Napojení odsávání mísy WC do centrálního systému

Obecné otázky - Teorie - Výpočty - Legislativa

od unca » 02 úno 2015, 23:40

Dobrý den,
Začínám pomalu řešit projekt domu a s tím i centrální větrání. Zatím si ujasňuji co a jak. Mám dotaz, na jehož odpověď jsem tady na fóru nikde nenarazil. Jedná se mi o napojení odtahu přímo z WC mísy do centrálního větracího systému s rekuperací. V domě budou dvě WC, jedno jako samostatná místnost, druhé v koupelně. Plánuji samostatnou místost odvětrat pouze prostřednictvím odtahu z WC mísy a v koupelně mimo centrálního odtahu ve stropě ještě připojit také odtah přímo z WC mísy. U mého minulého domu jsem to měl takto napojeno a fungovalo to dobře, ale je pravda, že jsem předtím tak moc centrální větrání nestudoval a dělal si ho svépomocí.
unca
 

od Návštěvník » 03 úno 2015, 14:46

On to v celku problém není, jednoduše napojíte odtah z mísy na odtah z WC. Jde pouze o to, aby byl o po celou dobu výfukové potrubí volné. Aby například na konci nebyla servoklapka.
Návštěvník
 

od BobTheBuilder » 03 úno 2015, 20:57

Ja tiež plánujem takéto zapojenie. Ako možný problém ma napadli 2 veci :

1/ hluk - nakoľko bude vzduch odsávaný cez malý priemer potrubia a malé prieduchy vo wc mise,
dalo by sa to asi odskúšať v praxi na konkrétnom type wc misy.
2/ prach na mise, nakoľko cez ňu bude permanentne odsávaný vzduch.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od r1a2s3t4o5 » 03 úno 2015, 23:17

Co sa tyka hluku, mozno to maju poriesene na tom geberite co je na to pripraveny.
Prachu sa ja nebojim, u mna budu wc pripojene 50 sedou trubkou, takze cez to polezie o dost menej vzduchu.
Povodne som to mal vymyslene na osobitny odtah zo spatnou klapkou a vlastnym ventilatorom hore cez strechu, ale zmenil som to na central aby sa ventilatory nebili o vzduch.
Hej a ten prach co sa nacucne sa pri dalsom pouziti wc splachne nie? Ci mi nieco uniklo?

Trochu off topic/forum ale co je mozno vacsi problem, ze sa vdaks studenej vode ktorrou sa wc splachne znizi teplota misi pod rosny bod a od spodku sa narosi az z nej kape voda. Mame to tu teraz v byte. Ma toto niekto vymyslene?
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od unca » 04 úno 2015, 00:24

No já jsem to tak měl už v minulém domě napojené. Žádný problém s tím nebyl - ani hluk ani prach a kondenzaci jsem taky nepozoroval. To že se odsává menším průměrem taky není problém, protože se odsává přímo z WC a tak není nikdy potřeba nějak narychlo odvětrat celou místnost. Byl jsem s tím dost spokojený, jenom jsem chtěl vědět, jestli v tom nemůže být nějaká záludnost. Díky za komentáře.
unca
 

od BobTheBuilder » 04 úno 2015, 14:42

r1a2s3t4o5 píše:Co sa tyka hluku, mozno to maju poriesene na tom geberite co je na to pripraveny.Prachu sa ja nebojim, u mna budu wc pripojene 50 sedou trubkou, takze cez to polezie o dost menej vzduchu.

Geberit má vlastný ventilátor s podstatne menším výkonom, odsáva len misu.
Ak to zapojíte do RJ budete tým potrubím odsávať väčší objem vzduchu, čo by mohlo spôsobiť ten hluk. A mám obavu, či takým priemerom potrubia vôbec budete stíhať odsať potrebný objem vzduchu / hod.
Ja rozmýšľam, že to nechám na vlastný recirkulačný okruh Geberitu, ktorý odsatý vzduch z misy po prečistení vyfukuje späť. Ale riziko, že sa ventilátory pobijú o vzduch tu je. A pravdepodobne silnejší ventilátor vyhrá, čo by mohlo znamenať, že by misa neodsávala vôbec :?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od r1a2s3t4o5 » 04 úno 2015, 17:16

Ja neplanujem odsavat vzduch na WC iba cez misu. Preto ma ani objem co cez to pojde netrapi. Nejaky vzduch to proste poberie...
Geberit vyuzijem, lebo to ma na to odsavanie pripravu. Keby nieco, mam uz premyslene ako a kde tam dat filter na smrad (ak to bude treba) aby bolo to miesto pristupne. Tym sa odsavanie este viac obmedzi.
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od celleron » 08 úno 2015, 09:44

Zdravím, mám připojené k odtahovému potrubí 2 geberity, vždy přes odbočku na odtahové větvi wc, které má svůj odtah o průměru 125. Na tu odbočku do geberitu o průměru 50mm jsem dal ještě čistící kus, pro možnost vložení částečné ucpávky, kdyby luft v míse byl moc velký a hrozilo holkám ofouknutí (zatím nereguluji).
Jediný problém, který toto řešení přineslo, je ten, že se odtahovým potrubím šíří hluk při splachování, do koupelen. Takže normálně tichý geberit splachuje jako starý záchod s nádržkou pod stropem.
Možná na tom má podíl to, že odtahové potrubí je kompletně z HT125.
Jsem tedy rád, že jsem nakonec nedělal odtahové větve také v pokojích.
O.C.
Uživatelský avatar
celleron
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 13 kvě 2011, 23:28

od BobTheBuilder » 08 úno 2015, 14:44

to celleron : vďaka za postrehy z praxe.

Stíha toto zapojenie dostatočne odsávať pachy z misy ?
Nepomohlo by k odstráneniu hluku pridať nejaký tlmiaci prvok pred napojením na odsávaciu vetvu ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od celleron » 09 úno 2015, 21:20

Stíhá to naprosto v pohodě, i bez přepínání na zvýšený odtah.
S tou ucpávkou je to trochu problém. To 50 potrubí jsem se snažil dělat vždy co nejkratší, takže z odbočky navazuje vždy jen ten čistící t-kus a pak už je trubka ve zdi pod obkladem.
Napadá Vás nějaký vhodný materiál?
Uživatelský avatar
celleron
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 35
Registrován: 13 kvě 2011, 23:28

od BobTheBuilder » 09 úno 2015, 23:51

Mal som na mysli klasický Sonoflex, ktorý sa používa miesto tlmičov.
Ak by sa vám tam vošiel aspoň meter dĺžky .
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od projektant » 10 úno 2015, 10:13

Možná se budu opakovat, nečetl jsem všechny příspěvky. Problém může nastat s tlakovou ztrátou mísy a potrubí malého průměru. Norma na WC je 50m3/h. Pokud toto množství budu chtít odvést potrumím, které má (tuším) DN40mm, bude v něm rychlost 11m/s. Obvyklá rychlost v potrubí je 4-5m/s a odpor roste se čtvercem rychlosti. Jinými slovy při dvojnásobné rychlosti je odpor čtyřnásobný. Vzduch pak jde cestou menšího odporu.
Co to znamená? Nejspíše nedosáhnete předpisových 50m3/h, na druhou stranu je tento způsob odsávání velmi účinný a i malé množství vzduchu dá dobrý výsledek. Doporučuji co nejvíce šetřit tvarovkami na potrubí malého průřezu.
projektant
 

od BobTheBuilder » 10 úno 2015, 20:41

A čo si myslíte o duálnom odsávaní ?
T.j. v miestnosti bude aj klasické odsávanie na strope a zároveň aj odsávanie cez misu ?
Nebudú sa ventilátory "biť" o vzduch ?
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od projektant » 11 úno 2015, 08:55

Pokud to mysíte tak, že budete mít dva nezávislé odtahy (každý má svůj ventilátor), tak se samozřejmě "bít" budou. Když nějaký vzduch odvedu, musí jiný přijít a to se děje infiltrací, tj. přes všechny spáry a pod, malá část vzduchu je dokonce schopá přijít skrz stěnu. Těch spár je pořád stejně a je jasné, že pokud jimi budu chtít "protáhnout" více vzduchu, budou způsobovat větší odpor. V extrému, pokud by jeden vetilátor byl schoen dát jen malý tlak a druhý velké množství vzduchu a velký tlak, by mohlo dojít k tom, že podtlak způsobený velkým ventilátorem bude větší než tlak jaký je schopen dát ten malý a pak by dokonce vzduch přicházel i přes ten malý, proti směru zamýšleného proudění. To je samozřejmě extrémní případ, ale teoreticky to možné je.
V praxi se nejspíš stane pouze to, že se poněkud sníží množství vzduchu odváděného jedním ventilátorem při chodu obou (ten, který sám odvede např. 80m3/h, tak při chodu druhého odvede třeba 50m3/h), takže v tom velký problém nevidím. Doporučuji však oba odtahy opatřit přetlakovou klapkou, aby se při chodu jen jednoho ventilátoru druhá trasa nestala přívodem vzduchu (pokud vám to nevadí, není klapka nutná)
projektant
 

od BobTheBuilder » 11 úno 2015, 14:40

Vďaka za odpovede,
z toho všetkého mi vychádza, že zapojenie ako má celleron bude najvhodnejším riešením.
A je vhodné inštalovať aj spomínaný čistiaci kus pre eventuálnu reguláciu.
Uživatelský avatar
BobTheBuilder
stálý dopisovatel
stálý dopisovatel
 
Příspěvky: 339
Registrován: 22 říj 2013, 19:45
Bydliště: Štúrovo , SK

od Luky.Sipak » 25 říj 2015, 11:15

Zdravím, taky bych chtěl dodělat odsávání zápachu z WC mísi. Zajímalo by mě jak jste na Geberit vsadili odbočku do zplachovací trubky?? Co jsem koukal tak nemá průměr 50mm jako klasický HT systém ale nějakých 55mm. jak jste to teda vyřešili? Díky za odpověď
Luky.Sipak
 

od r1a2s3t4o5 » 26 říj 2015, 18:47

Ja by som siel do hornbachu s metrom a zmeral by som pvc trubku a kolena a ht trubku, urcite bude nieco pasovat dost natesno do tej 55-ky
Nalepil by som to lepidlom na pvc a opaskoval parotesnou paskou.

Pripadne existuju gumove vsuvky a tie idu do hrdla 50ht trubky ktore bude na 55 pasovat
Uživatelský avatar
r1a2s3t4o5
registrovaný
registrovaný
 
Příspěvky: 44
Registrován: 09 led 2015, 08:50

od Luky.Sipak » 26 říj 2015, 21:25

Lepit se mi to nechce, byl bych radši kdyby to bylo na gumy. Přeci jen je to tam na pořád, nerad bych to boural kvůli nějaké netěsnosti, a taklhe bastlit se mi to nechce. Montuji mimo jiné rozvody z HT, takže jsem z oboru. Ale nenapadá mě čím tento atipický průměr nahradit. Někdo kdo už to dělal by tady nebyl???
Luky.Sipak
 


od luky.Sipak » 30 říj 2015, 19:30

Tato souprava bude asi již ke Geberitům s odbočkou pro odvětrání, zajímalo mě jak tu odbočku do keberitu bez odsávání vsadit. Po konzultaci s obchoďákem mi řekl že to nelze, pouze koupit již modul s touto odbočkou, tak mě asi nic jiného nezbyde.
luky.Sipak
 

Další

Zpět na Vzduchotechnika