RD z 50. let - vyznam rekuperace

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od tvrznik » 13 bře 2011, 10:07

Jen takovy napad. Nas RD (pudorys 10 x 10 m, 1PP, 2NP, 8 pokoju, tri koupelny, 8 lidi, po rekonstrukci) - stredem domu vede nepouzivany komin s pruduchy do vsech mistnosti. Bylo by resenim vyzkouset centralni rekuperaci - stroj do suterenu,ZR, rozvody kominem, odtahy pres koupelny a kuchyn ? Ciste jen napad - do podlah, ani do stropu nelze, podhledy nechceme.
Uživatelský avatar
tvrznik
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 1
Registrován: 13 bře 2011, 10:00

od Leon » 13 bře 2011, 16:39

Známý to takhle udělal. Byla to ale strašná práce protahat hadice komínem. Naštěstí měl celkem slušný světlosti 200x150 ve třech průduchách. Jen si nejsem jist, co by na to řekli hasiči. Dneska to chtějí chodit kontrolovat. Máš ubouranou hlavu komína?
Leon
 

od jarda » 13 bře 2011, 17:50

tvrznik píše:Jen takovy napad. Nas RD (pudorys 10 x 10 m, 1PP, 2NP, 8 pokoju, tri koupelny, 8 lidi, po rekonstrukci) - stredem domu vede nepouzivany komin s pruduchy do vsech mistnosti. Bylo by resenim vyzkouset centralni rekuperaci - stroj do suterenu,ZR, rozvody kominem, odtahy pres koupelny a kuchyn ? Ciste jen napad - do podlah, ani do stropu nelze, podhledy nechceme.

kolik vzduchu si myslíte, že takto rozvedete?
to by musel být komín asi trochu větší
ale není problém udělat rozvod do rohu pod stropem
Uživatelský avatar
jarda
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 300
Registrován: 26 úno 2011, 08:28

od Laďa Jaskva » 01 dub 2012, 11:04

Dobrý den. Váš nápad není až tak špatný, ale jde především o dimenzování rozvodů vzduchu. Ono se to potrubí dá celkem spolehlivě spočítat. Nicméně jde o celkové tlakové ztráty při požadovaném průtoku. A zde se určitě musí vycházet ( jak už píše Leon ) z počtu a velikosti průduchů v nepoužívaném komíně. Jedna z možností je rozdělit rozvody na dvě stejné větve hned u RJ ve sklepě a to hned sníží požadovanou dimenzi rozvodů o jeden řád dolů. Protože i přesný výpočet nakonec skončí u použití nejbližších rozměrů, tak je potřeba se bavit o minimálním průměru 100 mm, následně 125,150,160 a jako max. 200mm. Já mám Duplex 330 EC a ten má příruby 160 mm. Řešil jsem podobný problém - dodatečná instalace VZT do stávajícího domu. RJ je na půdě a rozvody do patra také ( skrz strop ) a do přízemí v novém podhledu dodatečného zateplení stropu ( střechy ) v obýváku. Všechno jsem dělal Sonoflexem, kromě odtahů z přízemí, tam jsou to 3 x 100 mm HT trubky a z patra 160 mm Sonoflex. Zásada je, že když to uděláte nějak rovnoměrně tak i následné seřízení je jednoduché a bezproblémové.
Z RJ jde 160, rozbočuje se na 2 x 160 a každá větev se následně dále rozbočuje ke koncovému výústku. Je to podle mě lepší řešení, jak dělat páteřní rozvod a krátké odbočky zejména z důvodů akustických přeslechů. Co se týká Vašeho řešení, tak tam bych nasával vzduch asi přímo ze sklepa, protože to je zemní registr, jak jeskyně. Záleží na tom, v jakém hygienickém stavu ten sklep ale máte. Aby jste si nezamořil celý dům nějakým odérem. A výfuk vzduchu také rovnou ze sklepa. Komíny bych použil pouze pro odtah a rozvod vzduchu do domu.
Nicméně, než jsem se do toho pustil, tak jsem to nejdříve studoval na TZB a konzultoval s panem Šperlem, který mě spoustu věcí vysvětlil a celkové řešení nakonec i posvětil. Všechno funguje OK, za což jsem mu nesmírně vděčný.
S pozdravem Laďa
Uživatelský avatar
Laďa Jaskva
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 119
Registrován: 01 dub 2012, 09:03


Zpět na Ekonomika

cron