Zdravím, nemáte někdo zkušenosti, naměřená data nebo nějaké "engineering manuály", jaká je tak nejlepší oblast výkonu (v % z nominálního/maximálního) obyčejné malé split klimatizace jako celku?
O co mi jde - mám klimatizace, teď jima topím. A chtěl bych vědět, při jakém příkonu je tak nejlepší topit. Příkon můžu zhruba řídit a zároveň je klima v chodbě, kde je vcelku jedno jestli tam nějakou dobu nebude přesná teplota. V dokumentaci klimy vidím akorát COP=4,13 a SCOP=4.
Co jsem zkoumal SCOP, tak tam se řeší samozřejmě venkovní teplota v topné sezóně, ale pak taky požadovaný výkon. A s výkonem se COP výrazně mění taky.
Našel jsem (k podobnému modelu) engineering manuál*, kde se dá dohledat el.příkon, tepelný výkon pro různé venkovní a vnitřní teploty (z toho se dá vypočíst COP). Ale bohužel tohle mají naměřeno pouze pro nominální výkon a pak "max" výkon (tlačítko "JET" na klimě co na 30minut dá extra výkon). Chybí mi tam ještě pár měření při nižším výkonu. Rozdíl mezi nominálním a maximálním výkonem je z hlediska COP docela zásadní. Při stejných podmínkách je při nominálu COP = 3,92 a při max výkonu jen 2,91!
Zajímalo by měl, jestli třeba při 50% nominálního výkonu dojde také k zásadnímu zlepšení COP, nebo to nemá smysl řešit.
Rozdíl COP si vysvětluji tím, že
A) kompresor má vyšší ztráty díky vyšším otáčkám (to stejné jako vyšší otáčky v autě) + velké rozdíly tlaků co se nestíhají vyrovnávat danou tloušťkou vedení chladiva
B) vzduchové výměníky (jak vevnitř, tak venku) nestíhají předat dostatek tepla a klima jede zbytečně s vysokým tepelným spádem. Například při vysokém výkonu vidím, že chladivo co jde z vnitřní jednotky zpátky do kompresoru má klidně 55°C, což mi přijde jako docela dost.
(z tohodle důvodu nejde moc brát v potaz nějaký data z tepelných čerpadel do vody, jelikož tam se dá velmi jendoduše vodou zchladit to vracející se chladivo na nízkou teplotu prakticky bez ohledu na aktuální výkon)
Zase samozřejmě pokud dojde ke snížení výkonu na minimum (kdy má klima přikon jen kolem 300W), tak se domnívám, že COP už zase klesne - jendoduše díky tomu, že ventilátory a elektronika atd už budou mít procentuálně významnou spotřebu, která se nepodílí na topení.
* manuál orig:, strana 44+46, bohužel tepelný výkon je v BTU/h a teploty v °F
https://lghvac.com/resource-service?fil ... t_HSV5.pdf
Tady přepočteno na metrický jendotky + vypočten COP. První obrázek nominal výkon, druhý max
https://ctrlv.cz/BoSU
https://ctrlv.cz/b6Fl
Mimochodem vcelku zajímavé, že ten MAX výkon ublíží COP mnohem víc, než pořádná venkovní zima (max výkon při venkovní teplotě +11,7°C je COP jen 2,7, ale při nominálním výkonu je COP 3,3 i při -20°C mrazu (samozřejmě absolutní tepelný výkon je menší)
Díky za názory