Výběr Rekuperace - celkový pohled na dům a jeho možnosti

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od tomaszapl » 24 říj 2020, 11:49

Dobrý den,

obracím se jako lajk na profíky. Aktuálně mi projektant rýsuje dům, užitná plocha 170 m2 bungalov do L. V záplavu informací se v tom již topím, takže bych potřeboval radu nebo aspoň pohled někoho jiného.

Pokusím se shrnout pouze informace:
- dům bude pouze na elektřinu
- projektant na tom právě dělá ale předpokládá tepelnou ztrátu mezi 4 - 5 kW
- chtěli bychom rekuperaci
- topit chceme podlahovým topením (v dnešním domě elektrokotlem)
- mám pochybnosti zda se vyplatí investice na TČ

K rekuperaci:
- Mám nabídky předběžné na systém Atrea 380 ECV5.RD5 (180 tis) + Jablotron Futura (230 + 50 tis Cool Breeze, který nevím zda vůbec využiji, nedokážu si představit jak moc to může chladit) - obě dvě nabídky rozvodem v plastovém antistatickém potrubí
- Dále Pichler LG 350 (280 tis) - rozvody Lindab, (dále můžu volit rozšíření s adiabatický zvlhčovačem + a chladičem navíc 55 tis - opět nevím zda využiji)

K TČ: (nabídky od 250 000 - 300 000 tis)
- Projektant mě upozornil, že od mé poslední stavby se změnil zákon a není již údajně možné topit jen elektrokotlem
- Údajně půjde čerpat na systém rekuperace a TČ dotace
- Dále je možné pokud bych nechtěl TČ prý instalovat klimatizaci, nebo nechutně zateplit dům

Potřeboval bych radu jaký tip rekuperace by jste doporučili?
Jak se díváte na koupi TČ?
Jak jinak je možné to celkově pořešit?

Děkuji Vám za názory
Uživatelský avatar
tomaszapl
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 říj 2020, 11:33

od Unstrech » 24 říj 2020, 18:42

Je tu několik opakujících se dotazů. Zkusím odpověď zkrátit, protože vše už bylo napsané.

Cenové nabídky vždycky rozdělujte. Jakmile někdo nabízí systém, je to cesta k tomu, jak na Vás co nejvíce vydělá. Jako první je zapotřebí projekt na rozvody VZT, protože jen tak můžete rozumně srovnat nabídky. Rozvody se mohou opravdu zásadně lišit! Rozdíly mohou být v použitých materiálech, koncepci, izolaci. Když si vybíráte dovolenou a někdo nabídne pobyt se stravou, musí také jasně definovat, co tím myslí. Je to jen snídaně, polopenze, plná penze all in? A i v tom jsou ještě diametrální rozdíly. Proto nemůžete vycházet jen z toho, že Vám někdo řekne, že rozvody budou v antistatických hadicích. Vždy porovnávejte cenu stejných rozvodů, ze stejných materiálů (součástí projektu je i výpis prvků). Ze zkušenosti Vám mohu garantovat, že pak teprve uvidíte, kolik můžete prodělat a nebo ušetřit. Nikdy nechtějte jednotku a k tomu na paletě smotané hadice a další prvky!

Další samostatnou věcí jsou jednotky. Nevím, jestli to opakovat. Základní jsou dva druhy: aktivní (vyšší komfort přívodního vzduchu) a pasivní (základní větrání). Aktivní jednotka z uvedených není žádná, Futura Jablotron a Atrea aktivní jednotky neumějí, u Pichlera byste musel volit PKOM trend. Na trhu existuje celá řada jednotek lepších i levnějších a to v obou kategoriích. Nechci Vám předkládat nějakou konkrétní značku, ale stále platí, že pasivní jednotka by se neměla pohybovat příliš nad 50.000 Kč bez DPH (seženete už od cca 30.000 zcela vhodnou jednotku pro RD). Aktivní jsou samozřejmě dražší, ale opět jsou na našem trhu velmi kvalitní už za cca 75.000 Kč bez DPH. Ještě nutno doplnit, že existují i kombinované jednotky aktivní + pasivní, nejvyšší řadou jsou potom jednotky kompaktní (ty umějí ohřívat i TUV a topit do teplovodních systémů).

TČ je opět samostatné téma a bohužel pro Vás, tepelná ztráta kolem 5 kW je hraniční mezi tím, kdy se vyplatí a kdy už ne. Zase je potřeba vyjít nejprve ze skutečných tepelných ztrát a to se specifikací, jestli jsou to TZ celkové nebo jen prostupem.

Závěrem. Investice do technologie domů není malá částka. V klidu to tu můžeme rozebrat, ale velmi důležité jsou reference od skutečných uživatelů, které znáte a kterým můžete důvěřovat. Hodně štěstí.
Unstrech
 


Zpět na Ekonomika