Nastavení VP18

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od RoboNR » 04 led 2012, 18:28

metball píše:Leč při výrazné změně průřezu má tekutina jeden zásadní Houston.
Není schopna (vlivem setrvačnosti) vyplnit celý geometrický průřez.

iGoNY


Pan metball, pisete pekne ale tej vasej reci len ciastocne rozumiem :D . Je to zmes basnickeho vyjadrenia s archaickymi vyrazmi + technicke a matematicke "moduly". Nieco na sposob Nostradomovych kodovanych versikov ;) . Takze chape sa mi to trochu tazsie...ale verim ze sa doma s rodinou dorozumiete :lol: . Ja to chapem tak 50:50. Este ze pouzivate roznu velkost pisma a farbicky...

Urcite s vami suhlasim, ze je tam vela faktorov, ktore sposobuju nepresnost mojho merania, preto ho beriem ako orientacne a hladam niekoho seriozneho, kto by mi to vedel premerat a pripadne aj doladit.
Tak ako ste spomenuli, urcite tam zohrava svoju negativnu ulohu prechod vzduchu z priemeru 125mm na 65mm na tak kratkej vzdialenosti (15-20cm). Preto si myslim, ze merania pri nizsom rychlostnom stupni su objektivnejsie a presnejsie. A v praxi aj tak ludia vyuzivaju stupen 1 a 2 (asi aj ucinnost acttivnej rekuperacie je tu najlepsia), 3 asi len pri nejakej party alebo v lete v noci na rychlejsie ochladenie bez pouzitia kompresora a chladenia. A 4 mi pan Koranda neodporucil z dovodu rychlejsieho opotrebovania kondenzatora a EC ventilatorov.

Takisto tusim, ze teplota ma tiez vlyv na rozdiel medzi IN a OUT a ze najlepsie by to bolo merat, keby bola teplota vonku asi tak ako vo vnutri. Takto neviem presne identifikovat, co su rozdiely koli vnutornym rozvodom IN a OUT a co ma na tricku rozdielna teplota.

No chcelo by to pohladat nejake dataily o spravani sa vzduchu a know how ohladom toho na co si dat pozor a co dokaze zamiesat karty...
Uživatelský avatar
RoboNR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 03 led 2012, 23:38

od metball » 04 led 2012, 18:40

RoboNR píše:...
to robili aj Nilanaci,
... proste chodili,
prikladali trychtyr na vystupy zo vzduchotechniky ...


Dobré,
ale fakt Tvrďáci by obsadili
NARÁZ VŠECHNY VÝUSTĚ A ODVODY. :twisted:
Protože jen tak si lokální odporovou zátěží
NErozhodí tlakové a tím i průtokové poměry ROZVODNÉ SÍTĚ
Rozvodná síť = sání z okolí, rozvod, cimry, dveře, okna, ..., vratky a výfuk do okolí.
Pls. měřit za bezvětří a s ustálenou teplotou/vlhkostí In/Out (ideálně pak vyrovnanou).

Nakonec jen přepočtou stav "ODLEHČENÉ sítě" a doregulují zdroje tlaku/průtoku = venťasy.

Takže poučení - je potřeba znát, jaký odpor při měření dáváte "navíc" a co vlastně měříte.
Vzniklé DIFERENCE buď zanedbat,
nebo VÝPOČTOVĚ/SW korigovat.

4RoboNR:
Tlačte na Dány ;) , Holanďani se mi v tom zdaj být nevinně ...
...
ale to byl FIČÁK, CO? :evil:
Naposledy upravil metball dne 04 led 2012, 18:46, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Pedro » 04 led 2012, 18:45

4RoboNR: někdy je lepší nevědět. Když se pustíte do bádání, může to mít fatální důsledky. Čím víc se toho naučíte, tím víc vám bude jasný, že toho je ještě velká a neustále se zvětšující porce před váma. Při měření hraje roli i venkovní vítr, změna tlaku ext. a int. rozelže výsledky víc než Kecal z prodanky. Tak ten trychtýř s měřákem to přicpe a odchylka měření je jasná. Důležitá je přiměřená, přiměřená regulace, aby to foukalo tak nějak rovnoměrně, nesvištělo a nepískalo, abyste mohl klidně spát. Řešit jestli 100 nebo 130 naměřených m3/h je vážně podružná věc a jen se třeba naprosto zbytečně trápíte vyšším výkonem větrání.
Pedro
 


od metball » 04 led 2012, 18:49

Pedro píše:Teda Metball, nechaj si to :lol:


... a Oni,
už maj cukroví snězeno? ... :twisted:

Jj, 4D+ je fakt svinstvo.
Jeden se s něčím píše (neníliž tak, Pedro)
a druhej mu drze čumí 300 kiláků daleko přes rameno, žeáno?
A pak si ještě drze přetočí čas zpět, aby to moh rychle napsat a publikovat.

Hmmm, tak teď mi to Pedro oplatil ...
Naposledy upravil metball dne 04 led 2012, 18:55, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
metball
dobrovolný redaktor
dobrovolný redaktor
 
Příspěvky: 888
Registrován: 18 dub 2011, 20:29

od Pedro » 04 led 2012, 18:53

...ještě je ho tu dost, ale jdu to raděj dojíst, aby mě zase někdo nepředběhl :lol:
Pedro
 

od RoboNR » 04 led 2012, 23:01

Ach keby som to ja vedel aky ma moj trychtyr odpor :( . Urcite vsak vacsi ako mali pani z Nilanu (ich sonda mala vacsi priemer aj trychtyr) Ciastocne to vsak viem eliminovat meranim na nizsej rychlosti (c.2) ale aj tak to chcem dat premerat lepsim pristrojom.

Tlačte na Dány , Holanďani se mi v tom zdaj být nevinně ...

sorry, to som sa ja pomylil, otravujem Danov a nie NL (nilan.dk)


Otazka na odbornikov:
Moze byt, ze tvar a dlzka potrubia pre IN a OUT pre jednoduchy bungalov (109m2 podlahovej plochy) sposobi rozdiel pre celokovy prisun IN a odtah OUT viac ako 10-15%? Alebo je to skor tymi ostatnymi faktormi (odpor sondy, vlhkost, teplota, presnost pristroja).
Ak ano, je treba to riesit cez individualne nastavenie otacok EC pre In a OUT, alebo radsej zanedbat?

A co v pripade ak pouzijem iny filter na IN (F7) a iny na OUT (F4)? V tom pripade tlakova strata by bola asi rozdielna a korigovat otacky EC ventilatorov je mozno potrebne. Robi sa to (rozdielne filtre), alebo to nedoporucujete?

Na akom rychlostnom stupni je najlepsie merat aby skreslenia boli co najmensie? Podla mojho selskeho rozumu by to nemala byt 4 a asi ani 3 kedze fyzikalne spravanie sa vzduchu je dost ine ako pri nizsich prietokoch, ktore aj tak budem realne vyuzivat (2 resp 1).
Přílohy
vzt -prietoky.png
Uživatelský avatar
RoboNR
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 22
Registrován: 03 led 2012, 23:38

od Leon » 06 led 2012, 00:02

RoboNR píše: rozdiel pre celokovy prisun IN a odtah OUT viac ako 10-15%?

Hravě. Některý fajnový jednotky dokonce uvádějí i rozdílný výkony v rámci jednotky. Osazení stejnýma ventilátorama, ale díky konstrukci jednotky můžete mít rozdílný výkony. Vy to ale těžko změříte s přesností na 10m3/h. Podívejte se do EN308, tam jsou jasný podmínky k měření. Tlakový poměry, teplotní a vlhkostní podmínky atd.

RoboNR píše:A co v pripade ak pouzijem iny filter na IN (F7) a iny na OUT (F4)? V tom pripade tlakova strata by bola asi rozdielna a korigovat otacky EC ventilatorov je mozno potrebne. Robi sa to (rozdielne filtre), alebo to nedoporucujete?

To je taky běžná věc, korekci výkonů umožňuje dobrá regulace a ta nejfajnovější si bere diferenční rozdíl tlaků v závislosti na zanesení filtru a koriguje chod ventilátorů. VP18, co máte , to dělá trochu jinak, ta přidá na výkonu zvýšením otáček ventilátoru. Disbalanci sání a výfuk, musíte nastavit manuálně.

RoboNR píše:Na akom rychlostnom stupni je najlepsie merat aby skreslenia boli co najmensie? Podla mojho selskeho rozumu by to nemala byt 4 a asi ani 3 kedze fyzikalne spravanie sa vzduchu je dost ine ako pri nizsich prietokoch, ktore aj tak budem realne vyuzivat (2 resp 1).

Nejvíc se nám osvědčila regulace je na nejpoužívanějším stupni výkonu.
Leon
 

od Yco » 11 bře 2012, 14:36

Zdravím, páni. Prečítal som si celé vlákno, pretože sa chcem baviť o nastavení riadenia pre VP18K, ale toto sú na mňa vysoko odborné debaty, ktoré radšej ani neriešim... (Tiež nerozumiem metlobalovi, ja ani tých 50%. :oops: Nevadí.)

Mám praktickú otázku.

Mne sa naopak osvedčil režim Energie, ale nie stále. Preto by som chcel poradiť, ako nastaviť, že režim Energie bude nastavený cez pracovné dni a Komfort v dni pracovného pokoja a cez noc bez toho, aby sa mi kompletne rozhasili ostatné parametre a to všetko navyše automaticky podľa užívateľského programu. Dá sa to vôbec? Vďaka.

pozn.: Chcel by som riadenie Nilanu pripojiť k centrálnemu riadeniu domu Loxone, lebo riadenie CTS 600 je rázu "dinosaurieho", alebo ako hovoríte Vy v Čechách: "Je to na palici.". Ale mám informáciu od Šetrite s.r.o., že sa to až do upgrade -u firmware -u na matičnej doske nebude dať. A výmena matičnej dosky asi tiež nebude "za babku"...

Vďaka za každú radu. Metlobala poprosím, nech ma prípadne šetrí. Nerozumiem reči jeho kmeňa. :geek:
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od Rovi » 11 bře 2012, 15:56

ycone přepínání reižmu energie/komofrt nejde automaticky. Jájsem si to sbatluil sám. Když se do stoho podívá marák co někdy ladil i klimy poradi si uplně v poho. Jde vo řízení venťasů. To je banalita 0-10 V. Kompresor je on/off a a ještě potřebjueš řísit trojcesták a čilda. Jestli v tom nejedeš tak nemá cenu ti to víc vysvětlovat. Trabl je v tom že regulaci na míru těžko zaplatíš a když se někdo vevnitř pohrabe seš bez záruky. V Lipku na veletrhu už to nojivý řízení nilanáci ukazovali v Plzni mají svoje xCC už asi taky por VP18 vvcajku. To můžeš napojit i na loxona. Takže pijaněr vyděržaj a nebo se do toho pust sám. ;)
Rovi
 

od Yco » 11 bře 2012, 21:36

@Rovi

Ahoj, vďaka za Tvoje riadky. Sám si to "nezbastlím" aj kvôli záruke...
Musím asi počkať na oficiálne riešenie.

Len malé upresnenie: xCC už sledujem dlhšie, ale zatiaľ funguje podľa mojich informácií len pre pasívne rekuperácie. Okrem toho, ja nepotrebujem celé softvérové riešenie, keďže mám Loxone. Ja len potrebujem nejaký zmysluplný spôsob, ako údaje, ktoré potrebujem, vytiahnem z VP18 -ky, keďže ten má svoj proprietárny protokol?
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od pepahr » 01 lis 2012, 22:30

Ahoj komunikace CST600 a Loxone by mě taky zajímalo uvítám pokud někdo má nějaké bližší info... co jsem si všiml má CTS600 uvnitř nějaký konektor ale Nilan i prodejci statečně mlčí či mlží ohledně ovládání.. :)
Uživatelský avatar
pepahr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 črc 2011, 10:26

od Pedro » 01 lis 2012, 23:26

pepahr píše:Ahoj komunikace CST600 a Loxone by mě taky zajímalo uvítám pokud někdo má nějaké bližší info... co jsem si všiml má CTS600 uvnitř nějaký konektor ale Nilan i prodejci statečně mlčí či mlží ohledně ovládání.. :)
Konektor uvnitř je na firmware, nicméně i CTS 600 by uměla komunikovat s nadřazeným systémem, ani jako servisní firma ale nemáme k dispozici k této verzi protokol ModBUSu. Odchytávat to zpětně nemá smysl. Nevím, kdy dodají VP18 s CTS 602, snad to bude brzo, protože už spustili všechny vyšší řady VPL240-560 s CTS602. Dál už není kam, protože větší mašiny používají CTS 6000 a to je zase úplně jiný level ovládání. Skutečně už zbývají jen VPL15-28 a VP18.
Pedro
 

od Yco » 02 lis 2012, 10:07

Zdravím,

"najčerstvejšia informácia":
2012/11/2 NILAN s.r.o.
Vážený pane,
mám pořád stejné informace zatím CTS 602 není k dispozici k modelům VP18. Dnes už je snad stovka zájemců, jakmile bude na trhu, objeví se informace na našem webu.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

od pepahr » 04 lis 2012, 23:32

Hm tak pokud by dodali CTS602 to by bylo dobré - pokud tam je webrozhraní půjde ovládat přes UDP s čímž si Loxone hravě poradí.. otázka je co za to Nilan bude chtít - zadara to asi nebude :)
Uživatelský avatar
pepahr
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 20 črc 2011, 10:26

od Pedro » 04 lis 2012, 23:46

CTS 602 má COM 1 a COM2 klasická RS 485, prototokol Modbus. Za to není třeba nic platit. Něco jiného je web rozhraní v xCC.
Pedro
 

od Yco » 05 lis 2012, 08:52

Čo sa platenia týka, tomu ver, že sa platiť bude. Ide totiž o fyzickú výmenu dosky.
Uživatelský avatar
Yco
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 59
Registrován: 19 úno 2011, 07:58

Předchozí

Zpět na Ekonomika