Návrh vzt rozvodů aktivní rekuperace

Posouzení návrhů rozvodných soustav - Výběr materiálů - Izolace - Čištění a údržba - Napojení krbu - Digestoře - Cirkulace vzduchu

od Hrdla » 29 zář 2019, 21:33

Zdravím,

původně jsem chtěl projekt rozvodů od nějakého projektanta, ale zjistil jsem, že bych byl s projektem nespokojený.
Proto jsem si načetl základní pravidla pro tvorbu rozvodů vzt a vytvořil jsem náčrt.
Proto prosím o posouzení a případné nápady, jak to udělat lépe.
Půdorysné rozměry jsou 14x9,5m

Děkuji.
Martin Hrdlička
Přílohy
VZT.pdf
(117.36 KiB) 194 krát
Hrdla
 

od 000 » 02 říj 2019, 20:00

Vypadá to jak odsávání truhlárny :-). Přeci si nenecháte radit od projektanta, když víte, že byste nebyl spokojený.
000
 

od Návštěvník » 03 říj 2019, 09:37

Poradit si nechám, ale dostat se do stadia, kdy prvne musim projektantovi vysvetlit, ze reseni s chobotnici neni idealni a pak mu napovídat základní poucky, které jsem nastudoval a na zaver mu za to zaplatit, to fakt nechci. A takových projektantů je bohužel většina. A ne jen ve VZT.

Dodrzel jsem objemy, rychlosti jsou podle me taky v poradku. Vsude na odbockach kalhoty. Nevim co udelat jinak.

Muzete mi prosim napsat, proc truhlarna a jak to udelat lepe?
Děkuji.
Návštěvník
 

od 000 » 03 říj 2019, 19:05

V první řadě si musíte ujasnit, jestli chcete dům pro vzduchotechnku, nebo vzduchodtehniku pro dům. Ve druhé řadě si nastudujte něco o aerodynamice, veškerá VZT je aerodynamika nízkých rychlostí. I tam, kde to vypadá, jako aerodynamika vysokých rychlostí (tím jsou míněny rychlosti transsonické a vyšší), se jedná o aerodynamiku nízkých rychlostí. "Aerodynamické" tvary tam slouží k usměrnění dopravovaného materiálu, který má 100 - 1000 násobně vyšší měrnou hmotnost než vzduch.

Kde berete jistotu, že projektantovi poradíte, jak to má udělat, aby Vás pak za Vaši práci zkasíroval? Buď to umíte a udělejte si to sám, nebo to neumíte a věřte těm, co to umí. Na to, že je to zadarmo už jsem Vám poradil víc, než dost :-).
000
 

od Hrdla » 03 říj 2019, 19:20

Jasny, keci v kleci pro odrazeni od toho si to udelat sam. Vysvetleni, proc truhlarna nikde, odpovedi na otazky taky zadne.

V pohode, chapu to. Projektanti by za chvili nemeli co jist, kdyby to bylo tak jednoduche.
Kazdopadne si myslim, ze kdyz to takto udelam, bude to lepsi nez chobotnice.

I tak Vam dekuji za odpoved.
Hrdla
 

od 000 » 04 říj 2019, 10:11

Vysvětleno bylo. Odbočky o 30° se používají v pneudopravě, zde nevadí, ale je to jako měřit brambory mikrometrem. Laikové dělají tu chybu, že kladou přehnaný důraz na jednu věc a na jinou podstatnou zapomenou. Možná právě proto na to existují odborníci.
000
 

od Hrdla » 04 říj 2019, 12:08

Myslím si, že snažit se o nejmenší tlakové ztráty, tedy použít kalhoty místo T odboček, je v pořádku, ne?
Asi narážíte na to, že potrubí je celkem dost dlouhé a umístění rekuperace v tech. místnosti v rohu domu není výhodné. Ale můj případ je právě ten, kdy dělám rozvody pro dům a ne naopak.

Taky mi tam chybí regulační klapky za odbočkami. S klapkami samozřejmě počítám.

Děkuji.
Hrdla
 

od 000 » 04 říj 2019, 13:03

No kdo nechce chápat, nepochopí, to už za ta léta vím :-). Proto se také projektování RD vyhýbám jak čert kříži. Odbočka 30° stojí nějakých 400.- , odbočka 90° (T kus) stojí tak 200.- . Tlaková ztráta je při vašich rychlostech nějakých 0,3Pa pro 30° a 1,6Pa pro 90°. Na cestě k vyústce máte až 6 odboček 30°, ale šlo by to zařídit s 1-2 90°. 6x400=2400.-Kč oproti 2x200=400.-Kč a 6x0,3=1,8Pa oproti 2x1,6=3,2Pa. Za 2000.-kč tedy ušetříte 1,4Pa. Pak dáte na fasádu nehodnou žaluzii a ta Vám sežere klidně i 100Pa. A to se bavíme o teoretických hodnotách. Praxe bude taková, že ta Vaše trasa bude mít 150Pa a normální by měla 100Pa.
000
 


Zpět na Vzduchotechnické rozvody

cron