou 70-100kkč s dph (paul, pilcher, zehnder, nilan...)?
Každý markeťák/obchodník by se velmi rád chlubil každou pozitivní certifikací a štítkem co by mu pomohla se odlišit od ostatních. Zkusím hádat.... v tomto případě by ten papírek byl asi kontraproduktivní :), proto jej tají (oni jej mají). Ale žíjte si dál ve svém světě. Já si třeba myslím, že rada v hobby marketu od nějaké slípky je stejně dobrá jako od firmy co se zavázala montovat jen jeden výrobek.
Prostě PHI nastavuje takové náročné podmínky, které levné jednotky nedávají. Už se s tím prosím smiřte.

Jak souvisí autosálon a autobazar? Chci novou jednotku/auto nebo starý větrák z nějakého prasečáku?
Já jsem si přišel pro jednotku, ne pro rohlíky, mléko a máslo. Když chcete přirovnávat, zkuste něco lepšího.

Jak jsem psal, někdo chce levnou jednotku, protože třeba nemá peníze nebo do toho nechce rvát, někdo chce hezkou, protože jí má třeba v předsíni a kolem ní chodí, někdo chce tichou, protože jí nemá ve sklepě/garáží/přes 3 místnosti a někdo může chtít i jednotku, která je chytře vymyšlená. No a když vytáhnete ze ztrožoku více, můžete mít klidně všechny vlastnosti.
Nevím co je na tom divného.
davidevor
 

od Technik » 05 bře 2018, 16:31

davidevor píše:Vám nestačí pravidla pro udělení certifikace?
"Proč není PHI na seznamu zkušeben s mezinárodní verifikací?"
To nevím. Zkuste se zeptat v passive house institut. Rád si přečtu jejich vyjádření.
Použiji výrok pana IJK,
Váš příspěvek mi příspěvek připomíná jeden z rozhlasových projevů politika, extrémně oblíbeného, jiho...,
který dokáže v deseti větách jeden JEDINÝ výrok
použít jako argument PRO
a současně PROTI
zprávě,
kterou svým projevem nám všem vysílá.

Já po vás chci protokol,který dokazuje, že PHI skutečně má alespoň pravítko a stopky a dokáže něco změřit. Vy mi se dáte jen jejich pravidla. Tvrdíte, jak je jejich měření korektní a náročné a nakonec by vás samotného zajímalo, co mi odpoví. Takže nevíte nic a protokol jste také žádný nikdy neviděl. Nevíte, proč nejsou se svojí virtuální zkušebnou (alá paní Columbová) na seznamu zkušeben, proč aoni sami nemají certifikaci na služby, které /ne/nabízejí. To vám však nebrání posuzovat je jako autoritu. Jste vážně legrační.
Technik
 

od Technik » 05 bře 2018, 16:41

davidevor píše:Proč atrea nechce zveřejnit PHI certifikát pro EC5, když dle toho vašeho energo štítku, který měří ty akreditované zkušebny podle těch "dopodrobna" specifikovaných EU pravidel, atakuje ty nejlepší jednotky s cenou 70-100kkč s dph (paul, pilcher, zehnder, nilan...)?

V první řadě, když někoho osočujete, měl byste se představit. To jen proto, aby bylo férově srovnáno. Atreu jmenujete konkrétně a to mi za daných podmínek nepřijde od vás ani slušné, natož korektní.
Proč nezveřejňují certifikát PHI to opravdu nevím. Jste si jistý, že opravdu takový certifikát existuje? Nemůže to být náhodou také tím, že už Atrea a ostatní nechtějí platit nekřesťanské sumy za certifikace,které josu jen cárem papíru, když už existují centrální evropská srovnávací hlediska daní směrnicí EU a ekodesignu? Tedy ty vámi zavrhované štítky?
Technik
 

od Ferin » 05 bře 2018, 16:47

Pokud vím, tak je to běžná praxe i u ostatních výrobců, že si nechají ocertifikovat jen jednu (nebo několik málo) jednotek.
Uživatelský avatar
Ferin
dopisovatel
dopisovatel
 
Příspěvky: 290
Registrován: 25 srp 2013, 21:37

od Technik » 05 bře 2018, 17:04

Jestli nechápete rozdíl mezi speciálkou a smíšeným zbožím, je mi vás líto a ještě více vašich zákazníků.
Úplně nejhorší mi přijde váš přístup k porovnávání jednotlivých značek. Ano, nejvyšší level je speciálka nebo podniková prodejna konkrétního výrobce. Může to být ten Mercedes. V pohodě je, že někdo bude chtít špičkového sporťáka AMG-GT a někomu stačí Ačková řada nebo potřebuje dodávku Sprintera. Vše chce mít určité jakosti a kvality.
Jak by asi vypadalo, kdyby tam měli také Dacii. Nevidím nic špatnéhé na prodeji Dacie, ale dát je na jeden krám a ukazovat, co všechno v Dacii není, to mi přijde ubohé a hloupé. Přijďte si k nám poslechnout, ten rozdíl v motorech uslyšíte na vlastní uši.
To je u nás bohužel dost časté, že některé "nezávislé" firmy prodávají všechno. A dokonce se nedrží ani v jednom oboru. Dovedu si představit, že na jednom pultě koupím Pumy i Adidasky, ale abych tam měl i obuv kvality vietnamské tržnice, to už na mě jako solidní speciálka nepůsobí. Takto já vnímám rozdíl mezi skutečnou speciálkou a obchoďákem.
Technik
 

od Technik » 05 bře 2018, 17:10

Ferin píše:Pokud vím, tak je to běžná praxe i u ostatních výrobců, že si nechají ocertifikovat jen jednu (nebo několik málo) jednotek.

Přesně tak. Ale štítek musejí mít všichni pro všechny typy s pasivním výměníkem. Zpochybnit se dá samozřejmě všechno. Použít Dieselgate může taky na všechno včetně PHI. Jak víte, že zrovna tam se nešvindluje? Štítky určitě nejsou samospásné, ale vodítko to určitě je a že by podváděli všichni? S takovým pesimizmem neusínám.
Technik
 

od davidevor » 05 bře 2018, 18:51

Zvedněte zadky, nechte si tyto jednotky předvést (ano v okay ani na rohu v potravinách to nebude), s/bez vedení, na všechny výkonové stupně s filtry, které budete používat, ať si uděláte reálnou představu. Pak se podívejte na ty štítky a i blbému (ne hluchému) to bude jasné. Zkuste si provést výměnu filtrů, vytáhnout výměník, podívat se z čeho to je atd.
Já jsem dementoval informaci, že atrea, je podle energo šítků velmi tichá, dokonce možná i tišší než CT300. Atrea je v reálu o 5dB hlučnější než brink 300, ale dle energo štítku by to mělo být přesně opačně.
To že jsou jednotky různých cenových kategoriií (stejně jako u aut) a mnohdy přestřelené, tak s tím souhlasím. Každý ať si pořídí na co má, je ale dobré zákazníkům ukázat, co kupují a případně jim i ukázat, v čem jsou ty jednotky odlišné a za co platí, aby potom nebyly zklamaní, když jim to začne hučet.
davidevor
 

od Technik » 05 bře 2018, 23:35

Máte kuráž se představit, představit vaší firmu? Troufáte si věřejně dehonestovat výrobky společnosti Atrea a poškozovat tuto firmu srovnávací reklamou a stojíte si tak za svým vyjádřením? Skutečně chcete zvát klienty do vaší prodejny a tam jim tento způsob prodeje předvádět? Nebo jste jen obyčejně zbabělý člověk, co se schovává v anonymitě internetu? Rozhodnutí je na vás. Pokud se rozhodnete schovávat, tak vás prosím, nepoškozujte žádnou firmu.
Technik
 

od davidevor » 06 bře 2018, 11:29

Tak, a teď jsem se asi měl po.....t? Koukám, že o vás víme vše. Ale chápu vás, stejný anonyme, když víte, že montujete něco, co za moc nestojí a už nemáte argumenty, tak je nejlepší protiútok.
Já chci jen lidem ukázat, ať se sami přesvědčí o věcech co kupují, nic jiného. Vy si kupte a montujte co chcete...
Co když vám řeknu, že nejsme žádná firma a vzt není mým oborem? Tak, a teď jsem vás dostal, co? Jen používám selskou hlavu a chci si věci reálně ověřit pač PAPÍR SNESE VŠE.
Vy určitě auto kupujete podle katalogu a katalogové spotřeby co, nejdete si jej otestovat, jak jezdí jak se v něm sedí, jaký má servis....? :lol:
davidevor
 

od Technik » 06 bře 2018, 17:49

Já na rozdíl o vás žádnou firmu nepoškozuji ani nepreferuji. Přijde mi zvláštní, že bych neměl věřit technickým parametrům jednotlivých výrobců. To byste všechno stavěl na hlavu. Když budu kupovat pračku, určitě se budu dívat na štítek. Když budu kupovat auto, také budu chtít informace o výkonu a spotřebě. Přijde mi nesmyslné, abych ničemu nevěřil. K čemu by ty štítky na spotřebičích byly? Samozřejmě, že se dá švindlovat. Ale jak mám vědět, že nešvindluje někdo právě při předvádění v showroomu? Stačí mi šroubovák a minuta času, aby z tiché jednotky byl rámusící traktor. Pokud štítek poskytuje někomu neoprávněnou výhodu, jsem přesvědčen, že by si to konkurence ohlídala. Ono uvádět klamavé údaje je trestné.

Větší problém dělají informace,které přímo nelžou. Různá sdružení rozdávající pochybné certifikáty, kde předsedou poroty je zároveň majitel firmy. Nebo ocenění, kde hlavní cenu získá jediný exponát. Nakoupené samolepky slušná firma, firma roku a různý hlouposti, kterým lidi věří.
Technik
 

Další

Zpět na Ekonomika