Montáž nebo loupež za bílého dne?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od Gene » 01 lis 2016, 13:22

Rád bych se podělil o svojí zkušenost s montáží vzduchotechniky. Objednal jsem si kompletní dodávku rozvodů včetně jednotky. Za projekt jsem zaplatil deset tisíc korun a stejně se v mnohém nedodržel. Nejsem prudič, očekával jsem, že montéři vědí, co dělají. Protože jsem vzduchotechniku nikdy nedělal, očekával jsem něco velikého, složitého. Dnes si to už nemyslím. Přijela parta třech kluků a dali se do práce. Základním nástrojem byl odlamovací nůž a akušroubovák. Sledoval jsem jejich pracovní postup a měl jsem pocit, jako ve škole, když nás přecvičená ruštinářka učila angličtinu. Byla o dvě lekce před námi a pouze věk jí dával určitý respekt. Ti hoši s hadicema na tom byli podobně. Bylo vidět, že jim chybí zkušenost a řemeslný fortel. Nějak to dodělali. Kdybych se nebál, zvládl bych to taky. Dokonce sem jim pomáhal číst projekt a to jen na základě zkušeností získaných během stavby. Uzemnila mě až faktura. Za 9 hodin práce tří montérů si firma naúčtovala 28 000 Kč. To je 1037 Kč za hodinu! Údajně mám zaplatit i za dobu na cestě a to součástí faktury je navíc ještě doprava. Tam a zpět jsou to 4 hodiny. Po přepočtu mi to vychází na 718 Kč a z hodinu. Je tohle normální? Kolik jste platili vy?
Gene
 

od Geboxxx » 01 lis 2016, 15:45

Mám podobnou zkušenost. Měl jsem cenový nabídky na komplexní dodávku, ale neskutečný ceny. Udělal jsem si nakonec rozvody rekuperace sám za pomoci syna. Materiál jsem posháněl po internetu a vyplatilo se mi to. Všechno jsme natáhli ve flexi hadicích, který jsem koupil tady http://www.potrubi.cz/dflex-hadice/ Bez daně vycházejí metr za 35,80 Kč a dá se dohodnout sleva. Zjišťoval jsem u výrobce (Mateiciuc) http://www.mat-plasty.cz/trubky-potrubi ... a-zarizeni ,že prodejní cena je kolem 25-28 Kč za metr. Takže si na mě ještě jenom přeposláním balíku vydělá i e-shop. Chce to jen vybírat. Montáž zvládne každý. Kdo má ruce obě levý, nemůže naříkat, když ho firma oškube.
Geboxxx
 

od Mára » 01 lis 2016, 16:13

Řemeslník se dnes už prací neuživí. Musí současně kšeftařit. Nedávno se tu srovnávaly kolena a teď zase hadice. Podívejte se, za co to prodávají tady http://www.elektrodesign.cz/web/cs/prod ... otrubi-50m přepočet vychází bez daně na 102 Kč za běžný metr! Já si ale říkám, proč by nemohl někdo prodávat metr hadice třeba za 500 Kč, když se najde osel co to koupí! Znovu se vracím k principu. Velkoobchod musí nakrmit montážní firmy, proto to v důsledku zaplatíme dík vlastní hlouposti sami. Když hadice jde od výrobce, do velkoobchodu a ještě k montážní firmě , každý si na to něco hodí a na konci to zaplatíme. Jaká radost, když ze stovky za metr dostaneme 15 Kč slevu . I kdyby slevili 50%, pořád jsou dráž než e-shop. Pořád říkám, stačí hledat na netu. Hadice si nakoupit a natahat sám, jednotku koupit u výrobce. Komplexní dodávky přes montážní firmy jsou jen pro nešikovné lamy. Bohužel tyhle lamy kazí ceny všem ostatním.
Mára
 

od Mathilda » 02 lis 2016, 12:59

Když si koupíte v hospodě lahvové pivo, vyjde vám samozřejmě dráž než v supermarketu. Když si koupíte jednotku od montážní firmy, je to také dražší. Rozdíl je v tom, že v hospodě nekřičíte, že je to dražší než supermarketu. Jenže vzduchotechnických jednotek a příslušenství se neprodá tolik jako piva. Výrobce nemůže podstřelit své „hospodské“ cenou na e-shopu. Oni by totiž začali doporučovat jiný „pivovar“, který jim usype do kapsy. Krásně se to vyřešilo s pneumatikami. E-shopy přinutili majitele kamenných obchodů a pneuservisů výrazně přiblížit nebo srovnat ceny pneumatik. Dokud budete kupovat jakékoliv zboží přes prostředníky, nikdy cenu dolů nestlačíte. Slova o loupeži nejsou na místě, tohle je jen reakce na poptávku a zatím od nás vždycky zákazník chce k rozvodům dodat i jednotku.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od nemo » 02 lis 2016, 16:31

Tak já se podělím o zkušenosti z druhé strany. Vzuchotechniku projektujeme a montujeme cca 25let. Za práci montéra účtujeme 200.-Kč. Čas strávený na cestě bohužel zaplatit musíte, protože montér chce logicky plat i za čas strávený na cestě. Jedinu obranou je najmout si firmu co nejblíže místu bydliště. Sice by se dalo namítnout, že práce montéra v autoservisu se také běžně účtuje kolem 1000.-Kč/hod, ale pravdou je, že v naší profesi je to opravdu přiliš. Zkuste se ale zamyslet i vy, skutečně se jednalo o pouhých 9h montážních prací? Já mám totiž zkušenost, že v případě běžného RD se jednou jede na stavbu dohodnout se co a jak, potom se tam jede 1-2x a natahají se rozvody, další cesta je montáž jednotky a vyústek a poslední cesta je předání. Nejedná se tedy o jednu cestu, ale minimálně o 4. Chápu vás, že když se montér potlouká 2 hodiny po stavbě se stavbyvedoucím, nic nenamontoval, ale potřebné to je a zaplatit se to musí, protože si někde něco musí doměřit, dohodne se jaké prostupy budou potřeba a podobně. Toto je ale ideální stav. Praxe je taková, že se např. přijede s jednotkou a nepustí nás do technické místnosti, protože se tam zrovna dělají dlažby. Je to chyba stavbyvedoucího, ale je to naše zbytečná cesta, kterou nám nikdo nezaplatí.

Pokud jde o projekt, nepíšete z jakého důvodu nebyl dodržen, tedy těžko posuzovat, zda to byla chyba projektanta, montérů nebo stavbyvedoucího.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Gene » 02 lis 2016, 22:27

Nikdo se u mě nebyl podívat, přijeli jednou a zase odjeli. Fakturu poslali za montáž rozvodů. Jedná se o dílčí fakturu. Montáž jednotky bude patrně až na jaře a mám stanovenou cenu za zprovoznění, zaškolení a regulaci. To bude zase samosatná faktura, mělo by to být cca 10 000 Kč. Dopravu si účtují samosatně dle ujeté vzdálenosti 12Kč/km. Když jsem porovnal ceny materiálu, tak si přihodili v průměru 50% a na jednotce mají taky 20 000 Kč. To řekli montážníci sami.
Gene
 

od nemo » 03 lis 2016, 08:26

Gene: Tak to potom je opravdu docela drahé. Koukal jsem na posledních několik RD co jsme dělali a celková cena se pohybuje něco pod 150tis, z toho montáž je 15-20tis (bez DPH). Je to každého věc, ale my ceny zařízení dáváme nejdráž ceníkové, tedy pokud si např. jednotku koupíte sám, budete ji mít za stejnou cenu, nebo o něco dražší než od nás. A to bych řekl, že jsme spíš dražší, protože se RD spíše vyhýbáme.
Chtělo to nechat si udělat více nabídek a porovnat.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Gene » 03 lis 2016, 11:21

Já jsem soukromá osoba a ceny beru s daní. Když píšete 20 000 Kč, je to s daní 23 000 Kč. To byste o moc levnější nebyli.
Od jakého výrobce dodávate obvykle materiál na rozvody a od kterého jednotky?
Gene
 

od Mathilda » 03 lis 2016, 11:47

nemo píše:Vzuchotechniku projektujeme a montujeme cca 25let. Za práci montéra účtujeme 200.-Kč...Koukal jsem na posledních několik RD co jsme dělali a celková cena se pohybuje něco pod 150tis, z toho montáž je 15-20tis (bez DPH).
Také děláme i RD a běžný RD zvládáme za jeden nebo dva dny. Normově počítáme přibližně 30-50 člověkohodin. Tomu by i odpovídalo, co napsal Gene o 3x9 práce na stavbě + 3x4 doba montérů na cestě. Kdyby jste Nemo skutečně dělali za 200 Kč/hod., museli byste RD zvládnout montážně za 6-10 000 Kč. Udáváte však cenu zhruba dvoj až trojnásobnou. Reálně byste byli tak na 500 Kč/hod s daní skoro 600 Kč/hod. Asi oba víme,jak se to dělá. Nicméně cena za montáž vzduchotechniky do RD se skutečně pohybuje kolem 20-25 000 Kč bez DPH.

2Gene: Jste sice soukromá osoba, ale stejně tak můžete spadat do 15% i do 21% daně. Proto je lepší porovnávat ceny bez DPH.
Uživatelský avatar
Mathilda
přispívající
přispívající
 
Příspěvky: 151
Registrován: 17 bře 2014, 15:39

od nemo » 03 lis 2016, 14:17

Gene: My máme vše za 15-20tis bez DPH a vy jste dal 28tis za rozvody a cca 10 ještě dáte. Připadá vám 17250-23000.- totéž jako 38000.-? Jinak jak říkám, nijak levní nejsme, protože RD děláme jen pro zákaníky, na kterých nám záleží (míněno stavební firmy).

Mathilda: 1. Výjezd 2hod, 1 osoba, 2+3. výjezd 8hod, 3 osoby (celkem 48hod), 4. výjezd 4hod, 1 osoba. Součet mi vychází 54normohodin x 200 = 10800.-Kč. Jednak je to bez dopravy a jednak je to, jak jsem psal, minimální varianta. V praxi je potřeba počítat z nějakým zdržením jak již jsem psal.

Když děláte akci za 3mil, je možné nad nějakou tou cestou navíc přimhouřit oko, ale dělat za hrubý zisk 20tis a pak se hádat o pětistovku za zmařený výjezd, kterou stejně nedostanete... od Mathilda ví o čem mluvím, že.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od nemo » 03 lis 2016, 16:16

Gene: PS: U nás to je kolem 20t včetně DPH a dopravy, vy to máte za 38t včetně DPH bez dopravy (psal jste, že dopravu účtují zvlášť). Takže máte pravdu, o moc levnější nejsme, jen asi o polovinu (a to netaháme VZT "kabelama", ale plechovými trubkami, tam je montáž náročnější).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Gene » 04 lis 2016, 09:57

Nemo: Napsal jste, že se celková cena pohybuje něco pod 150tis, z toho montáž je 15-20tis (bez DPH). Já tu celou dobu srovnávám také jen montáž rozvodů, instalaci jednotky a finální zprovoznění do toho nepočítám a oddělil jsem také dopravu. Teprve následně píšete, že ve vaší kalkulaci je zahrnutá doprava a patrně i instalace jednotky a zprovoznění. Neodpověděl jste mi na otázku, jakého používáte obvykle dodavatele materiálu a jaké jednotky do RD nejčastěji montujete.
Gene
 

od nemo » 04 lis 2016, 12:37

Gene: Používáme to, co je předepsáno v projektu a díly jako potrubí, klapky, žaluzie... si vyrábíme sami. Ohebné potrubí spiro a pod. nakupujeme různě. nejčastěji MultiVac, Elektrodesign a Systemair.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od nemo » 04 lis 2016, 12:40

Gene: No a kolik máte cenovou nabídku na celek?
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Gene » 04 lis 2016, 13:00

Celkově 120.000 Kč včetně DPH bez jednotky. Je to kompletní cena, že které jsem pouze odečetl cenu jednotky, protože to samozřejmě nejde srovnávat. Jsou jednotky za 20.000 i za 200.000 Kč. Manželka chce ty nové krásné ventily. Předpokládám, že se něco odečte za stávající (ještě nejsou dodány) a doplatím za ty pohledové. U vás jsem hodnotil jen cenu montáže, protože volba jednotky to může hodně ovlivnit.
Gene
 

od Návštěvník » 04 lis 2016, 13:43

A jsme doma! Jestliže montážní firma používá takový dodavatele, není divu, že zákazník pláče! Naprosto předražený produkty viz předchozí ukázky kolena a hadice. Jakmile vidím, že firma nakupuje u nejpředraženějších dodavatelů, ani bych se ní nebavil. Samozřejmě, že pro Nema nejsem zákazník,kterýho by si vážil. On si totiž váží stavebních firem, další prostředník, další nůžky na ovce.
Návštěvník
 

od nemo » 04 lis 2016, 16:50

Návštěvník: Jak jsem psal, "kabely" na VZT nepoužíváme. Jestli víte o firmě, která má levnější např. spiro, ohebné potrubí Sonoxxx, přetlakové žaluzie... tak mi ji sdělte, rádi od ní budeme nakupovat. Je však třeba také brát v úvahu, že nepojedene do Košic kvůli úspoře 200.-Kč :-).
Ten postup, že zákazník si najme stavební firmu, která si najme vzduchotechnickou firmu si nevymýšlíme my, ale ten zákazník. Tak mu to zřejmě tak vyhovuje. O ty, co si myslí, že si vše zorganizují sami příliš nestojíme, oni o nás také ne, takže je všechno v pořádku.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od nemo » 11 lis 2016, 10:33

Tak teď jsem dělal nabídku na RD. Klasika 250m3/h, rozvody ze spira + odtah od digestoře samostatně. Nabídková cena 105000.- na komplet VZT "na klíč", z toho jednotka je 55000.-, montáž 15000.- , doprava a ostatní režie 4000.- (vše bez DPH, zaokrouhleno na tisíce).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 11 lis 2016, 23:48

Takové prohlášení je o ničem. Chce to výpis materiálu a ten porovnat mezi různými prodejci. Stejně tak jednotku.
Zohan
 

od nemo » 14 lis 2016, 08:27

Zohan: Kompletní výkaz výměr Vám nemohu bez souhlasu investora poskytnout, ale 90% dílů je z MultiVacu, tak se stačí podívat do jejich ceníku.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

Další

Zpět na Ekonomika