Ohřev TUV

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od David Toman » 09 úno 2021, 21:42

Zdravím vespolek, do novostavby plánuji TČ vzduch-voda a rekuperační jednotku. Problém trochu nastává s volbou čím ohřívat TUV. Z hlediska trvanlivosti mi přijde vhodnější aktivní reku + ohřev TUV, jelikož může být TČ v létě vypnuté. Z hlediska ekonomiky mi víc dává smysl pasivka a vodu ohřívat pomocí TČ. Co myslíte, že je vhodnější volba?
David Toman
 

od Julian » 10 úno 2021, 11:44

Výhodou aktivky s ohřevem vody je, že v létě můžeš chladit a uvolněným teplem ohřát vodu. Když vodu ohřeješ TČ, nechladíš si dům vůbec a na chlazení bys musel znovu spotřebovávat další energii.Ale pozor, co to je za systém. Dvoukompresorové aktivky Pichler to mají oddělené a neušetřil bys nic, prototože na ohřev vody mají jiný kompresor než na chlazení a tak také běží dvojí spotřeba
Julian
 

od David Toman » 11 úno 2021, 09:46

Díky za info, já myslel že v tomto ohledu funguje TČ podobně a když s ním budu v létě ohřívat TUV, tak si zároveň chladím dům. Pak tedy ještě můžu zvážit ohřev solárem.
David Toman
 

od Julian » 11 úno 2021, 17:35

Tepelné čerpadlo má obvykle venkovní a vnitřní část. Ventkovní ochlazuje venkovní vzduch (zem nebo vodu), načerpá tam teplo a předává ji vnitřní části, která ji dál distribuuje do topného systému nebo nádrže na TUV. V principu tedy například TČ vzduch-voda chladí, ale chladí venku a to ti moc s ochlazením interiéru nepomůže. Aktivka ochlazuje přívodní vzduch do místností a získaným teplem ohřeje vodu. Solár také ohřeje vodu, ale zase nic nevychladí. To už raději FV.
Julian
 

od Danie » 13 úno 2021, 20:00

Řeším něco podobného, buď "all in" řešení v podobě aktivní rekuperace s ohřevem TUV, nebo pasivní rekuperaci s luftbojlerem a nebo pasivní rekuperaci s klasickým el. bojlerem. Ve hře je i pasivní rekuperace a ohřev solárem, protože od jihu jsme stíněni a potřeba chlazení nebude tak velká. Samozřejmě je důležitá cena, ale rádi bychom měli řešení, které dává smysl.
Danie
 

od Danie » 13 úno 2021, 20:04

Dodatek: TUV je potřeba pro 4 člennou rodinu
Danie
 

od Danie » 16 úno 2021, 18:28

Máte k tomu prosím nějaký poznatek či radu?
Danie
 


Zpět na Ekonomika