Srovnání rekuperací - Atrea, Brink, Zehnder

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od vsmejkal » 06 bře 2022, 10:54

Vybírám pasivní rekuperační jednotku do RD o ploše cca 130m2. Rozhoduji se mezi těmito jednotkami:
- Atrea Duplex 380 ECV5
- Brink Flair 325
- Zehnder ComfoAir Q350

Atrea vyhrává nejnižší cenou jednotky i filtrů - stojí cca 50 000 Kč se základní regulací. Je to velmi rozšířená CZ jednotka, takže nebude asi ani problém se servisem a náhradními díly. Negativum je mírně nižší účinnost (86 % dle ČSN EN 308). Je to také už starší jednotka (2016).

Brink je modernější jednotka (2018) s pokročilejší regulací a integrovaným předehřevem již v základu. Další předností je vysoká účinnost 91 % a nízká spotřeba 0,21 Wh/m3. Cena je cca 81 000 Kč.

Zehnder je nejdražší z nich - stojí okolo 93 000 Kč. Nabízí účinnost 90 % a pokročilou regulaci. Problémem je za mě cena originálních filtrů (cca 1 200 Kč za pár), které je nutné používat pro dodržení záruky, a obecně vyšší cena komponent Zehnder.

Otázka zní, jakou jednotku vybrat? Nejvíce lidé doporučují Atreu, což mi dává smysl. Je mi ale také sympatický Brink, který za tu cenu navíc obsahuje integrovaný předehřev, vyšší účinnost (=teplejší vzduch v zimě) a nižší spotřebu (=menší účet za elektřinu).
Uživatelský avatar
vsmejkal
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 led 2022, 21:21

od AlexandrDarius » 10 pro 2022, 23:00

Já jsem nakonec skončil u Zehnderu a to protože jsem našel jedinou firmou ochotnou nějak smysluplně nainstalovat u nás řízenou výměny vzduchu (Newag) i pomoci s projektem VZT (žádný projektant to nechtěl dělat, respektive žádný nedodal nic smysluplného, takže jsem to kreslil já s člověkem z té firmy). Navíc jsme potřebovali ploché rozvody a firmy dělající u nás Brink se sice tasají, že ploché rozvody mají, ale efektivně je nebyly schopné dodat.
Uživatelský avatar
AlexandrDarius
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 4
Registrován: 27 dub 2021, 23:27

od Atlantis » 11 pro 2022, 12:06

Mám ten Brink Flair 325, kdybys měl nějaký dotazy, tak to sem napiš.
Ovládám ho přes modbus v rámci smarthome. Ale ono stejně tam není moc co ovládat - mám to většinu času na 100m3/h, v zimě se snažím přes den "šetřit" a dávám jen 50 , jinak to hodně vysušuje vzduch v baráku. Jednotka se dá bez problému jednoduše otevřít a celý výměník se dá pro čištění vytáhnout a propláchnout sprchou (jak je tam vlhko tak tam prostě roste na straně odpadního vzduchu plíseň atd)

Osobně pokud máš omezený rozpočet tak bych se zaměřil na lepší "správu vzduchu" v baráku - jako třeba klapky na horní/spodní patro (nevím jestli budeš mít) nebo takněco. Protože mi přijde naprosto stupidní, když třeba zmáčknu BOOST na odtah vzduchu kvůli smradu na WC, tak to prostě svůj plný výkon rozdělí mezi to WC, koupelnu, druhý WC, tech. místnost a ještě kuchyni...takže ve výsledku z toho WC kde to potřebuješ to saje jen malým průtokem....To stejný kuchyně - smažíš, všude smrad a z kuchyně to saje výkonem "větráčku na notebooku", ačkoliv rekuperace jede 300m3/h...

To stejný s přívodem vzduchu - je zbytečný v noci přivádět vzduch do spodního patra kde nikdo není a naopak co nejvíc do pokojů kde se spí...ale jelikož tam nemám žádnou klapku, tak musím o to větší výkon použít, aby to v těch pokojích stíhalo...


Nevím jak to je u jiných rekuperací (asi to bude hodně podobný), ale ty filtry co se dají dát do téhle jednotky nejsou nic moc. Bydlíme u silnice a v oblasti kde se topí vším možným a filtr co měl zachytit PM2.5 ho nezachytil prakticky vůbec (mám tady čidlo vzduchu na to). Pak se ještě prodává filtr co má zachytit PM1 (ale ten už nemá aktivní uhlí na smrady). Tak jsem se nasštval a udělal si filtrační box na přívod vzduchu v sérii s rekuperací a nacpal do něj velkej filtr do čističky vzduchu. (uvidíme jak se to bude chovat ve velké zimě, když je filtr před předehřevem...)

Ten origo filtr má velmi malou tlakovou ztrátu (když se položí na ventilátor, tak skrz bez problému profukuje vzduch), ale filtruje úplně nanic. Ze zoufalství jsem vystřihnul ze staršího filtru k čističce cca rozměr co by pasoval do rekuperace, ale mělo to šílenou tlakovou ztrátu (ale filtrovalo fakt dobře).

Nakonec ten velký filtr v externím boxu má díky své obrovské ploše tlakovou ztrátu minimální a filtruje výborně - takže za mě to je nejlepší řešení...no ale to jsem trochu odbočil..
Uživatelský avatar
Atlantis
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 37
Registrován: 13 čer 2022, 18:05


Zpět na Ekonomika

cron