Rek + tuv + vytápění

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od dano » 08 říj 2019, 13:04

Zdravím, mám poněkud obsáhlejší dotaz a byl bych rád za podněty na co si dát pozor, případně kterou cestou se vydat. Snažil jsem se pročíst toto fórum a zjišťovat si informace z webů, ale i tak nevím jak správně kombinovat.

Chceme stavět RD, kdy potřebujeme část energie pokrýt obnovitelnými zdroji - chci použít solární kolektory pro ohřev tuv. Podle toho co jsem se dočetl, dá se tak přihřívat i voda do podlahovky.

Řeším ale, jakou rekuperaci zvolit a jaké vytápění k ní přidružit. Přikláním se spíše k pasivní. K vytápění domu použít buď plyn, nebo dřevo. Co nevím, tak je řešení při takovém vytápění - kotel má svůj přísun vzduchu z venčí, aby netahal vzduch rekuperaci?
Uživatelský avatar
dano
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 08 říj 2019, 12:13

od Jiří Císař » 09 říj 2019, 14:52

V první řadě bych postavil dům s minimální potřebou energie na vytápění, to se dá. Není zas tak velký problém dostat běžně veliký dům kolem 150-180 m2 na TZ do 5 kW. Pro většinu zimy to bude potřeba kolem 2-3 kW. Když se rozumně vyhnete velkým oknům, nebudete muset v létě prakticky vůbec chladit a v zimě jsou také největší tepelnou slabinou. Tam bych začal. To je totiž ten největší problém dnešního stavění. Lidi staví nesmyslné stavby, které často ani nepotřebují. Ignorují základní fyzikální zákonitosti a pak to dohánějí nesmyslnou technikou, které také nerozumí. Aby byla nějaká rada. Snižte zbytečně prosklenou plochu na minimum. Jeden projektant tvrdí: otevírejte domu oči, nestahujete kalhoty. Z okna máte vidět ven a to je vše. Dům by neměl imitovat pavilon opic, kde vy budete opice za sklem a lidé na chodníku nechtěnými návštěvníky ZOO. Vyhněte se dřevostavbám. I majitelé zděných domů znají stav, kdy v létě je v podkroví vedro a v přízemí je celkem příjemně. Ve dřevostavbě je vedro všude a v prosklené dřevostavbě je to ještě horší. Základem domu by měla být hmota s dostatečnou akumulací a potom kvalitně zateplit. To znamená zapomenout na děrované cihlové bloky a nafoukané silikátové bílé bloky. Bohužel v ČR se staví přesně obráceně, nejvíc domů je z děrovaných cihel a bílých lehkých tvárnic v kombinaci s dřevostavbami. Zase se zcela ignoruje fyzika. Skutečně kvalitní dům by měl být postaven z hmoty (beton, VPC) a zateplen. Poměrově to může být cca 20 cm hmoty + 30 cm zateplení. Střechy by měla být ideálně zelená. Opět je královnou hmota. Ideálně betonová deska s izolačním vrstvením zakončená zelenou vegetací. Když se začnete orientovat tímto směrem, bude hrát technika v domě marginální úlohu, a to je ideální. Zmínil jste pasivní rekuperaci, solární kolektory, plyn, podlahovku a další. Radil bych začít domem, mít jasně definované tepelné ztráty a větrací objemy, pak se sem vraťte a vybereme i TZB. Jirka
Jiří Císař
 


Zpět na Ekonomika

cron