Hlučnost rekuperací Atrea 5. generace

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od davidevor » 06 bře 2018, 21:00

"Přijde mi zvláštní, že bych neměl věřit technickým parametrům jednotlivých výrobců. To byste všechno stavěl na hlavu."
Výrobci "často" udávají čísla, která jsou realitě vzdálená. Je to smutné. Není žalobce není soudce. Pokud nejde o živo jde o h...o.
Krásně jste uvedl příklad se spotřebou aut. Výrobci mají definované metody měření od EU a přesto normální řidič není sto se na tyto hodnoty dostat. Jakto? Lžou výrobci o reálné spotřebě? nebo je EU směrnice špatná? nebo jsou laboratoře špatné? Laboratoře bychom asi mohli vyloučit...
Co když jsou hloupě(vágně) nastavené metody měření rekuperací a lze s nimy kouzlit?
davidevor
 

od MDa » 07 bře 2023, 21:21

Ahoj, chtěl bych oživit téma, jelikož jste zde narazili na hlučnosti jednotek dle štítku, dle PHI atd. Vybírám jednotku do našeho nového RD. Každá firma doporučuje samozřejmě tu svou a všechny jsou podle nich dostatečné "tiché". Jak jinak :-)
Zača jsem se po tom pídit, protože nízký hluk je pro nás priorita číslo 1 (všechne další funkce jsou většinou srovnatelné).
Můžete mi někdo kdo se v tom vyznáte potvrdit to jak ted chápu štítku a hlučnosti?
- štítek uvádí pokud vím hlučnost jednotky do okolí je to tak? (tento mě tedy moc nezajímá, jelikož mám technickou mmístnost dostatečně daleko od všech pokojů)
- v mém případě mě zajímá spíše hluk do potrubí - je to tak?
- dle PHI jsou tam velké rozdíly - nejtišší jednotky jsem tam našel od Zehnderu a to propastným rozdílem...
Je tady někdo kdo viděl a slyšel jednotky v akci ? například Brink 325, Stiebel Eltron VRC-W 400, Zehnder E350, NILAN Comfort 308 TOP ???

Je možné že je Zehnder v hluku úplně jinde v tom hluku do potrubí?
MDa
 

od MDa » 07 bře 2023, 21:28

Přidávám screeny:
Zehnder E350
obrázek_2023-03-07_202328384.png
Zehnder E350


Stiebel Eltron LWX 280
obrázek_2023-03-07_202556415.png
Stiebel LWZ 280


Brink Flair 325
obrázek_2023-03-07_202809959.png
Brink Flair 325


Nilan Comfort CT150
obrázek_2023-03-07_202700353.png
Nilan comfort CT150
MDa
 

od MDa » 07 bře 2023, 21:31

Zehnder je oproti konkurenci podle PHI na tom s hlučností výrazně lépe. Myslíte, že stojí za to se tím řídit, nebo to opravdu je všechno postavené na vodě a každý výrobce uvádí měření podle sebe? PHI může třeba naměřit hezké hodnoty, pokud mu někdo hezky zaplatil? :D
MDa
 

od IJK » 08 bře 2023, 13:44

MDa píše:...hlučnost jednotky do okolí je to tak? (tento mě tedy moc nezajímá, jelikož mám technickou mmístnost dostatečně daleko od všech pokojů)
- v mém případě mě zajímá spíše hluk do potrubí - je to tak?
- dle PHI jsou tam velké rozdíly - nejtišší jednotky jsem tam našel od Zehnderu a to propastným rozdílem...
Je tady někdo kdo viděl a slyšel jednotky v akci ? například Brink 325, Stiebel Eltron VRC-W 400, Zehnder E350, NILAN Comfort 308 TOP ???
...


Dobré a především neprvoplánové postřehy.

Pro Vaše další úvahy:
0) nastudujte si (?nejen moje?) příspěvky o decibelech a váhových filtrech hluku,
1) vězte, že platí zákon zachování ENERGIE, tedy vše musíte analyzovat pře ENERGETICKÉ NEVÁŽENÉ dB!!! to jsou akustické miliWatty k prahu slyšitelnosti, dekadický logaritmus ...
2) vybírejte jednotku, která má (na obvyklý objem "pastóšky", tzn. kolem 500 kubíků)
ELEKTRICKÝ PŘÍKON VENTILÁTORŮ do max. 2x100W!
3) uvědomte si, že jednotky s NOMINÁLNÍM příkonem pod 30W jsou k ničemu - nevětrají.
4) kupujte VÝHRADNĚ JEDNOTKY S elektronicky komutovanými motory ventilátorů ("STŘÍĎÁKY", EC, regulovatelné 0V až 10V, ...),
5) zaměřte se na geometrii lopatek ventilátorů.

Až toto "dáte", popojedem :twisted:

Douška?
Tlaková ztráta vynásobená Objemovým průtokem nám dává AeroMechanický Výkon!
Pokud Vám "venťásek" s obyčejným AC motorem 100W "dá jenom 20W aeromechaniky",
pak se ptejte:
A) to se na motoru "provaří" 80W do tepla?
B) v jakém poměru je ztráta tepelná a hluková?
C) i ten hluk nakonec MUSÍTE PŘEVÉST NA NÍZKOPOTENCIÁLNÍ TEPLO!!!

Důležité je, abyste toho byl vůbec schopen a abyste si nenaběhl na vidle "vykuků", kteří tvrdí, že jejich jednotka je NÍZKOHLUČNÁ.

Mimochodem, porovnávejte hlučnost z technické dokumentace jednotek.
Ty fakt dobré mají hodnoty uvedené po OKTÁVÁCH, nevážené filtrem A.
??? filtr A zahrnuje "necitlivost ucha" k hlubokým a vysokým kmitočtům. Proto jsou "průserové" nízké hluky "číselně" výrazně hezčí (energie, spočtená z LWA je třebas jen čtvrtinou skutečné energie... a že nevadí? noóóó, subakustické kmity nevnímáme uchem, ale celým hrudním košem, například!!! )

Potom vybírejte tak, jaké budete schopen va VÝTLAKY jednotky umístit tlumiče hluku.

CT200Hluk.jpg
Např. tot hledáte...

Bohužel tady ještě musíte ponásobit "inverzně" to LWA, abyste dostal LW ...

A věřte, že lepší jsou tlumiče NEKRUHOVÉ, ideálně asymetrické a s přiměřenou tzv. MENZUROU.

Potom už jen stačí "celou síť" delogaritmovat a provést vyhodnocení, kde se ztratí kolik miliWatíků ...

Mimochodem, používám na "nahnilém jabku" SW pro měření hluku a je velmi použitelný!
Když vidíte "spektrum růžového šumu" instalované jednotky, hned víte, kde "soudruzi z NDR" udělali chybu.


metball
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od IJK » 08 bře 2023, 22:33

Ještě dodám (jj, limit délky příspěvku je zde skorem stejně přitroublý
jako je omezení délky výkřiku "na Modrém Ptáku",
kterého "si tak rád honí" už prý o5 nejbohatší Muž Světa :twisted: ...)
noticku,
která se týká faktu,
že drtivou většinu hlučných jednotek
(které jsem adjustoval)
reálně "vytvořily" až jejich zpackaná napojení.

Pravda, pokud máte jednotky se všemi hrdly na stejné straně "kchisně", máte konstalaci náchylnější k produkci hluku a k nižší aeromechanické účinnosti ...
leč mé HLUKOVÉ porovnání identických "stejně blbých" Nilaňáckých Jednotek,
z nichž jen jedna jediná byla napojena sice "klikatým",
přesto kvalitně sesazeným a tepelně zaizolovaným SPIRO potrubím,
tak vím, že toto pracné napojení jasně snížilo produkci hluku v celém systému.
Tečka.
Tedy?
Jednoduché napojení CT150 nebo ?údajně výkonnější CT200? dává jasně nejlepší hlukové podmínky. Vše ovšem ještě dokáží zdevalvovat rezonace/formaty systému.

Mimochodem, v předchozím obrázku je uveden BOD NA PROVOZNÍ KŘIVCE JEDNOTKY:

A jaký mu odpovídá AERO-VÝKON?

Vynásobte průtok RECIPROKOU HODNOTOU počtu sekund v hodině,
(tedy 126 000 litrů za hodinu vydělte 3 600 sekundami za hodinu)
pak to navíc vynásobte 75 Pascaly tlakové tráty "rozvodů na výstupu jednotky"

a hle:
0.035 m^3 s^-1
kráte
75 Pa
rovná se
2.625 W.
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 745
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od MDa » 09 bře 2023, 21:33

Děkuji moc za informace...i když se přiznám, že mi stačila ta první část, prvního příspěvku - na co se hlavně soustředit :lol: :lol: :lol: Určitě budu taky věnovat pozornost způsobu napojení jednotky. Další části budu pročítat ještě pár dnů před spaním a jakmile z toho něco pochytám tak budu za rady ještě vděčnější :-) Ale stejně asi nebudu po večerech počítat, kde se mi ztratili waty a miliwaty z příkonu venťásků. Zase tak doo hloubky se tomu nechci věnovat..a asi bych to ani nezvládl :-D
Uživatelský avatar
MDa
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 07 bře 2023, 21:45

Předchozí

Zpět na Ekonomika

cron