Dává smysl chladit rekuperační jednotkou Gott 2600 Top?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Stiffy » 31 kvě 2024, 07:28

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat majitele jednotky Nilan Gott 2600 Top, jestli opravdu tato jednotka v létě chladí. Budeme mít jednopodlažní dům, 125 m2, tepelná ztráta okolo 5kW. Uvažuji o této jednotce jen kvůli možnému dochlazení v létě. Výrobce mi říká, že nás dům by to o cca 5°C v létě ochladilo. Je to možné při chladícím výkonu 3,2 kW? Na jih budeme mit jen jedno okno.

Pokud jednotka o 5°C teplotu nezmění, tak bychom pořídili jen pasivní rekuperaci.


Děkuji
Stiffy
 

od Jikap » 01 čer 2024, 22:43

To záleží na mnoha okolnostech. Jednotka ochladí 100% přívodní vzduch, to znamená, že na jistotu bude mít pocit příjemně chladivého přívodního vzduchu. To má velký efekt. Ono někdy stačí zapnout nějaký větrák, který nechladí vůbec, ale proudící vzduch už je na chlazení znát. Klasicky bych to přirovnal k efektu vějíře nebo tak něco. Výpočet tepelných zisků a stejně tak reálně potřebných výkonů obvykle moc nenapoví, proto si myslím, že na to formou získané zkušenosti jdete správně nicméně každý dům se chová odlišně.
Jikap
 

od Stiffy » 12 čer 2024, 22:07

Děkuji za odpověď. Rozhodli jsme se pro pasivní jednotku s tím, že necháme rozvést zateplené rozvody. Kdybychom v budoucnu cítili, že bude dům potřeba dochlazovat, za pár let jednotku vyměníme nebo spíše počkáme do konce její životnosti a po 15 letech ji vyměníme za aktivní jednotku.
Stiffy
 

od Jikap » 16 čer 2024, 09:14

Asi záleží na tom, kolik ušetříte za pořízení jednotky, ale rovnou se odsuzujete k jistému diskomfortu. S ohledem na běžnou životnost jednotek téměř jistě na deset let. Když už máte kvalitní rozvody a to je určitě velmi rozumný krok, moc nerozumím té snaze ušetřit v porovnání s hodnotou domu prakticky zanedbatelnou částku. U kombinované jednotky můžete chlazení/topení využívat podle vlastní libosti. Můžete jet i jenom na pasivní část. Opačně chlazení nebo topení pasivní jednotka nenabídne. Co se týče výkonu, našel jsem novinku na dánských stránkách Nilanu Combi 400 a ta má ještě větší výkon než Gott 2600. Na českých stránkách zatím není.
Jikap
 

od Známý » 08 črc 2024, 08:11

Stiffy, pokud máš jen jedno okno na jih, možná by bylo možné zkusit první rok bez rekuperace. A pak uvidíš, jestli vůbec v létě budete potřebovat chladit. Když bude v létě třeba 32°C, tak to jedno okno, než na něho začne svítit, zvenku zakryj prostěradlem. A večer uvidíš, jak se teplota domu pohla nahoru. A jestli by nestačilo mít pasivní jednotku s tím, že přes večer a noc byste chladili bajpasem.

Jikap - argument, že vzhledem k ceně domu je nějaký náklad navíc už zanedbatelný, je nevhodný. Pokud něco nepotřebuji, tak je jedno, jestli je to už jen malá částka, nebo velká. Budu to muset zaplatit tak jako tak. To znamená trávit delší dobu v práci. Když bych měl koupit každou levnou drobnost co mi kdo poradí s tím, že vzhledem k ceně domu je to už jen zanedbatelná částka... To bych pak mohl taky dát třeba 100000kč na afrického mladíka. Jen tak, protože vzhledem k ceně domu je to zanedbatelná částka :)
A k tomu domnělému komfortu bych řekl tolik, že pohodlí má ten, kdo nic nepotřebuje a neuvědomuje si to. Kdo si pořídí různé vychytávky, které mu mají zvýšit komfort, tak se dočká spíše toho, že si ho sníží. A to tím, že furt něco nastavuje a přizpůsobuje se tomu. Protože ani sebelepší umělá inteligence nezareaguje na to, že nastala nějaká potřeba dočasné změny nějakého parametru. A čím déle funguje nějaký režim bez zásahu obsluhy(je nastaveno hodně variant "když/tak" ), tak o to více pak obsluha zapomene, jak ten systém vlastně nastavila a pak se rype "hodiny" v tom nastavení, jak nějakou banalitu dočasně změnit. Pohodlí je to tam.
Známý
 

od Ježek » 30 črc 2024, 10:47

Okno na jih bych neřešil, otázka zní kolik oken máte na západ?
Ježek
 

od Jikap » 31 črc 2024, 12:28

Známý píše:To bych pak mohl taky dát třeba 100000 Kč na afrického mladíka. Jen tak, protože vzhledem k ceně domu je to zanedbatelná částka :)

Rozumím, co myslíte, ale takhle to není myšleno. Příklady se ne vždy trefují, musel bych to rozvést tak, že budete přispívat na afrického mladíka tak jako tak, zaplatíte mu výbornou školu, přihlásíte na 19 oborů a na 20 (kterým bude třeba angličtina) ho už nepřihlásíte. Protože ji vlastně někde uprostřed Senegalu nepotřebuje? Ostatních 19 ano? Možná. Já to bral tak, že Stiffy investuje do těch 19 oborů (nechá udělat kvalitní zateplené rozvody), koupí si základní rekuperační jednotku (investice do afrického mladíka) , což se rovná investici množná do zbytečnosti. Mnoho lidí žádného Afričana nepodporuje, nemá žádnou rekuperaci a větrá okny i v úplně novém domě. Často to ještě dopadá tak, že ani lidé neví, že by mohla mít nějaká věc celkem užitečnou funkci. Nemusí to být nutně aktivní rekuperační jednotka s chlazením, kolikrát mi syn na mobilu nebo v počítači ukáže něco, o čem jsem vůbec netušil, že tam mám. Přiznám se, že i v autě mám několik tlačítek s funkcemi, o kterých se jen tak dohaduji, co by mohly dělat. :-) Kdybych se měl vrátit k rekuperačním jednotkám, také jsem před časem vůbec netušil, že by větrací jednotka mohla odpadním vzduchem ohřívat vodu atd.
Jikap
 

od Pepper » 18 lis 2024, 19:56

Zkušenosti s jednotkou Nilan Gott 2600 TOP po 3 letech 1 ČÁST

Uvádím zkušenosti na můj dům, aby někdo nesrovnával nesmysly. tzn:
Novostavba, užitná plocha cca 150 m2 bez garáže.
30 cihla + EPS 25cm + 40 cm vata ve stropech.
Tepelná ztráta 7 KW (hlavně díky velkým hliníkovým oknům).
Topení - podlahovka - plynový kotel

Všichni ,co zvažují tuto jednotku by se měli sami sebe zeptat, co od ní očekávají.

Plusy jednotky:
- chladí, topí, větrá (všestranná jednotka).
- za celou dobu zatím bez poruch a problémů.
- jednoduchá obsluha (pro mě osobně spíš mínus)
- Appka pro vzdálenou správu

Mínusy jednotky:
- Větrací výkon je hraniční na můj prostor
- Týdenní(denní) režimy mají jen 7 povelů
- Appka a SW jednotky je nejslabší část.
- Topení a chlazení za určitých podmínek.
- Samozřejmě cenovka
Pepper
 

od Pepper » 18 lis 2024, 20:03

Podrobnější vysvětlení:
Kdybych stavěl podruhé, asi bych zvažoval jestli koupím Nilan znovu nebo koupím klasickou rekuperační jednotku s větší účinností a výkonem. Nepatřím mezi lidi co si koupí rekuperaci a pak ji mají puštěnou 2 hodiny denně apod. Očekávám, že okna otevírat nebudu a doma bude stále čerstvý vzduch, což zvládá na hranici možností. Nedoporučoval bych jednotku u domů výrazně nad 150m2. Uvedu příklad z praxe třeba na jaře. Jednotka jede téměř celý den na 2-3 výkon (ze 4) tím se udrží dobrý vzduch dokud, není nikdo doma. Jakmile jsme všichni doma musím zařazovat na chvíli plný výkon. Pokud čekám návštěvu a více lidí, tak jede na plný výkon celou dobu a stejně nestíhá. Další problém vzniká v létě a zimě, kdy Vám plný výkon snižuje topný(chladící) výkon a pouští to takřka stejnou teplotu jako je venkovní. (Upozorňuji, chlazení žere, 10 - 13 KW denně)

Chlazení je kapitola sama o sobě. Není to klimatizace, neočekávejte, že vám to vychladí barák. V létě, kdy je venku 30 je potřeba stínit okna a pak když máte puštěné chlazení, tak vám to dokáže udržet příjemné klima (znovu - pokud máte stejné nebo menší m2 a TZ). Ale jak jsem uvedl, není to klimatizace, takže jakmile v létě necháte třeba otevřenou celý den terasu a v domě se udělá 28°, tak s tím Nilan už nic nezmůže a těžko snižujete teplotu v domě.
Topení je ještě větší problém, kdo má větší TZ jak já, tak rovnou topení odpískejte. Topení super funguje v přechodném období, začátek a konec zimy (kolem 10°) v tomhle období mi bohatě stačila VZT, jakmile klesla teplota níže, vypínal jsme topení VZT, přepl jen na větrání a pustil kotel, protože to už nebylo ekonomické. Dnes mám TČ (tzn. topení VZT) vypnuté po celý rok a pouštím je pouze v létě na chlazení protože se to nevyplatí a ve výsledku jsem v energiích nechal 2x tolik. Jednotka při větrání s topením brala cca 8 - 12 KW denně. Příklad: ročně protopím i s vodou kolem 20 tisíc (topím na 23,5°C), když jsem místo kotle přitápěl přes VZT, tak mi klesla spotřeba o 3000 Kč na plynu, ale spotřeboval jsem 1,5 MW elektriky navíc, takže ekonomicky děs.

SW a Appka, na vše jsem si zvykl a vím jak mám nastavit, ale tyto dvě věci se prostě nepovedli. Aplikace umí jen základní povely, někdy ani to ne(např. vypnu větrání v appce, ale týdenní program v jednotce potom VZT nepustí podle programu, reset filtru nefunguje atd). SW jednotky je druhý problém, nastavení je hodně pomálu, a to nastavuju vše přes servisní nastavení, jinak bych nenastavil vůbec nic. Největší průser je týdenní menu, kde na každý den můžete nastavit max 7 povelů, což nedovedu pochopit, který amatér tohle programoval. Tzn. chci, aby jednotka jela hlavně v mrazech jen v určitých intervalech (Třeba 1x za 2 hodiny, ale tím že máte 7 povelů, tak maximálně nastavíte 3x pustit + 3x vypnout a víc ani hovno)

Poslední poznámka:
Nezapomeňte, že rozvody je potřeba pořádně izolovat, aby vše fungovalo.
Já mám rozvody ve spiru + tepelný rukáv + 100 mm vaty.
Pepper
 

od IJK » 22 lis 2024, 20:46

Ave Seržante!
A pro ostatní?
Když už zvládnete úskalí Fyziky,
zjistíte, že GeoMetrie je fakt to Prvotní...,
... tak narazíte na Měření a Regulaci (MaR).

Inu, né nadarmo za Starého PánaBOHA hlásali, že "néhorší Buržoazní Pavědó" je ...
https://is.muni.cz/el/phil/jaro2009/VIK ... ealita.pdf

Eééé, Virtuální realita, DataMinig, Robotika, a konec konců Teorie Řízení ...
... jsou jen základem; jj, z5tná Vazba, tam začněte se studiem. Mimochodem, i Ten staré Darwin nezjistil nic jiného...

V nD+.

:lol:
Uživatelský avatar
IJK
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 757
Registrován: 21 čer 2014, 12:52

od Michal Pokorný » 28 lis 2024, 13:33

Moje zkušenosti s provozem Gotta po 6 letech.

Větracím výkonem naprosto postačuje pro můj dům o velikosti 180 m2. Kromě situace, kdy jsem to přehnal s topinkami, resp. jsem na jednu zapomněl, jsem nikdy jednotku nepustil na vyšší stupeň než 2.Jestli to Pepper nestačí, doporučoval bych si nechat zkontrolovat reálné množství přiváděného vzduchu do místností. Větrat víc než 100 m3/h nedává příliš smysl, pokud na party nepřijde 10 lidí nebo se nejedná o nejedná o kuřáky.

Chlazení - v podstatě bych souhlasil, mám podobné zkušenosti. Chladí to přívodní vzduch, což je příjemné. ale jakmile se uvnitř udělá vedro třeba pro zapomenuté dveře na terasu, už je na ochlazení pozdě. Osobně bych ale klimatizaci domů nechtěl. Mám s ní problémy i v autě a dokážu mít rýmu i v létě, pokud si jí pouštím.

Topení - V přechodných období v pohodě, v zimě topím TČ, na vytopení domu by to samotné rozhodně nebylo. Nemám pasivní dům.

SW a Appka - To asi záleží na každém. Já si s tím nehraju, takže jsem si ani jejich Appku do mobilu nenahrál. Nemám Appku od pračky, TV, mikrovlnky, světel, tyhle blbiny jdou mimo mě. Stejnou jednotku má i můj syn a ten si to propojil s Loxone, protože ten potřebuje mít appku i na bidet. Za mě bo jen dobré, že se dokázal technik na jednotku připojit a něco zkontrolovat. Jinak jen měním filtry a to je vše.
Michal Pokorný
 

od Simi39 » 30 lis 2024, 16:14

Mám jednotku druhým rokem a zatím jenom chválím. Výkonově naprosto dostačující, maximální výkon snad ani nejde v běžném domě využívat. Jestli to někomu nestačí, musí si to nechat seřídit, nebo má nějak ucpaný trubky od vzduchotechniky. Možná záleží na průměru, my to máme všechno ve spiru od DN 200 na vstupu po DN160 u jednotky až po nejmenší DN 125 v místnostech. Chlazení je naprosto dostačující, jak tu píšou ostatní, neni to sice klima, ale fakt je chlazení znát. Topení je to samý, přívod vzduchu je pocitově skutečně teplý, aktuálně je 42 °C. Nečekal jsem, že to nahradí topení, zatím stíhá a ničím jiným netopíme. SW je docela intuitivní, našel jsem, že někde chybí háčky v české verzi. Appku jsem stáhnul, ale použil jsem pouze kontroly teplot a když jsem to ukazoval známým. Jinak na ovládání používám pouze HMI ovladač.
Simi39
 

od 2beny » 13 pro 2024, 15:45

Za mě nejlepší větrací jednotka. Jenom měnim filtry a o nic jinýho se nemusím starat. 2B
2beny
 

od Atlantis » 17 pro 2024, 13:42

Když tu řešíte ty zbytečnosti a podobně - já mám jen obyčejnou pasivní rekuperaci a čistě ze zajímavosti bych se chtěl zeptat (takový "otevřený dopis i pro lidi co rekup teprve vybírají) , jestli to vlastně má až tak smysl řešit?
Nějak si nedovedu představit, že při průtocích vzduchu co ta rekuperace má by to nějak použitelně ohřálo/ochladilo vzduch. Taky se obávám že vzhledem k těm malým průtoků to bude nastaveno tak, aby teplota vyfukovaného vzduchu byla co nejvyšší (topení)/nejnižší (chlazení). Což ale jde proti požadavkům na efektivní fungování tepelných čerpadel, kdy je potřeba právě co nejnižší teplota a raději obrovský průtok vzduchu (pro předání stejného topného výkonu).

Moje pasivní rekuperaci provozuji na cca 100-150m3/h. Ale to je pořád nic ve srovnání s nejmenší klimatizací co tu mám, která dá nějakých 600m3/h.
Kde bere ta aktivní rekuperace to teplo? Jen z odpadního vzduchu? To si nějak nedokážu představit, že by to mohlo použitelně fungovat (ve srovnání s výměníkem a kompresorem na střeše jako má normální klima/TČ kde má venkovní jednotka průtok 1600m3/h)

Já mám klimatizaci v chodbě, kde krásně vychladí celý dům, aniž by člověk měl pocit že na něj nějak fouká - chlad klesá do spodního patra a máte spíš takový ten pocit že přijdete do jeskyně/sklepa, než že na vás fučí klima někde v kanceláři, jelikož vzduch se aktivně hýbe jen na chodbě, ale už ne v pokojích atd. Samozřejmě je potřeba necávat otevřené dveře aspoň na pár hodin denně, aby se to teplo z pokojů dostalo snáz. Na topení je to taky vcelku použitelné, jelikož to teplo se dostává do stěn, stropů a do pokojů horního patra. Dokážu velmi úsporně vytopit celé patro cca s 12kwh denně i v teplotách kolem nuly. Samozřejmě nevýhoda je, že to na rozdíl od chlazení funguje jen pro horní patro - dole se musí topit jinak, jelikož teplý vzduch mi dolů nepůjde
Uživatelský avatar
Atlantis
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 98
Registrován: 13 čer 2022, 18:05


Zpět na Ekonomika