Nilan VP 18 K - ohrev vody v prechodnom období

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od raphael42 » 17 zář 2019, 10:13

Zdravím.

Mám Nilan VP 18 K EK9, v dome bývame od leta. Vtedy boli horúčavy, jednotka takmer nonstop chladila, s teplou vodou nebol problém. Posledné týždne je počasie také, že jednotka udrží žiadanú teplotu celý deň bez zapnutia kompresora. Najskôr som mal v menu TEPLÁ VODA nastavené KOMPRES na cca 50. To ale znamenalo, že jednotka pri potrebe ohriať vodu v režime TOPENÍ prehrievala dom, v režime CHLAZENÍ podchladzovala a v režime AUTO veselo na striedačku ohrievala a potom chladila. Tak som sa na to vykašľal, nastavil KOMPRES na -- a povolil EL. OHŘEV na tych 50. Takže teraz keď bude treba podľa žiadanej teploty ohrievať alebo chladiť prívodný vzduch, voda sa ako bonus ohreje (keďže jednotka vždy ukladá odpadné teplo do vody bez ohľadu na nastavenia). A nie naopak, že voda bude teplá a ako bonus budem mať v dome príliš zima alebo príliš teplo. Spotrebu meriam iba spoločne pre celý dom, ale mám pocit, že celodenným chodom kompresora, ktorý sa snažil vymačkať teplo z chudobného vzduchu, som oproti občasnému zopnutiu špirály ani nič neušetril.

Riešili ste tento problém? Dá sa to nastaviť elegantnejšie?
raphael42

od raphael42 » 17 zář 2019, 10:48

Malé doplnenie:

- Mám Loxone prepojený Modbusom s Nilanom, ale ešte som sa nedostal k tomu, aby som ho poriadne naprogramoval. Do budúcna chcem skúsiť komplexne riadiť parametre jednotky, ale tipujem, že si tým len ušetrím menenie režimov a teplôt podľa ročného obdobia a počasia.
- Prešiel som fóra, kde ľudia riešia nastavenie ohrevu TUV, ale vo výsledku majú vždy nastavenie, ktoré ohrieva/chladí vzduch aj vtedy, keď netreba.
raphael42

od Zohan » 17 zář 2019, 23:00

V první řadě u VP18 když ohříváte vodu, tak jednotka nutně chladí nebo topí. Tomu nelze nastavením uniknout. Řešení je obyčejná směšovací klapka na přívod vzduchu. Princip spočívá v tom, že čerstvý vzduch z venku se přivede na hrdlo odtahu a jednotku přepnete na režim víc vody. Tím běží jen odtahový ventilátor, jednotka nevětrá, ale jen ohřívá vodu. Když je voda ohřátá, klapka se se vrátí zpět a přivádí venkovní vzduch opět na hrdlo sání a přepnete do režimu komfort nebo energie. Teprve teď přichází na řadu nastavení chodu jednotky, aby bylo eliminováno sepnutí kompresoru. To se dá opět jednoduše. V režimu chlazení nastavíte max. teplotu místnosti na 30 °C, nebo v režimu topení výrazně pod aktuální teplotou v místnosti.

Když máte Loxone, je to brnkačka. Servo směšovací klapky si řídíte mimo jednotku klasicky ON/OFF stykačem nebo relé. Změnu režimu víc vody (Comfort water) přes registr AirFlow.AirExchMode 1100 Air exchange mode, 0 : Energy, 1 : Comfort, 2 : Comfort Water. Změna požadované teploty v místnosti Control.TempSet 1004 100 °C . Změnu režimu provedete na Control.ModeSet 1002 User operation mode select, 0 : Off, 1 : Heat (no cooling active), 2 : Cool (no heating active), 3 : Auto. Je na vás, čemu dáte prioritu a kdy budete chtít ohřívat vodu bez topení/chlazení.
Zohan

od raphael42 » 20 zář 2019, 14:18

Ďakujem za radu, pouvažujem nad tým. Ale pravdepodobne na klapku ani nemám miesto. Jednotka má 2,2 m, strop 2,6, sanie a výfuk idú rovno hore do podkrovia.
raphael42

Zpět na Ekonomika