Montáž nebo loupež za bílého dne?

Výběr rekuperační jednotky - Hodnocení - Provozní náklady - Marketing

od nemo » 22 lis 2016, 08:40

Gene: Ano, nebuďte lhostejný a jděte do toho. Pak se přijďte pochlubit, jak jste dopadl :-).
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Návštěvník » 22 lis 2016, 12:11

Dobře se vám chechtá Nemo. Už vám dochází, proč klidně kupují u předražených dodavatelů materiál?
Návštěvník
 

od kosma » 29 lis 2016, 13:16

To máte na jednotkách také 40%? Když se například podívám na jednotku domeo za 29 000 Kč, tak by velkoobchodní cena byla někde kolem 17 000 Kč? Přitom píšete, že z EU se dovážejí jednotky za 1500 €. Jak to tedy je?
kosma
 

od nemo » 29 lis 2016, 14:39

40-45% je extrém o kterém tu každý mluví, ale existuje i druhý extrém, který je 0-5%. Pokud Vás zajímá rabat od konkrétního výrobce, můžete si ho poptat. Většina výrobců má rabaty podle odběrů a většinou se s nimi ani moc netají, protože kdo chce, ten se k nim dostane tak jako tak.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od kosma » 29 lis 2016, 15:30

Pan Zohan nám tu ukázal, že mají skutečně na každé položce 40-45%. Mě zajímá, jak je to s jednotkami. Čekám, až se ozve. Nemo, a jaké tedy máte vy rabaty na jednotce domeo, když to není tajné a prodejci to sdělují? Ještě by mě zajímal rabat na jednotce ct 150. Uvažuji o koupi nějaké menší.
kosma
 

od nemo » 29 lis 2016, 16:26

My jednotky domeo nemontujeme, takže nevím, jaký rabat bychom na ně dostali. Nic méně by Vám to stejně nebylo nic platné, protože Vás zajímá, za kolik ji Elektrodesign prodá Vám a Vy budete mít rabat jiný. To je jako když kupujete auto. Můžete poptat koho chcete a každý Vám řekne, za kolik Vám ho prodá. Kolik za něj dal on je jeho věc, nabídne Vám cenu a Vy buď kupte nebo jděte jinam. Nevím, jakou profesí s živíte vy, ale pochybuji, že svým zákazníkům sdělujete své nákupní ceny, nebo ano?
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 29 lis 2016, 16:42

My jednotky Domeo taky nekupujeme, ale máme svoje rabatové skupiny. Ty už jsem zmínil, pohybujeme se kolem 40% a to i na jednotky. U Nilanu to máme složitější, protože je orientován víc na jiný typ jednotek. CT 150 prodáváme a rabat je stanovený nikoliv % ale konkrétní částkou. Pro celou řadu CT 150 jsou to 3000 Kč. To odpovídá zhruba 10%. Což je málo a proto nakupujeme u Nilanu jenom na přání zákazníka nebo jejich aktivní jednotky. Proč bych nemohl říct naše nákupní ceny? Nikoho neokrádáme a lichvu neprovozujeme. Vycházíme z projektu a dodáme, co je naprojektováno. Když ale vidím, že zákazník strká dobrovolně hlavu na špalek, poradím.
Zohan
 

od Noname » 29 lis 2016, 21:05

Gene má pravdu. Problém je lenivost, versus produktivita. A přesně to vystihuje příklad z pračkou. A ty příklady s autem si taky strčte. Nevidím důvod proč platit montážníkovi navíc prachy za dodaný matroš včetně jednotky. 90% firem při stavbě domu nás chtělo prostě "ojebat" a naúčtovat si i sezení a toaletě. Těch 10% good byl vodař, který měl práce nad hlavu a bral na hodinu 250, ale matroš měl za ceny, který byli i na netu a to samý elektrikář (obrovská náhoda, haleluja).
VZT, poslal jsem je všechny do ... Jediný problém pak byl dodavatel VZT jednotky, protože má monopol. Namachrovaní jak, přitom vědomosti 000 Navíc celou instalaci jsem zvládl sám.

Poučení? Vemte si v práci neplacené volno a udělejte si to samy. I když vám to jako laikovi bude trvat dejme tomu trojnásobně delší čas, uděláte to o 200% kvalitněji a 500% levněji, i když budete mimo svoji práci!
Noname
 

od Návštěvník » 30 lis 2016, 00:03

Noname píše:Nevidím důvod proč platit montážníkovi navíc prachy za dodaný matroš včetně jednotky. 90% firem při stavbě domu nás chtělo prostě "ojebat" a naúčtovat si i sezení a toaletě.
Tohle přesně vystihuje současný stav. Naprosto nechápu, proč se z řemeslníků stávají překupníci.Odvedou si svojí práci, za tu dostanou zaplaceno a nazdar.Proč znovu platit za matroš?

Noname píše:Těch 10% good byl vodař, který měl práce nad hlavu a bral na hodinu 250, ale matroš měl za ceny, který byli i na netu a to samý elektrikář (obrovská náhoda, haleluja).
Ceny na netu je potřeba taky ohlídat. Už o tom mluvili pánové na začátku diskuze. Jak je vidět i na netu je u stejnýho zboží obrovský rozdíl. Proto je potřebný znát, u jakýho prodejce firma nakupuje. Jakmile nakupuje u zloděje, hnát svinskym krokem.
Návštěvník
 

od kosma » 30 lis 2016, 12:50

Zohan píše:Když ale vidím, že zákazník strká dobrovolně hlavu na špalek, poradím.
Kdy strká zákazník hlavu na špalek?
kosma
 

od Návštěvník » 30 lis 2016, 15:12

Já budu hodně konkrétní. Hlavu na špalek strká každý,kdo uvažuje o koupi rekuperační jednotky s deskovým výměníkem pro běžně veliký rodinný dům za více jak 50.000 Kč bez DPH . Absolutně žádná značka nezdůvodní na našem trhu překročení této hranice.
Návštěvník
 

od Zohan » 30 lis 2016, 15:16

Návštěvník píše:Absolutně žádná značka nezdůvodní na našem trhu překročení této hranice.

100% souhlas!
Zohan
 

od kosma » 02 pro 2016, 10:31

Můžete tohle nějak rozvést? Díval jsem se a pod 50 000 Kč moc jednotek o výkonu 300 kubíků není. Máte nějaký typ?
kosma
 

od Zohan » 02 pro 2016, 17:11

Když napíšu nějakou konkrétní jednotku, bude to vypadat jako skrytá reklama. Co se týče té padesátitisícové hranice, je to poměrně jednoduchý. Základem každé dobré pasivní jednotky jsou ventilátory. Zapamatujte si značky EBM Papst a ZIEHL-ABEGG, to je v současnosti naprostá špička v oboru. Žádná Itálie, Španělsko, Ukrajina nebo Čína těmhle výrobcům nestíhá. Cenu superkvalitních ventilátorů ve výkonech pro RD (300 m3/h) si můžete dohledat na netu. V jednotce jsou dva, nejlepší výměníky Recair nebo Klingenburg se najdou hůř, ale pro maloodběratele jsou do 15 000 Kč. K tomu skříň a triviální elektronika 0-10V, servo pro by-pass a nic jiného podstatného v jednotkách není. Výrobce má úplně jiné ceny. Nejsou to ani velkoobchodní v pravým smyslu slova. Jedná se o ceny velkoodběratelské a ty jsou smluvní, často jen ve zlomku cen koncových. Znám výrobní cenu jednoho domácího i zahraničního výrobce. Při předváděčce nám i řekli, jak dlouho trvá jednomu dělníkovi kompletně složit jednotku. Ze všech těchto technických i obchodních informací vím, že špičkové jednotky dovozci v této kategorii mají kolem 30 000 Kč. Druhořadé jednotky z Ukrajiny, Litvy, Španělska se dají dovézt výrazně pod 20 000 Kč a to nemluvím o čisté Číně. Jednotku na 300 m3/h i s ethalpickým výměníkem / za který se u nás nehorázně a zbytečně připlácí/ seženete za necelých 180 $ ( 4 500 Kč). Když k tomu dáte i clo a dopravu budete do 15 000 Kč. Příklad https://wholesaler.alibaba.com/product- ... 2.5.qzvUV1
Zohan
 

od Zohan » 02 pro 2016, 17:11

Jakmile tedy někdo prodává u nás jednotku té nejvyšší kvality za 50 000 Kč, má z ní celkem slušný profit kolem 20 000 Kč. Když někdo doveze druhořadou jednotku, z Litvy nebo Španělska a zde ji bude vydávat za značkové zboží a pak je profit ještě mnohem vyšší. Teď vstupují do hry montážní firmy. Aby se celý ten byznys dotáhl do konce, potřebujete náhončí. Náhončí montážní firmy nahání koncové klienty a ti platí. Slušné jednotky se musí mega předražit a klumpy vydávat za značkové. Jedině tak můžete prodávat pasivní jednotky za 70 000 nebo i 100 000 Kč. K tomu další systémy hadic a co já vím jakých dalších nesmyslů. To je ten špalek a dobrovolně položená hlava naněm, o kterým jsem mluvil.
Zohan
 

od nemo » 06 pro 2016, 14:15

Zohan: Když v tom máte tak jasno, nic vám nebrání začít jednotky vyrábět a válcovat předraženou konkurenci. Nabídněte kvalitní jednotku za těch 20-25t na trh a můžeme se bavit.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 07 pro 2016, 15:09

Nemo, já nemám zájem na výrobě jednotek, které bych nakonec kvůli firmě, ve který pracuji a mnohým podobným, musel nakonec předražit. Když bych nenakrmil montážní firmy, vytlačily by mě ze zakázek. To je u nás běžná praxe. Mně jde o kritiku takového stavu. Ke změně nedojde bez zveřejnění zcela zbytečného okrádání běžných klientů a zejména těch, kteří by si chtěli vzduchotechniku obstarat sami. Proč jednotka špičkového evropského výrobce stojí 50 000 Kč a stejná jednotka jiné značky, stejných parametrů, dokonce ze stejných klíčových dílů 80 000 Kč? A hádejte, kterou montážní firmy doporučí? Jednotka je přeci jen pro srovnání složitější, ale jednotlivé komponenty vzt vedení lze porovnat snadno. Příkladů tu bylo už hodně. Jeden za všechny. Proč stojí spiro DN 125 u D-Klimy 1 běžný m 90 Kč s DPH a naprosto stejná roura DN 125 u Elektrodesignu stejný běžný m 160 Kč s DPH? Rozdíl je 77 % ! Umíte, Nemo, vysvětlit proč to tak je a jak si takové předražení mohou dovolit?
http://www.potrubi.cz/spiro-roura-125-2857.html
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/prod ... otrubi-3-m
Zohan
 

od Kosma » 07 pro 2016, 16:54

Já nevidím důvod, proč by měly být ceny pro všechny nastaveny tak, aby zahrnovaly automaticky i provize pro montážní firmy. Jídlo si taky můžu uvařit doma a nemusím do nákupu základních surovin počítat provizi pro jídelny, hospody a vývařovny všeho druhu. Nic proti firmě, která nabídne zákazníkovi komplexní službu a nechá si za to zaplatit. Vadí mi ale, že si nemůžu nakoupit za stejných podmínek jako ta firma. Myslím tím se 40% slevou. Když si vzduchotechniku objedná od firmy a bude ochoten připlatit firmě 40% na materiálu, je to jeho vůle. Za takových podmínek by nikdo nic nenamítal.
Kosma
 

od nemo » 09 pro 2016, 14:39

Zohan:
A hádejte, kterou montážní firmy doporučí?

Nevím jak ostatní, ale my žádnou jednotku nedoporučujeme, my namontujeme tu co je v projektu. A pokud RD projektuji dám do projektu to co si zákazník řekne. Pokud chce doporučit, doporučím tu, kterou považuji za nejlepší. Jsem ve firmě zaměstnanec a z provizí nemám vůbec nic, takže nemám nejmenší důvod někomu vnucovat něco kvůli provizím.
Umíte, Nemo, vysvětlit proč to tak je a jak si takové předražení mohou dovolit?

To byste se musel zeptat jich a ne mě. Zřejmě je to proto, že i tak mají obraty, se kterými jsou spokojeni.

Vy tu stále děláte, jako kdyby vzduchotechnické firmy okrádaly klienty a všichni ostatní jsou svatí. Takto to funguje v každém oboru. Topenář Vám taky prodá kotel za zákaznickou cenu, nikoliv za tu, za kterou ho nakoupil, auto taky máte za zákaznickou cenu, nikoliv za tu, za kterou ho autosalon nakoupil. A když si aut koupíte 10, dají vám slevu. Tohle funguje naprosto se vším na trhu od rohlíku po letadla, tak nevím, proč se tak divíte tomu, že to tak funguje i ve vzduchotechnice. Podle mého názoru by zákazníka měla zajímat výsledná cena. Jestli mi jedna firma nabídne VZT do RD na klíč za 120tis a jiná to samé za 160tis, najmu si tu za 120tis a je mi jedno kde a za kolik nakupuje komponenty. Pokud si nakoupím komponenty za 60tis a namontuji si to sám, je to opět moje věc. Když prodávám dům, tak ho také mohu prodat sám nebo přes realitní kancelář. Realitní kancelář mě sice "okrade" o část zisku, ale zase se nemusím o nic starat.
Uživatelský avatar
nemo
pozorovatel
pozorovatel
 
Příspěvky: 97
Registrován: 30 zář 2016, 14:16

od Zohan » 09 pro 2016, 17:18

nemo píše:Vy tu stále děláte, jako kdyby vzduchotechnické firmy okrádaly klienty a všichni ostatní jsou svatí.
To je zase o koze a voze.
Ať si dá montážní firma rabat podle své práce, kvality, reklamy nebo libosti. To nikdo nekritizuje. Když si dám kuře ve stánku na nádraží, chápu, že bude stát víc než chlazený balíček v Lídlu. Zároveň beru, že Clarionu v Praze by mi z jeho ceny přešla chuť. Potíž je v tom, že se u nás z hlediska vzduchotechniky nesmyslně zdražuje to kuře. Tím se omezuje možnost svépomocné instalace. Proč by to taky někdo dělal, když podíl fakturovaný samotný práce je minimální a snižuje se ohledem na rozdílné DPH. Sám jste tu uváděl, že z instalace za 150 000 Kč je práce asi 15-20 000 Kč v cenách bez DPH. Když si to někdo udělá sám, je rozdíl 130 000 Kč. 21% vs. 15% DPH rozdíl 6 500 Kč. Celkem při svépomoci tak ušetří něco kolem 10 000 Kč. To je ta lumpárna. Kdyby totiž ceny rozvodů a jednotek neobsahovaly přemrštěné a podbízivé marže montážním firmám, které jsou kolem 40-50%, ale něco do 10%. Mohl by stavebník svépomocí ušetřit mnohem víc.
Na uváděným příkladu by ze 130 000 Kč (odečtená práce) mohl ušetřit 20 000 Kč na pasivní jednotce (viz diskuze ohledně Stiebelu LWZ 170 alias Brinku Excellent) a dalších 20-30 000 na materiálu. Ve finále by se dostal stavebník svépomocí někam k polovině ceny na klíč od firmy a tehdy by to bylo zajímavé. Podívejte se na cenu cihly, stavebního lepidla atd., žádný velkoobchod, stavebniny nedají takovou provizi jako je tomu ve vzduchotechnice.
Zohan
 

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika

cron