Rek + tuv + vytápění

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od dano » 08 říj 2019, 13:04

Zdravím, mám poněkud obsáhlejší dotaz a byl bych rád za podněty na co si dát pozor, případně kterou cestou se vydat. Snažil jsem se pročíst toto fórum a zjišťovat si informace z webů, ale i tak nevím jak správně kombinovat.

Chceme stavět RD, kdy potřebujeme část energie pokrýt obnovitelnými zdroji - chci použít solární kolektory pro ohřev tuv. Podle toho co jsem se dočetl, dá se tak přihřívat i voda do podlahovky.

Řeším ale, jakou rekuperaci zvolit a jaké vytápění k ní přidružit. Přikláním se spíše k pasivní. K vytápění domu použít buď plyn, nebo dřevo. Co nevím, tak je řešení při takovém vytápění - kotel má svůj přísun vzduchu z venčí, aby netahal vzduch rekuperaci?
Uživatelský avatar
dano
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 říj 2019, 12:13

od Jiří Císař » 09 říj 2019, 14:52

V první řadě bych postavil dům s minimální potřebou energie na vytápění, to se dá. Není zas tak velký problém dostat běžně veliký dům kolem 150-180 m2 na TZ do 5 kW. Pro většinu zimy to bude potřeba kolem 2-3 kW. Když se rozumně vyhnete velkým oknům, nebudete muset v létě prakticky vůbec chladit a v zimě jsou také největší tepelnou slabinou. Tam bych začal. To je totiž ten největší problém dnešního stavění. Lidi staví nesmyslné stavby, které často ani nepotřebují. Ignorují základní fyzikální zákonitosti a pak to dohánějí nesmyslnou technikou, které také nerozumí. Aby byla nějaká rada. Snižte zbytečně prosklenou plochu na minimum. Jeden projektant tvrdí: otevírejte domu oči, nestahujete kalhoty. Z okna máte vidět ven a to je vše. Dům by neměl imitovat pavilon opic, kde vy budete opice za sklem a lidé na chodníku nechtěnými návštěvníky ZOO. Vyhněte se dřevostavbám. I majitelé zděných domů znají stav, kdy v létě je v podkroví vedro a v přízemí je celkem příjemně. Ve dřevostavbě je vedro všude a v prosklené dřevostavbě je to ještě horší. Základem domu by měla být hmota s dostatečnou akumulací a potom kvalitně zateplit. To znamená zapomenout na děrované cihlové bloky a nafoukané silikátové bílé bloky. Bohužel v ČR se staví přesně obráceně, nejvíc domů je z děrovaných cihel a bílých lehkých tvárnic v kombinaci s dřevostavbami. Zase se zcela ignoruje fyzika. Skutečně kvalitní dům by měl být postaven z hmoty (beton, VPC) a zateplen. Poměrově to může být cca 20 cm hmoty + 30 cm zateplení. Střechy by měla být ideálně zelená. Opět je královnou hmota. Ideálně betonová deska s izolačním vrstvením zakončená zelenou vegetací. Když se začnete orientovat tímto směrem, bude hrát technika v domě marginální úlohu, a to je ideální. Zmínil jste pasivní rekuperaci, solární kolektory, plyn, podlahovku a další. Radil bych začít domem, mít jasně definované tepelné ztráty a větrací objemy, pak se sem vraťte a vybereme i TZB. Jirka
Jiří Císař
 

od Fide » 21 říj 2019, 15:40

Dobrý den,
jestli můžu, tak se připojím k této diskuzi. Souhlasím se vším, co jste napsal pane Císaři a měl bych na Vás pár dotazů. Budu stavět řadový dům se sedlovou střechu (1+podkroví - nelze jinak). A teď k těm dotazům

1. zelená střecha - Isover dělá speciální min. vatu pro zelené střechy. Co si o ní myslíte? Za jak dlouho se dá předpěstovat rozchodník (extensivní střecha je jediná možná kvůli sklonu)?

2. píšete o střeše - betonová deska je možná jen pro plochou střechu. Co by jste navrhoval pro šikmou střechu?

3. souhlasím s VPC - jak by jste navrhl stěny z VPC, které jsou v řadové zástavbě u sousedních stěn domů?

4. co říkáte na aktivní rekuperaci s TUV + přímotopy (nebo jiný el. zdroj) jako ideální jednoduché řešení TZB pro takřka pasivní dům. TZ budou kolem 3 kW?

Děkuji mockrát za odpovědi.

Petr
Uživatelský avatar
Fide
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 črc 2019, 17:30

od Jiří Císař » 21 říj 2019, 16:27

Jak jsem napsal, v první řadě jde o hmotu. I střecha sedlová, šikmá může být masivní bez dřevěné konstrukce. Nechci jmenovat konkrétní výrobce, aby to nevypadalo jako reklama, ale zadejte do googlu a uvidíte, co variant a technických řešení je běžně dostupných. Zde lze využít i pórobetonové nebo cihlovzdušné prefabrikáty, nebo si střechu udělat na míru. Pořád na tom budete mnohem lépe, než s klasickou dřevěnou konstrukcí.
Opět nechci preferovat nějakého výrobce, zmiňovanou vatu pro zelené střechy dělá více firem. Rozchodník určitě ano, je to odborníky nejvíce doporučovaná bylina z mnoha důvodů, nejčastěji se udává malá náročnost na výživu a odolnost. Nemusíte brát zelenou střechu jako dogma, jen ji považuji za třešničku na dortu, co se moderní výstavby týče. Je to pravý protiklad lehkých, černých krytin.
VPC má vynikající pevnostní vlastnosti. V řadové zástavbě je ideální, na vymezeném prostoru získáte více užitného prostoru oproti jiným materiálům (okolním stavebníkům). Doufám, že Vám dům nestaví developer, který bere provize z každého použitého materiálu. Tam bývá obvykle velmi těžké jakoukoliv změnu prosadit. Co se týče konkrétního zadání bych se obrátil na Vašeho projektanta a ten by měl zajistit i statické posouzení.
Technologie řešení aktivní rekuperace s ohřevem TUV + přímotopy je jedna z nejrozumnějších variant. Bohužel nemá silné lobby, protože se minimalizují proinvestované náklady a tak všemožné „zelené“ dotační programy Vám patrně přímotopy nepodpoří a budou Vás tlačit do technologií složitějších a dražších. Těžko se smíří s tím, že byste investoval jen pár tisíc do vytápění. Raději vás dotací nasměřují k tepelným čerpadlům, podlahovému vytápění, fotovoltaiky atd.
Jiří Císař
 

od Fide » 21 říj 2019, 16:40

Zase pane Císař s Vámi souhlasím a jen se potvrzují mé domněnky a úvahy.
Znám pevné střechy od různých výrobců a souhlasím, že by to mohla být skvělá varianta. Jen ta cena je hodně vysoká oproti dřevěnému krovu (minimálně o čtvrtinu dražší).
Dům mě nebude stavět naštěstí developer a tak mám právě zcela volné myšlenky k tomu, abych si mohl vymyslet možné i nemožné, ale také se musím dívat na cenu.
Uživatelský avatar
Fide
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01 črc 2019, 17:30


Zpět na Ekonomika