Rekuperace v dodatečně zatepleném domě

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od jova » 29 lis 2011, 22:49

Dobrý den.
Jako majitel čerstvě zatepleného domu ze 70desátých let, bych potřeboval poradit s několika „drobnostmi“ které mi nejsou jasné.
Stávající stav: zateplení fasády 14cm polystyren, zateplení šikmých střech v podkroví, koupelně a schodiště 14cm kamenné vaty mezi krokvemi, 20cm nad krokvemi. Zateplení rovných stropů nad podkrovními místnostmi (ložnicí, chodbou a kuchyní) se bude během pár dní dodělávat (je v plánu cca 28cm kamenné vaty). Okna dřevěná euro,dvojsklo. Vytápění je řešeno pomocí klasických radiátorů pod okny. Základní rozměry stavby bez verandy10x10m, vytápěná plocha je cca I.patro 85m2, II. patro 70m2.
A teď ty „drobnosti“:
Má představa je, že nad druhé patro (na půdu) bych umístnil pasivní rekuperaci, zřejmě NILAN ECO a pomocí ní bych prováděl rekuperaci vzduchu v budově.
Když pominu to, že zatím netuším jak dostanu rozvody vzduchu z té půdy do I.patra, tak mi není jasné:
1.jak provést větrání koupelny v II.patře a WC v prvním patře když vstupní dveře vedou do nevytápěných prostor.
2. dá se rekuperace NYLAN provozovat v nevytápěné půdě, nebo jí mám nechat na neizolované podlaze a zaizolovat jí jako by z vrchu s celkovou izolací podlahy půdy kterou budu ještě dodělávat.
3. co s verandou v prvním patře, už teď se mi na stěnách udělala dost ošklivá plíseň. Říkám si je to tím, že zdi ještě nevyschly od lepidla, ale nebude to spíš tím že je to nevytápěný prostor. Mám tam přidat radiátor, nebo se to dá řešit rekuperací?
4. co se spíží v I. patře? Nevytápěná prostora vedle koupelny není ideální konfigurace :-(

Těch dotazů mám ještě víc, ale pro začátek to zatím bude stačit.
Děkuji předem za odpovědi.
Přílohy
Ipatro.jpg
IIpatro.jpg
Uživatelský avatar
jova
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 lis 2011, 09:21

od Martin Šperl » 30 lis 2011, 18:46

jova píše:1.jak provést větrání koupelny v II.patře a WC v prvním patře když vstupní dveře vedou do nevytápěných prostor.

Pro větrání to ničemu nevadí, nechete-li prostory ohřívat ani větracím vzduchem, pak musíte do obou místností udělat přívod i odtah.

jova píše:2. dá se rekuperace NYLAN provozovat v nevytápěné půdě, nebo jí mám nechat na neizolované podlaze a zaizolovat jí jako by z vrchu s celkovou izolací podlahy půdy kterou budu ještě dodělávat.

Provozovat se dá, je pozor na kondenzát, aby Vám nezamrzl. Osobně ventilační přístroje na půdě nepovažuji za ideál z mnoha důvodů. Od zamrzání kondenzátu, přes přehřívání vzduchu v létě až po komplikovanější přístup a nutnou dodatečnou izolaci.

jova píše:3. co s verandou v prvním patře, už teď se mi na stěnách udělala dost ošklivá plíseň. Říkám si je to tím, že zdi ještě nevyschly od lepidla, ale nebude to spíš tím že je to nevytápěný prostor. Mám tam přidat radiátor, nebo se to dá řešit rekuperací?

Kombinoval bych obojí.

jova píše:4. co se spíží v I. patře? Nevytápěná prostora vedle koupelny není ideální konfigurace :-(

To rozhodně není, ale tyhle záležitosti by se měly řešit již v projektu stavební části.
Martin Šperl
 

od jova » 01 pro 2011, 23:26

Děkuji za odpovědi.

Že jednotce pod střechou nebude nejlépe jsem tušil, bohužel dostat potrubí ze sklepa do I. a II. patra je mnohem složitější než z půdy. :-(
Možná jsem nějaké řešení našel. Potřeboval bych, ale vědět s jakým průměrem hlavního potrubí bych měl zhruba počítat do jednotlivých pater? Předpokládám pro každé patro samostatný okruh s klapkami a stromový rozvod. Dále bych potřeboval vědět jakou tloušťkou izolace se izoluje potrubí ve vytápěném prostoru abych věděl zda se mi to vejde pod strop.
Uživatelský avatar
jova
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 lis 2011, 09:21

od Pedro » 02 pro 2011, 09:36

jova píše:Potřeboval bych, ale vědět s jakým průměrem hlavního potrubí bych měl zhruba počítat do jednotlivých pater? Předpokládám pro každé patro samostatný okruh s klapkami a stromový rozvod. Dále bych potřeboval vědět jakou tloušťkou izolace se izoluje potrubí ve vytápěném prostoru abych věděl zda se mi to vejde pod strop.

Hlavní potrubí bude odpovídat hrdlu jednotky do první rozbočky. Ve vytápěným prostoru stačí 25mm. Sání jen k jednotce min.50mm a dal bych to do kaučukový izolace.
Pedro
 


Zpět na Ekonomika